Gönderen Konu: Bir tane demo ile başlayayım...Temel attık....  (Okunma sayısı 28865 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Bir tane demo ile başlayayım...Temel attık....
« Yanıtla #20 : Nisan 09, 2008, 20:40:13 »
Merhabalar...

Özellikle Piko makaslar sayesinde baya eziyete mal olan modüle (gerçi bazıları nedense bu depo kestinden oluşan şeyi ısrarla 1,80 metreye yapılan kurgu diye niteliyorlar!!!) kaldığımız yerden devam ediyoruz.İlk 3 yolu oturttuktan sonra geriye kalan 2 adet Piko flexi rayı değerlendirmenin en iyi yolu İngiliz makası kullanmak suretiyle 2 kör yol daha ilave edip bir adette plaktornaya çıkış vermekti.Üstelik İngiliz makası için yaklaşık 1 ay bekledim ancak sonu hüsranla bitti.

Resimlerden de anlaşılacağı üzere İngiliz makası tabiri caizse lokolarımın canını okudu.Trix kendinden tenderli olmasından dolayı pek zorlanmasada Roco ve Liliput kendinden tenderli olmadığından çok zorlandı.Lokolar makasa dönerek girdiklerinde kendileri geçiyor ancak her ne hikmetse tender makasa gireceği anda çat diye dil sesi gelip tenderler dönmüyor düz devam ediyor ve makasın ortasında kilitlenip kalıyorlardı.Roco da tenderden çıkan şaftla loko tekerlerine hareket verildiğinden bu durum Br44 ü daha da zorladı.Dray eden lokoları arkadan toplamak iyice eziyet olacağından Ankaraya gittiğimde Hobby time a uğrayıp durumu Uğur beye izah ettim ve sağolsun normal basit bir makasla değiştirdim İngiliz makasını.Ancak durum yine de çok parlak değildi çünkü Piko makası monte etmeye kalktığımda makas kendi kendine dağıldı ve dili kırıldı.Hal böyle olunca mecbur takviyeyi Hornby makastan yapmak durumunda kaldım.Neyseki bu modülden pek bir beklentim olmadığından bu tür şeylere canımı sıkmıyorum.En azından ileride yapacaklarım için iyi bir deneyim/antreman oldu diyebilirim

Çalışmalarımız devam edecek....

Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #21 : Nisan 09, 2008, 20:55:36 »
Her ne kadar bu modülü artık malzemelerden yapıyorum dediysemde elimdeki topu topu Hornby makaslar ve 4 tane Piko flexiydi.Ancak bunlarla fazla birşey yapılamayacağından ister istemez birkaç parça gerekli takviyeleri tedarik etmek gerekiyor.Hornby makastan sonra tek eksik plaktorna kalmıştı.Fazla bir beklentim olmadığı için manul bir plaktornanın uygun olacağını düşündüm.Değerli dostum,barbi bebekim  ;D  Barbaros abim eksik olmasın elindeki kibri plaktornasını bana gönderince bugün nihayet yağ kanalı dışında yolları tamamlamış oldum.Kibrinin en ilginç yanlarından birisi raylarının üzerinde olmayışı.Zaten daha önce kullanan arkadaşlarda (en başta sevgili Erim abi) kibri plaktornalarının fonksiyonellikten çok kozmetiğe yönelik olduğunu söylüyorlardı.Ancak bu modül için kafi.En azından görselliği tamamlıyor.

Sevgili Barbaros abime burdan tekrar teşekkürlerimi iletiyorum sağolsun eksik olmasın.Şu an itibariyle yağ kanalları eksik kaldı ve sanırım birkaç hafta içinde gelir.Ufaktan inşaat kısmı bitti sıra dekor kısmına geldi.

