Gönderen Konu: Karadan Nehirden Erzincan~Iliç (120 km)  (Okunma sayısı 5467 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
Karadan Nehirden Erzincan~Iliç (120 km)
« : Ağustos 26, 2009, 10:00:20 »
Erzincan~Ilic arasi Kara yolu ve Firat nehri kiyisinda hat boyunca cekilmis cesitli fotograflar.
Bunlara ilaveten detay fotograflarini da ayrri bir baslik altinda yerlestirecegim..
BU konuyla ilgili oranin yerlisi, bizimle birlikde rafting yapan bir abimnin anlattigi hikayeyi de aktarmak istiyorum..
Kayalar icersinde goreceginiz tuneller kayalar oyularak 1930 lu yillarda yapilmis.
O donemde Atatürk hatdaki calismlarda sorun ciktigi icin bolgeye gelmis. Sorun kayalarin cok sert olmasi ve ilerlenemesiymis..
Ataya sormuslar, Efendim ilerleyemiyoruz kaylar cok sert ne yapmamizi emredersiniz.
Mustafa Kemal "Her isci kepi kadar toprak cikartabilir mi?"
Evet efendim okadarini yapabilirler demisler..
Mustafa Kemal'de "O zaman devam edin" diye emretmis.
Bununla ilgili herhangi bir kaynak bulursam onu da buraya ilistiririm...
Iyi seyirler.

.---- -  -
   (   ,----- - -     \_/        ___  c--U---^--'o  [_  |--------------'_| /_(o)(o)--(o)(o)
 ====================================================================================================================================================================

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
Ynt: Karadan Nehirden Erzincan~Iliç (120 km)
« Yanıtla #1 : Ağustos 26, 2009, 10:02:03 »
devam...

.---- -  -
   (   ,----- - -     \_/        ___  c--U---^--'o  [_  |--------------'_| /_(o)(o)--(o)(o)
 ====================================================================================================================================================================

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
« Yanıtla #2 : Ağustos 26, 2009, 10:04:03 »
devami...

.---- -  -

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdoğan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdoğan
« Yanıtla #3 : Ağustos 26, 2009, 10:36:30 »
Kahraman bey paylaşım için teşekkürler.güzel resimler.trenle seyahat eden biri olarak erzincan ve sivas çevresi hem engebeli hemde sarp geçitlerle dolu.o zamanlar trenle geçerken hayretler içinde seyrederek kendi kendime sorardım.buralara nasıl bir bitmez tükenmez emek harcanmış? o zamanın teknolojisi ile.bence demir yolu taşımacılığına daha hassas davranmalıyız.mesajında yazmış olduğun ulu önder atatürkün sözlerinden'de ne demek istedigi anlaşılıyor.saygı duyuyorum.
kahraman bey emeginize sağlık.selamalar.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #4 : Ağustos 27, 2009, 01:49:05 »
Kahraman kardeşim,aynı yolu hem araba hem de tren ile mi yaptınız.
Tünel ağzında resim çektirmek de iyi cesaret doğrusu,tebrikler.
Resimleri nasıl çektiğini biraz daha anlat lütfen.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
Ynt: Karadan Nehirden Erzincan~Iliç (120 Km)
« Yanıtla #5 : Ağustos 27, 2009, 09:59:29 »
Fotoğraflarların bir kısmı Erzincan-Kemah arası araba yolculuğu esnasında bir kısmında kemaha yaklaşık 10km mesafeden Fırat a rafting botu ile inilene kadar.. Geri kalan kısmı da bir sonraki gün kamp yerinden (Güllübağ) Ilıç a rafting esnasında Nehir boyu giderken çekildi. Tünel önünde çekilen fotoğraflar Güllübağ bölgesinde kamp alanında çekildi. Bölgede tren seferleri çok az. Sabah zaten video da da göreceksiniz tren bölgeye gelmişti.. Ayrıca trenin hava basıncından dolayı tünellerden trenin gelişini anında hissedebilirsiniz. Tünel içlerinde ise kenara çekilmek suretiyle, kimi yerlerde kemerlerden dışarı çıkarak kendinizi güvenliğe almanız mümkün.. BU yolculuğumda hiç tren kullanmadım.. Trenin Ankaradan - Erzincan a gidiş süresi resmi olarak 18 saat olsada 23 24 saati buluyor. Malesef bu süre benim için çok uzundu.. Ayrıca tahmin ediyorum ki bu fotoğrafları nehir yolu haricinde çekmenizin imkanı yok.. Tüm güzergahı yürüseniz bile... Umarım bilgiler yeterli olmuştur. İlginize teşekkürler

.---- -  -

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ağustos 28, 2009, 00:48:07 »
Kahraman kardeşim ,evet açıklaman yeterli olmuş,resimlerinden birinde nehire bakan bir cam tren camına benziyordu ama sanırım bir minibüs camı.
Özellikle tünel ile ilgili verdiğin bilgiler hem ilgi çekici hem de faydalıydı.
Son bir soru ,tren güzergahı Ankara - Erzincan mı  ve yol çoğunlukla nehir kıyısından mı geçiyor?
Bu soruları zaman içerisinde gezilecek ilginç tren güzergahlarını tespit edebilmek amaçlı soruyorum.
Okan kardeşimiz tatilden dönünce ondan bu konuyu bir başlık altında açmasını isteyeceğim,herkes bildiği etkileyici ve güzel  hatları yazarsa elimizde görülmesi gereken tren hatları rehberi gibi bir şey olur.
Selamlar sevgiler.....
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
Ynt: Karadan Nehirden Erzincan~Iliç (120 Km)
« Yanıtla #7 : Mayıs 04, 2010, 09:44:04 »
Kemal Bey
Uzun zaman olmuş siz bu konuya evap yazalı nedense ben hiç farketmemişim. Kusura bakmayın.
Ben ne yazık ki hattı tam olarak bilemiyorum.. Hattı rafting yaptığımız esnada farkettim. Bölgeye de zaman darlığı nedeniyle otobüsle gidebilmiştim. Bu yaz başı Almanyadan bir arkadaşım gelecek. Onunla birlikte doğunun en ucu olan noktaya kadar doğu ekspresi ile gidip oradan da Nahcivan a geçeceğiz.
Böyle bir organizasyon esnasında o güzergahlar hakkında bilgi de verebilirim. Umarım bir aksilik çıkmaz.

.---- -  -

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Mayıs 04, 2010, 20:34:12 »
Kahraman kardeşim ,iyi ki geç cevap yazmışsın , hem konuyu tekrar hatırladık hem de bu konu için bir başlık açma niyetimi hatırladım sayende.