Gönderen Konu: Roco Roco diye tuttururken atladıklarımız...  (Okunma sayısı 16898 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Roco Roco diye tuttururken atladıklarımız...
« : Mart 02, 2007, 01:26:15 »
Sevgili dostlarım,

Bu forumu ve Model Trenciler Kulübünü kurduktan sonra birbirimizi daha iyi tanımaya başladık. Sizler birbirinizi, ben sizleri, sizler de beni ve Proses'i tanıdınız umuyorum.

Çok sınırlı sayıda da olsa bazılarınızla daha yakın oldum, dertleştim, samimi fikirlerimi paylaştım ya da sizlerin düşüncelerini öğrendim.

Bunu yüzyüze karşılaştıklarımızla tabii ki daha iyi yapabildik. Ama bazı hiç karşılaşmadıklarımızla da birbirimizi iyi anladığımızı düşünüyorum.

Bazılarınız hala farklı düşünüyor olabilse de benim ve dolayısı ile Proses'in ticaret anlayışında bir "karşılıklı iyi niyet" olduğunu anlayanlar olduğunu düşünüyorum.

Aynı samimiyete ve iyiniyete dayanarak sizlerden bir konuda yardım istiyor, fikir almak istiyorum.

Bazılarınızın bildiği gibi bugün Roco satış müdürü bay Keimel, Proses'i ziyaret etmek için Türkiye'ye geliyor.

Bu ziyaretin amacı Proses ve Roco arasında bir işbirliği yapabilmenin zeminini araştırmak.

Nurnberg'de daha önce bir toplantı yaptık ve ben ilk görüşmemizde Roco'nun Türkiye pazarı ile ilgili hiç bir bilgisi olmadığını ve onların şu anda diğer ülkelerde uyguladıkları satış politikasının bize hiç uymadığını gördüm.

Bay Keimel de daha detaylı ve rahat görüşebilmek için Türkiye'ye gelmeyi önerdi, ben de kabul ettim.

Nitekim bugün 2 Şubat Türkiye'ye geliyor, muhtemelen Cumartesi günü de Tepe Nautilus'da olacağız.

Bazılarınızla daha önce paylaştığım derdim şu.

Şu anda anlaşmış olduğumuz markalar bile benim görüşüme göre Türkiye'deki AC (Marklin) pazarının dışındaki pazar için çok fazla.

Bildiğiniz gibi Proses olarak Hornby Grubu (Hornby, Lima, Rivarossi, Electrotren ve hatta N scala da Arnold) ve Bachmann grubu olarak da (Bachmann, Aristo, Liliput ve N scalada da Graham Farish) getirebileceğiz ve bunları Avrupa'daki RRP (Tavsiye Edilen Satış Fiyatı) üzerinden satabileceğiz. Açıkçası bu fiyatları bile yüksek buluyorum ama şimdilik daha fazlasını yapamıyoruz.

Ancak problem şu:

Türkiye'de bu forum ve kulüp sayesinde her marka için bir kıpırdanma olduğunu düşünüyorum. Yani bu oluşumlarımız Marklin, Fleischmann, Piko, Mehano gibi markaların da satışında az da olsa bir hareket sağladı ve sağlamaya da devam edecek gibi görünüyor.

Ama anlaşılan o ki Türkiye'de sadece tren veya Proses gibi sadece 2-3 çeşit sınırlı sayıda hobi konusunu iş edinmiş firmalar için durum hala zor. Bu çabalarımız belki 10 sene sonrasında hem firmalar hem de kullanıcılar için daha uygun ve verimli şartları beraberinde getirmiş olacak. Ancak henüz çok erken.

Sizler bütün iyi markalar gelsin isterken ve ben de "evet bunlar gelsin ama normal fiyatlarla gelsin" diye uğraşırken atladığımız bir şey var. Türkiye'de ayda 100 loko satılıyor mu bilemiyorum. Herhalde satılmıyor. Şu anda Türkiye'nin en büyük grubu olduğunu düşündüğüm bu forum üyeleri ayda kaç loko alıyorlar? Biz bu ay şimdiye kadar 12-13 tane Liliput sattık. Ama ilk defa Türkiye'ye geldi ve herkesin istediği bir kaç model vardı. Önümüzdeki ay daha az olacak sonraki ayda aynı şekilde azalacak.

