Gönderen Konu: HO scal OO scala farkı  (Okunma sayısı 3887 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı selim

• YavuzSelim
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Kadıköy-istanbul
HO scal OO scala farkı
« : Eylül 23, 2007, 16:08:06 »
Sn. Modelseverler,

Wikipedia'da  araştırırken şöyle bir bilgi dikkatimi çekti...

"HO or 3.5mm    1:87    16.5 mm(ekartman)    HO scale was introduced in Britain in the 1920's.
  00 or 4mm      1:76    16.5 mm(ekartman)    The most popular railway modelling scale in Britain
."

Hornby ürünlerin paketlerinde de hep OO scale yazıyor.Yani bu ürünler aslında 1/87 değil 1/76 ölçekli midir?
Bana da sanki Liliput ürünlerine (ki bu ürün paketlerinde açık olarak 1/87 scale yazıyor) göre daha büyüklermiş gibi geliyor.

Selam,sevgi ve saygılarımla...

Yavuz Selim
« Son Düzenleme: Eylül 23, 2007, 16:36:15 Gönderen: selim »
Y. Selim Aygüney

Çevrimdışı Derya Ferendeci

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
  • Hayatta her zaman her şey kutudan çıkmaz
    • TCDD 1975
Ynt: HO scal OO olcek farkı
« Yanıtla #1 : Eylül 23, 2007, 16:43:23 »

Evet Yavuz Selim Bey, Ingiliz OO uretimi maketler (Hornby dahil), Avrupa kita ve Amerikan HO maketlerinin yaninda tuhaf gorunuyor. Fakat ingiliz gabarisi Avrupa kita gabarisininden daha kucuk oldugu icin olay kendini biraz toparliyor. Ekteki fotoda ayni maketin olcek farkini gorebilirsiniz.

Selamlar,
Derya

Çevrimdışı selim

• YavuzSelim
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: HO scal OO scala farkı
« Yanıtla #2 : Eylül 23, 2007, 17:07:31 »
Derya Bey,

Verdiğiniz fotoğraflar ile de açıklanmış bilgi için çok teşekkür ederim...
Neden böyle ara bir scale yaratma ihtiyacı duymuşlar ki acaba?
İngilizlerin her zamanki aykırı olma isteği mi ?

Selamlar,saygılar...

Y.Selim
Y. Selim Aygüney

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #3 : Eylül 23, 2007, 17:15:41 »
Yavuz Selim bey merhaba,

Aynı bulduğunuz gibi. Yani Hornby ölçek olarak 1/76 dır.

Ancak aynı HO rayları kullanırlar. Hatta şu anda 1/87 olan Lima, Rivarossi, Jouef ve Electrotren setlerinde ray olarak hornby rayları gelir.

HO ve OO ölçek arasındaki farkı anlamak için en güzeli 2 tane aynı modeli yanyana koymak gerekir.

Bunun dışında aradaki farkı anlamanız hemen hemen imkansızdır. Çünkü gerçek hayatta değişik buharlı lokoların ölçüleri farklıdır.

Bazen OO scala olmasına rağmen benzer modeller daha küçük bile olabilir. Mesela dün toplantıda gördüğünüz Hikmet abinin almış olduğu Amerikan buharlı 1/87 olmasına rağmen bütün Hornby OO ölçek lokolardan daha iriydi. Çünkü gerçek model, yani lokonun örnek alındığı gerçeği zaten çok büyük.

Gene aynı şekilde Hornby nin 1/76 OO ölçek Stanier 8F modeli de Liliput'un 1/87 HO ölçek BR84 ündan daha küçük.

Kısacası ölçek farkı sizin gözünüzü ne kadar rahatsız ettiğine bağlı olarak problem olabilir.

Aşağıda HO ve OO ölçek modellerin resimlerini gönderiyorum. Bazı HO modellerin daha küçük ölçek olmasına rağmen daha büyük olduğunu görebilirsiniz.

Birçok arkadaşımız HO ve OO ölçekleri birarada kullanıyorlar. Onlar da fikir verip yardımcı olabilir.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı selim

• YavuzSelim
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Eylül 23, 2007, 17:32:52 »
Harun Bey,

Verdiğiniz bilgiler gayet açık aydınlattı beni.
İngilizlerin gerçek ray açıklık ölçüsü (1435 mm) farklı mı acaba 1/76 ölçeğe rağmen 16.5 mm ile çakışıyor?
Teşekkür ederim.
Selam ve saygılarımla...

Y.Selim
Y. Selim Aygüney

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #5 : Eylül 23, 2007, 17:40:01 »
Ben mesajımı yazarken Derya bey de zaten açıklamış.

İngiliz gabarisi yani gerçek modellerin büyüklüğü (en-boy) Derya beyin de dediği gibi Kıta avrupasından ve Amerika'dan daha küçük.

Bundan dolayı birçok OO modelin HO modelden daha büyük olması beklenirken, aynı hatta daha küçük olabiliyor. Tabii tamamen aynı modellerden bahsetmiyorum. Mesela bir Alman dizeli ile bir İngiliz dizeli veya buharlısı olarak düşünerek söylüyorum.

Daha önce okuduğum bir nedene göre (ne kadar doğru tam bilemiyorum) İngiliz modellerini 1/87 olarak yapınca, modeller Avrupa modellerine göre daha küçük oluyor ve bu modellerin ilk yapılmaya başlandığı 1920-1925 yıllarında bu modelleri yürütecek motorlar bu ölçeğe sığamıyormuş.

Yani klasik İngiliz aykırılığı değilmiş sebebi.

OO ölçeğin çıkışı ile ilgili Ingilizce bir yazı buldum İngilizce bilenler onu da okuyabilirler. Çok detaylı bir tarihçe.

http://www.doubleogauge.com/history/history.htm

Selamlar,

Harun