Gönderen Konu: Fleischmann ve hornby  (Okunma sayısı 3924 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Fleischmann ve hornby
« : Haziran 26, 2007, 00:45:22 »
Fleischmann marka mesela F4215 analog bir lokoyu hornby dijital sistemde R8215 Lokomotif Dekoderi takılmak (tabi takılabiliyorsa) suretiyle rahatlıkla çalıştırılabilirmi? bu konuda tecrubesi olan varmı 2. sorum su HO ölçeği anladımda OO ölçeği anlamadım... ray kısmı tamam... loko ve vagon boyutları arasındaki fark tam olarak ne kadar yani gözü tırmalar cinstenmi..

..teşekkür ederim
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Fleischmann ve hornby
« Yanıtla #1 : Haziran 26, 2007, 01:56:49 »
Merhaba Koray bey..

Digital ile ilgili sorunuza yanıt veremeyeceğim çünkü bende Fleischmann yok.Ancak digital konusunda biraz tekelci bir yaklaşımı olduğu diğer markalar kadar problemsiz olmadığı bilinen birşey.OO ölçek 1/76.HO rayları kullanıyor.Doğal olarak aynı raylarda gidiyor.Ancak gabari tahmin edeceğiniz üzere sırıtıyor.Özellikle ben gibi ince detay hastalarını fazlasıyla rahatsız eder.Ben mesela İst daki kurguda Liliput umu çalıştırdım.Arkasına Hornby yolcu vagonu bağlamıştık.Ancak gabari farkı kendisini belli ediyordu.Özellikle tampon hizalarının birbiri ile uyuşmaması en gözüme batan noktaydı.Prosese gidip yakından görmeniz size daha net fikir verecektir kanısındayım.

Saygılar

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #2 : Haziran 26, 2007, 02:06:00 »
Merhaba,

Bu hep sorulan birşey. Ben en iyisi yarın Hornby, MArklin, Flieshman, Liliput vagon ve lokoları yanyana koyup resim çekeyim siz o şekilde bakın.

Selamlar,

Harun

uluozgur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Haziran 26, 2007, 08:42:17 »
Koray bey,

Her analog lokoya kolayca veya zorca dekoder takılıp dijitale çevrilebilir. Marka önemli değildir. Dekoder ve kontrol ünitesinin DCC olması (aynı dili konuşması) yeterlidir. Lokonun markası, modeli önemli değildir. Bu konuda en çok çalışma yapan ve yayınlayan Sayın Nedim KUŞ'un mesajlarına bakmanızı tavsiye ederim. http://modeltrenciler.com/forum/index.php?board=37.0

OO scale 1/76, HO scale 1/87 demektir. Yani gerçek hayatta 4m yüksekliği olan bir loko HO scale olarak 4.59cm iken OO scale 5.26cm dir. Yani aynı loko iki farklı scale de yaklaşık 7mm fark gösterir.

Ancak uyumluluk açısından OO scale HO scale ray genişliğini aynen kullanır. Yani OO scale de raylar (ray arası) 1/87, diğer ölçekler ise 1/76'dır. Bu sayede her iki skaladaki loko-vagonlar aynı rayda kullanılabilir. (Pazarlama taktiği olduğunu sanıyorum)

Bu ölçek farkı loko-vagonların yanısıra her türlü bina, insan figürü için de geçerlidir.

Saygılar.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #4 : Haziran 26, 2007, 13:25:36 »
yanıtlar için cok teşekkürler.. dün gece oldukça düşündüm ölçek işi bayağı bir zorladı.. piyasadaki tüm markaların setlerine bir aha baktım... malesef hiç biri istediğimi vermedi..marklin alıyorsunuz hem pahalı hemde parça bulma sıkıntısı var.. bu sefer dc sistemlerden hornby e baktım kafamada tam yatmıştıki bu OO ölçek sıkıntı yarattı bende kişisel olarak tabii.. piko nun dijital sistemindeki uzaktan kumandası cok hosuma gitmedi.. bende kendimce şöyle bir çözüm buldum hornbynin dijital sistemini ve raylarını kullanarak (oldukça ii fiyat görüntü güzel) diğer marklar arasından da loko seçimi analog olanların fiyatları daha makul alıp digitale çevirmek ... böyle bir yol  çizmeye karar verdim.. sizce ii bir yöntemmi başlangıç seviyesinde olan birisi için... bide duble ray ne işe yara..teşekkürler
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Haziran 26, 2007, 13:37:40 »
Merhaba..

Gayet iyi düşünmüşsünüz Koray bey.Çünkü sadece Loko ve vagon üretimi konusunda uzmanlaşıp ray,trafo,starter set üretmeyip sadece Loko ve vagon üreten firmalarda var.Nitekim bu tarz firmalara ilk örnek verilecek Proses in distribütörlüğünü yaptığı Liliput tur.Her ne kadar TR de satılmasa da Gützold da aynı felsefe ile üretim yapan bir diğer firmadır.Bu firmalarda lokolarını DCC ready olarak üretiyor.Decoder ı taktığınızda digital oluyor yani.Seçilebilecek en güzel yöntem bu bence....

Saygılar

Jimmy Cem

uluozgur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Haziran 26, 2007, 18:55:48 »
3 ray/2 ray kararını verdikten sonra en doğru tercihi yapmışsınız. Bence ray olarakta Hornby rayları düşünebilirsiniz. Hem istediğiniz K tipi (balastsız) raylara benziyorlar, hem de bulunabilirlik ve fiyat nispeten ucuz. Proses ile görüştünüz mü?

Önemli Not: Bir start set almak her zaman tek tek loko-vagon-ray-kumanda ünitesi toplamaktan en az %50 ucuza gelir. İster Marklin, ister diğer marka olsun farketmez. Ben Marklin raylarımın pek çoğunu start-setler ile veya start-set parçalayıp satanlar vasıtası ile topladım. Size de tavsiye ederim.

Marklin'e de pahalı demeyin, her ikisi de sesli dekoderli bir BR50 (hem de telekuplörlü) ve bir BR216 loko, 3 yolcu vagonu, 4 yük vagonu, 2 makas, bolca düz ve kavisli ray, trafo ve dijital kontrol ünitesi (mobile station) bir seti 450Euro gibi bir rakama alıyorsunuz. (tabii almanyadan  :))

Analog lokoya takmak için tek sesli dekoder alırsanız 125 Euro. Aradaki farkı siz hesaplayın.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Haziran 26, 2007, 19:40:10 »
Ancak burda bir ilave yapmak lazım.Starter setlerden çıkan lokolar hobby version yani basitleştirilmiş bazı detayları bulunmayan lokolar.Bugüne kadar hiçbir üreticide starter setiçerisinde prof. version loko ya rastlamadım.Zaten aksi taktirde neredeyse bir loko parasına nasıl starter set olacak?

Saygılar...