Gönderen Konu: tarihi izmir havagazı fabrikasının 1:87 ölcekli maket yapım aşaması  (Okunma sayısı 49822 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi

camların cercevelerinide asetatlı kalemle cizdik

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi

merdivenler biraz farklı oldu :(

daha önce burayı bilmedimiz için cok az fotoraf cektik üzgünüz .yorumlarınızı bekliyoruz

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
Merhaba

Ozan abi güzel çalışma olmuş tebrik ederim. Sizlerinde belirttiği gibi merdivenler biraz farklı olmuş, Benim düşüncem merdiven basamaklarının kenarlarını asetatlı kahverengi kalemle boyarsanız bence merdivenler ortaya çıkar..

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
yavaş yavaş havagazı fabrikasının binaları tamamlanıyor.

Çevrimdışı trennn

• Forum Üyesi
 Çalışmalarınız çok güzel doğrusu hayran kaldım emeklerinizin sonucu ortada...Tarihi Havagazı binası ve pencerelerdeki demirler daha ince ve detaylı olabilir bence...

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
gökay bey öncelikle teşekürler beyendiniz için bu benim ilk maket çalışmam benimde beyenmediğim tek kısım pençereler ama diyer binalarda değiştirmeye basladım .ayrıca catıyı ileride degiştireceğim. çok toz tutuyor ve temizlemesi imkansız gibi...

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
tarihi izmir havagazı fabrikasının atölye binası olarak kullanılan yapı restore olduktan sonra sergi salonu olarak kullanılıyor.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
resimde görülen sahız su an libyada olan kardeşim.bu kış oğlumda bendeyken oyuncak müzesi ziyaretinden sonra buraya uğrayıp hep birlikte ölçülerimizi aldık.yaptığım bu çalışmaları mümkün oldukca oğlumla birlikte yapıyoruz  :)

ölçümleri kışın yaptık ama daha henüs bitmiş degil.

ölçülendirme bittikten sonra keşme işini yaptım.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
kıl desteresiyle kesimler yapılıp zımparalandı daha sonra beyaz tutkalla yapıstırılıp civilendi.ve yeniden taşan kenarları zımparalandı.

çatı aralarında boşluk olduğu için aralara çıtalar çaktım.bu aynı zamanda su kanallarını olusturuyor.
aynı zamanda maket malzemelerini bilmedigim için eski banka kartını kullandım.

çatıları caktıktan sonra dogu macunuyla boslukları doldurdum ve birgün kurumaya bıraktım

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
ozancıgım,

1- 0 aslan parçası yardımcı bende olsun. 1 ayda 100 bina yaparım.ya bayılıyorum valla. şu iş ciddiyetine bakarmısınız.
2- ölçü almakdan tut ,üretimdeki emeklerine kadar ,sanırım bir çok arkadaş gıpta ile bakıyorlardır.
   olağan ustu bir heves ve bir çalışma var.devamını diliyorum..
3- yanlız,ustune basa basa ve ısrarla soyluyorum ki.... (kemal ilk katılanlardan olacaktır.)
artık daha profesyonel malzemelere gecmelisin.
sevgiler

dip not:serpme sıva efekti için. zımpara kullanabilirsin

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
Ozan bey , gerçekten çok şanslısın , oğlun ne kadar ciddi ve ne kadar keyifli çalışıyor.( tabi o da çok şanslı )
Haldun abinin dediği gibi yeni ve kolay kullanımlı malzemeleri de denemen gerek , biraz daha dayanıksız olur ama en azından bazı yerlerde kullanırsan daha hızlı ve daha rahat iş çıkarırsın.
Teşekkürler........

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
kemal ve haldun bey çok haklısınız ama havagazı binalarının calısmaları ve boyamaları bitti sadece pencereleri kaldı.ama su anda süren alsancak garı calısmamda dediginiz malzemeleri kullanmaya basladım.
oğlum için söylediniz güzel sözler için cok teşekürler

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
çatı plakalarını kesip tutkallayıp civiledik .

taşan kenarları zımparaladık.

yamur suyu aktarma kanallarını kestik aynı sekilde monte ettik

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
çatı alt ve kenarlarını pencere ve kapı içlerini kahve rengi yamur kanal ve oluklarını gri akrelik boya ile boyadım.

binanın çatısını yapıstırıp bir gün kuruduktan sonra dış yüzeyini boyadım.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi

photoshop yardımıyla hazırladımız tuğla desenlerini kardeşim kesti bense dekopaj tutkalıyla yapıstırdım.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
daha sonra mat sprey vernik attım.

kapı üstü sundurmanın demirlerini taktım.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
dekopaj yardımıyla camları olusturacak fkesyglasları kestim

ve bastırdığım kapı ve cerceveleri kesip camlara monte ediyorum.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ozan kardeşim , bütün bu emeklerin sonunda olayı trenlerle birlikte bir kurguya dönüştürürsen en güzel ve gerçekçi Türk kurgularından biri olacaktır.
Zaman içerisinde bu binaların camları ve merdiven , korkuluk vs vs gibi çok ince iş isteyen parçalarını bazı hazır kitlerle değiştirirsen , binaların çok daha gerçekci olacak.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ozan bey,
                                                                                                                                                                                                       Ellerinize, emeğinize sağlık. Sizi bu ve önceki tüm çalışmalarınızda harcadığınız emek ve sabırdan dolayı tebrik ederim. Kolay gelsin.

Saygılar

Ferda
« Son Düzenleme: Ekim 20, 2010, 23:12:00 Gönderen: Ferda »
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı mustafa_dik

• Forum Üyesi
kemal bey teşekürler haklısın ilk basta gözüme batan catılar var ve değiştireceğim. cam ve kapılarda tavsiyeni bekliyorum şu olur gibilerde....pardon kardesimin adına girmişim :)