Gönderen Konu: Hızlı tren 226 kilometreye ulaştı  (Okunma sayısı 4615 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
Hızlı tren 226 kilometreye ulaştı
« : Eylül 06, 2007, 14:32:30 »
Ankara-Eskişehir hızlı tren hattında, 23 Nisan 2007'de başlayan test sürüşlerine, İtalya'dan kiralanan 3 vagon ve 2 makineden oluşan setle devam ediliyor. Başlangıçta 70-80 kilometre hızla başlanılan test sürüşlerinde, saatte 270 kilometre test hızına ulaşılması hedefleniyor.

TCDD yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Esenkent-Hasanbey arasında dün yapılan test sürüşlerinde, Esenkent-Beylikköprü arasındaki 67 kilometrelik bölümde 226 kilometre hıza ulaşıldı. Ayrıca Beylikköprü-Hasanbey arasındaki 125 kilometrelik etapta gerçekleştirilen test sürüşlerinde ise 140 kilometre hıza ulaşıldı. Denemelerde elektrifikasyon ve sinyalizasyon ölçümleri ile elde edilen bulgular doğrultusunda hız artırımına gidiliyor.

-MAKİNİSTLER 10 BİN KİLOMETRE YOL STAJI YAPACAKLAR-

TCDD Genel Müdürlüğü, Hızlı Tren Projesi kapsamında Avrupa Birliği kriterlerini esas alarak 10 haftalık bir eğitim programı hazırladı ve hızlı trenleri kullanacak 35 yaş altında 24 makinist, 6 mühendis ve 6 eğitmen belirledi. Makinistler, Almanya'da 30 saatlik hızlı tren simülatörü ve hızlı tren tanıtımı eğitimlerini tamamladı ve simülatörde 300 kilometre hızla giden trenleri kullandı.

Almanya'daki eğitimin ardından makinist, mühendis ve eğitmenler Ankara'da ilk yardım, bilgisayar, stres yönetimi ve kriz yönetimi gibi pek çok konuda eğitimlerine devam ettiler.

TCDD yetkilileri, eğitim programının kalan 4 haftasının, Türkiye'nin kullanacağı hızlı trenlere yüzde 95 oranında benzeyen trenleri kullanan İspanya'da devam etmesi yönünde çalışmaları sürdürüyorlar.

Yapımı devam eden hızlı trenlerin gelmesinin ardından, 24 makinist deneme sürüşleri devam ederken, toplam 10 bin kilometre yol stajı yapacaklar. Makinistler eğitimlerinin tamamlanmasının ardından brövelerini alacaklar.

TCDD Genel Müdürlüğü, Ankara-Eskişehir arasında, yıl sonuna kadar, hızlı trenle yolculu deneme seferlerine başlamayı hedefliyor. Mart 2008'den itibaren de sinyalizasyon testlerinin başlaması planlanıyor. Hızlı tren ile ticari taşımanın başlamasının ise 2008'in ikinci yarısını bulabileceği belirtiliyor.

-PROJENİN YAPILMASI İLE NELER GERÇEKLEŞECEK?-

Karayolu, demiryolu ve havayolu trafiği açısından en yoğun yolcu ve yük akışı olan Ankara-İstanbul hattında demiryolunun rekabet şansı artacak ve yolcu payı yüzde 10'dan yüzde 78'e yükselecek.

Esenkent-Eskişehir kesiminin devreye girmesiyle, Ankara-İstanbul 4-4,5 saate, Ankara-Eskişehir l saate inecek. Ayrıca Ankara-İzmir hattındaki seyahat süresi de kısalacak.

