Gönderen Konu: MİNİ KURGU ÇALIŞMAM  (Okunma sayısı 12820 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nedim

• Ziyaretçi
MİNİ KURGU ÇALIŞMAM
« : Aralık 06, 2007, 14:37:22 »
sevgili dostlar,
Yapacağımız mini kurgu için öncelik ile tasarladığımız mini kurguya göre kurgunun oluşturulacağı kasa hazırlıklarını yapıyoruz. Yapılacak olan kasada kullanılacak malzemenin rahat çalışılabilirliği, hafif oluşu, ıslaklık, nem ve rutubete karşı diğer ahşap malzemelere göre (sunta, mdf vs gibi) daha dayanıklı olması açısından 8 mm kontrplak tercih edilmiştir. Esasında yapılan tüm kurgularda su kontrplak önerilir ancak maliyeti bir hayli fazla olduğundan ve de zor bulunurluğu açısından yerine aynı işlevi görebilecek olan kontrplak tercih edilmektedir. Yapılacak olan tasarı doğrultusunda oluşturulacak kasa, mini kurgu çalışmanın tamamlanması sonrasında da hazırlanılabilinir ve yapımı biten kurgu içerisine yerleştirilebilinir.

Burada aşamalı olarak göreceğimiz mini kurgu tamamen doğaçlama yöntem ile 1/87 ölçek doğrultusunda malzeme kullanılarak (tünel ağzı, raylar, dumi loko-vagon) günlük yaşamdaki örneklerden de esinlenerek yapılmaktadır.

Yapacağımız mini kurgumuz dağdaki tünel girişine kayalıklardan oluşan bir vadinin metal köprü ile aşılarak bağlantı yapılmasının canlandırılması olacaktır. Bu kurguda yüksekliğe ihtiyacımız olması nedeni ile modüler kasamızı 65,5 cm X 30,0 cm X 35,5 cm (genişlik-derinlik-yükseklik) olarak tasarladım.

Kontrplak malzemeyi
1 adet    63,9 cm X 30,0 cm 
2 adet    35,5 cm X 30,0 cm
2 adet    63,9 cm X 35,5 cm
Ölçülerinde levhalar kesilerek montaj işlemine başladım. Hepimiz montajı evimizde rahatlık ile yardımcı malzemeler kullanarak gerçekleştirebiliriz. Bunlar beyaz tutkal, cam çivisi veya minik ahşap vidaları, tornavida, çekiç gibi malzemelerdir.

Yine elimizde mevcut olan kontrplak malzememizden keserek hazırlayacağımız veya hazır olarak alacağımız
1,0 cm X 1,0 cm veya 1,0 cm X 1,5 cm lik çıtayı kasamızın köşelerinin 90 derece hem de dayanıklı olmasını sağlamak açısından unutmamak gerek.

63,9 cm X 30,0 cm lik tabanı oluşturacak parçamızı her iki yanına 0 gelecek şekilde Çıtamızı beyaz tutkal sürerek minik cam çivileri ile sabitliyoruz. Yapılacak montajın sağlamlığı açısından yeterli bir zaman dilimi bırakarak kurumasını sağlıyoruz.

35,5 cm X 30,0 cm lik her iki parçamızıda yine beyaz tutkal ve cam çivileri yardımı ile alt taban plaka yanlarına monte ediyoruz. Yapılacak montajın sağlamlığı açısından yeterli bir zaman dilimi bırakarak kurumasını sağlıyoruz.

63,9 cm X 35,5 cm lik yan parçalarımızı oluşturmuş olduğumuz U şeklindeki ana parçaya Yine öncesinde yaptığımız şekilde beyaz tutkal ve cam çivileri yardımı ile monte ediyoruz. Eğer malzemeleriniz arasında ahşap montajlarında kullanılan işkence aleti varsa kullanınız yok ise oluşan kasayı etrafında bir iki tur atacak boyda
bir ip yardımı ile sıkıştırınız.

Mini kurgumuza ait doğaçlama plan basitçe kafamızda şekillendikten yapım aşamasında kolaylık sağlaması şekillenmenin kurgunun daha iyi bir şekilde ortaya çıkması adına bu olguyu kağıt üzerine de aktarabiliriz. Bu plana ait kesinleşen çizim..

