Gönderen Konu: İzmir'de Tren Modelciliği  (Okunma sayısı 116986 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abdusta

• Ziyaretçi
Ynt: İzmir'de Tren Modelciliği
« Yanıtla #80 : Ocak 26, 2007, 21:28:45 »
Teoman bey
Hocamın ellerinden öperim..
kurgusu kimseyi rahatsız etmeden yer kaplamadan
halletmis

saygılarımla a.usta

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #81 : Ocak 26, 2007, 21:32:16 »
     Korkut hocam öncelikle aramıza hoş geldiniz ve süper fikirler verdiniz bizlere.Yersorunu olan arkadaşlar için güzel fikirler ortaya çıkarmışsınız.Yer sorunu olan arkadaşlara şiddetle önerilir.Hocam emeğinize sağlık,ayrıca Teoman bey Korkut hocamla bizi tanıştırdıgın içinde çok teşekkür ederim.
     Herşey gönlünüzce olsun,hoşçakalın.

mali....

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #82 : Ocak 27, 2007, 19:08:25 »
Saygıdeğer model trenci arkadaşlar, güzel sözleriniz için tüm İzmir'li model trenciler adına hepinize teşekkür ederim.
Bu gün, daha önce yaptığımız duyuru doğrultusunda İzmir' de bir toplantı daha gerçekleştirdik.
Toplantımızla ilgili alınan kararları ve toplantı fotolarını sizlerle paylaşıyoruz.

Toplantımız, buluşma yeri olan İzmir TCDD Müzesi'nde, saat 12.30'da başladı. Aramıza yeni katılan modelcilerimizle tanışmanın ardından, müze ve müze giriş bölümünde bulunan 1/10 ölçeğinde BR 52 Lokomotif maketinin çevresinde devam etti.

Tren modelcilerine uyacak  şekilde, tren gibi dizilip, lokonun yanında poz verilmesi de toplantımıza ayrı bir anlam kattı.
Önden arkaya Korkut Öndin, Sinan Etizel, Teoman Kardaşlar, Melih Uçar, Jimmy Cem Ersü, Gökhan Akdal

İlerleyen zamanda sohbet koyulaştı. Trenler ve modellerle ilgili görüşmeler yapıldı.

Daha sonra, Alsancakta bir cafe de, aramıza iki arkadaşımızın da katılımıyla sekiz kişilik grupla gündemli toplantımız yapıldı. Arkada ortada oturan arkadaşımız Hakan Keskin ve sol yanındaki Onur Arslan
Toplantı kararları:

1-İzmir model trencilerin, ortak çalışmalarını yürüteceği yerin belirlenmesiyle ilgili arkadaşımız Jimmy Cem, 3. bölge müdürlüğü ile ilgili yaptığı görüşmeleri aktardı. Bürokratik engeller nedeniyle bu işin Ankara genel merkezde çözüme gidileceğini, bu konuyla ilgili girişimlerde bulunacağını bildirdi.
Korkut Hoca, bu durumlara alternatif olarak, TCDD'den olumlu bir yanıt gelmezse, ortak olarak bir dükkan tutulup, orada  diaroma çalışmaları yapabileceğimizi iletti.
Tüm modelci arkadaşlar bu öneriye olumlu baktıklarını bildirdiler.

2-Grup çalışmalarında tren model sistemleri üzerinde şu karara varıldı.
Tüm arkadaşlarımızın kendi bünyelerinde istedikleri sistemleri kullanarak gerek İzmir içinde, gerekse 'modeltrenciler.com' formunda kendi sistemleri ile ilgili görüş alışverişinde bulunmaları,diaroma çalışmalarında da yardımlaşmalarda bulunmaları, bu hobinin sağlıklı gelişmesinde olumlu etki yapacağı,sonuçta hangi sistemi kullanırsak kullanalım hepimizin modeltren sevdalısı olduğumuz, birbirimizi uygarca kabullenmenin en doğru yol olduğu kanaati hepimizce kabul edildi.
Ayrıca, yapılacak ortak diaromada, tek bir sisteme dayalı olarak diaromanın yapımı hepimizce kabul edildi.

3-Kulüp olma konusunda alınan karar: Gerekli hukuki araştırmalar  (Teoman Kardaşlar tarafından www.dernekler.gov.tr incelemeleri,İzmir Dernekler Masası yetkilileriyle ve bir avukat arkadaşımızla yapılan görüşmeler) ,TCDD'nin İzmir 3.Bölge Md. bünyesinde kulüp olma isteği, olumlu karşılanmaması neticesinde aktivitelerimizi 'İzmir Tren Modelcileri' olarak sürdürmemize karar verilmiştir.

