Gönderen Konu: İzmir'de Tren Modelciliği  (Okunma sayısı 117048 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avsalı

• Ziyaretçi
Ynt: İzmir'de Tren Modelciliği
« Yanıtla #60 : Ocak 22, 2007, 10:24:09 »
gökhan bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz. çalışmalarınızı merakla mekliyoruz. izmir gurubuna çok faydalı olacağınızı düşünüyorum. saygılar.

Çevrimdışı Alponzo

• Alper D?NÇ
  • Forum Üyesi
  • Yer: Edremit/Bal?kesir
« Yanıtla #61 : Ocak 22, 2007, 14:58:04 »
Sömestr tatilinde İzmir e gelmeyi planlıyorum.Bir tane set yada (ray,loko) alacağım.Bana önere bileceğiniz bir mağaza var mı?

Maalesef yok desek daha doğru olur sanırım.CarrefourSA da Piko lar sadece başlangıç seti olarak satılıyor.Extra loko,vagon,ray gibi opsiyonlar yok.Alsancak vapur iskelesine yakın bir yerde hobby mağazası var.Sipariş üzerine Fleischmann getirtiyor (Eskiden Maerklini de getirtiyordu ama sanırım bıraktı).Ancak Fleischmann ı Ankaradaki hobby time mağazasından getiriyor sipariş üzerine.Hobby time ın sicili zaten iyi değil.O konu ile ilgili mesajları herhalde okumuşsundur.Bunlarında durumu farklı değil.Bir de üstüne tonla acayip tavırları var.Ben bir ayağımın İstanbulda olmasından da yararlanarak İst dan hallediyorum alacaklarımı.İzmire geleceksen önceden haber ver seni karşılar ağırlarız.

Sevgiler

Jimmy Cem
Sömestr tatilinde İzmir e gelmeyi planlıyorum.Bir tane set yada (ray,loko) alacağım.Bana önere bileceğiniz bir mağaza var mı?

Sevgili Alper, İzmir'e geleceğin zaman haberleşelim. Sana elimizden gelen yardımı yapmaya hazırız. Haberleşme için benim GSM 0-532- 673 70 50
Görüşmek dileğiyle.

sevgiler

teoman
Misafir perverliğiniz için Teşekkür ederim.İstanbuldan getirmen çook güzel cem abi ama ben hala bir lokoya karar veremedim bana bu konuda yardımcı olursan sevinirim.Bütçem 250ytl civarı ama ben bunun hepsini lokoya vermek istemiyorum çünkü bende hiçbir tertibat yok.Teoman abi gelince buluşur bilgi alışverişi yaparız.

saygılar

Alper

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #62 : Ocak 22, 2007, 17:58:06 »
[Misafir perverliğiniz için Teşekkür ederim.İstanbuldan getirmen çook güzel cem abi ama ben hala bir lokoya karar veremedim bana bu konuda yardımcı olursan sevinirim.Bütçem 250ytl civarı ama ben bunun hepsini lokoya vermek istemiyorum çünkü bende hiçbir tertibat yok.Teoman abi gelince buluşur bilgi alışverişi yaparız.

saygılar

Alper
[/quote]

Alper 250 ytl diyorsun haklısın.Doğaldır.Ne de olsa öğrencisin üstelik.Ama 250 ytl ye çok ciddi birşey çıkamayacağıda muhakkak.Bende son derece kısıtlı bir bütçe ile iktisatlı davranma mecburiyetindeyim.Ancak sana hatırlatmam gereken bir kaç nokta var.Birincisi...Bugüne kadar hep ucuz mal alacak kadar zengin değilim ilkesinden hareket ettim.Dolayısıyla kalite olarak kendisini belli etmiş üst klasman diye tabir edilebilecek Roco,Fleischmann,Liliput gibi markalardan yana kullanmaya çalışıyorum tercihimi.Nitekim bir aksaklık olmazsa önümüzdeki 30 gün içerisinde bir Liliput Br52 Buharlı lokosu gelecek.Onu TCDD 56508 yapacağım.Sen tahminimce Buharlıya yetişemediğinden tercihini dizelden yana yapacaksın gibi geliyor bana.Ama kalite konusunda söylediklerim yine geçerli.Sonuçta raylar elinde olup loko v.b. taşıt bulamadıktan sonra raylar insanın sinirini bozmaktan başka birşey yapmaz.Bende gelecek olan makinayı evde vitrinde bir platform üzerinde sergilik tutacağım.Uygun ortak çalışma diaromalarında kullanmayı düşünüyorum.Çünkü şimdilik iyi bir diaroma kurmam mekan bakımından pekte mümkün görünmüyor.Ne istediğini tam bilmiyorum ama seçeceğin loko konusunda sana yardımcı olurum.

