Gönderen Konu: Kurgu çalışmam  (Okunma sayısı 15785 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BurhanGecer

• Burhan GEÇER
  • Forum Üyesi
Kurgu çalışmam
« : Ekim 24, 2017, 04:48:06 »
Forumu aktif olarak kullanamasam da epeydir takip ediyorum. Uzun bir süredir yapmak isteyip bir türlü başlayamadığım kurgu çalışmasına, iç işleri bakanının onayını almama müteakip sonunda başlayabildim. Türlü imkansızlıklarla yapabildiğim kurgu denememi siz değerli üstatlarımın görüşüne sunuyorum. Bu kadar profesyonel çalışmanın yanında amatörlüğümü lütfen maruz görünüz. Bilgi ve teknik açıdan çok eksiğim var. Değerli görüşlerinizle yol kat edeceğimi düşünüyorum.
Ebat: 255x155 cm
Marklin

Çevrimdışı BurhanGecer

• Burhan GEÇER
  • Forum Üyesi
Resimlere devam
« Yanıtla #1 : Ekim 24, 2017, 04:52:45 »
Göl ve dağ çimlendirme ve düzenleme..

Çevrimdışı atlantis

• Onur Özdemir
  • Global Moderator
  • Forum Üyesi
  • Yer: İzmir
    • Truva Linux
Ynt: Kurgu çalışmam
« Yanıtla #2 : Ekim 24, 2017, 08:42:56 »
Elinize sağlık. Bence gayet güzel gidiyor.

Çevrimdışı BurhanGecer

• Burhan GEÇER
  • Forum Üyesi
Kurgu çalışmam
« Yanıtla #3 : Ekim 24, 2017, 13:59:50 »
Teşekkürler. aslında sormam gereken o kadar çok konu var ki. Artık yeri gelince bakıcaz..

Çevrimdışı atlantis

• Onur Özdemir
  • Global Moderator
  • Forum Üyesi
  • Yer: İzmir
    • Truva Linux
« Yanıtla #4 : Ekim 24, 2017, 14:11:42 »
Hep alıyoruz hem yapıyoruz hem öğreniyoruz. Benim de öğrenecek çok şeyim var daha. Diorama işine girmedim henüz ama eli kulağında. :)

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ekim 24, 2017, 19:20:13 »
Burhan bey kolay gelsin ,iyi çalışmalar.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #6 : Ekim 24, 2017, 23:12:39 »
Burhan bey merhaba , hoş geldiniz , acemiyim demenize rağmen alt yapıyı gayet güzel yapmışsınız , ancak raylarda kısa devre sorunu olmadığı için bütün marklinciler gibi siz de , masayı rayla doldurmuşsunuz.

Ortalardaki yılan misali kıvrımlı raylar kurgunun gerçekliğini bozuyor , dışta 2 yerden birbirine geçişli 2 hatdan sonra , eğer makasınız varsa içeride diğer trenler veya istasyon için yatak yerleri yapın.

İnternette biraz ray planı ararsanız ne dediğimi tam olarak anlayacaksınız.

Kolay gelsin , bu arada kedi muhteşem , bakalım kurgu bitince neler yapacak masa üstünde , sonra onu da resimlersin bizim için. :D
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ekim 24, 2017, 23:16:44 »
Bursa da siesta cafe nin sahibi Müşfik Çırpanlı üyemizdir ve güzel bir kurgusu vardır.( Google dan bulabilirsin ), onu ziyaret edip biraz fikir alışverişi yapabilirsin.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı BurhanGecer

• Burhan GEÇER
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ekim 25, 2017, 22:17:30 »
Burhan bey merhaba , hoş geldiniz , acemiyim demenize rağmen alt yapıyı gayet güzel yapmışsınız , ancak raylarda kısa devre sorunu olmadığı için bütün marklinciler gibi siz de , masayı rayla doldurmuşsunuz.

Ortalardaki yılan misali kıvrımlı raylar kurgunun gerçekliğini bozuyor , dışta 2 yerden birbirine geçişli 2 hatdan sonra , eğer makasınız varsa içeride diğer trenler veya istasyon için yatak yerleri yapın.

İnternette biraz ray planı ararsanız ne dediğimi tam olarak anlayacaksınız.