Kurgu kasamızı oluşturduktan sonra tünel ağzı, köprü ayakları ve yamaçların bulunduğu bölgeleri kasa içerisinde tespit ediyoruz ve yine kontrplak malzeme kullanarak (mümkün olduğunca artan parçaları kullanmaya özen gösterdim) tünel ağzı bölgesini yükselttim. Sonrasında yamaçların oluşacağı bölgeler için kontrplak malzemeyi eğimli şerit parçalar halinde keserek montaj aşamasına geçtim.

aşama kaydettikçe yeni detay ve fotoğraflar ekleyeceğim.
sevgi ve saygılarımla.
nedim kuş..
« Son Düzenleme: Aralık 06, 2007, 14:44:19 Gönderen: Nedim »

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
Ynt: MİNİ KURGU ÇALIŞMAM
« Yanıtla #1 : Aralık 06, 2007, 15:02:14 »
nedim abi çok güzel bir proje daha. paylaşıların için çok teşekkürler.
valla iyi vakit ayırıyosun abi.
bu çalışmada elektirik kullanmayı düşünüyormusun.
tünel içi ışıklandırma veya ışıklı vagonlar için raya elektirik gibi.
birde üzerine flexy koruma koycakmısın abi.

iyi çalışmalar
enver

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Aralık 06, 2007, 15:10:55 »
sevgili dostlar,
çalışmalarımın büyük bir bölümünü katettim ancak bazı dostlarımın ikazları üzerine ayrı
bir bölümde sevgili dostum teoman beyden feyz alarak dilimin döndüğünce anlatımlı olarak aktarmaya çalışmaktayım.

sevgili dostum enver kardeşim,
ne yazıkki uygulama tamamen dumi denilen tarzda planlanmış ve çalışılmıştır.
modüler sistem tarzında olmuş olsa idi dediklerini uygulaması yapılabilirdi.
burada tek yapacağım olay bir pleksi ile koruma altına almak. tepe aktivitesi sürecinde
orada bulunan kapalı pleksi kutucukları kullanırız. ama sonrasında şart..
sevgi ve saygılarımla.
nedim kuş..

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Aralık 06, 2007, 15:27:56 »
çalışmalar devamı 1

Oluşturulan bölge planlaması sonrasında alçılı bez uygulamasına geçmeden önce
ana kasa gürünen üst yanlarını vede dış yüzeyini siyah sprey boyama işlemini yapıyoruz.

Alçılı bezimizi daha iyi uygulayabilme adına oluşturulan çıtalar arasında plastik tel örgü geriyoruz. Bu örgü hemen hemen her nalburda bulunan ve sıva işlerinde kullanılan ekonomik bir malzemedir. Bu elekleme işlemininde plastik elek dışında şekil alabilecek tarz malzemeden yapılmış tel elek te kullanılabilinir. eleklerin montajı kontrplak malzeme kolay işlenebilir olması nedeni ile zımba telı kullanılarak sabitlenmiştir. istenir ise halk dilinde karabaş çivi denilen ayakkabı tamirçilerin kullandığı minik siyah geniş başlı çiviler kullanılabilinir.

Germiş olduğumuz tel örgü üzerine yapacağımız alçılı bez uygulamasını saten alçımızı bir kapta akıcı kıvamda hazırlayarak başlıyoruz. Belirli ebatlarda kesilmiş parça bezleri (gözenekli oluşu ve sıvı alçıyı çabuk şekilde bünyesine emmesi nedeni ile penye bez tercih edilmiştir. Woodland ürünleri içerisinde hazır alçılı bezler mevcuttur) akıcı haldeki saten alçı kabımıza batırarak iyice alçıya doyurarak eleklerimiz üzerine seriyoruz. Saten alçının çabuk donmaması sebebi ile acele etmeden uygulama gerçekleştiriyoruz. Uygulamamızı tamamladıktan sonra bir zaman dilimi bırakarak kurumasını sağlıyoruz.

« Son Düzenleme: Aralık 06, 2007, 16:00:30 Gönderen: Nedim »

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Aralık 06, 2007, 15:59:26 »
çalışmalar devamı 2

Bu aşama arasında woodland scenıcs ürünü olan rock mold kalıplarını kullanmak sureti ile yamaçlara yerleştireceğimiz kaya parçalarını hazırlıyoruz. Bu işlem için ben çabuk donan diğer adı ile kartonpiyer alçısıda denilen alçı çeşidini kullandım. Belirli miktarda (çabuk donması nedeni ile) alçımızı hazırlıyor ve bir spatula yardımı ile kalıplarımıza dolduruyoruz. Kuruma, donma işlemi için yine belirli bir zaman dilimi bırakıyor ve sonrasında kaya parçalarımızı plastik kalıplarımızdan çıkartıyoruz.

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Aralık 06, 2007, 16:23:35 »
çalışmalar devamı 3

Kaya parçacıklarımızı oluşturulan yamaçlara arzu ettiğimiz şekilde yamaçlardaki kayalar hissini verebilecek şekilde yine az miktarlarda hazırladığımız çabuk donan alçı ile monte ediyoruz. Dağınık yerleştirme olmasına olabilir ama gerçek yaşamdan göreceli olarak hareket etmekte yarar var. Gerçi dağ tepenin kayalıkların ölçeklemesi olmaz..