Çalışmalarımız devam edecek

Sevgiler

Jimmy Cem

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
« Yanıtla #22 : Nisan 09, 2008, 21:00:07 »
Hocam kolay gelsin

darısı başımıza

paşa
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı stlg

• Mustafa Akagac
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: usak
« Yanıtla #23 : Nisan 10, 2008, 11:28:28 »
Sevgili kardesim

Hayırlı ugurlu olsun kolay gelsin ,insaallah birgun bizde baslarız ,benim sormak istedigim zemin suntamı,suntanın pek iyi olmadıgı soyleniyor ,ama sen asıl uygulamanın arkadangelecegini soyluyorsun o zaman herhalde kontra kullanacaksın, ben uşaktayım insaalah birgun tanısmak nasip olur ve deneyimlerinizden yararlanırız sevgiler tekrar kolay gelsin
Hoştur bana senden gelen,
Ya gonca gül yahut diken,
Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #24 : Nisan 10, 2008, 11:36:53 »
Merhaba Mustafa bey

Evet...Maalesef sunta zemin.Söylediklerinizde doğru.Zaten suntanın ağırlık problemi tek başına yetiyor.Diğerlerini saymaya gerek bile yok.Konu başında da belirttiğim gibi artık malzemelerden yaptığım bir modül bu.Sadece bir depo kesitinden oluşuyor.Arzu edildiği taktirde diğer diaromalarla da entegre edilebilir.Ama dediğim gibi pek bir beklentim yok.Asıl Roco raylardan yapacağım sizinde belirttiğiniz gibi 8 mm. kontrplaktan olacak.Bende işim nedeniyle ara sıra geliyorum Uşak a.Müsait bir fırsat oturur sohbet ederiz.Sizede yardımcı olmaya çalışırım.(Serkancım unutmadan sanada teşekkürler).

Selamlar

Jimmy Cem

Çevrimdışı hasan38m

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #25 : Nisan 10, 2008, 12:25:05 »
cem kolay gelsin kardeşim darısı  benim başıma
selamlar hasan yaşar mert
hasan yaşar mert

Çevrimdışı stlg

• Mustafa Akagac
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: usak
« Yanıtla #26 : Nisan 10, 2008, 12:35:26 »
Sevgili kardesim

Mesaj attım adresim orda uşaga geldiginde muhakkak beklerim kolay gelsin
Hoştur bana senden gelen,
Ya gonca gül yahut diken,
Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #27 : Nisan 10, 2008, 12:45:08 »
Arkadaşlar çok teşekkür ederim sağolun.Mustafa abi mesajına cevap verdim.Görüşmek dileğiyle.

Sevgiler...

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
  • Yer: Viyana/Istanbul
« Yanıtla #28 : Nisan 10, 2008, 17:08:45 »
cem abi kolay gelsin..
modülündeki plaktorna kafama takildi...kibrinin oldugunu belirtmistin..acaba biraz detaya girebilirmisin?
heljan dan da var bi tane...okuduguma göre dönüyormus falan. peki kibrideki durum ne?
selamlar
tarik
56507 dijital oldu, simdi gereksizleri elden cikarma zamani geldi...

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #29 : Nisan 10, 2008, 18:26:41 »
Merhaba Tarık çım

Bende başlarda Heljan ın manuel plaktornasını düşünüyordum buna.Ancak bu modüle fazla yatırım yapmak istemiyordum.Eldeki code100 raylara minimum düzeyde takviye ile bir depo ortaya çıkarmaktı amacım ve büyük oranda da başardım.Kibrinin bu plaktornasını zaman zaman sağda-solda görüyordum.Kodu 9456.Zaten geçenlerde aradığınız ürünler blm e manuel plaktorna aradığımı belirttiğimde birkaç arkadaş ilgilendi sağolsunlar ve sevgili Barbaros abim ben birşey anlamadım bundan sen yaparsın umarım dedi  ;D  .Plaktorna kutudan 2 parça haline çıktı.Birbirine eklediğin zaman döner bir disk halini alıyor ancak ilginç tarafı diğer markaların plaktornaları gibi ray yok.Sen koyacaksın.Fonksiyonel olduğu söylenemez.Sanırım bunu içimizden Erim Güraydın da kullanıyor o da daha çok kozmetiğe yönelik olduğunu söylemişti.Ancak kozmetiğe yönelik dediysemde bu o şekilde duruyor demek değil.Göbeğinden vidaladım ve resimlerden de görebileceğin üzere dönüyor.Ancak benim görüşüm plaktorna çevresine kurulmuş depolar için katiyen uygun değil.Ben kör yola koydum.Loko giriyor torna oluyor ve çıkıyor.Eğer ciddi birşey düşünüyorsan tavsiye ettiğimi söyleyemeyeceğim.Zaten bende Roco code83 lerle yapacağım modüle Heljan plaktornası düşünüyorum.Dikkat ettiysen Kibri plaktornası diğerleri gibi köprü biçiminde değil.Üzerine ray konulmuş disk gibi duruyor.Görüntüsüde aynı Gaziantep in plaktornası gibi oldu.Bu modülü yapmamdaki bir amaçta vitrindeki lokoları zaman zaman indirip ileri geri yaptırabileceğim bir zemin oluşturmak ve görüntüde de bir faul olmadığı için şimdilik durumu kurtarıyor.Sorularınızı beklerim,cevaplarım.

