Gönderen Konu: Lokomotif ve vagon inşaatı  (Okunma sayısı 5989 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tesviyeci

• Ziyaretçi
Lokomotif ve vagon inşaatı
« : Mayıs 14, 2007, 12:50:44 »
Merhaba arkadaşlar Aranıza katılalı henüz bir kaç gün oldu bir kaç gündür formu inceliyorum. Hepinizi tebrik ederim harika şeyler yapmışınız. Üstelik çok basit malzemeleride ustalıkla kullandığınıza şahit oldum.
 Benim merak ettiğim bir konu var Konumuz model trencilik olduğuna göre lokomotif ve vagonları kendimiz yapamıyormuyuz. Gördüğüm kadarıyla Lokomotif ve vagonlar hazır alınıyor. Bunları da tamamen kendimiz yapabilirmiyiz teşekkürler..

ktuzunalp

• Ziyaretçi
Ynt: Lokomotif ve vagon inşaatı
« Yanıtla #1 : Mayıs 14, 2007, 13:42:23 »
.
« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2007, 13:28:35 Gönderen: ktuzunalp »

tesviyeci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mayıs 14, 2007, 14:48:12 »
Harika kesinlikle Katılıyorum gerçekten istenirse yapılamayacak şey yok.
Bundan bir müddet önce kendi kendime bir buharlı lokomotif yapmak istedim. biraz araştırdım ama pek birşey bulamadım yani lokomotif planı aradım ama bulamadım. bende düşündüm ve beni en çok zorlayacağını düşündüğüm yerden başlamaya karar verdim oda lokomotifin buhar makinasından başka birşey değildi.
Oturdun bilgisayarımın başına ve bir prototip çizdim. sadece sızdırmazlık elemanı kullanmadan yeterli hassasiyeti sağlayıp sağlayamayacağımı ve motorun zaman ayarlarını tutturup tutturamayacağımı görmek istedim sonuçta çalışan bir buhar makinası yaptım. ama dediğim gibi bu sadece bir prutotip bunu bir lokomotife yerleştirmek için bazı düzeltmelere  ihriyaç var. tabiki herşeyden önce buyutlandırma için bir lokomotif planı lazım.

Şimdilik sadece basınçlı hava ile çalışıyor eğer uygun bir lokomotif planı bulabilirsem flimde görülen plastik hortumları bakır borularla değiştireceğim ve tabiki birde buhar kazanıyla deviri ve dönüş yönünü kontrol etmek için bir kaç tane daha valf yapacağım..

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mayıs 14, 2007, 16:17:29 »
Bunu çok tuttum, bir sonraki adımda HO ölçekli bir lokomotife uyarlanabilirse Türkiye'de imal edilmiş ilk gerçek buhar ile çalışan model lokomotif ünvanını alabilir.

Selamlar,
Kamil.
« Son Düzenleme: Mayıs 14, 2007, 16:22:40 Gönderen: ktuzunalp, The Unforgiven... »

tesviyeci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Mayıs 14, 2007, 17:43:28 »
Kesinlikle benimde amacım bu ama ho ölçekli bir lokomotifin planı veya en azından ayrıntılı fotoğrafları lazım bir arkadaş yardımcı olursa çok sevinirim..

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #5 : Mayıs 14, 2007, 20:11:17 »
Merhaba Ali bey hocam.

Ben yakında Konya ya geleceğim.Toplayacağımız 2 tane Buharlı loko mevcut orada.Eğer isterseniz size yardımcı olabilirim.

Saygılar

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

tesviyeci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Mayıs 14, 2007, 22:42:20 »
Merhaba Cem bey
Çok sevinirim toplayacağınız lokomotifler Konya'da nerede ?
Konya'ya geldiğinizde mutlaka görüşelim.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #7 : Mayıs 15, 2007, 00:17:22 »
Lokomotif deposunda.Geldiğimde bizzat yakındanda gösteririm.Haber veririm size

Saygılar....
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mayıs 15, 2007, 09:08:18 »
Ali bey,

Öncelikle kendinize bir model belirlemenizi öneririm. Buharlılarımızın detayları için de aşağıdaki adresteki web sitemden yararlanabileceğinizi umut ediyorum. Bu resimler umarım ilham kaynağı olabilir.

http://ankaragar.tripod.com/index.html

Saygılar,
Kamil

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Mayıs 15, 2007, 17:08:24 »
Şöyle birşey önerebilirim: Google Earth olanağınız var ise, ki lokomotifler tepeden de çok güzel görünüyorlar, bir ara bakın derim (Sıhhiye meydanından hat üzerinden batıya ilerleyince bulmak çok zor olmuyor). Sonra hafifçe yukarı kayıp Ankara gar hatlarında gezinin, en sonda da batıya doğru hatları takip ederek Marşandiz sahasında gezinti yapın. Böylece daha iyi bir fikir sahibi olunabileceğini düşünüyorum.

Bu müzenin en önemli özelliği, ki yabancılar da takdir ediyorlar, lokomotiflerin birbirinden uzakta konumlanmış olmaları. Bu sayede her açıdan güzel fotoğraf alınabiliyor.

Kamil. 

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Mayıs 16, 2007, 09:32:21 »
Kendim de bu dosyayı epeydir unutmuşum, Alan Short'a bu fotoğrafları bize sağladığı için teşekkür etmek gerekir, ama esasında makineler de konuşuyor yani !

« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2007, 10:14:48 Gönderen: ktuzunalp, The Unforgiven... »

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Mayıs 16, 2007, 09:57:08 »
Kamil Bey selamlar Mahmut beyin yapmış olduğu 24 binlikler vardı bide 22 binlikler galiba kendisiyle irtibata geçmek mümkünmü . kullandığı malzemeyi nerden temin edebilirim bir iki deneme yapmak istiyorum bende şasi olarak hangi markaları kullandı bir görüşmek istiyorum kendisyle mümkün olurmu acaba
« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2007, 10:57:03 Gönderen: avşalı »

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Mayıs 16, 2007, 10:18:36 »
Lokomotifleri yapan Mahmut bey hem Forum'un hem de T.T.Maketleri'nin üyesidir. İstediğiniz gibi ulaşabilirsiniz, çok açık yürekli bir üyemizdir ve Ankara grubumuzun da daimi üyesidir. Bu günlerde biz de alüminyum parçaların kesimi için kendisiyle görüşeceğiz. Ricanızı iletebilirim.

Kamil.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Mayıs 16, 2007, 13:07:41 »
çok sevinirim kamil bey kendsisine ulaşma imkanını sağlarsanız çok makbule geçer. bu yakında başlayacağım çalışmaya

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Mayıs 16, 2007, 13:11:15 »
Okan bey, bildiğim kadarıyla çekim tarihleri genellikle 1980'ler, sanırım hepsi tarih oldu şimdi.

Ömer bey, konuşurum.

Kamil.