Gönderen Konu: Dağ ve zemin malzemelerinde woodland scenics  (Okunma sayısı 3028 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Makinist Gürdal

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Dağ ve zemin malzemelerinde woodland scenics
« : Ocak 04, 2010, 00:10:52 »

Herkese marhaba,

Dağ yapım çalışmasında ve zemin kaplama aşamasında Woodland scenics ürünlerinden
hangilerini almalıyım? Forumda bu konuyla ilgili araştırma yaparken 4 - 5 farklı rengi
karıştırarak yapıldığını gördüm.

Teşekkürler

Gürdal

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Dağ ve zemin malzemelerinde woodland scenics
« Yanıtla #1 : Ocak 04, 2010, 19:19:18 »
bu konuyla ilgili benim de bir sorum olacaktı. ben de hazır yüzey kaplaması almayı düşünüyorum kurgu için. hangi markayı tavsiye edersiniz acaba?

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ocak 06, 2010, 00:53:34 »
Gürdal bey merhaba,

Bu konuda çok tecrübeli olmamama  rağmen, çok geniş kapsamlı bir soru sormuşsunuz. Bence her kurguda gerekli olan malzeme diğerinden çok farklı olabilmektedir. Ben kendimden bir örnek vereyim, kendi kurgumun sabit raf bölümünde sadece çayır çimen ve toprak ile ilgili malzeme gerekli, zira kurgu bir istasyon, loko depo ve manevra sahasından ibaret. Ancak kurgumun ikinci kısmında dağ, tepe, göl tünel v.b. mevcut. Orada kullanacağım malzeme 1. bölümdekinden farklı olacak. Dolayısı ile ihtiyaçlarımda farklı olacak. Eğer kurgunuz ile ilgili bir proje oluşturmadı iseniz öncelikle Proseste bu konu ile ilgili bir DVD var, onu izlemenizi öneririm. İkinci bir konu da sizin tutumunuzla ilgili. Neyi ne kadar kendiniz üreteceksiniz, neyi hazır kullanacaksınız. Ne Woodland Scenics, ne Noch, ne de Faller kafanızda oluşturduğunuz kurguyu gerçekleştirmek için yeterli olmuyor. Örneğin gerçek toprak dokusu hiçbirinde yok. Yemyeşil dünyalar üretmek tabiiki mümkün, ama Anadolunun kıraç topraklarını isterseniz kendiniz yapacaksınız. Başınızı ağrıttıysam kusura bakmayın, sadece kendi görüşümü aktarmak istedim.

Saygılar, sevgiler,

Can

Çevrimdışı chntez

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 06, 2010, 03:04:37 »
Güzel bir konu açmışsınız teşekkürler.
Kaplama olarak kullanmak için Ankarada FALLERin bir ürününü buldum. Üst kısmı bildiğiniz çimen tabi ki yapay, alt kısmı kolay yapışması ve zemin şekli alması için kese kağıdı tarzı. Kullanışlı bir malzeme. Bu çimenin üst kısmına gene toptak görünümü vermek için Woodlandın malzemelerinden kullanılabilir.
Woodlandın ürünlerini ben hiç kullanmadım ama az buçuk tahmin ediyorum nasıl bir zemin malzemesi olduğunu bu yüzden Gürdal Abi istediğin rengi kullanabilirsin. Bence bu biraz sizin becerinize kalıyor yani çamur zemin mi sonbahar zamanı mı bu sizin tercihinize göre değişir. Benim tek önerim renk geçişlerinde keskinlik olmaması yani kahverengi bir toprak ya da taşlı zeminden sapsarı bir zemine geçiş gibi.
Yardımcı olabildiysem sevinirim.
Kolay Gelsin.

Çevrimdışı Makinist Gürdal

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ocak 06, 2010, 20:05:41 »

Arkadaşlar çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

Gürdal