Gönderen Konu: Bir tane demo ile başlayayım...Temel attık....  (Okunma sayısı 28890 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Bir tane demo ile başlayayım...Temel attık....
« Yanıtla #40 : Mayıs 08, 2008, 22:56:42 »
Sağol Tarık çım.Bunu söylediğin iyi oldu.Deneyelim bakalım...  ;)

Selamlar
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı egraydin

• Erim Gürayd?n
  • Forum Üyesi
  • Yer: ISTANBUL
« Yanıtla #41 : Mayıs 08, 2008, 23:34:41 »
Osman cım teşekkür ederim sağol.

Evet.Gördüğün beyazlıklar tutkaldan kaynaklanıyor.Kaçınılmaz gibi görünüyor ancak çözümsüz değil.Boya ile kapatmayı düşünüyoum.İnşaatın kabası bitince o tarz eksikler için gerekli rötuşları yapacağım.

Selamlar

Jimmy Cem
Jimmy Cem kolay gelsin,

Rayların görünümüyle ilgili pratik bir tavsiyem rayları balastlamadan önce metal kısmın üstlerini maskeleyerek sprey kahverengi boyayla boyaman. Fırçe yerine Sprey boya daha hızlı proses etmeni sağlar. Böylece raylar siyah travers/parlak metal demir yerine paslı bir görünüm kazanacaktır. Ben bu yöntemi mevcut kurgumda kullanmadım ama bir sonrakinde mutlaka kullanacağım. Dergilerde incelediğim bütün kurgularda raylar paslı, gerçekte de öyle değilmi, bir tek üstleri parlar. Zaten hiç bir maket parçasını kutudan çıktığı gibi koymamak lazım, mutlaka "kirletme" gerekiyor.

Çalışmalarını merakla izliycem
Selamlar
Erim Güraydın
http://eguraydin.page.tl

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #42 : Mayıs 08, 2008, 23:45:24 »
Erim abi teşekkür ederim sağolasın..

Gerçi bu demo da o açıdan yapılacak fazla birşey kalmadı.Çünkü yolların %90 dan fazlasını oturtup balastladım.Sadece 1. ve 2. yol kaldı.Onunda sebebi uçlarına yağ kanalı gelecek olması(ydı).Tabii onunda yılan hikayesine dönmesi zorlaştırdı.Bugün bir flexi siparişi daha verdim mecbur.İçini oyup kendim yapıyorum yağ kanalını.Sadece 40 cm. civarı 2 tane yol kaldı balastlanmamış.Onlarda bir kaç güne hallolur.Ancak bu yöntemini not aldım kenara.Asıl çalışma yakında başlayacak.Onu Roco Line lardan yapacağım (harbi Roco gibisi yok keşke büyük bir zat-ı muhterem getirse de acıyıp halimize bizde dışarıdan malzeme dilenmekten kurtulsak...    >:(  )  Roco Line lar ilginç geldi.Traversler daha kahverengi,kirli görünümde.Hornby nin,Piko nun parlaklığı yok.Ancak yine de dediğini denemekte fayda var.Pekii nasıl boya,hangisini önerirsin?Bu konuyuda biraz açabilirsen sevinirim.

Selamlar

Jimmy Cem

Çevrimdışı egraydin

• Erim Gürayd?n
  • Forum Üyesi
  • Yer: ISTANBUL
« Yanıtla #43 : Mayıs 09, 2008, 00:13:44 »
Jimmy Cem, Tamiya'nın kahverengi sprey boyasını önce astar (primer) attıktan sonra tavsiye ederim. Siyah rengi kapatmak için astar boya kullanmak gerekir diye düşünüyorum. Tamiya'nın renk seçeneği çok bir kutu sprey boya ile dünya kadar ray boyarsın, tabi boyanın kolay tutması için astar atmak şartıyla. Boya alacağın zaman en uygun tonu belirleriz.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #44 : Mayıs 18, 2008, 00:34:15 »
Merhabalar...

Son zamanlar tavana vuran sağlık problemlerim yüzünden iyice bloke olmamdan dolayı  baya yavaşladı inşaat ancak yine de kaldığımız yerden devam ediyoruz.Fallerin yağ kanalı gelmediği için yağ kanalını kendim yapmak durumunda kaldım ve baya zorlandım.İlave olarak getirttiğim Piko flexi rayların traverslerini kırmak suretiyle yaptığım yağ kanalının diğerlerine göre tek avantajı biraz uzun olması.

