Gönderen Konu: İzmir'de Tren Modelciliği  (Okunma sayısı 117509 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Melih

• Melih Uçar
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
Ynt: İzmir'de Tren Modelciliği
« Yanıtla #100 : Şubat 22, 2007, 00:16:25 »
Çok heyecan verici ve olumlu bir gelişme. Hepimiz için hayırlısı olur ve istediğimiz gibi sonuçlanır inşallah, Cem'e çabaları için çok teşekkür ederiz. Haberleri merakla bekliyoruz !!!
Melih Uçar
Ýzmir

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #101 : Şubat 22, 2007, 00:35:42 »
Teoman abi bizim yerimize de güzel vakitler geçirin yediklerin içtiklerin senin olsun hatta afiyet olsun :D sen bize hep böyle gördüklerini gönder, inşallah bir fırsat olur da bizler de oaralara geliriz

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #102 : Şubat 22, 2007, 23:31:46 »
    İzmir ekibine çalışmalarında başarılar dilerim,kolay gelsin hoşçakalın.

mali...

Çevrimdışı canderim

• Forum Üyesi
  • Yer: izmir
    • kisisel:
« Yanıtla #103 : Şubat 28, 2007, 23:14:55 »
Izmirli arkadaslar,
Bugunku toplantida soyledigim gibi haftaya ziyaret edecegim magazanin adresi:

www.mcschueler.de

arzu ettiginiz bir parca varsa ve stoklarinda var ise bana bildirebilirsiniz.

Canderim Onder

Çevrimdışı ercangure

• ercangure
  • Forum Üyesi
  • Yer: kocaeli
« Yanıtla #104 : Mart 12, 2007, 13:31:56 »
bencede mükemmel bunlar servet değerinde ama bende başlıcam kocaelinde tern hobisini baslatmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim
KOCAELÝNDEN ÝLK MODELDÝ SANIRIM HERKEZE SLM

telmesos

• Ziyaretçi
« Yanıtla #105 : Mart 16, 2007, 00:40:50 »
   Herkese selam..ben Murat Aybek....bu siteyi bugün Sn. Zeki Alasya Ntv'deki programında duydum,bi anda bi anda cocukken eski bir tanıdığın evindeki tren koleksiyonu aklıma geldi epey zaman oldu.Bu sabah bi cağrışım oldu programı seyrettikten sonra.Siteye yeni girdim,bilmiyorum benim gibi daha başka stajyer var mı?
   İlk başlayanlar için ne önerirsiniz ? Trenler nerden temin edilir,başlangıç nasıl olmalıdır gibi ? Cevaplarınızı bekliyorum
   Herkesi saygıyla selamlıyorum...  :)

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #106 : Mart 16, 2007, 01:08:10 »
Murat bey, merhabalar.
Siteye hoşgeldiniz. Öncelikle İzmir'de oturduğunuz için size İzmir içi iki yer önereceğim.

Biri Balçova Agora alışveriş merkezi 1. katta sinamaların bulunduğu yerin köşesindeki mağazayla, ikincisi Mavişehir Carefour içinde zemin katta Fastfoot'çuların olduğu yerin karşı köşesinde bulunan mağazada tren set ve aksesuarları bulunmakatadır.

Ayrıca bu sitenin kurucusu Harun beye ait trenmodelleri ve aksesuarlarının temin edilebileceği yer.
http://proses.com/oscommerce/

İzmir'de benimle irtibat kurmak istersen
tkaradaslar@gmail.com

Görüşmek dileğiyle

Selamlar.
Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #107 : Mart 17, 2007, 22:16:05 »
Saygıdeğer modeltrenci arkadaşlar, bu gün İzmir'li modeltrenciler olarak sevgili Melih beyin fabrikasında bir araya geldik.

Çok keyifli bir toplantı daha gerçekleştirdik. Burada, Melih beye gösterdiği misafirperverlikten dolayı huzurlarınızda sonsuz teşekkürler ederiz.

Yapılan çalışmalar:

Her nekadar saat 11.00'de biraraya gelmek üzere duyurumuzu yaptıysak ta Melih beyle telefonlaşıp daha erken gelip, gerekli hazırlıkları yapmak amacıyla saat 09.30' da biraraya geldik.
Hemen planlama çalışmasına başladık.

Melih bey, çizim programıyla kurgunun ray yerleşimini oluşturdu. Bu yolla, kısa sürede rayların dizilimi ve üzerinde çeşitli değişiklikleri yapma olanağı bulduk.

