Gönderen Konu: Bunlarda benimkiler :)  (Okunma sayısı 68595 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Bunlarda benimkiler :)
« Yanıtla #80 : Mart 21, 2013, 15:43:59 »
Çok güzel görünüyorlar.:)
Doğan
Teşekkür ederim Doğan Bey.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Bunlarda benimkiler :)(united scale atlas kawaguchi inceleme)
« Yanıtla #81 : Mart 27, 2013, 11:18:30 »
Evet Model trenci dostlar modelin bir kaç fotografını yayınlıyorum elime yeni gecti model. Doğan Bey, haklı cıktınız markiz detayı yok motor var o kısımda ben markiz detaylı sanıyordum:). Oldukca ağır ve güzel bir lokomotif. Japon malı. Tamamen el işçiliği. Plastik lokolardann sonra bu metal lokolar insanda başka bir hayranlık duygusu oluşturuyor diyebilrim.Bu arada bu lokomotif sevgili eşim Sevda'nın hediyesi. :)İşte resimler.

Çevrimdışı ilkerinko

• ?lker Yunus KARAKA?
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #82 : Mart 27, 2013, 13:34:54 »
müthiş bir makine. ağzım açık baktım fotoğraflara :) bence eşiniz iyi bir yemeği hak ediyor :)

sevgiler,

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #83 : Mart 27, 2013, 14:05:08 »
Sevgili Koray güle güle kullan
Bence sakın boyama boyanınca detaylar kaybolacak gibi duruyor
Oksitlenmeye karşı bir show case edin veya kutusundan pek çıkarma

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #84 : Mart 27, 2013, 15:00:15 »
Koraycım güle güle kullan , bunları alanların %90 ı İhsan abinin dediği gibi boyamadan kullanıyor.

Bir cumartesi kulübe getir de , elimizi sürelim bari.   ;D
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #85 : Mart 27, 2013, 15:53:54 »
Çok sağolun dostlar, teşekkür ederim. İhsan Abi, Kemal Abi kesinlikle katılıyorum boyamaya niyetim yok. :) Hatta bunu görünce E.t 89 udamı boyamasammı demekten kendimi alıkoyamadım. Getiririm kulübe :)

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #86 : Mart 28, 2013, 12:53:35 »
Koray gerçekten harika. Bencede kesinlikle boyama. İyi günlerde kullan.

Sevgiler

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #87 : Mart 28, 2013, 15:06:20 »
Koray bey selamlar.Rahatsızlığımdan ötürü heman cevap yazamadım.

Eşinizin seçimi gerçekten çok doğru.Friscolar bizim lokolarada benzerliğinden ötürü bizlere daha sempatik geliyor.Bu modelde çok tutulan bir seridir aynı zamanda.Open frame motor olduğunu biliyordum.Muhtemelen makineniz 1975-76 run olması lazım.Kutunun sağında yazıyordur.Bu friscolar ve bunun gibi birçok marka ve model 1977 -78 yıllarından itibaren dişli ve motor sistemlerini geliştirerek can motor(Canon) la donatılmış ürünler üretmeye başladılar.Elinizdeki frisco çok temiz nerdeyse hiç tarnish olmamış bir ürün.Güle güle kullanın ve benim kendi görüşüm olarak asla boyamayın.Bu arada hiç atlas kawaguchi bir makineyi yakından görmedim tutup hissetmedim.Kemal abinin de dediği gibi kulübe getirirseniz bende çok mutlu olurum.Böyle bir durum olursa bana lütfen haber verin.

Aşağıda sırasıyla bazı brass lokolar koyuyorum.Aslında yayınlanacak çok sayıda çalışmalar var.Ayrıca benim favorim MUHTEŞEM Denver&Salt lake i de yayınlayacağım.

Sırasıyla
Atlas Santa fe 1975 run.OPM motor
Chesapeake Ohio ry.Atlas CROWN seridir.Amblemde taç sembolu bulunur.Genellikle fiyatı 800-1000 dolar arası.Ancak bazı ilk üretimlerin 10 000 dolara bile mezatta gittiğini okumuştum.
Crown markiz detay
Koreden Crownlara nerdeyse cevap niteliğinde detaylı bir loko.Dong Jin üretimidir.Geçen yıl yaklaşık 800 dolar gibi ebayde gitti.Mint durumdaydı.
Japon fujiyama dan 4-6-0 zarif bir lokomotif.Cabbose hobby de satıştaydı.250-300 dolar arası
Sizin Frisco nun boyalısı.
Brass train model ve fiyatlarının olduğu kitap.Amerikadan doug satıyor.
Kore'nin en iyi üreticilerinden Samhongsa dan 1975 üretimi bir Santa fe.OPM motor.Key imports.
Benim göz bebeğim United ın Michigan California 2 truc Shay i.United bildiğim kadarıyla bu modelden 1978-79 da 4 er ayrı üretimler halinde toplam 350 adet üretti.Ho n 3 lerde dahilmi bilemiyorum.Daha sonra 1985 run olarakta ebayde gördüm.
Muhteşem markiz detaylı ve can motorlu dünyanın en eski shay inin modelidir.Çok temizi 600-700 dolar arası ebayde satıldı.