Sevgiler

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
    • ksk 156 model evi
« Yanıtla #63 : Ocak 22, 2007, 18:30:32 »
Abi tekrar hoşgeldin
Gökhan abi sağolsun ayda bir görüşüyoruz her geldiğinde siteden bahsedicem diyorum ama öyle bir muhabbete dalıyoruz ki hep unutuyorum, kendisi gerçekten bu hobiye gönül vermiş kişilerden biri. Finaller bitsin bir zaman ayarlayalım tekrar görüşelim :)
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2007, 18:42:41 Gönderen: ksk156 »

Çevrimdışı Alponzo

• Alper D?NÇ
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #64 : Ocak 22, 2007, 18:57:58 »
http://urun.gittigidiyor.com/MARKLIN-HO-2864-DIZEL-LOKOMOTIF-TREN-1-87_W0QQidZZ3493254
http://urun.gittigidiyor.com/MARKLIN-HO-BR212-DIESEL-HYDROLIC-TREN_W0QQidZZ3537599
GG baktığım bazı modeller.Görüşlerinizi bekliyorum

Cem abi
Bende ucuz mal almak istemem ama elimdekiyle en iyisini yapmak isterim.

Çevrimdışı Alponzo

• Alper D?NÇ
  • Forum Üyesi

hkesk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #66 : Ocak 23, 2007, 01:11:54 »
İceman merhaba,
Maerklin benim kapsama alanım dışında kaldığından bir şey diyemeyeceğim.Biliyorsun biz İzmirdeki arkadaşlar DC ile çalışan modelleri tercih ediyoruz.AC ile çalışanlarla ilgilenmiyoruz.
Henüz çok yeni olsam da sanırım bir istisna yapıp İzmir'li olarak Marklin Digital ile ilgileniyorum.
Alponzo merhaba,benim kullanamadığım ve sitenin satılık ürünler kısmında ayrıntılarını verdiğim setle ilgilenirsen bir göz at. Daha tecrübeli arkadaşlar set ile ilgili yorumlar yaptıktan sonra hala ilgini çekerse bu seti 250 YTL ye veriyorum. 

Çevrimdışı Melih

• Melih Uçar
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #67 : Ocak 23, 2007, 07:38:15 »
İceman merhaba,
Maerklin benim kapsama alanım dışında kaldığından bir şey diyemeyeceğim.Biliyorsun biz İzmirdeki arkadaşlar DC ile çalışan modelleri tercih ediyoruz.AC ile çalışanlarla ilgilenmiyoruz.
Henüz çok yeni olsam da sanırım bir istisna yapıp İzmir'li olarak Marklin Digital ile ilgileniyorum.
Alponzo merhaba,benim kullanamadığım ve sitenin satılık ürünler kısmında ayrıntılarını verdiğim setle ilgilenirsen bir göz at. Daha tecrübeli arkadaşlar set ile ilgili yorumlar yaptıktan sonra hala ilgini çekerse bu seti 250 YTL ye veriyorum. 

Bende de geniş bir Marklin Digital Set var. Cem'in yazdığı şimdilik daha çok temenni gibi  ;D
Melih Uçar
Ýzmir

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #68 : Ocak 23, 2007, 15:51:58 »
İzmir'li modelci arkadaşlar. 27 Ocak Cumartesi günü saat 12.30 da Alsancak Gar karşısı TCDD Müzesi önünde buluşup orada bir toplantı yapalım.
Tolantı gündemimiz
1-'İzmir Tren Modelcileri' çalışma yeriyle ilgili tespitler. (Jimmy Cem'in araştırma sonuçları)
2- Grup çalışmalarında, tren modelleri sistemlerinin görüşülmesi.
3- Kulüp olma yolunda görüşme yapılması, araştırmaların sonucuna göre karara bağlanması.
4- Dilek ve temenniler.