Liliput çıtası yüksek modellerden biri. Roco da aynı şekilde yüksek kaliteli ve fiyatı da haliyle yüksek olan markalardan.

Karar veremediğim ve sizlere samimiyetle danışmak istediğim bir şey var.

Eğer Roco ile yurtdışı (Avrupa, Amerika değil) fiyatlara satılabilecek şekilde Roco getirebilsek, diyelim  senede kaç tane daha loko alırsınız? Bu sadece samimiyetle sorulmuş bir sorudur, tabii ki bağlayıcı hiç bir tarafı yoktur.

Kaldı ki Roco dediğimiz zaman sadece loko değil tüm ürün yelpazesini düşünmemiz gerekiyor.

Yani 3-5 meraklımız 3-5 loko da Roco'dan alabilelim derken onların Hornby'nin neredeyse 2-3 katı fiyatına satılan ve belki de hiçbir fazlası olmayan digital sistemlerini de getirmemiz gerektiğini düşünmeliler. Bir Hornby decoderi sizlere 35 YTL ye satıyoruz ve Roco dahil hemen her digital sistemle uyumlu (sizler denediniz). Ama bir Roco digital dekoderin fiyatı 70-80 YTL dir.

Hornby digitali bazılarınız denedi, gördü. 2-3 misli fiyata Roco alır mısınız?

Roconun 3-5 lokosunun dışında da bir satışı sizce olabilir mi?

Bir ticari firmanın böyle bir soruyu açıkça sormasını garip bulanlar olabilir. Ancak beni veya Proses'i tanıyanlar bu sorunun altında ticari açıdan düzgün bir iş yapma ayrıca "Proses ve model trenciler" açısından en uygun şartları yaratabilme ve yarı yolda kalmama" kaygısı olduğunu anlayacaklardır.

Roco ile anlaşabilmemizin en önemli şartı onların afişe "Perakende Satış Fiyatı" üzerinden satabilecek şekilde Proses'e fiyat verebilmeleri olacaktır. Bu fiyatın belki %10 üstü benim açımdan kabul edilebilir.

Ama önemli olan Roco'ya sizlerin ne kadar talebi olacağıdır.

Bu forum Türkiye'deki marka bağımsız tüm model trencilere hizmet ediyor.

Fikirlerinizi belirtir ve bu konudaki fikirlerinizi belirtirseniz, sizlerin de bana ve Proses'e ve sonuçta da gene karşılıklı olarak faydalanabileceğimiz bir karara yardımcı olabilirsiniz.

Şimdiden teşekkür ederim.

Harun

Bu arada Roco'yu Türkiye'de Avrupa fiyatlarıyla görmek isteyen üyelerimiz Cumartesi günü Tepe Nautilus'a gelip bay Keimel'le tanışabilir ve onun Türkiye pazarı hakkında fikir sahibi olması konusunda bana yardımcı olabilirler. Çok da iyi olur.

« Son Düzenleme: Mart 02, 2007, 02:15:43 Gönderen: Harun Yamanlar »

Çevrimdışı agulday

• Ali U?u® GÜLDAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: Roco Roco diye tuttururken atladıklarımız...
« Yanıtla #1 : Mart 02, 2007, 03:00:50 »
Harun abi öncelikle kendi fikirlerimi söylemek ile başlıyorum belki biraz kafanı karıştıracak ama bana göre gerçek olan durum bu kendimce.

evimde yer problemi var henüz bir kurgum diaromam yok olsa bile en fazla nekadar olabilir ist. şartlarına göre. 5m2 bir alanda en fazla kaç loko çalıştırabilirim. bende isterim yerim büyük olsun üzerinde çalışmasa bile 10 15 tane loco olsun sıra sıra çalıştırayım ama yer problemi olan bir yerde bir kişi kaç loko kullanabilirki ? şahsen benim diaromam 3 loko yu zor idare ederken 4. lokoyu alamam almak istesem bile alsam nereye koyacam. he belki birgün birini birgün birini kullanırım ama şahsi görüşüm bu bu probleme birde türkiyenin durumu (hep konuştuğumuz sosyoekonomik durum) eklenince işler bi hayli değişiyor. benim için marka model pek farketmez fiyat etkilemesi ise kafaya koyduysam bi şekilde alırım onu ama koyacak yerim olmadıktan sonra almayı düşünmem ondan önce yer büyütmeye çalışırım. açık söylemek gerekirse kendime göre ve yerime göre  eğer yerim çok büyükse loko alışım 3 ayda 1 tane gibi düşünürüm ortalama olarak.

