Gönderen Konu: Bachmann Ray hk. Bilgi  (Okunma sayısı 5802 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gugunes

• Forum Üyesi
Bachmann Ray hk. Bilgi
« : Ağustos 04, 2008, 17:27:35 »
Merhaba arkadaşlar
elimde bachmanna ait 2 adet set var. setlerin rayları karıştı birbirine uyuyor fakat rayların biri uzun biri kısa hal böyle olunca tam oval olmuyor.
kutunun üzerinde raylara ait 55cm ibaresi var bu nedir.raylarun uzunluğu 55cm gelmemekte en fazla 28cm falan gelmekte.
ben bunları nasıl ayırabilirim
yardımlarınızı bekliyorum

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Bachmann Ray hk. Bilgi
« Yanıtla #1 : Ağustos 04, 2008, 19:03:29 »
syn Güneri bey............

elinizde Bachmann rayların yükseltili olanı varsa size kısaca bilgi vermek isterim.

Öncelikle model tren raylarında yükseltili e-z track tipi kolay sökülüp takılanların en iyisi Bachmann'dır.

Fakat Türkiye'de bulamazsınız.Genelde millet Roco,Fleischmann vs markalar almıştır.bu raylarda tam anlamıyla dandiktir.

rayları söküp takarken zamanla uçlardan kırılmalar yapar vs.

Bachmann yükseltili raylarda gri renk olanı siyah renk olandan göreceli olarak daha kalitelidir.

Model trenciliğe yeni başlarken yükseltili ray almak model trenciliği sevmediğinizde veya bir şekilde bıraktığınızda rahatlıkla fazla zarar etmeden satabilirsiniz.Bachmann yükseltili raylar sayesinde evinizin bütün odalarınıtrenlerinize gezdirebilirsiniz.Tabiki evdekiler söylenmeye başlayınca hepsini söküp toplayabilirsiniz.

Ben evde 17 metre gidiş,18 metre dönüş,kolidor ve salona 35 metreden fazla hat döşeyip sıkıldığımda topluyorum.Hat uzun olunca trenlerle oynamak çok daha keyifli.Üstelik sabit diaroma gibi değil,istediğinizde lego gibi söküp başka türlü hatları değiştirebiliyorsunuz.

Bendeki Bachmann yükseltili raylar cm değil amerikan inc ölçüsü. kısaca ölçüler şöyle,

yay dönüs raylar 15inç,18 inç,22 inç,26 inç,28 inç,33 inç,35 inç
boy raylarda 36 inç yani yaklaşık 76cm olanray özellikle kullandığım çok kullanışlı raydır.

sizin elinizdekiler hangisi bilemiyorum ama İnşaallah yardımcı olabilmişimdir.

selamlar.........

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ağustos 04, 2008, 19:13:34 »
Güneri bey......

birkaç şey daha söylemek istiyorum.

genelde setlerde satılan raylar hobby tipi ucuz ve göreceli daha kalitesiz raylardır.

Ayrıca 22 inç ten dar raylarda uzun lokomotifler dönüş yapamazlar.

Yükseltili raylardan da çok güzel diaromalar yapabilirsiniz.(youtube'de çok örnekleri var.)

selamlar..........

Çevrimdışı gugunes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ağustos 04, 2008, 19:51:28 »
İrfan bey bilginiz ve yardımınız için teşekkürediyorum
Hatırlarsanız mckinley explorer setim var ve bunun yanında santa fe set var.
Evet kutuların üzerinde inch yazıyor fakat içinde türkçe kılavuzda var orda cm yazıyor zaten inchle hesaplarsanız aynı değeri buluyorsunuz.
Benim sorunum irfan bey 2 setteki rayların birbirine karışmış olması.Örneğin elimde kısa eğimli ve uzun eğimli raylar var. Zaten setlerde mckinley santa fe için 12 ray mckinley içinse 16 raydan söz etmekte.Peki uzun ve kısalar hangilerine ait.

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ağustos 04, 2008, 20:20:58 »
Güneri bey.........

22 inç tam daire 16 yay parçasından oluşur.Genelde siyah raylarda 22 inç yazısı yazmaz.
26 inç tam daire 20 yay parçasından oluşur.genelde rayların altında 26 inç yazar.