Arkadaşlarımızın bu tolantıya katılıp, görüşlerini orada sunmaları, birlik beraberlik duygumuzun daha güçlenmesine sebep olacaktır.
Ben cumartesi günü, TCDD Müzesi önünde,  saat 12.30'da olacağım.

saygılar
teoman
« Son Düzenleme: Ocak 23, 2007, 19:48:32 Gönderen: teoman »

Çevrimdışı Alponzo

• Alper D?NÇ
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #69 : Ocak 23, 2007, 16:04:36 »
İceman merhaba,
Selam Hakan abi
Önerin için saol ama ben kararımı başka modellerden yana kullanıyorum.

Teoman abi
Toplantıya katılmak isterdim ama karneyi aldıktan sonra hemen gelmem mümkün değil.Belki bir hafta sonra buluşabiliriz.

Sağlıcakla kalın

Alper

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #70 : Ocak 23, 2007, 17:13:35 »
gerçekten TR de en iyi denilebilecek örnek kabul edilebilecek bir park-diaroma için uğraşıyorum.Zaten başka bir şansım ve lüxümde yok.O yüzden AC ye yer veremeyeceğimizi şimdiden belirtmek isterim.

Jimmy selamlar,

"Örnek" kabul edilebilecek bir diaroma'nın en azından küçük bir bölümünde 3 ray'a yer vermeniz gerekmez mi? Yani demek istediğim; "örnek" olacaksa her alternatifi barındırması gerekir. Ama sorun yer ise o başka.

Sevgiler,

Cem.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #71 : Ocak 23, 2007, 17:30:10 »
ok,

TCDD'den böyle bir destek almak bile başarı bence. kolay gelsin.

cem.

Çevrimdışı Melih

• Melih Uçar
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #72 : Ocak 23, 2007, 18:02:18 »
İzmir'li modelci arkadaşlar. 27 Ocak Cumartesi günü saat 12.30 da Alsancak Gar karşısı TCDD Müzesi önünde buluşup orada bir toplantı yapalım.
Tolantı gündemimiz
1- 'İzmir Tren Modelcileri' çaılşma yeriyle ilgili tespitler. (Jimmy Cem'in araştırma sonuçları)
2- Grup çalışmalarında, tren modelleri sistemlerinin görüşülmesi.
3- Kulüp olma yolunda görüşme yapılması, araştırmaların sonucuna göre karara bağlanması.
4- Dilek ve temenniler.

Arkadaşlarımızın bu tolantıya katılıp, görüşlerini orada sunmaları, birlik beraberlik duygumuzun daha güçlenmesine sebep olacaktır.
Ben cumartesi günü, TCDD Müzesi önünde,  saat 12.30'da olacağım.

saygılar
teoman

Teoman Bey merhaba,

Cumartesi günü 12:30'da Alsancak'ta olmaya çalışacağım, görüşmek üzere.

Saygılar,
Melih Uçar
Ýzmir

Çevrimdışı gökhan akdal

• Forum Üyesi
  • Yer: ?ZM?R
    • www.gokhobi.blogspot.com
« Yanıtla #73 : Ocak 23, 2007, 22:14:21 »
    Merhaba arkadaşlar,
Cumartesi günü bende orada olmak istiyorum.
Gökhan

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #74 : Ocak 26, 2007, 19:51:56 »
Saygıdeğer Trenmodelci arkadaşlar,
İzmir'de tren sevdalısı bir büyüğümüzle tanışma fırsatım oldu. Emekli Sanat Tarihi öğretmeni Sn. Korkut Öndil.Cumartesi günü yapacağımız toplantıya kendisini davet etmek için ziyaretine gittim.
Yaptığı diaromaları ve yer sorununu nasıl çözdüğünü sizlerle paylaşmak istedim. Umarım yer konusunda tedirgin olan arkadaşlarımıza iyi bir örnek olur.
Korkut Hoca, 67 yaşında emeklilik günlerini bu güzel hobiyle geçirme mutluluğunu yaşıyor. Diaromalarında yaptıkları, kendi ürünleri elemeği göz nuru çalışmalar.
Kendisine sonsuz saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Bu gün okuldan çıkarçıkmaz doğru Korkut Hoca'ya gittim. Yanıma fotoğraf makinamı almayı ihmal etmediğim çok iyi oldu.
Masa üstündeki diaroma N ölçek yukarıda da belirttiğim gibi strafordan arazi yapıları, çeşitli malzemeden ev ve istasyonlar Korkut Hoca'nın kendi yapıtları.