saygılar.
Uğu®

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Mart 02, 2007, 10:01:34 »
harun abi şahsen ben çok sevinirim roco getirmene.
ama ticret boyutundan bakarsan zor görünüyor. hangisini getiriceksin, kim neler ister,kime ne lazım gibi sorular var.
ben n ölçek isterim. ama her şeyini istemem. bir başkası ho vagon ister ama loko istemez. sonuçda sen isteklerle elindekiler arasında sıkışır kalırsın. ben bugün bir ray almak için flieshmanın ankaradaki disbiritörüyle görüşmek zorundayım. sen roco getirirsen öyle bi derdim kalmaz. ama bir tek ray. şimdi düşünüyorum eger benim gibi alıcı çok vardır diye. ama yok.
birde şuanda satmakda olduklarının satışlarını etkileyecek bir durum söz konusu. tabi yatırıcagın paranın ve geri dönüşümünün neler gerektirdiğinide hesaplamak lazım.

işin aslı başdada belirtiğim gibi çok sevinirim. çünkü bana yarar. ama ben şahsen o riske girmemenden yanayım.
sen arnold n ölçek getir ben onada razıyım.  ;D

abdusta

• Ziyaretçi
Roco diye tuttururken atladıklarımız...
« Yanıtla #3 : Mart 02, 2007, 13:34:01 »
Merhabalar

sanırım Marka denince hemen herkesin aklına Loko geliyor
ancak oyle olmamalı

elimde yaklasık 30 parca Roco wagon ve askeri set var

Roco vagonlar professional ve icinden takılmaya hazır minicik parcalar cıkıyor henuz takmadım
ama vagonların kalitesi tartısılmaz..

Marklinde C track olarak kullandıgımız raylara benzer kendinden balastlı raylar varkı simdi sertlestirilmiş
ve masaustu kurgu yapanlar icin inanılmaz kolaylık olacak,altından kablo gecirebilme kolaylıgıda çabası

Asıl gelecek olan kurgu setlerinin içinde askeri araç,figur ve teçhizatlar olacağını tahmin ediyorumki bu konuda kurgularımızda
olması gereken askeri birlikleri(nede olsa savaşcı ülkeyiz) donatabilecegiz.

Kısacası çeşitli markalar satılacaksa Roconunda vitrinde yeri olmalıdır.

Öte yandan şikayetimiz Ho modellerin Türkiyede yaygınlaşamaması sorunu ancak ben ileriki yıllarda iyi bir örgütlenmeyle
bu sorunların aşılacagını tahmin ediyorum..

Umarım bizdede ödüllü mini diorama yarışması gibi etkinlikler yapılır..

Saygılar A.Usta

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Mart 02, 2007, 13:39:35 »
Affınıza sığınarak, TTM grupta yer alan yazıyı da ekleyeyim; ben olsam sadece bunlardan alırdım: 

Arkadaslar,

Roco bu sene bazi yuk vagonlarini kit halinde
pazarlamaya baslamis. Ayni vagonun kit halinde
satilani neredeyse %40 daha ucuz (demekki adamlarin
monte iscilik masrafi maketin masrafinin %40'ini
buluyor).

Mesela:
http://www.reynaulds.com/roco/temp.asp?item=46995
vagonun kit hali:
http://www.reynaulds.com/roco/temp.asp?item=66382

veya:
http://www.reynaulds.com/roco/temp.asp?item=66640
vagonun kit hali:
http://www.reynaulds.com/roco/temp.asp?item=66641

Bu kitleri monte etmenin o kadar zor olacagini
sanmiyorum. Eger vagon alacaksaniz, bu vagonlari
dusunmenizi tavsiye ederim. Ayni zamanda boyle
vagonlar yedek parca hazinesi olarak da
kullanilabilir.