Yamaçlarda oluşturmuş olduğumuz kayaların aralarını birbirleri ile buluştuğu sıfır noktalarda saten alçı (boza kıvamında) kullanarak sert minik bir fırça ile birbirlerine ve ya yamaç ile bir bütün oluşturacak şekilde boşluklarını dolduruyoruz. Kuruma, donma işlemi için yine belirli bir zaman dilimi bırakıyor ve woodland scenıcs ‘in earth undercoat c1229 boyasını uygulayacagımız alana göre kullanacağımız boya miktarını 12 katı sulandırarak geniş boya fırçası yardımı ile yıkar gibi uygulama yapıyoruz.

Çevrimdışı cafer

• cafer çiftçi
  • Forum Üyesi
  • Yer: eskişehir
« Yanıtla #6 : Aralık 06, 2007, 18:34:43 »
 İşte budur Nedim bey.
 Not: Cumartesi 10.00da Gar DANIŞMA onündeyim.  cafer

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #7 : Aralık 06, 2007, 19:37:27 »
Nedim bey, detaylı açıklamalarınızla güzel bir çalışma gerçekleştiriyorsunuz.

Uyguladığınız tekniklerle ilgili, öğretici bilgi paylaşımınıza çok teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #8 : Aralık 06, 2007, 20:31:17 »
Sevgili Nedim ellerine sağlık,kayalar olağanüstü güzel olmuş.Kolay gelsin.
Ferda...
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #9 : Aralık 06, 2007, 20:52:10 »
Nedim abi,emeğinize sağlık çok güzel olmuş.Çalışmanızın bitmiş halini çok merak ediyor,kolaylıklar diliyorum.İyi günler... :)

Çevrimdışı ysunbul.1

• Yusuf
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ESKİŞEHİR
  • Dostluklar Cam gibidir,çabuk k?r?l?r,zor onar?l?r.
    • Emekli Makinist
« Yanıtla #10 : Aralık 06, 2007, 22:33:53 »
   Nedim Bey gerçekten,çok güzel,ellerine sağlık,Cafer Bey,C.Tesi buluşması için size Özel mail gönderdim,bigi verirseniz sevinirim.İyi geceler.Yusuf SÜNBÜL

Çevrimdışı hasan38m

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #11 : Aralık 07, 2007, 01:12:17 »
selamlar nedim abi  çok güzel bir çalışma olmuş bittiğinde harika bir kurgu olacak isallah
not= abi bizim çatı altını ne zaman çakacağız
 saygılar abi hasan yaşar mert
hasan yaşar mert

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #12 : Aralık 10, 2007, 14:18:32 »
Yine en ufak imkanların bile nasıl iyi değerlendirilebileceğini gayet iyi gösteriyorsun.Bravo...Eline sağlık

Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Nedim

• Ziyaretçi
Ynt: MİNİ KURGU ÇALIŞMAM (uzun bir aradan sonra)
« Yanıtla #13 : Şubat 26, 2008, 19:40:57 »
öncelik ile tüm dostlarımdan işlerim nedeni ile paylaşımlarıma ara verdiğimden dolayı özür dilerim..
modern teknoloji sayesinde arşivlerimizden faydalanabiliyor ve paylaşıma devam edebiliyoruz..
çalışmamın anlatımına geçikmeli olarak devam ediyorum..

çalışmalar devamı 4

Bu aşamada tünel ağzının montajı ve tünel içerisinde kalacak olan rayımızın sabitlenmesi işlemine geçiyoruz. Tünel ağzının yerini belirledikten sonra yine hızlı bir şekilde montajı sağlamak adına çabuk donan kartonpiyer alçımızdan bir miktar boza kıvamında hazırlıyor ve tünel ağzının montajı için uygulama yapıyoruz. Daha sonra köprü raylarının birleşme noktasından tünel içine doğru düz rayımızın ayarlamasını yaparak minik ray montaj çivileri ile tünel içerisindeki rayımızı sabitliyoruz. Tünel içerisindeki rayın balastlama çalışması sonrasında rayın Tünel içerisinin karanlık görünümünü sağlamak adına monte edilmiş ray ile birlikte siyah mat sprey boya ile zemini boyuyoruz.

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Şubat 27, 2008, 00:01:51 »
sevgili dostum ümit bey,
evet haklısınız aynen öyle.. allahtan yapım aşamalarına ait fotografları arşivlemiş idim..
bölüm bölüm yapım aşamasında izlediğim yolu ve kullandığım metodları fırsat buldukça
dilim döndüğünce yazmaya çalışmaktayım.. konuda hasıl olan geçikme için tekrar
hepinizden özür dilerim..
sevgi ve saygılarımla.
nedim kuş..

Çevrimdışı ayranciaydin

• AYDIN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #15 : Mart 03, 2008, 13:17:31 »
Elinize sağlık Nedim bey;
Bir günlük bir meraklı olmama rağmen ( ancak merak edebiliyorum henüz :) ) ilerki uygulamalarımda kullanabileceğim ayrıntıları öğrendim. Bu gibi konu ve sizin gibi üstadları takip etmek suretiyle bu tutkuyu geliştereceğiz.
Sağolun saygılar... 
Amatör