Tabii bu arada balastlamadığım 2 no.lu makas ile sundurmaya girecek ilk 2 yolu da balastladım.Sunta zeminin kötü olmasına karşın yağ kanalının içi için plastik veya evergreen kullanacağım.Bir aksaklık olmazsa yarın sundurma binasının inşaatı da başlıyor.

Çalışmalarımız devam edecek.

Selamlar

Jimmy Cem

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #45 : Mayıs 23, 2008, 00:32:48 »
Tekrardan merhabalar...

Sevgili Ümit abim.Teşekkür ederim sağol.

Aslında toparlanamadım her yerim dağılmaya başladı ama fırsat buldukça şu soğumaya başladığım demo ile ilgileniyorum.Neden soğumaya başladın diye soracaklara cevabım tamamen malzeme sıkıntısı.Neyseki Roco Line lar ile yapacağım için büyük ölçüde tedbir aldım.Özellikle TR de kolayca bulunması gereken faller v.b. malzemelerin olmaması beni baya sıktı.Dün itibaryle bir istisna hariç artık çıplak yer bırakmadım.Sadece yağ kanalının yanında (aralarında) kaldı onlarıda plastik plakayı griye boyamak suretiyle beton görünümü vermeyi düşünüyorum.

Resimlerden de görüleceği üzere sundurma binasıda hizmete girdi.Ancak kömürlüğün ve su cenderesinin eksikliği halen hissediliyor.Kömürlük için Faller dışında uygun alternatif görünmüyor ama sanırım Hornby nin kendinden beslemeli (aynı Çamlık müzedeki gibi) su cenderesi en uygun seçim olacak.Yağ kanalı ile birlikte balastlarda ve topraklarda yer yer ortaya çıkan kellikleri/beyazlıklarıda boya ile rötuşlayarak %90 ını tamamladığım demonun sonuna geleceğim.Ama yine de iyi oldu diyorum.En azından önümdeki planı Roco Line ların yanında Auhagen,Weinert v.b. markalarla gerçek bir istasyonun 1/500 ölçekli planıyla beraber yapacağım.Tabii Erim abi ve Tarık gibi dostlarım yardımlarını esirgemezler sanırım  ;)   Rötüşlamalarıda burada paylaşacağım...

Selamlar...

Jimmy Cem

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #46 : Haziran 02, 2008, 13:11:23 »
Merhabalar....

Artık sunta görünümünden tamamen kurtuldum.İlk başta yağ kanalı bulunan 2 hattın arasını plastik bir plaka ile kapatıp griye boyayarak beton görünümü vermeyi düşünüyordum.Ancak plakalar lokoların geçişini engelleyip dray etmelerine sebep olunca başka formül düşünmek zorunda kaldım.Gri için siyahla beyazı karıştırayım derken siyahın aslında siyah değil lacivert olduğunu sonradan fark ettim.Bu sefer 3 rengi karıştırmaya başlayınca ortaya gres yağı gibi bir renk çıktı   ;)  (Özellikle istesem bulamazdım herhalde).

Balastlarda ve topraklarda çok az zaman zaman kellikler,hafiflikler görünüyor.Bunlarıda rötuşlayınca geriye kömürlük,su kulesi,su cenderesi gibi aksesuarşık detaylar kalıyor.Zaman içerisinde bunlarıda yerleştirdikçe ileteceğim.

Selamlar

Jimmy Cem

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #47 : Eylül 06, 2008, 12:42:05 »
Merhaba Ümit abim

Bildiğin üzere bu fazla beklentim olan bir çalışma değildi.Artık malzemelerden yapmıştım bu iskeleti.Özellikle Fallerin 6 aydır gelmeyişi gibi bazı eksikler beni iyice soğuttu.Geçenlerde Auhagen in 11334 kömürlüğünü monte ettim.Ama buna mı kullanacam yoksa yeni Roco Line larla yapacağımamı ona karar veremedim.Bunu zaten ara sıra lokolarımın foto çekimi v.s. kullanacağımbir modül gibi kullanacağım.Şimdi Roco Line larla yapacağım modül için malzeme topluyorum daha çok.Yeni birşey olursa elbet yazarım

Selamlar...

erkan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #48 : Kasım 17, 2009, 08:56:26 »
cem bey demo çalışmalarınız ne alemde haber bekliyoruz.
« Son Düzenleme: Kasım 17, 2009, 08:59:34 Gönderen: Karademir »