Melih bey, 1972 yılında sevgili babasının kendisine aldığı Maerklin tren setinin hikayesini anlattı. Bu duygu yüklü anlatımı kendisine bırakıyorum.

Belirtilen zaman içinde Dr. Haki bey, Sinan bey ve Habib bey katılarak kurgu hazırlıklarına başladık.

Melih bey, pratik olsun diye 8mm'lik iki parça sunta kestirmiş, onları altlık olarak kullandık. Tüm ölçü 150cm x 275cm olacak şekilde bir diaroma düşünmüş. Bu ilk deneme çalışması olacak. İlerleyen günlerde zemin çalışmaları yapılıp, bina ve çeşitli aksesuarlar yapılacak.

Diaroma çalışmasında, kendiyle birlikte bir plan doğrultusunda yapım aşamalarını paylaşacağız.
Digital sistemi bu kurguda ilk olarak denedik ve gördük ki artık tren modelciliği yapılacaksa mutlaka digital olmalıdır; hem fikrine saip olduk.
Dr. Haki bey şanslı olduğunu bildirerek bu işe digitalle başlamakla ne kadar doğru bir karar verdiğini vurguladı. Bu arada Haki beyi bizlerle tanıştırmakla Abdurrahman beye  teşekkür ediyoruz. Ayrıca Sinan beye de teşekkür ediyoruz, Habib beyi de bu gün bizlerle tanıştırdı diye.

İki trenin kurguda çalışır halde videosu:

Sinan bey, küçük ölçekler üzerinde model çalışmalarını sürdürüyor. Bu günkü toplantıya birkaç örnek model getirdi, onları inceledik.
''N'' ölçek ve ''TT'' ölçek

Soldan itibaren iki model, dizel ve buharlı ''N'' üçüncü buharlı ''TT'' sondaki dizel ''HO'' model.
Bu modelleri yanyana koyduk ki ölçeler arasındaki fark görülsün diye.

''TT'' model bu buharlı Doğu Alman yapımı

''N'' Trix modelden tren örneği

Manavra dizel loko ''N'' Trix bu şirin modellerin kurgularıyla, ileriki günlerde, Sinan beyin evinde biraraya gelip, fotoğraflayıp sizlerle paylaşacağız.

Önümüzdeki toplantıyı Dr. Haki beyin evinde gerçekleştirmeyi kararlaştırıp, diaroma çalışmalarını değerlendireceğiz.

İzmir' de tren modelciliği bu hobiye gerçekten gönül vermiş, samimi ve içten dostlarla devam edecektir.

Saygılar,sevgiler.
Teoman

Çevrimdışı canderim

• Forum Üyesi
    • kisisel:
« Yanıtla #108 : Mart 17, 2007, 22:19:26 »

Merhaba Murat Bey;

Ben de Izmirde Balcova'da oturuyorum. Mail yoluyla veya yuzyuze konusabiliriz, benim de bazi tavsiyelerimi alabilir, trenlerimi gorebilirsiniz.

Mail: canderim@hotmail.com
Canderim Onder

Çevrimdışı ceyhan

• ceyhan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #109 : Mart 17, 2007, 22:41:13 »
                sevgili izmirli modelci arkadaşlar bu günkü toplantınızı forumda gördüm çok etkilendim, inşallah ilerki zamanda bende bu toplantılarınıza katılmak istiyorum sevgilerimle ceyhan

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #110 : Mart 17, 2007, 22:50:06 »
Erkut bey, teşekkürler. İzmir'e geldiğinizde sizinle görüşmek bizler için bir onurdur. Hasretle bekliyoruz.

Sevgili Ceyhan, aramıza katılıp çalışmalarımızda yer alman bizleri çok sevindirir. En kısa zamanda görüşmek dileğiyle...

Sevgiler
Teoman

Çevrimdışı cafer

• cafer çiftçi
  • Forum Üyesi
  • Yer: eskişehir
« Yanıtla #111 : Mart 17, 2007, 23:01:35 »
 İzmir grubunu güzel bir toplantı daha gerçekleştirdiklerinden dolayı kutluyor, yeni arkadaşlarımıza hoşgeldiniz diyorum.
            kolay gelsin- cafer

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #112 : Mart 18, 2007, 03:21:43 »
İzmirli arkadaşlar,

Ben de ilk fırsatta bir İzmir seyahati bahanesi yaratıp sizlerle tanışmak istiyorum.