Selamlar

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #30 : Nisan 12, 2008, 21:44:12 »
Dün gece ufaktan balastlama işleminede başladık.Bugün daha da mesafe kat ettik.Girişten başlayarak 1. makas,3. makas,4. makas, 3. ve 4. yollar ile plaktorna yolu balastlandı.2. makas 1. ve 2. yollara kumanda ettiğinden şimdilik dokunmadım çünkü bu 2 yolun ucuna yağ kanalı gelecek.Ancak yarın en azından makas ile kısa mesafe balastlarım.Woodlandın B78 koyu renkli balastını kullandım.Umduğumdan daha iktisatlı çıktı.Yarım poşetle nerdeyse tamamına yakın yolu balastladım.Yer yer azıcık açılmalar oluyor alttan tutkalın beyazlıkları görünüyor ancak yağ kanalları ile beraber tamamladığımda gerekli rötuşlamayı yapacağım.Balastlama konusunda fikri olan arkadaşlar varsa belirtirlerse sevinirim.

Çalışmalarımız devam edecektir...

Selamlar

Jimmy Cem

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #31 : Mayıs 08, 2008, 01:01:37 »
Merhabalar...

Malzeme sıkıntısı yüzünden yine kesintiye uğrayan inşaatımız devam ediyor.Fallerden yağ kanalı sipariş etmiştim ancak 21 marttan bu yana beklememe rağmen halen daha yok ve 1 aydan fazla zaman daha varmış.Hal böyle olunca mecbur kendim halletmek durumunda kaldım.Önümüzdeki günlerde tamamlanmamış ilk 2 yoluda tamamlayacağım.Çevre düzenlemesi için (toz,toprak v.b.) Uğur un da katkılarıyla Woodland ın T42 ve T61 ini karıştırdım.Renk açıkçası beklediğimden daha açık çıktı.T61 süngerimsi olduğundan baya dökülüyor ancak rengi açıp daha kirli toz görünümü verdiğide gerçek.3.yola kömürlük koyup kömür tozu v.b. ile daha da kirli görünüm yaratmayı düşünüyorum.

Her ne kadar renk beklediğimden açık çıktıysada gözüme çok ta kötü görünmedi.Yine de tavsiyesi/fikirleri olan arkadaşlar belirtirse inşaa sırasında onlarıda düşüneceğim.

(Not:Foto makinem ahım şahım olmayıp eski olduğundan diğer arkadaşların sunduğu yüksek görüntü kalitesini sunamadığım için kusura bakmayın.Umarım iyi-kötü fikir verebiliyordur)

Selamlar...

Jimmy Cem

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #32 : Mayıs 08, 2008, 01:08:21 »
cemciğim
malzeme sıkıntısı cekme.. haldun abin herzaman arkanda..
gerci bu mesajım tüm kardeslerime..
ellerine saglık..
aynen devam

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #33 : Mayıs 08, 2008, 01:12:10 »
Eksik olma Haldun abim.

