Gönderen Konu: Bachmann için çalışma voltajı  (Okunma sayısı 3360 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
Bachmann için çalışma voltajı
« : Mayıs 19, 2009, 20:55:05 »
Tekrar herkese merhaba
Yaklaşık 1 Hafta önce ilk loko (Bachmann DCC) ve raylarımı alarak model trencilik dünyasına adımımı attım. Bütçe kısıtlı olduğundan güç kaynağı ve kontrol cihazını kendim imal ettim. Şu an için lokoya 12V luk bir enerji veriyorum. İnternette 16 V - 18 V üreten güç kaynakları kullanıldığını gördüm. Ancak lokonun kutusunun içinden çıkan kağıtlarda kaç volt ile çalışır veya hangi voltaj aralığında çalıştığı yazmıyor. Bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi?
Şimdiden teşekkürler.
Emre Uygar
« Son Düzenleme: Mayıs 19, 2009, 20:57:07 Gönderen: Heroes »

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
Ynt: Bachmann için çalışma voltajı
« Yanıtla #1 : Mayıs 19, 2009, 22:48:50 »
Merhaba Emre bey,

DCCye uygun bir loko mu aldınız yoksa içinde DCC dekoderı olan bir loko mu aldınız. Eğer DCCye uygun aldıysanız bu durumda kitapçığında kaç volt olduğunu yazar. AMA DCC dekoderli aldıysanız sizin yaptığınız güç kaynağı ile çalışmaz. Onun kendi kontrol sistemi vardır onu almadan çalıştıramazsınız. Ancak çift dekoder (dual decoder) özelliği varsa hem DCde hemde DCC de çalışır.
Bu nedenle DCC dekoderli bir lokonuz varsa, sizin bir DCC kontrol sistemi seçmeniz gerekiyor.

kolay gelsin.

selam ve sevgiler.

sermet eray

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Mayıs 19, 2009, 23:20:07 »
DCC bir lokom var ( Yani üstünde dekoderi mevcut (Bachman GP35 Diesel Loco (DCC))) . Ancak bütçe kısıtlı olduğundan analog olarak kontrol ediyorum. Bildiğiniz üzere bilgisayar güç kaynakları -/+12V çıkışa sahip. Bir potansiyometre ile hız kontrolü, bir switch ile de ileri geri kontrolü yapabiliyorum. Benim aldığım lokonun kutusundan belgeler çıktı ancak kaç voltla çalıştığını yazan bir kağıt çıkmadı. Denemelerimde 6V'luk bir güç uygulandığında loko çok yavaş bir şekilde hareket ediyor. Kademeli olarak 12V'a kadar çıkarınca yavaş yavaş hızı artıyor.

Benim merak ettiğim 12V'dan daha fazla güç uygulanabiliyormu? Uygulanabiliyorsa sınır nedir?

İnternette gezerken DCC kontrol cihazlarının 16V-18V arasında çalıştığını gördüğümden bu soruyu soruyorum. Bu voltaj kontrol cihazını çalıştırıp lokoya 12v mu veriyor? Yoksa loko 18V a kadar enerji ile kontrol edilebiliyormu?

Emre Uygar
« Son Düzenleme: Mayıs 19, 2009, 23:36:28 Gönderen: Heroes »

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #3 : Mayıs 20, 2009, 10:10:26 »
Emre bey,

Bachmann DCC On Board lokolar içinde hangi dekoder olduğunu bilmiyorum, dediğiniz gibi DCC kumandalar 14-18V arası besleme gerilimi sağlıyorlar.

DCC kumanda bu gerilimi raylara sürekli olarak veriyor. Lokomotifteki dekoder sizin kumandadan verdiğiniz kontrol sinyaline göre motora ne kadar voltaj verileceğini kontrol ederek hızı ayarlıyor. Yani DCC kumanda ile çalışırsanız motorun ne kadar voltaj alacağı dekoderin kontrolünde. İsterseniz(örneğin lokomotifin raydan çıkmasını engellemek, yanlışlıkla hızlı gitmemesini sağlamak vb amaçlarla) dekoderinizin CV5 değerini daha düşük bir değere programlayarak uygulanabilecek en yüksek voltajı azaltabilirsiniz, bu sayede en yüksek hızı siz belirlemiş olursunuz.

Analogda iken çalışması ise dekoderin sinyal gelmediğini anlayarak, voltajı doğrudan motora iletmesiyle olur. İçinden kağıt çıkmadığı ve üst sınırlarını bilmediğimiz için 14 üstünü denemeyin derim.

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mayıs 20, 2009, 10:34:12 »
Okan bey
Cevap için çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mayıs 20, 2009, 21:11:23 »
Bugün owl35 nickli arkadaşımla yeni bir güç kaynağı temin ettik ve voltmetre ile yaptığımız ölçümlerde 18.2 Volta kadar lokonun sorunsuz çalıştığını gördük ancak çok uzun süreli çalışmalarda motor ısınarak zarar görebileceğini düşünüyoruz denemelerimiz devam edecek.Madem kitapçıkta yazmıyor bizde deneyerek öğreniyoruz.  :)
Emre Uygar

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #6 : Mayıs 21, 2009, 09:55:57 »
Merhaba Emre bey,

Genellikle HO ölçek lokolar avrupa ve amerika lokoları dahil hemen hemen hepsi 12 Volta (DC olarak) kadar çalışır. Sizin ısrarla 18 volt gibi bir gerilim uygulamanızı ve hala çalışma gerilimi araştırmanızı anlamıyorum. 18 volt bu lokolar için oldukça yüksektir ve büyük bir ihtimalle bir süre çalıştıktan sonra bozuk bir lokonuz olacaktır.

DCC deki uygulanan gerilim sizi yanıltmasın. Motora uygulanan maksimum gerilim her durumda 12 Voltu geçmez.

selam ve sevgiler.

Sermet Eray

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mayıs 21, 2009, 16:20:05 »
Sermet Bey bilgi ve tavsiyeniz için teşekkür ederim.