Selamlar,
Derya
« Son Düzenleme: Mart 02, 2007, 13:43:19 Gönderen: ktuzunalp »

ktuzunalp

• Ziyaretçi
e
« Yanıtla #5 : Mart 02, 2007, 14:49:09 »
Avrupa fiyatları yüzde kaç farklı bilmiyorum ama, Roco'nun aşağıdaki vagon fiyatları bana çok makul görünüyor:

http://www.reynaulds.com/roco/r_ho_goods_db.asp?item=lngNumericSort

Örneğin 8-9 dolara alınabilecek birçok vagon var, bunlar da kalitesiz değil.
« Son Düzenleme: Mart 02, 2007, 14:51:37 Gönderen: ktuzunalp »

SERHATPA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Mart 02, 2007, 15:39:29 »
 Bende  oyu mu Roco vagonlardan yana kullanıyorum. Roco kitlerde çok güzel, Özellikle montaj öncesi eskitme yapmak içinde çok avantajlı.
Fiyatları da makul .

Serhat

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #7 : Mart 02, 2007, 16:23:25 »
Arkadaşlar,

Şimdiye kadar anladığım ilgilendikleriniz Roco nun 10 doları geçmeyen yük vagonları, ki bunları bu fiyatın en az %20-25 üstünde satmamız lazım. Çünkü baktığınız fiyatlar KDV olmayan Amerika fiyatları. Ayrıca Reynaulds Roco dan dünyada en ucuza mal alabilen firmalardan bir tanesi. Bir kere şundan emin olun. Avrupa fiyatlarına satabiliriz ama USA fiyatlarına satamayız.

Tahmin ediyorum Reynaulds fiyatlarına bakıp "aaa Proses de pahallı" da diyebileceksiniz bu durumda.

Aynı şartları bize verecekler mi bilemiyorum. Bakacağız.

Bir de yolcu vagonları. Ama yolcu vagonları konusunda rivarossi, lima seçeneklerini incelememişsiniz tabii. Onları gördüğünüzde daha hesaplı ve en az o kadar kaliteli olduğunu göreceksiniz. Eski Lima ve Rivarossileri unutun tabii. Yeniler tamamen yeni bir kalite düzeyinde.

Biraz tuhaf bir durum var şu anda. Roco satış müdürü şu anda Türkiye semalarında, buraya mal satmaya geliyor ben de işin zorluğundan dem vuruyorum.

Anlaşılmayan nokta Roco nun devamlı olabilmesi ve bizi (proses'i) seneye satmamaları için satışın devamlı ve yeterli olması.

Türkiye'yi tanımayan firmalar için bu zor ki roco da tanımıyor. Bakalım tanıtabilecek, buradaki şartları anlatabilecek miyiz?

Harun

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #8 : Mart 02, 2007, 16:50:04 »
Benim söylediğim, az sayıda pahalı ürün yerine, çok sayıda satış için düşük fiyatlı vagonlardan başlanması idi. Bu şekilde daha çok kullanıcıyı birinci el vagon alımı konusuna yaklaştırabilmek idi.

Kamil Bey,

Siz kendi açınızdan haklısınız tabii.

Ama distribütör fiyatı almak için her maldan almak gerekir. Yoksa size dealer fiyatı verirler. O da yurt dışı fiyatların oldukça üstünde fiyat oluşturur. Benim de kaçındığım budur.

Üstelik de birçok kimse yurt dışı fiyat deyince Amerika Reynaulds ı örnek verirken.

Kısacası benim açımdan karar vermek zor.  :(

Hem Roco'yu, hem sizleri memnun edip hem de firma olarak yaşayabilmek kolay gözükmüyor.

Ancak yazan herkese teşekkür ediyorum bana oldukça fikir verdiniz. Her ne kadar ticari açıdan olumlu olmasa da.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #9 : Mart 02, 2007, 16:59:08 »
Basit bir örnek vereyim.

Aşağıdaki vagon

Reynaulds da $22.18

Roco'nun EU üzerinden kendi resmi satış fiyatı (ya da tavsiye ettiği satış fiyatı da diyebiliriz) 24.90 EU

Ya da şu buharlıya bakalım

Reynaulds fiyatı $238.63

Roco fiyatı 229 EU

Amerika vergi cenneti olduğu için durum böyle oluyor.
« Son Düzenleme: Mart 02, 2007, 17:07:37 Gönderen: Harun Yamanlar »

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Mart 02, 2007, 18:03:31 »
Tabi ki işin içinde ticari bir risk söz konusudur. Aynı anda Hornby ve Roco dağıtıcısı olmanın Türkiye gibi bir ülkede kolay olmadığını kabul ediyorum. Malların da elde kalması gibi bir risk her zaman söz konusu. Daha önce bazı Lima satıcıları bu sorunu yaşadılar. Ancak sizin bazı tanıtım avantajlarınız bulunuyor, İstanbul'da olmak, forum ve sergi gibi. Ben bu ek avantajları küçümsemediğimi belirtmeliyim. Sanırım konuya iyimser bakıyorum.     

