Gönderen Konu: tarihi izmir havagazı fabrikasının 1:87 ölcekli maket yapım aşaması  (Okunma sayısı 49452 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
sağolun ihsan bey . kesinlikle haklısınız yapmaya basladığında buradan paylasabilseydim .kesinlikle tavsiyenize uyardım ama artık bitti . su anda daha bes binayıda buradan paylasacagım .birde alsancak garına basladım daha yapım aşamasında onun için tavsiyelerinizi beklerim simdiden teşekürler

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
önce gidip ölçülerimizi aldık alamadıklarımızıda bilgisayardaki fotoraflardan çıkardık

sonra bunları 1:87 ölceginde kağitlara döktük ve kesilecek plywoodların üzerine yapıstırdım ve kıl desteresiyle kestim.

kardeşimde zımparalarını yaptı.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
zımparalanan parcaları beyaz ahşap tutkalıyla önce  yapıstırıp sonrada civiledik daha sonra üzerine çatıyı yapıstırdım. ve çatı kenarlarını su bazlı boya ile kahverengiye boyadım

bana göre binanın engüzel yanı arka duvarının hareketli olup bunun çatıya yansımasıydı

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
bilgisayarda fotoshop yardımıyla olusturdumuz çıkartmaları dekopaj tutkalıyla yapıstırıp.cam ve kapıları kestım.

üzerine iki kat daha tutkal sürüp bir gün kurumasını bekledim ve mat vernik attım.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
daha sonra kestiğim fleksglasları içten yapıstırıp pencereleri olusturdum son olarakta ışıklandırmasını yaptım.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi

yorumlarınızı bekliyorum teşekürler.....

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
aslında binamızın bir adı varmıdır bilmiyorum. ama biz buna süslü bina dedik.yine 1:87 ölceginde izmir hava gazı fabrikasının binalarından biri.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi

kardesim gökhan yıne bilgisayarda çizimleri yaptı.cıktıları aldıktan sonra parcalarımızı kestim.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi

parcaları temizleyip zımparaladık.

ve tutkallayıp çiviledik

alt süslemeleri taktıktan sonra zımparayla kenarlarını ovallaştırdım

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi

çatı üçgenin süslemelerinide montajladım.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi

önce süslemeleri boyadım.

sonra binanın ana rengini boyadım.

bilgisayarda hazırladığım tuğla seklindeki çıktıları kesip dekopaj tutkalıyla yapıstırıp iki kat attıktan sonra
mat vernik attım.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
fleksi glastan camları kesip yapıstırdım kapı ve pencere cıkartmaları yapıstırıp aydınlatmaları taktım

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
sevgili ozan.ellerine emeklerine sağlık.aramıza bir daldın pir daldın.
resimleme ölçü alma ve modele cevirme konusunda olağanüstü emek veriyorsun.takdirle izliyorum.
ama bir ağabeyin olarak affına sıgınarak bazı kritiklerim olacak.
1-sanırım modeli bir an önce bitirme heyecanı olsa gerek,yukarıda bahsettiğim tüm emeklerini finalde göstermiyorsun.gerek boya ve montaj konsunda...ki önemli olan  altyapı dan cok,macun zımparalama ve boyadır.
2-yerinde ne kadar guzel ölçümleme yapıyorsun. ama modeli ölçeklendirme konusunda,cok oransızlıklar görüyorum.hele hele bu binanın tepesindeki figürler oldukça iri kalmış(gercek resimlerine oranla...)
3-neden ısrarla 1o mmmlik kontra kullanıyorsun. o da cok kalın duruyor ve duvar derinliklerinde sırıtıyor.normal konratların 4-5 mm olanlarından kullansan...

guzel paylaşımlarını takdir ve ilgi ile izliyoruz. aynen devam.
basarılar ve sevgiler

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi

Selam Haldun abi;
öncelikle güzel düşüncelerin için teşekkür ederim.
Kalın olduğu konusunda haklısın. Ama biz bu siteye rastlamadan önce bu işe başladık ve çok fazla acemilikler çektik.Şuanda daha ince malzemeler kullanıyorum.Kalın malzeme kullanmamın sebebi oğlumun da oynaması içindi. Başlangıçta önce bunu oğlum Yaman için yapmaya karar verdik. Ama şuanda tamamen modelciliğe döndüm.
Süslemeler konusunda tamamen haklısın fakat elimizdeki malzemeyle daha küçük çalışmamız mümkün değildi. Artık yeni malzemeler tedarik etmeye başladım.
Kontraplak konusunda da çok hakılsın, 4-5 mm e dönmeye başlıyorum.
Yorumlarını bekliyorum.
Saygılar

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
yine tarihi izmir havagazı fabrikasının ek binalarından biri......
önçe binanın fotoraflarını cekip ölçülerini aldık.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
sonra alamadımız ölcüleri bilgisayarda photoshop yardımıyla çıkardık .bu ölçüleri 1:87 ye uyarlayarak yeniden cizip kesilmek üzere plywood (su kontraplağı) üzerine yapıstırdık.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
kıl desteresiyle ben kestim kardesim işe kesilen yerleri törpüleyip zımparaladı.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi

sonra parcaları tutkallayıp civiledik.

kenarlarını yeniden zımparaladık.cok foraf cekmedimiz için burada açıklayacagım bundan sonraki asamaları akralik siyah ile üst kısımdaki siyah depo kısmını boyadık bilgisayardan cıkan taş doku çıktılarını dekopaj tutkalıyla yapıstırıp üzerine iki kat tutkal geçtim . kuruduktan sonra mat vernik spreyle iki kat attım.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
sıra merdivenin yapılmasına geldi .

bu malzeme marangozların kullandıgı sunta kenar bantı ütüyle yapısır bunu beş kat üst üste yapıstırıp.merdiven basamagı seklinde kesip zımparaladık.

SONRA ATAC TELİNİN ÜZERİNE GEÇİRDİK

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi

basamakları birbirine rapit ile yapıstırdım .ataç teliylede korkuluk kenarlarını yapıstırdım .sonrada siyah boya attım. BU AŞAMALARIN FOTORAFLARI OLMADIÐI İÇİN ÜZGÜNÜM.

seffaf plexyglas dekopaj ile kesip binanın camlarını yapıstırdık son olarakda ataç tellerini düzleyerek lehimleyip su borularını yapıp monte ettim.