Aynı diaromanın gece ışıklı görünümü

Bir başka ilginç örnek; sehpa içine yapılmış Z ölçek diaroma

Şimdi de yer sorunu olan arkadaşlarımıza ilginç, bir okadar da kullanışlı diaroma örneği HO ölçek masa içi diaroma

Bu diaromanın masa içi yerleşim düzeni

Korkut hoca üretimi HO ölçek yapılar

Bir başka ilginçlik, birbirimizi hiç tanımadan yaptığımız, benim vitrin sistemine benzeyen modellerinin, duvar panosu olarak sergilenmesi.

Tüm modelci arkadaşlara saygılar, sevgiler.

teoman

« Son Düzenleme: Ocak 26, 2007, 19:54:55 Gönderen: teoman »

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #75 : Ocak 26, 2007, 20:07:30 »
Korkut bey ile görüştüğünüzde lütfen benim için de tebrik edin, şaşkınlıkla izliyorum, yurdumuzda neler yapılıyormuş diye. Özellikle sehpa içi kurguya eridim. Hepimize bu tarz bir emeklilik dilerim.

Sevgiler, selamlar,
Kamil. 
« Son Düzenleme: Ocak 26, 2007, 20:10:05 Gönderen: ktuzunalp »

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #76 : Ocak 26, 2007, 20:12:39 »
korkut hocamızında nadide bir loko koleksiyonu var sanırım her ölçekten mevcut ve muhteşem buluşlar sehba ile birlikte masa içi dioramasıda bir harika hele hele tüm malzemelerinin el emeği oluşu ayrı bir değer katıyor.ellerinden öpüyorum korkut hocam saygılar.

NEDİM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #77 : Ocak 26, 2007, 21:17:46 »
sevgılı korkut ustad,
ellerinize saglık bunlar ıcın sahane demek bıle az herhalde.. sızı aramızdada gorecegız degılmı..
fıkırler bır harıka.. demek kı ınsan ısterse bır sekılde cozum bulabılmekte..

sevgılı teoman bey,
sıze sonsuz tesekkur ederım boylesıne bır cevherı bıze tanıma fırsatı buldugunuz ıcın.. ben ızmır den korkmaya basladım.. fena ataga kalktınız sankı.. yanılmıyor ısem cok cevherler gızlı ızmır de..

ınanınızkı boylesıne guzellıklerı gordukce paylasım fazlalastıkca benım hırsım her gecen gun artıyor.. sart oldu bır sekılde yer yaratıp dıorama yapmak..

sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #78 : Ocak 26, 2007, 21:22:39 »
saygıdeğer nedim ustam sizin hırsınıza yetişemiyoruz hırslandıkça inanılmaz şeyler çıkarıyosunuz ortaya dioramanızı düşünemiyorym mükemmel ötesi olurdu herhalde cami ve sokak lambası yapımını gördükten sonra ...

NEDİM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #79 : Ocak 26, 2007, 21:27:59 »
sevgılı omer bey,
oncelık ıle tsk ederım.. camı projesı sevgılı ustad a.usta nın dıoramasını gordukten sonra kendısının de bu dıoramada bır camı eksık demesı ıle o muhtesem bazı dostlarımızın muze olacak dıye tabır edılen dıoraması ıcın yapılan bır proje.. o camı nın ınsaası bıttıkten sonra sıva boya badan ıslerını erkut ustad yapacak sonrasında elektrık ve ısıklandırma projesı de a.usta ustadın .. ıste sanırım o zaman mukemmellık ortaya cıkacak..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..