Genel Konular > Digital Sistemler İle İlgili Konular

Roco-Lima Dcc Uygulama

(1/3) > >>

Kerem Türker:
Elimde birkaç adet analog loko vardı. Decoder takmak için mesai arkadaşlarımdan biri çok hevesli çıktı. Elektronikçi ve programlama üzerine çalışmaları var. Hayatında ilk defa model tren görmesine rağmen dcc uygulaması için bahsettiğimde internette 2 gün araştırma yapmış. Ben de canım ciğerim lokolorı emanet ettim. Birlikte dcc ye çevirmeye çalışoyoruz ama ilk denememiz olduğu için birkaç günümüzü alacak gibi.O roco e 104 üzerinde çalışırken ben de eski bir lima class 50 yi çevirebilirmiyim diye 1 decoderi feda etmeyi göze alarak denedim. Sonuç motor tepkileri tatmin edici. Bu arada içinde G motor dediğimiz pancake motor var. Fakat ışıklandırma tertibatı yok. Bunun için de power led kullanacağız ancak ledler 1.5 volt fakat decoderden 15 v çıkıyor. 2 ledi duman ettik 330 ohm dirençle deneyeceğiz.Bu husuta Uyarılarınız varsa itina ile değerlendirilir...

Arkadaş bir Ufuk abi değil ama bir bardak çaya iyi iş çıkarıyor. İşyerinde toplantı salonunu atölyeye çevirdik.

kemalomay:
Keremcim , haliniz çok hoşuma gitti , yokluk adama her şeyi öğretiyor bu ülkede.Potansiyel bir trenci bulman da iyi olmuş.

Sonucu da yaz bari...

Kerem Türker:
Kemal Abi yetenek var ama tesis yok.   ;D ;DEldeki imkanlarla yol almaya çalışıyoruz...

Aynur&Sermet:
Merhabalar,
Kerem bey kolay gelsin.Yıllar önce LEDlerle ilgili bir yazı yazmıştım foruma. O yazıyı tekrar gönderiyorum. Umarım yardımcı olur.
Bir sorunuz olursa cevap vermeye çalışırım.

iyi günler.
 
Bir süredir SMD LEDlerle ilgili email'leri izliyorum. LED deyince genis bir aralikta (akim ve güc anlaminda) calisan urunlerden bahsediyoruz. Power LEDler (guc LEdleri ) bizim konumuzun disindadir. Onlarin amaci yuksek guc harcayarak cok isik vermeleridir (bazi otomobllerde de sinyaller icin kullanilmaya baslamis). Bizim icin ise stardart yada dusuk akimli olanlari uygundur yani 1-2 mA en fazla 5-10 mAdir. Allah askina 50 ma yada daha fazla akimla ne isisiz var (bu durumda yani o kadar guc harciyacaksaniz SERI direnci soba gibi isitacaksaniz). Burada amac cok az guc harcayarak, SERI direnc uzerinde mumkun olan en az gucu harcayip fazla isinmayan bir isiklandirma sistemi yapmaktir .
Bence 20 ma bile fazla. SERI direncte harcanan guc(arkadasimizin ornegi icin)= 150 ohm x .02 Amp. x 0.02 Amp = 60 mW'tir. Bu arkadasimizin isi icin uygun bir degerdir (YANI direnc isinmaz). Ben normal LEDlere 5 mA akim suruyorum ve gayet guzel isildiyorlar (yeterince parlaklar). Burada onemli olan SERI direnc uzerinde harcanan guctur. EGER tek LED kullanacaksaniz tabiiki bu durumda LEDlerin renkleri onemli ve dolayisiyla gerilimleri:
1- Kirmizi LEDler normal olanlar 1.6 Volt civarinda SMD kirmizi LEDler 1.8Volt civarinda
2 - Sari ve turuncu LEDler normal olanlar 1.8-2.0 Volt arasinda SMD kirmizi LEDler 1.9-2.4Volt arasinda
3 - Beyaz LEDler normal olanlar 3.5 Volt civarinda SMD kirmizi LEDler 2.9-4.0Volt arasinda
calisirlar.
Bu durumda direnc uzerinde dusen gerilim  = 16V - 1.6V(kirmizi olsun) = 14.4V buradan 20 Ma akim icin    Direnc = 14.4V  / 0.02 Amp  = 720 ohm bulunur. Direnc uzerinde harcanan
GUC = 720 ohm x 0.02 Amp.x 0.02 Amp =0.288 W bulunur. Bu degerde sicaktir(elle cok kolay hissedilir. Ama ayni isi 5 mA ile yaparsak 0.072 Watt harcanirki bu soguk bir degerdir.
 
Arkadaslar bu nedenle fazla akimla LED kullanmanin bir mantigi yoktur. Daha akim daha az guc ve daha az RAYlarda kirlilik yaratir.
 
Umarim aciklayici olmusumdur.
 
Selamlar
 
Sermet Eray

Aynur&Sermet:
Ayrıca, lokoların maksimum çektikleri akımıda ölçün. dekoderlar ona göre olmalı. dekoder'ın maksimum akımı lokonun durgun ikenki (yani 12 volt vererek motor milini kısa süre tutarak motoru dordurmak tan bahsediyorum, AMA dikkat uzun süre tutarsanız motor yanabilir, 3-5 saniye içinde akımı okuyup hemen akımı kesmek gerekir, yani dikkatlice test edilmeli) akımından büyük olmalı.yoksa dekoderlarıda bozabilirsiniz.

selam ve sevgiler.

sermet eray

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git