Tüm bunların dışında Japonya dan Tenshodo,Fujiyama  nın da inanılmaz detaylara ulaşmış modellerini unutmamak gerekir.Özellikle Precision Scale ve Glacier Park firmaları halen günümüzdede üretimlerine devam etmektedir diye biliyorum ve oldukça yüksek fiyatlara inanılmaz detaylı ürünler çıkartmaktadırlar. Sayacak çok marka var.İlerleyen yıllarda(77-78 sonrası)bütün modellerin işçilik ve detay kalitesi zirveye çıkmıştır.Umarım siz ve forumdan diğer arkadaşların bu harika el emeği modellere ilgilerini dahada arttırabilirim.

Esenkalın
Doğan

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #88 : Mart 28, 2013, 15:18:47 »
Tekrar merhaba.
Pacific fast mail den United yapımı Denver & salt lake in fotoları.Bu modelin 1975 üretiminin temizi yaklaşık 400 dolar gibi bulunabiliyor.Açık motor ve markiz detaysızıdır.Benim yayınladığım model ise 1978 yapımı can motor ve muhteşem markiz detayına sahip olanıdır.Bu temizlikte olanı 800-900 dolar arası hemen satılan bir modeldir.İyi seyirler.

Doğan

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #89 : Mart 28, 2013, 15:46:21 »
  Doğan Bey öncelikle geçmiş olsun. Bu gösterdiğiniz trenler hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz. Bunlar artık üretilmiyormu? Her tarafı metalmi? Hangi metalden? Can motor ne demek? Sadece koleksiyon olarakmı yoksa yürütülüyormu? vb. benim gibi bu konuya yabancı olanları bilgilendirirseniz sevinirim.
  Selamlar saygılar Sedat NİŞANCI

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #90 : Mart 28, 2013, 16:06:05 »
Doğan Bey, cok geçmiş olsun öncelikle. Evet lokomotif elime gecince hayran olduğumu söylemeliyim. İnanılmaz bir lokomotif işçiliği olsun daha da detaylı macro cekimler yapıcam. Telefonla cektim resimleri. Dediğiniz gibi open frame motor. Dün denedim calışıyormu  diye hemen çalıştı. Nerdeyse hiç yürümemiş loco. Tekerlekler tertemiz. Akşam kutusuna bakıcam yeni bir topic altında detaylı resimlerini koyarım. Asla boyamayı düşünmüyorum bende :) Sedat Bey, Doğan Bey'in gösterdiği lokomotifler artık üretilmiyor aynı şekilde benim elimdekide. Bunlar komple metal döküm ve messing levhalardan oluşuyor. Bazı kısımları pirinç. İster kolleksiyon olarak isterseniz yürütebilirsiniz. Kurgum olsa ben ara ara yürütürdüm :) Bu arada Kemal Abimde istedi getiricem kulübe bu treni Doğan Bey.
Saygılarımla.

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #91 : Mart 28, 2013, 16:30:58 »
Merhaba.Teşekkür ederim.

Bu modeller artık üretilmiyor.Bu konunun başlarına doğru bazı açıklamalar yapmıştım.Modellerin bir çoğu prinç ve döküm malzemeden yapılmış ürünler.60 lı yıllar ve bilhassa 75 lerden itibaren çok sayıda Amerikalı ithalatçı firma tarafından başta Japonya ve Kore li yapımcılara sipariş edilip ardından satılmıştır.Bazıları küçük atölyelerde kuyumcu ustaları tarafından tamamen elde yapılmıştır.
Bazı modellerin üretim sayıları çok az olduğundan sonderece yüksek kolleksiyon değeri olabiliyor.Ama genel olarak hepsinin bir kolleksiyon değeri var.Günümüzün çok değerli butarz üretim yapan üreticilerinin ürünlerinin fiyatlarına göre oldukça ucuz kalan çalışmalardır.Tabiiki bir Micro Metakit detay ve işçilik kalitesi ne derecelerde bilemiyorum.Kuşkusuz muhteşemdir ancak fiyat olarak 5-6-10 katı ürünler.Bir dezavantaj olarak bu japon ve kore üretimi lokoların hepsi ithalatçı firmaların Amerikan olması sebebiyle amerikan demiryollarında kullanılan modeller olmasıdır.Tabii zevk ve ilgi meselesi.Şayet Avrupa ve ülkemizde kullanılan lokolara ilgili iseniz kendinize uygun bir model bulmada biraz zorlanabilirsiniz.Hepsi yürür halde motorludur.Hatta o yıllarda ses bile takılanları vardır.Bazı modellerin tender altında delikler olduğunu göreceksiniz.Orası hoparlör deliğidir.Bir modülden ses raylar aracılığı ile hoparlöre verilirmiş.Ozamanın teknolojisi bu şekilde sanırım.
Can motor bildiğim kadarıyla Canon motor un kısaltması.Daha yeni seri tamamen etrafı kapalı bir motordur ve eski açık open frame motorlara göre çok daha hassas bir sürüş sağlamaktadır.Fakat bazı kolleksiyonerlerin bazı üretim !! modellerdeki açık motorları yenileri ie değiştirmeyip çok memnun olduğunu okumuştum.Kolleksiyon için ayrıca kutu ve süngerin özellikle orjinal olarak mevcut olması fiyatı çok etkilemektedir.400 dolarlık bir kutusuz ürün kutulu ise 500-600 dolara bile çıkabilir.Ben bir süredir merakımdan dolayı orta derece İngilizcem ile edindiğim bilgiler ve araştırmalar ışında sahip olduklarımı sizlerle paylaşıyorum.Bu konuda çok fazla bilgili sayılmam!.Örneğin okadar sevmeme rağmen hiç böyle bir lokom yok.
Bu işin detaylarını anlatan kitaplar yurt dışında mevcut.Forumları takip etmek gerekiyor.Kuşkusuz günümüz teknolojisinde bazı firmalar kalitede tavan yaptılar.Micro Metakit,Lemaco bunlardan bazıları.
Ancak bu Amerikan trenlerde beni çeken, hayran olduğum 70 li yıllarda üretilmiş olmaları.O yılların Japon ve Kore li ustalarının ellerinden çıkmış olması belkide.Umarım yeterince aydınlatıcı olabilmişimdir..