Kolay gelsin , bu arada kedi muhteşem , bakalım kurgu bitince neler yapacak masa üstünde , sonra onu da resimlersin bizim için. :D

Kemal bey değerli yorumlarınız içim çok teşekkür ederim. Çok denedim ama elimdeki raylardan iç içe ancak iki oval yapılabiliyor. Oda çok sade olur diye istemedim aslında ama önerilerinizi kesinlikle dikkate alacağım.  Aslında hattın birini yükseltmek istiyorum bununla ilgili fotoğraf aşağıdaki gibi. En yüksek yeri 12 cm olacak. Eğim çokmudur bilmiyorum bu şekilde olurmu sizce?

Çevrimdışı BurhanGecer

• Burhan GEÇER
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ekim 25, 2017, 22:20:27 »
Burhan bey kolay gelsin ,iyi çalışmalar.

Metin bey teşekkürler. İnstagramdan takip ediyorum sizi. Harika bir kurgu tebrikler..

Çevrimdışı BurhanGecer

• Burhan GEÇER
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ekim 25, 2017, 22:22:41 »
Bursa da siesta cafe nin sahibi Müşfik Çırpanlı üyemizdir ve güzel bir kurgusu vardır.( Google dan bulabilirsin ), onu ziyaret edip biraz fikir alışverişi yapabilirsin.

Evet Siesta yı biliyorum Lise yıllarımdan beri var bu mekan Müşfik beyden de Modeltrenciler sayesinde haberdar oldum. Kesinlikle ilk fırsatta ziyaret edeceğim..

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ekim 26, 2017, 13:50:18 »
Burhan bey
Fotograflara zevkle baktım. İyi çalışmalar dilerim.
G. ÖZKAN

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Ekim 26, 2017, 21:20:20 »
Burhan bey yokuşun iniş ve çıkışlarını yumuşak yaparsanız marklinler bu yokuşu çıkabilir.

Çevrimdışı BurhanGecer

• Burhan GEÇER
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ekim 26, 2017, 22:15:06 »
Burhan bey yokuşun iniş ve çıkışlarını yumuşak yaparsanız marklinler bu yokuşu çıkabilir.

Özür dilerim anlayamadım Kemal bey. Rayın altına kontralit kesmeyi planlıyordum rayın kavisine göre. yanlışmı olur acaba?

Burhan bey
Fotograflara zevkle baktım. İyi çalışmalar dilerim.

Gökhan bey çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Ekim 26, 2017, 23:11:05 »

Ray eğimi en fazla % 5 olmalı

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Ekim 28, 2017, 21:30:07 »
Burhan bey , sizinki gibi kısa mesafede 12 cm yükselmek aslında çok fazla , mümkünse 10 cm yapın ve maksimum yüksekliğe ulaşmadan önce rayları yükseltmeye oldukça geriden başlayın.Tüm lokomotifleriniz yüklü olarak buraya çıkamayabilir , deneme yapın bence...

Çevrimdışı BurhanGecer

• Burhan GEÇER
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Kasım 01, 2017, 01:29:45 »
[yt=425,350]https://youtu.be/UXHHBhgS1bA[/yt]
[yt=425,350]https://youtu.be/sArBz6ymiWQ[/yt]

Kemal bey önerileriniz işe yaradı böyle daha güzel ve sade olacak. Küçük bir test sürüşü.
« Son Düzenleme: Kasım 01, 2017, 01:35:35 Gönderen: BurhanGecer »

Çevrimdışı BurhanGecer

• Burhan GEÇER
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Kasım 01, 2017, 03:52:43 »
Çalışmalara devam. Köprüden vazgeçince dış hattı biraz yükselttim. Mukavvadan  bir iniş rampası yapıp boyayım gerekli yerleri çimlendirdim. Dış kavisin bitimine starfordan kaya görünümü verip onuda çimlendirdim. Bir de iniş rampasının kemer altına küçük bir diaroma denemesi yaptım. Kavisli rampaları oluklu mukavvadan yaptım daha sonra macunla üzerinde gerekli düzeltmeleri yapacağım. Şimdilik bu aşamadayım biraz ağır ilerliyorum. Sonuç ne olacak bakalaım..

Not: ÖBB 1043 ü raya koydum ama farlarını bir türlü yakamıyorum ms2 kumanda da ışık simgesi çıkmıyor. Bilen varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Çevrimdışı ali osman manav

• Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Kasım 05, 2017, 02:01:16 »
öncelikle kolay gelsin burhan bey çalışmalarınızı keyifle izliyorum size bir sorum olacak straforlara şekili nasıl veriyorsunuz birde alçı kaplamayı nasıl yaptınız

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Kasım 14, 2017, 14:50:01 »
elinize sağlık