4- Toplantımız iyi dileklerle ve Korkut Öndin'nin önümüzdeki hafta sonu, 3 Şubat Cumartesi günü saat 14.00'te tekrar toplantı önerisi, bununla birlikte Teoman Kardaşlar'ın yer olarak, mayıs ayında yapılacak Çamlık Tren Müzesi gezi buluşma noktası olarak belirlenmesi düşünülen Pasaport Cafe'de yapılma teklifinin kabul görmesiyle sonuçlanmıştır.

Gökhan Akdal'ın daveti üzerine Jimmy Cem ve Teoman Kardaşlar, Gökhan beyin diaromasını incelemeye gitmişlerdir.

Gökhan bey, Urla'da bulunan yazlığındaki diaromasını incelemek üzere bizleri Urla'ya götürüp getirmiş ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vermiştir.Kendilerine, sonsuz teşekkürler ederiz.

Sevgi ve saygılarımızla
İzmir Tren Modelcileri

« Son Düzenleme: Ocak 27, 2007, 19:13:47 Gönderen: teoman »

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #83 : Ocak 27, 2007, 19:25:00 »
Teoman bey öncelikle çalışmalarınıza verdiğiniz hızı gördükçe tren modelciliği için vermiş olduğunuz çabaların mutlaka meyvelerini vereceğini düşünüyorum.her toplantıdan sonra izmir model trenciler kulubü olarak daha da fazla yol aldığınızı görmemek mümkün değil. yeni katılımcıların eklenmesi ve cem beyinde gurubunuzun içinde olması bulunmaz bir nimet . çalışmalarınızın  daha da ilerleyeceğini ve dioramanızında bir an önce hayata geçeceği konusunda hiç şüphem yok.model trencilik kavramına katmış olduğunuz destek ve çabalarınızdan dolayı şahsım adına sizi ve tüm ekibinizi içtenlikle kutluyorum.saygılar.
« Son Düzenleme: Ocak 28, 2007, 00:07:00 Gönderen: avşalı »

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #84 : Ocak 27, 2007, 23:37:19 »
    Alkışlar İzmir ekibine,gerçekten kısa zamanda büyük işlere imza attınız,kendi adıma çok teşekkür ederim ve başarılarınızın devamını dilerim.İzmirli Model Trenciler isminizde hayırlı olsun sıra Antalya'da işten vakit bulursam gideceğim.Ekibinizdeki bütün arkadaşları kutlarım.Herşey gölünüzce olsun hoşçakalın.

mali......

NEDİM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #85 : Ocak 28, 2007, 00:09:14 »
sevgılı ızmır lı dostlar hobıdaslar,
sızlerı gercekten canı gonulden kutlarım.. ne dedım ben ızmır gumbur gumbur gelıyor.. bu ne muhtesemlık beyler.. teoman bey, cem bey, korkut bey, Hakan bey, Onur bey, sınan bey, melıh bey ve gokhan bey hepınıze hayırlı olsun, hepınızın gonullerıne saglık..
bu vesıle ıle gokhan bey de sankı ıstanbul a.usta nın bır benzerı olarak cıktı karsımıza oda catı katında galıba.. ellerınıze saglık gokhan bey.. dıorama fotograflarının devamı lutfen..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

Çevrimdışı kamyoncu-itulu1

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - bahçeşehir
    • rc kamyon t?r ve iş makineleri
« Yanıtla #86 : Ocak 28, 2007, 18:59:20 »
sahıdende bırden ızmırlı model trencıler ataga kalkı ne mutlu sıze
BOSTANCI INSAAT RC Construction Channel

CAT: 345D LME Wedico  Liebherr: LR 634 Carson-Leimbach  Mercedes Benz: Arocs3342AK 6x6 Premacon//SK3544AK 8x8 Premacon//NG2638AS 6x6 Wedico//2624LAK6x6 MAN: F90 35.422VFAK 8x8 Wedico-Prem

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #87 : Ocak 31, 2007, 21:59:54 »
Ömer, Erkut, M.Ali, Nedim, Okan, Ayhan beyler, nazik düşüncelerinizden dolayı çok teşekkürler.
Ayrıca, Erkut beyin önerisiyle, ' İzmir Grubu Çalışmaları' adlı başlık açılması istemi, site yöneticilerinin bu öneriyi dikkate alıp gereğini yapmalarından da İzmir grubu olarak memnunuiyetimizi ve teşekkürlerimizi sunarız.
Geçen gün, İzmir'de yaşayan tren sevdalısı bir arkadaşımızla tanıştık.
Kendisi Candemir Önder. Siteyede dün üye oldu. Bu gün Agora Alışveriş Merkezi'nde bir araya gelerek çalışmalarımızla ilgili görüştük.
İzmir grubumuza bir kişi daha dahil edilmiş oldu.