Aslında abim şu anda İzmir de oturuyor ve baba tarafından bütün akrabalarım da İzmirli.

Kolay gelsin merakla bekliyoruz.

Harun

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #113 : Mart 18, 2007, 03:39:25 »
sevgılı ızmırlı hobıdas dostlarımız,
guzel bır baslangıc olması dılegı ıle hepınıze sımdıden basarılar dılerım.
bu arada yenı dostlara; hosgeldınız sefalar getırdınız.
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #114 : Mart 18, 2007, 19:09:10 »
Cafer, Harun, Nedim, Ayhan beyler, güzel düşünceleriniz ve destekleriniz için çok teşekkürler.

Harun bey, İzmir'e herzaman bekleriz. Bizlerde sizlerle yüzyüze tanışmak arzusundayız. Ayrıca siz baba tarafından dediğinize göre tam bir İzmir'lisiniz! bu duruma da çok memnun olduk.
Türkiye'nin herbir yanındaki modeltrenseverleri de aynı sevgiyle kucaklıyoruz. Şehir ayırımcılığı yapmak istemem ama yinede aynı şehirden olanlar, bizim ülkemizde birbirlerine daha yakınlık duyarlar. Bu durumda millet olarak bizim özelliğimiz.

Yine de ben, her marka + ölçek sevdalısı olan modeltrenseverlere sevgiler, saygılar sunarım.
Teoman

Çevrimdışı cem

• Forum Üyesi
« Yanıtla #115 : Mart 21, 2007, 16:23:18 »
Merhaba,
İzmir birçok konuda olduğu gibi demekki bu konuda da kısır.
Peki ama İzmir de yaşayanlar neyi nereden alıyorlar.?
Yani insan görmeden bir şeyi almaya nasıl karar verebiliyor.
Bir de bizim gibi bilmeyen acemiler ne yapacak.?
Forumlarda anladığım kadarıyla bir Maerklin var birde diğerleri,Peki Maerklin nasıl oluyorda tek başına herkesi bu kadar konuşturabiliyor.?
Trenler,vagonlar,raylar,elektrik sistemleri,aksesuarlar,vs,vs
Bir klavuz varmıdır acaba ne nedir ne değildiri anlatan.?
Sonuçta bu pahalı bir hobi paraları harcayıpta üstüne bir bardak su içmek hiç hoşuma gitmez.
Önerilerinizi bekliyorum.
Herkese iyi çalışmalar.
Cem Oktay

Çevrimdışı cem

• Forum Üyesi
« Yanıtla #116 : Mart 21, 2007, 17:30:30 »
Selam
Esasında ilk olarak bir başlangıç seti almak zorunda olduğumu biliyorum.
Ama asıl derdim sonra hiç bir markaya bağlı kalmadan seti büyütmek.
Mesela bir gün biryerde beğendiğim bir parçayı alabilmek ve onu o  sette kullanabilmek istiyorum. Maerklin ile başlarsam istediğimi yapma şansım çok kısıtlımı olacak.?
O yüzden pişmanlıkları engellemek adına insanların yaralanabileceği bir klavuz'dan bahsediyorum
Yani yanlış bir karar verirsem ve sonra pişman olursam kimseye çamur atmayayım istiyorum.
İyi çalışmalar.

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #117 : Mart 21, 2007, 17:35:56 »
Cem bey

böyle bir hzır kılavuz yok..bir sürü parametreler var..kalitesi,modeli,çeiştliliği,sağlamlığı,kolay bulunabilirliği,kurmak istediginiz sistem
ve daha bir sürü şey..
bence İzmir de yapılan toplantılara katılarak,görerek ,inceleyerek daha iyi fikir sahibi olup karar verirsiniz..

kolay gelsin

saygılar
a.usta

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #118 : Mart 21, 2007, 18:31:18 »
   Cem bey merhaba benim size tavsiyem siteyi iyice inceleyin ve Abdustanında dediği gibi İzmir toplantılarına katılırsanız iyi olur benim fikrim.Tavsiyem iyi bir başlangıç seti ile başla.Herşey gönlünüzce olsun,hoşçakalın.

mali...

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #119 : Mart 22, 2007, 23:12:00 »
Engin bey selamlar,

Dikkat virüs gibidir bu iş bulaşır :)

Şaka bir yana, bir an önce bir buharlı alıp aramıza katılın. İzmir'de emin ellerdesiniz.

Cem.