« Son Düzenleme: Mart 02, 2007, 18:32:49 Gönderen: ktuzunalp »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #11 : Mart 02, 2007, 21:38:05 »
Arkadaşlar güzel bir haber vereyim.

Hiç tahmin etmediğim şekilde adamı sempatik buldum. 1 haftadır Türk bir sevgilisi varmış.

Herhalde ondan.

Jimmy biraz rahatlayabilirsin.

Her ne kadar distribütörlük şartları diğer çalıştığım firmalar kadar iyi olmasa da birşeyler yapacağız herhalde.

Şimdilik bu kadar.

Yarın standda beraber olacağız, bekliyoruz.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #12 : Mart 02, 2007, 22:25:06 »
Bu saat oldu benden halen mesaj gelmedi.Herhalde herkesin garibine gitti.Daha ancak netin başına oturabildim...

Özellikle Okan ve Kamil abiler detaylı görüş belirtmişler.Katılacağım çok nokta var haklılar.Harun abiye zaten söyleyeceğim olamaz.Haklı...Öncelikle şu aşikar birşey.Taşıt kalitesinde Roco 1 numara desek yeridir.Abartmış olacağımı sanmıyorum.Bunun üstü bana göre olsa olsa brass modeller olur ki onlarıda Roco,Trix,Fleischmann gibi markalarla mukayese etmek mümkün değil zaten.Yaptığım incelemelerde detay kalitesinde Roco ve Fleischmann hep başı çekiyordu ancak Roco Fleischmann ın hep bir adım önünde.İşin bir başka tarafı model yelpazesi baya geniş ve TCDD lokomotifi halini alabilecek Loko sayısı baya var.Vagonlar içinde aynısını söylemek mümkün.Bunu zaten daha öncede söylediğimi sanıyorum.Herhangibir tip loko istesem ve bunu bana hangi üretciden temin etmek istersin diye sorsalar cevabım Roco olur.Hatta şöyle bir örnek vereceğim.Fransız imali olan TCDD 56700 lük loko larının orjinali Alman Br44 lokoları Temmuzda Roco tarafından üretileceği gibi bu sene Trix tarafından da üretimde.Kaç kişi Roco varken Trix seçer?(Yanlış anlaşılmasın bu soruyu kendim Roco seçerim diye göstermelik sormuyorum gerçekten merak ediyorum).Elimde Roco nun 1982 yılında aldığımız altın sarısı rayları mevcut.Liliputumu onun üzerinde bir kaç kez denemeye çalıştım.Ancak tırstım çünkü raylar ölmüş.Zaten çoğunun traverslerinde kırık var.Ama iyi koruyamadığımızı hasar gördüğünü 10 yıl gibi bir zamandır kullanmadığımı itiraf etmemde gerek.Ray konusunda Roco taşıtlarındaki kadar iddialı olabilirmi bilmiyorum.Ben şahsen İzmirde kuracağımız diaromaya Hornby veya Roco yu alternatif olarak gördüm (Peco yu şu an makul fiyata tedarik etme şansımız olmadığı için dikkate almadım).Ben senede bir veya iki loko alabilirmiyim bilmiyorum.Tamamen muamma.Eğer kısa vadede birşey bekleniyorsa sonunda hayal kırıklığı yaşanması muhtemek.Ancak makul ve uzun vadeli düşünüldüğünde Roco nun çok iyi bir alternatif olmakla kalmayıp Abdurrahman abininde dediği gibi mutlaka vitrinde yer alması gereken bir model olduğuda gerçek.Ben kesinlikle Roco veya o ayardaki bir başka markanın TR pazarında yer alması uğruna prosesin zarara ve zora girmesine razı olamam.Ancak Roco nun eksikliğinin hissedileceğide bir gerçek.Zaten sanırım TR ye gelmeyen birtek o kaldı.İki-üç cümle öncesinde de söylediğim gibi kendim ne kadar ne alırım hiçbir garanti veremiyorum.Ancak tercihimin Roco dan yana olması son derece doğal ve olağan.Zaten buna diğer arkadaşlarında garanti verebileceklerini pek sanmıyorum.Ancak akıllı bir strateji ve pazarlama ile hak ettiği ilgiyi göreceğine özellikle DCC pazarının vazgeçilmezi olacağına,bilhassa start set şeklinde bu işe başlayanlara çok çok iyi bir alternatif olacağına eminim.Bugüne kadar ucuz mal alacak kadar zengin değilim felsefesinden yola çıktım hep.Geçenlerde içimizden genç bir arkadaşın bana Mehano ile ilgili sorusunda kendi yaşadığım örneği göstermiştim.Elimde şu an çalışır durumda tek bir loko var o da hepinizin bildiği Liliput Br52.Bu lokoyu almak için elimdeki Limanın 1989/90 senelerinde ürettiği 1 loko+3 vagondan oluşan Golden Series dizisi ile 3 adet vagonu sattım.Bunlardan elde ettiğim hasılat Liliput un 2/3 sini karşıladı.Geri kalan 1/3 ini kendi cebimden tamamlamak zorunda kaldım.Dahası satana kadarda (ki hiçbir hasarı vukuatı yoktu) canım çıktı.Şimdi düşünmek gerek bu Lima değilde Maerklin veya Roco olsaydı böyle olurmuydu?Ki sattığım fiyatlarda içinde pek kolay bulunamayacak bir set olmasına rağmen aşağıdaydı.Roco bugüne kadar TR de ciddi olarak satılmadığı için insanlar ancak yurt dışı seyahatlerinde gördükleri zaman ilgilenip o şekilde bilgi sahibi olabildiler.Veya avrupada yaşayan yakınları vesilesi ile.Buna rağmen her ne kadar iştirak etmiyor ve ilgilenmiyorsamda GG da son zamanlarda alınıp satıldığını duymaya başladım.Eğer uzun vadede planlanan şekilde yola devam edilirse imajınında sirkilasyonununda oturacağına inancım tamdır.
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