Esenkent-İnönü ve İnönü-Köseköy'ün, her iki etabın 2008'de devreye girmesiyle, Ankara-İstanbul 3 saate, Ankara-Gebze 2 saat 30 dakikaya inecek.

aa

enver

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
Ynt: Hızlı tren 226 kilometreye ulaştı
« Yanıtla #1 : Eylül 09, 2007, 15:53:05 »
metin abi merhaba

belki camı acıp dışarı bakamayacagız ama ülkemizdeki bu demiryollarının geri kalmışlıgını bize unutturup 10.yıl marşındaki gibi demir agların ülkemizi sardıgını tekrar idrak edebiliriz ben olacaklara bel baglayap teknolojinin bize sundugu olanakları bir kenara bırakma taraftarı degilim sonucta ilgililerin bu konuda yapmış oldugu calışmalar vardır dünyadaki örneklere baktıgımızda bize göre gelişmiş dedigimiz ülkelerde öncelikli ulaşım demiryolları buğün sarsıntısız bir gün gecirmeyen japonyada bütün adalar deniz altından birbirlerine baglı onlarda oluyorda bizde niye olmasın bugün 500 yıl önce ogünkü olanaklarla  yapılan camiler bile ayakta ben bilim adamlarımıza ve mühendislerimize güvenmeli ve elimizden gelen gayreti göstermeliyiz gayret bizden takdir allahtan buişleri yapan kişilerde depremle yatıp kalkan insanlar sonucta insanı deprem degil bilgisizlik öldürüyor

selamlar 

paşa
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #2 : Eylül 09, 2007, 16:54:10 »
Metin amca,İtalyan malları son derece kalitelidir.Neden böyle dediğinizi anlayamadım.Hadi Çin malı deseniz neyse zaten son günlerde de dünyada böyle bir kriz var.Fakat İtalyan malları son derece kalitelidir.Unutmayın İtalya dünyanın en iyi spor otomobillerini üretmekte.Trenleri de kesinlikle son derece iyi durumda.Ve bize test amaçlı gelen üniteler orada ''L'eurostar'' olarak geçen en hızlı üniteler(ETR 500).Ayrıca İspanya'dan burada çalışmak üzere gelecek olan ünitelerden kesinlikle daha iyiler...
« Son Düzenleme: Eylül 09, 2007, 16:56:27 Gönderen: Jazzista »

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • bende varım
« Yanıtla #3 : Eylül 09, 2007, 17:38:21 »
Metin bey bu konudada haklı italyanların mekanik işçiligi sıfır tabii istisnalar kaideyi bozmaz başıma evlilik hazırlıgı yaparken beyaz eşyalar amerikan malı olsun dedim kaliteli diye westhinghous satıcıyla anlaştık ürünleri aldık benim hatam amerikan malı amerikada üretilmiştir diye sormamam daha sonra camaşır ve bulaşık makinası italyada üretildigini öğrendim bilseydim kapıdan sokmazdım tabii kısa sürede ömrünü tamamladı ve evden ugurladık buzdolabı saat gibi zaten bu hobiye ilk başladıgımda lima set almıştım şimdi diger markaları görünce bunların oyuncak oldugu hissine kapılıyorum italyan mallarına dikkat

selamlar

paşa
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #4 : Eylül 09, 2007, 18:14:01 »
İlginç.Demek işçilik bakımından zayıf kalıyorlar.Hayır yani ben de dedim ki neden İtalyan malları hakkında böyle dediniz :) .Bir tecrübeniz olduğuna göre dikkat etmek gerekir...

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • bende varım
« Yanıtla #5 : Eylül 09, 2007, 18:17:38 »
meti abi banada elektrik faturası kabarık gelir dediler dedikleri gibi degilmiş varsın olsunda kafam rahat

selamlar

paşa

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • bende varım
« Yanıtla #6 : Eylül 09, 2007, 18:20:32 »
yarkıncım meslegim makina bu  işe başlarken iki şey ögrendim

1.sümerbanktan ayakkabı almayacaksın nedeni saglam oldukları için yeni ayakkabı alman hayal oluyor

2.italyan rulman v.s kullanmayacaksın sebebini kullanınca ögrenirsin dediler denedim gördüm

selamlar

paşa

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Metin bey selam,

Şu sözleriniz var ya

Alıntı
son olarak cok eskı bır laf:italyanlar gözün istediği,ingilizler denizin istediği gemiyi yaparlar ...

Her ne kadar tamamen katılmasam da şimdi bu lafı nasıl kendime yontacağımı görecek ve pes vallahi diyeceksiniz.  ;D

Ben Hornbycilere 2-3 sene evvel bir toplantıda bahsetmiştim.