Saygılar

teoman

Çevrimdışı dinc

• Dinçer Katmerci
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #88 : Ocak 31, 2007, 23:12:28 »
Merhaba arkadaşlar yaptıklarınızı görünce ve tren sevdalısı izmirlilerle satırlardada olsa tanışmak beni çok sevindirdi .Sitedeki birkaç arkadaşla daha önce yazışmıştım ançak işlerimin yoğunluğu beni siteden uzak tuttuğu için izmirde yapılan faaliyetlerden haberim olmadı.sizlerle en kısa sürede tanışmak ve bir ararya gelmek dileğiyle

Çevrimdışı canderim

• Forum Üyesi
    • kisisel:
« Yanıtla #89 : Ocak 31, 2007, 23:33:35 »
Merhaba;

Izmir'de bu kadar cok model trenci oldugunu tahmin etmiyordum. Foruma soyle bir goz atinca trenlerimi hemen koyup oynayasim geldi ama ne yazik ki ev musait degil, yaz aylarini beklemem gerekiyor.

Umarim zaman icinde tum arkadaslarla tanisma firsatim olur.
Canderim Onder

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #90 : Ocak 31, 2007, 23:54:42 »
Eğer cumartesi müsaitseniz bekleriz.Teoman abide müsaittir sanırım.Sizi boş bırakmayız...
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
    • ksk 156 model evi
« Yanıtla #91 : Ocak 31, 2007, 23:57:05 »
Merhaba;

Izmir'de bu kadar cok model trenci oldugunu tahmin etmiyordum. Foruma soyle bir goz atinca trenlerimi hemen koyup oynayasim geldi ama ne yazik ki ev musait degil, yaz aylarini beklemem gerekiyor.

Umarim zaman icinde tum arkadaslarla tanisma firsatim olur.

aramıza hoşgeldin :D

Çevrimdışı canderim

• Forum Üyesi
    • kisisel:
« Yanıtla #92 : Şubat 01, 2007, 00:46:40 »
Eğer cumartesi müsaitseniz bekleriz.Teoman abide müsaittir sanırım.Sizi boş bırakmayız...

Bu cumartesi ne yazik ki musaiy degilim, ileriki bir tarihte artik..
Canderim Onder

Çevrimdışı gökhan akdal

• Forum Üyesi
  • Yer: ?ZM?R
    • www.gokhobi.blogspot.com
« Yanıtla #93 : Şubat 03, 2007, 00:26:39 »
Merhaba arkadaşlar,
Kendi kurgum hakkında merak eden modelci arkadaşlara biraz bilgi vermek istiyorum.
sahip olduğum lokomotifler şunlar:
Roco BR 41,BR ,74,Dizel 290 - Fleischcimann BR 50,BR 55, BR 56- Marklin hamo BR 41- Piko BR 38,Atlas U30C ve 5-6 tane değişik lima modelleri.
yeterli miktarda yolcu ve yük vagonları,lokomotiflerimin hepsini dijital yapıyorum ve içlerine lenz silver dijital plus dekoder takıyorum.
Kurguma gelince ,155 cm x 550 cm ebatlarında bir masa üzerine yapılmakta.Bir bölümünde depolama alanı ve kömür yükleme istasyonu,Bir bölümünde
ise tüneller ve yayla üzerinde bir köy bulunmakta.Demiryolu tünele girerek içeriden dolaşıp yaylaya çıkmakta ve köyün etrafında açıktan dolaşıp tekrar
tünele girip içeriden aşağıya inip diğer taraftan dışarıya çıkmakta. İlk giriş ve son çıkış arasında toplam 14 m flex ray kullanıldı tüm kurguda ise yaklaşık 50-55 m ray ve 15 ad elektrikli makas kullanıldı.Şu an zamansızlık nedeni ile kurguma ara verdim kurgumun birkaç foğrafını yapım aşamasında olan sitemden görebilirsiniz.(www.akdalhobi.com) bu sitede ilgi duyduğum diğer hobilerimede yer vereceğim.
hepinize sevgiler.
 Gökhan Akdal

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #94 : Şubat 06, 2007, 01:33:46 »
Saygıdeğer tren modelci arkadaşlar,
İzmir ve çevresi, demiryolu modelciliği gezi, inceleme, araştırma çalışmaları yapmak amacıyla yine tren sevdalısı bir arkadaşımız Ceyhan Altınçubuk'la İzmir- Selçuk- Aydın gezisi gerçekleştirdik.
Arkadaşımızın işi gereği, Selçuk ve Aydın'a gideceğini bildiğim ve ben de tatilde olduğumdan dolayı, Pazartesi gününü bu şekilde değerlendirelim istedik.
Alsancak ve Basmane Garlarının metro yapımı nedeniyle trafiğe kapalı oluşu, Aydın istikametine gidecek trenlerin Gaziemeir istasyonundan kalktıklarından, bizde buraya gelerek biletlerimizi alıp yola koyulduk.
Bol tren modelciliği sohbetiyle keyifli bir gün geçirdik.

