Ocak 19, 2018, 07:43:04 *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Foruma üye olmak isteyen arkadaşlarımızın başvurularında isim, soyisim, yaş, yer ve telefon numarası bilgilerini eksiksiz ve doğru vermelerini bekliyoruz.
Eksik bilgi ile başvurular kabul edilmeyecektir, bilgileri eksik veya yanlış olan üyelikler kaldırılacaktır.
Foruma yeni üye olan arkadaşlarımızın kendileri ile ilgili kısa bir tanıtımı "Yeni üyeler lütfen kendinizi tanıtın" bölümünde bir mesaj ile yapmalarını bekliyoruz.
 
   Ana Sayfa   Yardım Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Huseyin Ozsut Moduler Diorama  (Okunma Sayısı 3036 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
huseyinozsut
Forum Üyesi

Offline Offline

Adı Soyadı:
Hüseyin Özsüt

Yaşadığı Yer:
Ankara

Yaş: 31

Mesaj Sayısı: 60


« Yanıtla #20 : Kasım 13, 2017, 23:11:31 »

Bu son üç günde 7 tablamdan 6'sının elektrik bağlantılarını yaptım. Kablolar lehimledim. Öncelikle söyleyeyim, rayların bu kadar zor lehim tutacağı aklımın ucundan geçmezdi. Bayağı zorlandım. Lehim becerim de iyidir üstelik. En zor lehim tutan raylar Hornby ve lima raylar. Piko daha kolay lehim tutuyor. Shinohara ise aralarında en kolay lehim tutan ray...

Kabloları alta aldıktan sonra polarizasyonu aynı olanları birbirine bağlayıp kare birleştiricilere bağladım. Böylece tak çıkar fişler ve prizler aldığımda kolayca birleştiricinin diğer ucuna bağlayıp işi bitireceğim. Fiş/priz olarak müzik seti fişlerinden kullanmayı düşünüyorum. Şöyle şeyler:


Her tablada makas dekoderi olmayacak. Aydınlatmalar falan için de lazım olacak. O yüzden çokça bağlantıya sahip fiş/priz takımlarına bakıyorum. Tek seferde tüm bağlantıyı yapıp, tek seferde sökebilmek için en pratik yöntem bu.

Yaptıklarımı bir videoda özetledim gene:

Blog 8 : https://www.youtube.com/watch?v=hSA0o-rI7uk&feature=youtu.be
« Son Düzenleme: Kasım 13, 2017, 23:14:55 Gönderen: huseyinozsut » Logged
huseyinozsut
Forum Üyesi

Offline Offline

Adı Soyadı:
Hüseyin Özsüt

Yaşadığı Yer:
Ankara

Yaş: 31

Mesaj Sayısı: 60


« Yanıtla #21 : Kasım 15, 2017, 22:17:28 »

Oto teyp konektörlerinden aldım. Kullanmaya başladım. Kalan son tablamın da lehim işlerini hallettim. Cuma günü tablaları tekrar kurarak dioramanın tamamında tren yürüteceğim. Eksikleri tespit edip düzelteceğim. Sonraki aşama makas kablolarını tablaların altına almak ve tesisatlarını çekmek olacak. Bir yandan da Arduino'yu dcc dekoder olarak kullanmak için gerekli olan yazılım çalışmasını yapacağım. Sonraki aşama manuel makaslara servo veya selenoid yerleştirmek ve onları da Arduino dcc dekoderlere dahil etmek olacak. Tüm bunlar bittiğinde tramvay hattımı da döşeyip tramvay hattını asfaltlamaya başlayacağım.