"Bak Simon'cum böyle olmuyor. Sizin trenler iyi güzel, çok sağlam, çok hızlı, hatta bizim Sirkeci Müze de bile sizin Hornby var, hatta 3 raylı olanından"

Burada hemen araya girdi.

"Ya evet sorma, bir ara 3 raylı yapmışlar, neyse allahtan devam etmemişler" (burada "thank god" dedi haliyle).

Dedim "Orası önemli değil, geç onu"

"Sizin modellerden Türkiye'de çalışmış az var. Üstelik onlar da çok sade, ne biçim buharlı onlar üstünde boru falan yok."

"Evet bizim buharlılarda öyle her taraftan boru falan çıkmaz. Ama biliyorsun bu işi zaten biz icad ettik, hem hız, hem de en uzun yol rekorlarını da biz kırdık. Yani gerekseydi boru falan ilave ederdik haliyle. Ayrıca olan boruları da kabuğun altına gizledik. Çünkü herkes "boru mu bu?" diye soruyordu."

Ve devam etti.

"Ama siz isterseniz biraz boru ilavesi yaparız size özel."

Dedim ki...

"Bak Simon'cum saçmalama. Benim Türkiye'deki model tren pazarı için acaip hain planlarım var. 1-2 sene sonra bir forum/kulüp falan kuracağım. Millete kafayı kırdırıp köşeyi dönmek niyetim. Pazar süper, millette para b.k (burada da haliyle "shit" dedim tahmin edeceğiniz gibi.) Ancak bir tek Hornby ile bu olmuyor. Bak bi güzellik yap şu İtalyan Rivarossi ye ve Limayı alın onları da "asılacak İngiliz ipi" misali sağlam yapın. Beni nasılsa yapacaklarım için asmaya da kalkacaklar olacaktır yanında bir top da ip gönderin rezil olmayalım. Yani kısaca İtalyanların sanatı ile İngilizin sağlamlığını birleştirin. Ya bunu yapın ya Marklin'e geçicem".

Ya arkadaşlar o an da Simon'un suratını görmenizi isterdim. Bembeyaz, kireç gibi oldu. Hornby halka açık anonim bir şirket.

"Harun bak ilk yönetim kurulu toplantısında bunu önericem. Hatta istifa etmekle tehdit edicem, seni kıracağıma King's Cross istasyonunda bilet satarım tekrar." dedi.

Valla ne diyeyim duygulandım haliyle.

İlk toplantıda kabul ettiler. Türkiye'de bir kulüp kurulacakmış İtalyan sanatı ve zerafeti ile İngiliz sağlamlığında model trenler istiyorlarmış hemen Lima ve Rivarossi'yi almamız lazım deyip almışlar. İkiletmemişler.

Hornby Group'un oluşması sırasında gizli kalan gerçekler bunlardır. Yeri geldi diye paylaşmak istedim.

Selamlar,

Harun
« Son Düzenleme: Eylül 09, 2007, 21:50:10 Gönderen: Harun Yamanlar »

mali87

• Ziyaretçi
   Merhaba arkadaşlar,hızlı trenlerle yeni rekora daha imza atıldı saatte 303 km hız Cumhuriyet tarihinin rekoru olmuş.İçimden EEEE MAŞALLAH  :o demeden geçemeyecegim.Hızlı tren seferleri başlamasıyla büyüklerimizin konuşmalarını şimdiden  duyar gibiyim.(Biz bu hızlı tren işine neden yıllar önce gimemişiz sözlerini duyar gibiyim) ??? .İlk başlarda belki talep sorunu olabilir oda biz millet olarak binenleri görecegiz,ondan sonra bizde binecegiz.Ama daha sonra talep karşılanamaz olacak ve yeni hızlı tren siparişleri verilip.Yeni hatlarında ihalaleri yapılacagına eminim.Sürçü lisan ettik ise affola,herşey gönlünüzce olsun,hoşçakalın. ;)

mali...

http://haber.mynet.com/detail_news/?type=Actuel&id=A1409114&date=14Eylul2007&video=mms%3A%2F%2Fhaberav%2Emynet%2Ecom%2Fhv%2Fhizlitren65%2Ewmv

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Eylül 15, 2007, 10:40:51 »
hızlı trenin kanal d haberde gidiş öyküsü
kendi uploudum

enver