Gönderen Konu: Cooperada Diaroma Aşamaları (Askerlik Görevi Nedeniyle Son Şekli :)  (Okunma sayısı 4251 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cooperada

• Forum Üyesi
Daha öncede siz değerli üyelerden öğrendiğim bilgiler ve fikirlerimi birleştirerek ilk diaromamı %60lık kesimini tamamlamış bulunuyorum. Tüm amacım eldeki malzemeleri değerlendirmekti. Bu nedenle aksesuar ve gerekli ekipman alımını minimum düzeyde tutarak gerçekleştirdim.

Doku çalışmasında ağaç kabuklarıi ağaç çevresindeki yosunlar, çam yaprakları, kurutulmuş ve boyanmış çiçekler, yapraklar, gıda boyası ile boyanmış taş ve kum parçaları

Bina yapımında köpük, dış duvar kaplamasında karton ve mukavva kağıdı

Yol yapımında bildiğimiz zift ve gene karton

Dağlık yüzeyler hazırdı ancak üstünde bazı değişiklikler yaptım. Onun içinde yalıtım köpüğü kullandım.

Nehir dokusunu yaratırken boya, sıcak ve soğuk yalıtım silikonu yardımıyla gerçekleştirdim.

Bitkilerin büyük çoğunluğu kurutulmuş çiçek, yaprak ve parçaları olurken geriye kalanıda plastik süs çiçeklerinin parçalarıdır.

Başlangıç ve amatör bir çalışma olarak çok eksiğim ve hatalarım oldu ancak durumdan memnunum :)

Nişanlımın elektronik mühendisi olması kafamı sulandırsada :) Sokak lambalarının kablolarını birleştirmesini istemenin daha doğru olduğunu düşündüm yoksa. PİC kontrolle adaptörün ısısını algılayıp lambaları her saat farklı şekildemi yaksak, yada elektronik saat yardımıyla gündüz gece mi yapsak...gibi fikirler artınca dedim artı ve eksiyi bağlayalım kafi :) sağolsun çok yardımı oldu

Çevrimdışı cooperada

• Forum Üyesi
%50 lik bitmiş hallerinde birkaç görüntü

Çevrimdışı cooperada

• Forum Üyesi
%55-60 lık bitmiş hali. Katenerleri elektrik direği olarak kullandım. trafolarınıda boncuktan yapıyordum. Ancak malum askerliğe az kaldı tamamen bıraktım diaromamı :)

Çevrimdışı cooperada

• Forum Üyesi
Diğer örnekler. Fotoğraf makinemin azizliğine uğradım ilk defa. Bulanık pozlar....

Çevrimdışı cooperada

• Forum Üyesi
Son örnek fotoğraflar.

Çevrimdışı Makinist Gürdal

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi

Merhaba,

Elinize sağlık çok güzel olmuş.

Gürdal

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Burak bey ,hiç birşey insanın kendi yaptığı kadar zevkli olmuyor,mükemmel olmasa bile insana gurur veriyor.
Senin doğal malzemelerle yaptığın doğa figürleri çok şık olmuş.
Sana bu işlerde yardım eden bir nişanlın olması da büyük şans. ( bizde hanımlar genellikle bu işlere iyi gözle bakmaz ve arıza çıkarır )
Askerliğinin keyifli geçmesini dilerim...........

YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı cooperada

• Forum Üyesi
Gürdal ve Kemal Bey'e güzel yorumları için teşekkür ediyorum. Sizlerinde dediği gibi insanın kendi elinden çıkınca daha değerli oluyor. Deneysel çalışmalarla yol alması ise ayrı bir keyif. Doğal malzemeler kullandıkça dahada zevkli oluyor. Tek yapamadığım küçük boyutlu canlı ağaçlar oldu. Birkaç cins buldum begonvilin ve bonzai nin bazı türleri küçük ama genede boyut olarak 1/87 ye uygun olmuyor. Araştırmaya devam inat ettim bulucam :)

Bu ara planlarını ve kurgularını yaptığım daha küçük ama hareketli diaromalar var. Yel değirmeni, Su Değirmeni, Teleferik, Robot motorlu kepçe, konteynır taşıyıcı gibi. Ancak Robot motorlularda boyut sorunu var. Bu kısımdada aklıma çocukluğumuzun rüyası, yılda 1 kez önemli bir günde alınan legolar geldi. hava pompası ve basınçla çalışan sistemleri vardı. Tam hareketli olmasada o yapılabilir.  Onlar örnek alınarak daha küçük parçalarla yapılabilir. Gerçi bunların çoğunun hazırı yada hazıra yakınları var.

Askerlik araya girdi malum. DÜşünecek vaktim olur mu bilinmez. Ne derler kışladan içeri girdikten sonra mantık arama :) TÜM MODEL TRENCİLER ÜYELERİNE ÇALIŞMALARINDA BAŞARILAR DİLERİM.

Çevrimdışı cooperada

• Forum Üyesi
Bu arada, diaromadaki çitler için ince ve uzun çivi ve Harun beyin gönderdiği sineklik yada elek tellerinden kullandım. Tabi harun beyin gönderdiği çit seti kadar güzel olmasada. Eldeki olanakla basit bir çözüm hem hafif kahverengi renklede pas görüntüsü verilebiliyor. ....

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Çalışmalar için tebrikler, umarım sağ salim döner ve çalışmalarına devam edersin.

İbrahim Kaygın