Video Blog 9: https://youtu.be/8Lt_LML0F5s
Logged
huseyinozsut
Forum Üyesi

Offline Offline

Adı Soyadı:
Hüseyin Özsüt

Yaşadığı Yer:
Ankara

Yaş: 31

Mesaj Sayısı: 60


« Yanıtla #22 : Kasım 20, 2017, 21:50:16 »

Konnektörleri bağladım. Her bir tabla kendisine komşu iki tablaya bağlandı. Hepsi birbirine Ray voltajlarını, aksesuar için ayrı bir +12V, elektronik için +5V ve şase aktarıyor. Her bir tabla üzerinde 12V şase ve 5V çıkışları almak için bir dağıtım noktası da mevcut.Bu şekilde tablaların temel elektronik tesisatını çektikten sonra motorlu makasların kablolarını da tablanın altına aldım.
Ara bağlantı kablolarını yapar yapmaz tekrar kurdum ve ilk denememi yaptım. Dioramamın ana bölümünde tren yürütmeye başladım! 20 saniyelik bir video:

https://youtu.be/LA85QCslq1I

Videoda yüksek ray geçiş sesleri duyuluyor. Bunun üç sebebi var:

1) Farklı marka raylar arasında kot farkı var. Zımparalanarak kot farkının sıfırlanması lazım.
2) Lehim attığım rayların bazılarında lehimlerim çıkıntı yapıyor. Henüz zımparalamadım.
3) Lima makaslardan geçiş diğer makaslara göre az daha gürültülü oluyor. Bu normal.
« Son Düzenleme: Kasım 20, 2017, 22:01:07 Gönderen: huseyinozsut » Logged
İhsan
Kurul Üyesi
Forum Üyesi
*
Offline Offline

Adı Soyadı:
İhsan Günder

Yaşadığı Yer:
Fatih İstanbul

Yaş: 64

Mesaj Sayısı: 917« Yanıtla #23 : Kasım 21, 2017, 13:20:41 »

 İlerleyen safhalarda sokak ve bina aydınlatması düşünceniz olabilir
Bunun için bir alt yapı hazırlamanızı öneririm
Logged
huseyinozsut
Forum Üyesi

Offline Offline

Adı Soyadı:
Hüseyin Özsüt

Yaşadığı Yer:
Ankara

Yaş: 31

Mesaj Sayısı: 60


« Yanıtla #24 : Kasım 21, 2017, 18:58:29 »

İlerleyen safhalarda sokak ve bina aydınlatması düşünceniz olabilir
Bunun için bir alt yapı hazırlamanızı öneririm


Her modülde 12V ve 5V aksesuar çıkışları mevcut şu anda. Makasları ve ışıkları kendi yaptığım DCC devrelerle besleyeceğim. Bu DCC devreler datayı raydan, elektriği aksesuar çıkışından alacak. Raydaki elektrikten tren dışında hiçbir şey beslemeyeceğim.

Modülleri birbirine bağlayan fiş-priz takımlarında 5 ve 8 kablo mevcut. 5 kablo olan siyah bağlantı konektörlerinde Ray Voltajı (iki adet), 12V DC, 5V DC ve şase geçiyor. Elektronik devresinde kullanılabilir boş alan olan modülden, elektronik devresi yetersiz gelen bir modüle kablo çekmem gerekirse o zaman 8 kablolu konektörlerden kullanacağım.

Şu anda altyapı anlamında çok sağlam ilerliyorum. Kendi elektronik devrelerimi tasarlamak konusunda işin yazılım ayağında bir-iki eksiğim var. Onları aştığım an, işin elektrik - elektronik kısmı problem olmaktan çıkacak.
Logged
huseyinozsut
Forum Üyesi

Offline Offline

Adı Soyadı:
Hüseyin Özsüt

Yaşadığı Yer:
Ankara

Yaş: 31

Mesaj Sayısı: 60


« Yanıtla #25 : Kasım 27, 2017, 13:54:32 »

Öncelikle, Çarşamba günü başıma bir kaza geldi. Tablalardan birinin açılır kapanır bacağı, parmağım oradayken mıknatısından kurtulup açıldı. Parmağım sıkıştı. O yüzden önce güvenlik videom:

Video Blog 11:

https://youtu.be/g-pPx5KQ6_Y

------------

Ardından, Arduino'yu DCC dekoder olarak kullanmayı becerdim. Bu noktadan sonra DCC ve Arduino'nun gücü birleştiğinde yapılabilecekler sınırsız gibi duruyor. Manuel hemzemin geçitleri elektrikliye çevirmeden tutun, dioramada bulunan bir model uçağın pervanesinin dönüp dönmemesine karar vermeye, her türlü aydınlatmadan, çıkan sesleri kontrol etmeye aklınıza ne gelirse yapılabilir. Benim ilk düşündüğüm, manuel turntable'ı dcc elektrikliye çevirme procesi ve dioramamın dolabın içine girecek bölümünde kullanmam gerekecek köprüleri elektrikli motorlarla açılır kapanır yapmak...  Grin Hemen şımarmayalım, tabii ki önceliğim dcc üzerinden led ve servo kontrolü... led kontrol edebilmek demek, röle kontrol edebilmek demek. İki röleyi tek bir emirle anlık olarak açıp kapayabilmek demek, eski tip elektrikli makasları DCC'den kontrol edebilmek demek. Servo kontrolü de, elimdeki manuel makasları dcc'ye çevirmek demek...

Arduino promini sağlıklı şekilde 16 çıkış veriyor. 16 servo da bağlayabilirsiniz, 6 servo 10 led bağlayabilirsiniz. Tercih sizin.  Smiley Ben bol bol röle kontrolü yapacağım. Yüksek amper çeken ışıklar doğrudan Arduino ile beslenemez. Eski tip makaslar da röleye ihtiyaç duyuyor... Dolayısı ile bende bol bol röle kullanımı olacak. Neyse,

İlgili video, Video Blog 12:

https://youtu.be/CAO3vkH7HEc

----------------

Bu noktada şu fotoğrafları paylaşmayı uygun buluyorum:


Bu gördüğünüz bir adet Arduino pro-mini (usb bağlantısı yok) ve bir adet Arduino nano (usb bağlantısı var). Bu ikisini birbirine sökülebilir-takılabilir düzenekte bağlayan da bir kart mevcut. Arduino nano'nun usb bağlantısı üzerinden, arduino promini'yi programlamamı sağlıyor bu düzenek. 


Kartın arkası da son derece basit. Doğrudan bağlantıdan ibaret:


----------------

Son olarak da multimaus'u pc'ye bağlama planım ile ilgili video blog 13:

https://youtu.be/18JBhEnb67s

----------------

Anlayacağınız geçen hafta acılı oldu; ama haftasonu verimli geçti.  Grin
« Son Düzenleme: Kasım 27, 2017, 14:38:58 Gönderen: huseyinozsut » Logged
huseyinozsut
Forum Üyesi

Offline Offline

Adı Soyadı:
Hüseyin Özsüt

Yaşadığı Yer:
Ankara

Yaş: 31

Mesaj Sayısı: 60


« Yanıtla #26 : Aralık 06, 2017, 09:30:26 »

Bu hafta Dcc decoder konusunda tüm eksiklerimi giderdim. İlk çalışan decoderimin montajını yaptım. Kendi yaptığım decoder ile ilk modülümdeki beş adet eski tip elektrikli makası kontrol edebiliyorum. Modülümün alt tarafı böyle gözüküyor:

Burada toplam 12 röle, bir arduino dcc dekoder var. Her bir eski tip makas 2 adet röle ile çalışıyor. Elimde hazırda sekizli röle devresi ve dörtlü röle devresi vardı. O yüzden rölelerin ikisi boşta.

İlgili videom:

https://www.youtube.com/watch?v=vcIAlYxIq_s

Video'nun uzunluğundan sıkılıyorsanız, gelecekte daha kısa çekebilirim. Sadece makasların kontrolcünün emri ile çalışmasını görmek isteyenler videoda 4.50'ye atlayabilirler.  Smiley

Bu noktadan sonra makaslarıma DCC kontrolü sağlamak oldukça kolay olacak. Dioramamda 7 manuel, 14 eski tip elektrikli makas var. Manuel makasları selenoid veya servo ile DCC'ye dahil edeceğim. İki türlü de artık bu işin gayet mümkün olduğunu görmüş oldum. Selenoid kullanmak tercihim. Ancak, "sürekli akım çeken bir selenoid ne kadar ısınır, ömrü ne olur" gibi sorulara cevap bulmam lazım. Sürekli açık kalması ömür açısından bir dert olmayacaksa servo ile uğraşmayacağım.
Logged
koraycenan
Kulüp Üyesi
Forum Üyesi
*
Offline Offline