jedi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Mart 03, 2007, 00:42:11 »
Bu konuya yorum yazmanın yazan açısından hiçbir şekilde risk taşımaması gibi bir durum var...

bu yüzden "ben 3 roco alırım", "ben 10 alırım", "ben 1 alırım" ın pek bi manası yok gibi...

fiyatı makul olan (bi derece) Hornby'nin bile bildiğim kadarıyla "mükemmel" olmayan satışlarının olduğu bir ülkede daha yüksek fiyatlarla satılacak bir ürün bana biraz riskli geliyor... bu konuyla ilgilenen az sayıda forumcu olması da bunu gösteriyor sanırım. bir ticari işletmenin, "satmayan" bir mal getirmesinin dezavantajları tahmin ettiğimizden de fazladır. Ama yine de nihai karar Harun abinindir...

Bu arada bende 5 vagon alırım. (ya alamazsam?)

Melih

Çevrimdışı Haksan

• Bülent Uzunkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANTALYA
« Yanıtla #14 : Mart 03, 2007, 01:36:32 »
Hep Reynoulsd diyorsunuzda Roco ürünlerinin hemen hepsinin fiyatı Reynoulsd dan çok daha ucuza satan bir trenshop var.Ben birçok ürünü karşılaştırdım.Bazılarında 50-60 dolara kadar farkalr mevcut.bazıları ise kafa kafaya.Sitenin adresi:

www.tee-usa.com   veya www.eurolokshop.com

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Mart 03, 2007, 15:24:50 »
Raylarda Hornby, loko ve vagonda Roco olsa çok hayalperest bir yaklaşım mı olur ? Hornby Loko ve vagonları 1:76 ölçek olduğundan ve ayrıca Türk halkı İngiliz trenlerine belgeseller dışında pek alışık olmadığından satışların sınırlı olması normaldir.

Benim önerim, örneğin çift bojiden çekerli, ortadan motorlu bir Hornby loko ile aynı özelliklere sahip bir Roco modelin fiyat açısından karşılaştırılmasının bu konu altında yapılmasıdır. Aynı karşılaştırma vagon açısından da yapılabilir. Hatta yeni Lima trenleri ile de her ikisini karşılaştırın. Bu tabloyu görmeden ne desek boş olacak.