Mototren'inin önünde ve içinde hatıra fotoğrafları

Selçuk istasyonu ve trenin genel görünüşünü,  burada istasyon ve rayların görüntüsü yapılacak diaromalara güzel bir referans olabilir.

Selçuk ilçesinin şirin tren istasyonu

Ben ve Ceyhan                Meşhur Selçuk köftecisindeyiz

Selçuk istasyonunun bahçesinde bir buharlı. Jimmy Cem bu loko hakkında bizlere bilgi verebilirse çok seviniriz.

TCDD model vagon boyamasına güzel bir örnek

Aydın dönüşünde Çamlık Tren Müzesi'ne uğradık. Orada incelemelerde bulunduktan sonra Aydın'dan gelen trene 18.45 te binerek İzmir'e döndük.

saygılar
teoman

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #95 : Şubat 06, 2007, 08:28:01 »
sayın teoman bey yine muhteşemsiniz hiç boş durmuyorsunuz. o buharlının içinede çok yakışmışsınız. saygılarımla.

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #96 : Şubat 06, 2007, 20:06:48 »
   Teoman bey fotoğraflar için teşekkürler Jimmy Cem 34054 buharlı tren hakinda verdigin bilgiler içinde sanada teşekkürler.Üzüldüğüm tek şey bu memlekette çalışır bir buharlı locomotifimiz yok ben ona yanıyorum,hoşçakalın.

mali...

Çevrimdışı dinc

• Dinçer Katmerci
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #97 : Şubat 09, 2007, 17:07:04 »
1986-1990 yıllarında Diyarbakırda okurken evim istasyon yakınındaydı.o zamanlar bilmiyorum şimdi duruyorlarmı ? orada depolanan buharlı lokomatiflerin sayısı 30 aşıyordu.belki orda bir tanıdığı olan varsa o depolama alanın fotolarını bize gönderebilir.Ama şimdiden söyleyeyim oradaki lokoların halini görünce içiniz acıyabilir  :'(

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #98 : Şubat 21, 2007, 22:37:34 »
Saygıdeğer modeltrenci arkadaşlar.
Daha önceki toplantılarımızda geçen konulardan biri de yer temini ile ilgili araştırmalardı.

Jimmy Cem arkadaşımız; TCDD İzmir 3. Bölge Müdürlüğü ve TCDD Ankara Gn. Müdürlüğü'ndeki girişimleri neticesinde, model çalışmalarımıza yönelik, İzmir Tren Müzesi' de bir yer oluşturulması iznini alma noktasına getirmiştir.

Bu gün kendisiyle saat 14.00 te müzede buluşup, müze içi yer tespiti ve ölçülendirme çalışmaları yaptık.

Bu planlama doğrultusunda Jimmy' de diaromayla ilgili yer durumu üzerinde çalışmalarını yapıp bizlerle paylaşacak.

Jimmy'i beklerken daha önce Atatürk' ün Vagonu'nun yer değişikliği yapılarak, yeniden restore edilmesini ve yeni yerinin bulunduğu alanı fotoğrafaladım. Aynı zamanda müze içi görüntüleriyle beraber, ölçülendirme taslak çalışmalarınıda sizlerle paylaşmayı istedim.

Atatürk'ün Vagonu'nun önceki yeri ve son görüntüsü.

Resterasyon çalışmalarında, vagon çevresi kapatılarak baştan aşağı
boyası kazınıp, tadilat işlemlerine başlandı. Çalışmalar devam ediyor.

Önde bulunan klasik Alsancak Gar binası, arkasındaki klasik yapıya
uygun yeni inşa edilen TCDD Tesisler Müdürlüğü binası ve önünde
Atatürk'ün Vagonu'nun yeni yeri.

Tren Müzesi içinde giriş katında bulunan odalardan görüntüler ve
oda ölçüleri planları

Çeşitli lokomotif ve vagon parçalarıyla, eski tarihi bir vagonun kesiti.

Demiryollarımızla ilgili dökümanların olduğu oda

Oda ölçüleri

Üst katta bulunan ve çeşitli sanatsal aktivitelerin yapıldığı sergi salonu

Jimmy, ölçülendirme yapıldığı anda diaromayla ilgili yerleşim düşüncelerinde.

Üst kat alanı oldukça geniş, model çalışmalarına elverişli bir yer.
Bu alanın diğer bir açıdan görünüşü.

Üst kat ölçüleri

Jimmy' de çalışmalarını sizlerle paylaşacak.
saygılar
teoman

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #99 : Şubat 22, 2007, 00:09:54 »
hayırlı olsun yer konusu tamam gibi. dioramanızında bir an evvel başlanması dileğiyle