Adı Soyadı:
Koray Cenan

Yaşadığı Yer:
istanbul

Yaş: 45

Mesaj Sayısı: 1322« Yanıtla #27 : Aralık 09, 2017, 19:49:36 »

Tebrik ederim videonuzu seyrettim gayet başarılı olmuş selenoidler uzun süre acık kalırsa sorun oluşabilir. Ama videoden görebildiğim kadarıyla gayet sağlıklı çalışıyor. Bu dekoder in elemanlarını ve şemasını paylaşırsanız tabi ardurdino kodlarını en azından yapmak isteyenler için bir rehber olur. Birde bence önemli bir konu manuel olarak makasları kontrol edebilmek cok fazla makasın olduğu dcc bir sistem eger bilgisayar kontrolu olmadan sadece kumanda uzerinden makas değiştirilecekse cok sıkıntılı bir durum malum trenler hareket halindeyken makasları değiştirmek zor olur bu aşamada bir tane swicth koyarsanız makasları anlık olarakta siz kontrol edebilirsiniz.
Logged

z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...
huseyinozsut
Forum Üyesi

Offline Offline

Adı Soyadı:
Hüseyin Özsüt

Yaşadığı Yer:
Ankara

Yaş: 31

Mesaj Sayısı: 60


« Yanıtla #28 : Aralık 11, 2017, 22:47:25 »

Tebrik ederim videonuzu seyrettim gayet başarılı olmuş selenoidler uzun süre acık kalırsa sorun oluşabilir. Ama videoden görebildiğim kadarıyla gayet sağlıklı çalışıyor. Bu dekoder in elemanlarını ve şemasını paylaşırsanız tabi ardurdino kodlarını en azından yapmak isteyenler için bir rehber olur. Birde bence önemli bir konu manuel olarak makasları kontrol edebilmek cok fazla makasın olduğu dcc bir sistem eger bilgisayar kontrolu olmadan sadece kumanda uzerinden makas değiştirilecekse cok sıkıntılı bir durum malum trenler hareket halindeyken makasları değiştirmek zor olur bu aşamada bir tane swicth koyarsanız makasları anlık olarakta siz kontrol edebilirsiniz.

Bilgisayar konusunda çok haklısınız. O konuya da el atmayı planlıyorum. Öncelikle Multimaus'u bilgisayara bağlamak için bir ara devre kurma (xpressnet arayüzünü usb'ye çevirme), sonrasında da kendi dcc kontrolcümü yapmak gibi bir fikrim var.

Yazılım ve donanımda önemli sıkıntılar var. Şimdiden paylaşmam çok kafa karıştırıcı olur. Bütün ihtimallerin sebep olabileceği bütün sıkıntıları engelleyen bir donanım planı ve yazılıma erişir erişmez paylaşırım. Şu anda kendim de ne yaptığımı tam olarak bilmiyorum. Biraz deneme yanılma oldu desem yeridir.  Grin
Logged
huseyinozsut
Forum Üyesi

Offline Offline

Adı Soyadı:
Hüseyin Özsüt

Yaşadığı Yer:
Ankara

Yaş: 31

Mesaj Sayısı: 60


« Yanıtla #29 : Aralık 14, 2017, 21:43:20 »

Multimaus'u bilgisayara bağlamak için gerekli donanım ve yazılım konusunda pek bir bilgiye ulaşamayınca pes ettim ve şunu aldım:

https://www.ebay.com/itm/DCC-XpressNet-USB-interface-with-s88N/253238945652?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

Böyle bir niyeti olanlar bu ürünü almaya bile uğraşmasın, biraz beklesin derim. Anladığım kadarı ile bu ürün Lianz Li-100'ün kopyası. Üzerinde de programlanabilir bir devre var. Bunun içindeki yazılımın Li-100'den kopyalandığını düşünmekteyim. Eğer öyle ise, bu üründen de benim kopyalamam, bu ürünün üreticisine ayıp olmaz. Klonu klonlamak ayıp değil neticede.  Grin Eğer becerebilir isem buradan paylaşırım. Böylece multimaus'u 50TL civarına PC'ye bağlamak mümkün olur. Li-100'den çok daha ucuz olan bu ürünü bile almak gereksiz ve pahalı olmuş olur.