Fiyatlara benden çok daha hakim arkadaşlar bulunduğundan kıyaslamayı onlara bırakıyorum.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #16 : Mart 03, 2007, 15:52:22 »
Dediklerinde haklı sayılırsın Kamil abi.İngiliz loko larına içinizde en alışık benim.Ama ben bile Hornby nin taşıtları ile ilgilenmiyorum.Roco ile arasındaki fiyat farkıda benim için ölçü değil.Yani bu biraz bana elma ile armudun karşılaştırılması gibi geliyor..
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Mart 03, 2007, 17:22:14 »
.
« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2007, 13:32:40 Gönderen: ktuzunalp »

Çevrimdışı kamyoncu-itulu1

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - bahçeşehir
    • rc kamyon t?r ve iş makineleri
« Yanıtla #18 : Mart 03, 2007, 23:17:35 »
Ne sıteye dogru duzgun gırebılıyorum nede bulusmalara gelebılıyorum bu aralar durumumu bıldızınız ıcın affınıza sıgınarak konuya balıklama dalacagım.

Gittigidiyor sizlerinde bildigi hemen hergun gırıp takıp ettıgı bir site . Hatta bence model trenciligin finansal kalbi orda atıyor yeni trendler yeni modeller vs vs vs. Önce orda durum nedir bir bakalım isterseniz benim gördügüm kutulu fakat kullanılmış 2 akslı ortlama yük vagonları ortalama 20 lıraya satılıyor(bende roco vagon almaya calıstıgım ıcın hemen hemen tum roco vagonları takıp edıyorum). Harun abı getırıse yenı 0 getırecek ve 10 dolar larlardan bahsedıyor. Sizce gg de 20ytlyı veren kısı harun abiden 10 dolara yenisini almazmı ? Bence alır. Harun abı vagon konusunda ozellıkle yuk vagonu konusunda sıkıntı olacagını sanmıyorum. En azından kendı adıma diyebıırımkı ben 1 ayda yada 2 ayda ortalama 1 yuk vagonu alırım garanti edebilirim kendi adıma.

Lokomotife gelınce burda cok daha once yaptıgımız ac-dc yada 1/87 1/76 tartısmalrını hatırlarsak , ac de cıddı bır secenek olacaktır roco ve dc de hornby nın urettıgı kısıtlı modellere cıddı alternatıf olackatır dıye dusunuyorum. En azından ben kendı adıma , hornby loko mu roco mu ıkısıde sızde var aradakı fıyat farkını onemsemeden roco alırım. (kendı adıma)

Raylara gelınce bence ray konusunda bır ıkı onemlı makas dısında gereksız zaten hornby raylar tatmın edıcı.

Abdurhman abının dedıgi askerı serılere ve roco araclara gelınce o araclarda cok guzeller ama cokta pahalılar. Abdurahman abı ortalama bır askerı kamyon 50 ytl lerde benım bıldıgım , kı bu fıyatta tr ıcın cok yuksek. Aynı aracları hatta daha ustun kalıtelı araclar daha ucuz fıyatla artık ggye gırmeye basladı. Ondan arac alımıda gereksız olarak dusunuyorum

Tabı bunlar benım acızhane goruslerım . Sadece benı baglar , eger yazdıkalrımda hayalcılık varsa kusura bakmayın.
« Son Düzenleme: Mart 03, 2007, 23:23:37 Gönderen: kamyoncu-itulu1 »
BOSTANCI INSAAT RC Construction Channel

CAT: 345D LME Wedico  Liebherr: LR 634 Carson-Leimbach  Mercedes Benz: Arocs3342AK 6x6 Premacon//SK3544AK 8x8 Premacon//NG2638AS 6x6 Wedico//2624LAK6x6 MAN: F90 35.422VFAK 8x8 Wedico-Prem

Çevrimdışı kamyoncu-itulu1

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - bahçeşehir
    • rc kamyon t?r ve iş makineleri
« Yanıtla #19 : Mart 03, 2007, 23:25:31 »
çok sagol okan abı  gelemesemde kafam , kalbım sızınle hele su 9 martı bı atlatayım ;D
BOSTANCI INSAAT RC Construction Channel

CAT: 345D LME Wedico  Liebherr: LR 634 Carson-Leimbach  Mercedes Benz: Arocs3342AK 6x6 Premacon//SK3544AK 8x8 Premacon//NG2638AS 6x6 Wedico//2624LAK6x6 MAN: F90 35.422VFAK 8x8 Wedico-Prem