Koray bey kulübe gelirken beni haberdar edin lütfen.Ben her hafta gidemiyorum.Çok görmek isterim gerçekten.Teşekkürler

Esenkalın
Doğan

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #92 : Mart 28, 2013, 17:29:58 »
Pirinç
Sarı
Messıng
Brass
Bunların hepsi hemen hemen aynı metaller sertlik elde etmek için alaşımlarına çook az miktarda farklı bir metal belki??? ilave edilmiştir
Peki bu modeller niye bu metalden üretilmiş?
Bir fikriniz varmı?

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #93 : Mart 28, 2013, 17:53:06 »
İhsan abi selam.
Bir ışıl ışıl parlayan saksafonun ,üzerindeki detaylarla(tıpkı lokomotiflerdeki gibi) sunduğu estetik ne kadarda muhteşemdir değilmi.Acaba ondan esinlenilmiş olmasın.
Bu arada Koray beyin aldığı frisconun sol tarafındaki markizin içine doğru bağlanan tırtıllı boru ,üzeri sarmalı olan gitar tellerinden yapılıyormuş.Bunu okumuştum.
Esenlikler
Doğan

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #94 : Mart 28, 2013, 18:05:10 »
İhsan abi selam.
Bir ışıl ışıl parlayan saksafonun ,üzerindeki detaylarla(tıpkı lokomotiflerdeki gibi) sunduğu estetik ne kadarda muhteşemdir değilmi.Acaba ondan esinlenilmiş olmasın.
Bu arada Koray beyin aldığı frisconun sol tarafındaki markizin içine doğru bağlanan tırtıllı boru ,üzeri sarmalı olan gitar tellerinden yapılıyormuş.Bunu okumuştum.
Esenlikler
Doğan

Altın ve gümüşten sonra hassas bir şekilde işlenebilecek detaylandırılabilecek hatasız net döküm elde edilebilecek bir metal
Doğan beyin belirttiği gibi bir düşünürseniz müzik aletlerinin bir çoğunda bu metal kullanılır
Piyanosundan gitarına saksafondan trompete kadar
Örnekleri çoğaltabiliriz
Etrafımızda hassas ve detaylı malzemeler bu metalden yapılmıştır

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #95 : Mart 28, 2013, 19:54:29 »
Evet İhsan abi en hassas metal diş hekimliği fakültesi öğrencilerinin 1-2 sınıfta epey hasır nesır olduğu metal. Bu metalin hem telinden hemde levhasından cesitli calışmalar yaptırırdım cocuklara öğretim görevlisi olduğum dönemlerde. İşlemesi oldukça kolay bir metaldir.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #96 : Mart 28, 2013, 20:07:33 »
Bir de oksitlenmeye yani  paslanmaya  dayanıklıdır.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #97 : Mart 28, 2013, 20:20:04 »
  Doğan Bey vermiş olduğunuz geniş açıklamalardan dolayı çok teşekkürler. Biz o yıllarda ''nelerle'' uğraşırken bazı ülkelerin bu hobiyi neredeyse sektör haline getirmesi,kuyumcu titizliğiyle çalışmaları insanın canını acıtıyor biraz.

Selamlar saygılar Sedat NİŞANCI

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Bunlarda Benimkiler :)
« Yanıtla #98 : Mart 28, 2013, 21:24:38 »

Koray Bey, lokomotifinizi güle güle kullanın.

Doğan Bey, geçmiş olsun.

Her ikinize de metal lokomotifler ile ilgili paylaşımlarınız için teşekkürler.

Sevgiler, saygılar.

Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #99 : Mart 29, 2013, 22:40:41 »
Teoman Hocam teşekkür ederim. Evet Devam ediyoruz...

Hornby dizel.. kapıları acılıp kapanan.. panjur kısımları hareketli  pervanesi dönen nadir dizellerden :)

Bachmann manevra

Liliput

Fleischmann Dizel.Klasik model.