Şimdilik elektroniğe kısa bir ara verdim. Modele dönecek olur isek, bu ara dioramam için bayağı bir şey aldım. Öncelikle ABD'den gelecek bir arkadaşa getirmesi için şu ikisini sipariş ettim:

Benim dioramam Avrupa görünümlü olacağı için, ortama en çok uyum sağlayacak, en az sırıtacak ürün olarak bu ikisini bulabildim. Özellikle tramvay için ABD'den başka bir seçenek zaten yoktu benim için. Deli fiyatlar isteniyor...

Bu arada Miniatur Wunderland'da kendime hakim olamayıp bazı 1/87 arabalardan aldım. Bir de anı vagonu aldım. Onların da fotoğraflarını bir ara koyarım.  Smiley
« Son Düzenleme: Aralık 14, 2017, 21:57:12 Gönderen: huseyinozsut » Logged
huseyinozsut
Forum Üyesi

Offline Offline

Adı Soyadı:
Hüseyin Özsüt

Yaşadığı Yer:
Ankara

Yaş: 31

Mesaj Sayısı: 60


« Yanıtla #30 : Aralık 16, 2017, 00:14:45 »

Bugün akşam bir tablaya daha dekoder montajını yaptım. Bağlantısı tamamlanan makas sayım 9'a çıktı.Bunlar da dayanamayıp aldığım arabalar:Logged
huseyinozsut
Forum Üyesi

Offline Offline

Adı Soyadı:
Hüseyin Özsüt

Yaşadığı Yer:
Ankara

Yaş: 31

Mesaj Sayısı: 60


« Yanıtla #31 : Aralık 28, 2017, 23:19:03 »

1) Multimaus'u bilgisayara bağlamaya yarayan aparat bu hafta geldi ve hemen denemelere başladım. Problemsiz çalışıyor.
 
2) Elektronik açısından en zorlayıcı tablalarıma arduino montajı yaptım. Bir tablada dört makas, diğer tablada 1 servo tek arduino tarafından kontrol ediliyor. Servo kararsızlığını çözdüm. Servonun güç kablolarına 22uf kapasitör, sinyal kablosuna 0.1uf kapasitör bağladım ve servoların diğer komutlardan etkilenip hareket etme problemini çözdüm.

3) Eski bir bilgisayar power supply'ından dioramamda kullanılacak bir güç kaynağı yaptım.

İlgili videom:
https://youtu.be/YTAoaS-AmPk
Logged
huseyinozsut
Forum Üyesi

Offline Offline

Adı Soyadı:
Hüseyin Özsüt

Yaşadığı Yer:
Ankara

Yaş: 31

Mesaj Sayısı: 60


« Yanıtla #32 : Ocak 14, 2018, 01:11:20 »

Öncelikle oyuncaklarım geldi!  Smiley

Tramvay:

Kargo dahil tanesi 11 Euro'ya bu makasları buldum. Makas almaya pek niyetim yoktu. Ancak hem ucuzlardı, hem de tertemizler, hiç kullanılmamışlar. Yedek olsun diye aldım. Satıcıyı aradım. Değeri düşük göstermesini istedim. Gümrüğe takılmadan geldiler. Paypal Türkiye'den sürüldü belki... Ama ne değişti ben de anlamadım. Malta merkezli bir paypal hesabı açmam 5 dakikamı aldı. Bu makaslar da bunun kanıtı  Grin :Dioramadaki tüm makasların elektronik bağlantısını bitirdim. Hepsi çalışıyor. Yeni gelen lokomotifim ve tramvayım çalışıyor:

https://youtu.be/MbouT_G3kYc

Tablalarım açık haldeyken alttan böyle gözüküyor:
Wireless olmayan bir bilgisayar bağlantı düzeneğini wireless çalıştırmak için son derece pratik bir yol buldum. Dioramanın kurulu olduğu odada PC var. Multimaus'un usb çeviricisi bu pc'ye bağlı. Bu pc kablo ile modeme bağlı. 8" windows tabletim de wireless ile modeme bağlı. Tek yapmam gereken tablete de pc'ye de teamviewer kurmak oldu. Tabletten doğru pc'yi kontrol edebiliyorum. PC'de de multimaus'a kumanda eden JMRI programı açık. Böylece USB çıkışlı kablolu bir düzeneği kablosuz olarak kullanabiliyorum.  Smiley

Logged
TRAINMAN
Forum Üyesi

Offline Offline

Adı Soyadı:
Metin TOKMEN

Yaşadığı Yer:
BOLU

Yaş: 60

Mesaj Sayısı: 153« Yanıtla #33 : Ocak 14, 2018, 15:54:28 »

Tebrikler çok güzel, malta merkezli PAYPAL hesabını nasıl açtınız biraz açıklarsanız bize de lazım olur.
İyi çalışmalar dilerim.
Logged
huseyinozsut
Forum Üyesi

Offline Offline

Adı Soyadı:
Hüseyin Özsüt

Yaşadığı Yer:
Ankara

Yaş: 31

Mesaj Sayısı: 60


« Yanıtla #34 : Ocak 15, 2018, 12:19:20 »

Tebrikler çok güzel, malta merkezli PAYPAL hesabını nasıl açtınız biraz açıklarsanız bize de lazım olur.
İyi çalışmalar dilerim.

Teşekkür ederim.

Öncelikle yurtdışı merkezli bir sanal kart aldım. Entropay adlı siteden aldım. Sanal kartı oluşturmak için gerekli olan minimum para yüklemesini yaptım. %5 komisyon alıyorlar. Sürekli bu kartı kullanmak biraz masraflı. Ancak bir kereliğine kullandım. Sanal kartı oluşturduktan sonra sanal kartın kayıtlı olduğu ülkenin paypal sitesine girdim (Entropay Malta merkezli olduğu için, ben Malta'ya girdim). Üye oldum.

Burada iki sıkıntı var:
Birincisi, sahte bir Malta telefon numarası girmeniz gerekiyor.
İkincisi, adres olarak Türkiye adresinizi bile yapsanız, sonu Malta ile bitiyor. Dolayısı ile paypal hesap adresi ile gönderi adresinin aynı olmasını isteyen hiçbir satıcıdan alışveriş yapamazsınız.

Üye olduktan sonra Türkiye kartımı da Paypal hesabına tanıttım. İlk alışverişimi sanal karttaki parayı bitirmek için sanal karttan yaptım. Tercihen bunu hiç yapmayın. Sanal kartı paypal hesabınızdan silin. Paypal, kartın sanal kart olduğunu anlıyor ve hesabınızı incelemeye aldığında "şüpheli hesap" konumuna düşülüyor. Ben düştüm. Mail attım birkaç gün içinde düzelttiler. Ancak bu kartı hiç kullanmazsanız, anlayamazlar. Dolayısı ile şüpheli hesap konumuna düşmezsiniz.

Sanal karttaki paranızı herhangi bir yerden doğrudan kartla alışveriş yaparak harcayabilirsiniz zaten.

Paypal Malta adresi:
https://www.paypal.com/mt/home

----------------------

Paypal'i sahte adres ve telefonla kullanmamak için, yurtdışında yaşayan bir arkadaş, onun telefonu, onun adresi ve o ülkede bir sanal kart hesabı kullanılabilir. Bu durumda her şey doğru olur. Ancak gene, paypal tanımlı adresine gönderi yapan satıcılardan yapacağınız alışveriş, ürün arkadaşınızın adresine gidecekse mümkün olur.
Logged
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.1 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!