22 inç dışına 26 inç'i birleştirip serdiğinizde resimdeki kadar geniş olmuyor,aksine daha dar olur.

tahminim dıştaki daire 28 inç olması lazım.

eğer iç hat 16 parça,dış hat 20 parça ise 28 inç'tir.

28 inç tam dairede 20 parçadan oluşur.

mc kinley explorer vagonları 22 inç ten küçük raylarda dönmez.

kısa bir not vereyim.Kuzey Amerika'nın en yüksek dağı olan Mc Kinley dağı ve doğa parkı Alaska eyaletinin en popüler turistik yeridir.

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ağustos 04, 2008, 20:26:42 »
eğer dış hat dairesel yayları 16 parça ise ve Mc Kinley vagonlar içteki raylarda dönmüyorsa iç hat 18 inç yada 15 inç olabilir.
18 ve 15 inç raylar da 16 parçadır.

Çevrimdışı gugunes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ağustos 04, 2008, 20:35:59 »
İrfan bey...
mckinley sette 16 adet 55cm eğimli ray var 4 adette 22cm uzun ray var
hemen hemen dediğiniz gibi dıştaki 28 inch oluyor.
İç hat 12 parça

Eğimli rayların bazıları kısa bazılarıda uzun
Benim takıldığım nokta uzun ve kısa eğimli olanlar hangi sete ait
Resimlerde görüldüğü gibi uzun eğimli olanları iç hata yerleştirdim kısa eğimli olanlarıda dış hata yerleştirdim irfan bey....

Bu arada bachmanna ait ray bulamıyorum makas bir kaç uzun ray lazım.GG de genellikle marklin ve lima var. Marklin hariç diğerleri uyuyormuş ama ben öyle olsun istemiyorum.
Yardımlarınız için teşekkürederim

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ağustos 05, 2008, 00:10:36 »
Güneri bey yay rayları üst üste koyduğunuzda açı farkını göreceksiniz.kısa olan yay raylar genelde geniş açıdır.çünkü dört ray yerine beş ray kullanılır bu yüzden genelde geniş açılı raylar daha kısadır.Bachmann makasları amerikadan getirtmeniz gerekir.Türkiye distribitörü Harun abi yani prosestir.ama mesela Roco'nun vagonlarını istediğimiz halde getirmedi.Bachmann makas getirirmi bilemem.Ben bir iki kere söyledim.Arada kaynadı bende Amerikadan getirdim.Bachmann makasta gri renk olanı getirmenizi tavsiye ederim.bakınız.
http://www.discounttrainsonline.com/HO-Scale-Track-and-Electrical-Bachmann/HO_TRK_160_1.html....
size tavsiyem amerikan lokomotifleri tamamda vgonlar da problem şu;vagon tekerlek çapları çok küçük ve vagonlarda çift sıra tekerli yerine tek sıra tekerli almanız.makas geçişlerinde sık sık raydan tekerlekler atıyor.Bu yüzden genelde ray yükseltili güzel ama vagonlarda avrupa markalarını seçmeniz.çünkü avrupa vagonların tekerlek çapı daha büyüktür.
bir başka site.....:
//www.internettrains.com/merchant2/merchant.mvc?

Çevrimdışı gugunes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ağustos 05, 2008, 14:02:24 »
İrfan bey merhaba
Dediğinizi anladım kısa raylar dış hattın uzun raylar ise iç hatın artık onda bir probleim yok.
Bugün liliput vagon siparişi verdim prosese
http://www.bachmann.co.uk/prod1.php4?prod_selected=liliput&prod=5
L350011 olan modeli
kuplörlerini değiştiricekler bachmanna uygun yapacaklar
bana bachmann makas falan lazım irfan bey siz ebaydanmı aldınız

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Eylül 14, 2009, 04:59:31 »
Proses'e sipariş verebilirsiniz,ben Proses'e yükseltili ray ve makas siparişi verdim.Yakın zamanda gelmesini bekliyorum.
« Son Düzenleme: Eylül 14, 2009, 07:29:32 Gönderen: irfantprk »