Gerçi biliyorsun bu demo...Yani pekte bir beklentim yok.Eldeki artık raylardan yapıyorum.Ama ince detayda bazı eksikler problem çıkarıyor.Düşünki bir faller yüzünden ne rezillikler çekiyoruz (duyanda weinert peşinde koşuyoruz sanacak.Modelciliğin ilerlediği hali buysa vah ki halimize ne vah...!!!). Ama asıloğlan Roco raylarla gelmek üzere ve onda senden yardım alacağım.Mimarlık sanatını konuşturacağından eminim.Detayları geldiğimde....   ;)

Selamlar

Jimmy Cem

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdoğan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdoğan
« Yanıtla #34 : Mayıs 08, 2008, 11:13:14 »
cem bey enazından çalışmaların devam ediyor bir yerden başlamışsın ben henüz başlayamadım bile benimde ray eksigim var.haldun abi benden kurgu çalışması bekliyor senin gibi eksikleri tamamlasam bende başlıycam paylaşımın için teşekkürler.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #35 : Mayıs 08, 2008, 12:44:46 »
çorak topraklardan gelen bir buharlı...

resimler hoşuma gitti, eline sağlık Jimmy.

Beğendiğine sevindim adamım.Aslında baya kararsız kalmıştım.Malum burası bir depo.Temiz birşey anlamsız kalır.Bizim klüp kurgusundaki gibi kahverengi/patlıcan moru tarzına kaçan bir renk olur diye düşünüyordum.Telefonda Uğur dan yardım istediğimde Kemal Omay da yanındaydı dedim nasıl olsa forumda resimlerini görüyorsunuz,konsepti de biliyorsunuz ona göre birşey ayarlayın.Uğur da bana T42 ve T61 Woodland ları gönderip abi ikisini karıştır dedi.Aslında rengi hoş duruyor.En azından fena değil diyeyim.Ama sanırım artık kirletmeleri kömür tozu v.b. şekilde yapacağım.Birde şu yağ kanalı başıma bela olmasaydı............

Selamlar

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #36 : Mayıs 08, 2008, 13:09:49 »
Jimmy kolay gelsin.Yağ kanalları işini sıkı tut. fazla gecikmesin.

Ümit abim sağol teşekkür ederim.Ben sıkı tutuyorum ama nafile.21 Marttan beri bekliyordum ortada yok.Geçen hafta telefonla sordum gümrükte takılı kalmışmış gün veremiyormuş ama 1 ayı geçermiş.Bende kendim yapacam mecbur.Düşünki Faller yüzünden geliyor başımıza bunlar.Demek Weinert falan olsa yandık herhalde defne yaprağı ile gezmek zorunda kalırdık!!!!   ;D   Bu akşamdan itibaren yağ kanalı için oyma işlemine başlamayı düşünüyorum.Çevre düzenlemeside yakında biter sunta görünümü tamamen sıfırlanır.

Selamlar

Jimmy Cem

Çevrimdışı Osman Yalçınkaya

• Osman Yalç?nkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - Suadiye
« Yanıtla #37 : Mayıs 08, 2008, 19:23:42 »
Öncelikle kolay gelsin abi..Baya detaycısın biliyorum o yüzden de gözüme çarpan bişeyi sormak istiyorum. Rayların ortalarında beyaz beyaz sanırım tutkal olacak göze az da olsa batan şeyler var, onlar bu işin kaçınılmaz sonu mu? ileri de yok olacaklar mı ? yoksa demo olduğu için kalacaklar mı ?

Tekrar kolay gelsin abi..

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #38 : Mayıs 08, 2008, 20:47:42 »
Osman cım teşekkür ederim sağol.

Evet.Gördüğün beyazlıklar tutkaldan kaynaklanıyor.Kaçınılmaz gibi görünüyor ancak çözümsüz değil.Boya ile kapatmayı düşünüyoum.İnşaatın kabası bitince o tarz eksikler için gerekli rötuşları yapacağım.

Selamlar

Jimmy Cem

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
  • Yer: Viyana/Istanbul
« Yanıtla #39 : Mayıs 08, 2008, 22:45:52 »
abi,
tutkala bir kac damla boya katsan?
yani bir kac sitede görmüstüm, siyah boya katiyorlar..
selamlar
tarik
56507 dijital oldu, simdi gereksizleri elden cikarma zamani geldi...