Gönderen Konu: Bir acemi olarak nasıl bir başlangıç yapmalıyım?  (Okunma sayısı 6323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı atlantis

• Onur Özdemir
  • Global Moderator
  • Forum Üyesi
  • Yer: İzmir
    • Truva Linux
Bir acemi olarak nasıl bir başlangıç yapmalıyım?
« : Aralık 30, 2016, 16:35:34 »
Arkadaşlar yıllardır yapmak istediğim ama yapamadığım model tren işine girmeye heveslendim. Günlerdir okuyorum araştırıyorum ama hala kafamda net bir şeyler oluşmadı. Ben nasıl bir sistem istediğimi açıklayayım:

Öncelikle büyük bütçelerle giriş yapamayacağım için ilk başta bir set alma düşüncem var. Zamanla vagon ve raylarla destekleyeceğim.

İki loko benim işimi görecektir. Zaman içinde sayıyı artırabilirim. Aynı hatta birbirine bağlı lokoların (ranfor) çektiği vagonların olmasını istiyorum. Gerektiğinde ayrı ayrı lokoları çalıştırıp manevra yaptırabilmem lazım. Bunun için yalıtılmış hatlar gerekiyormuş ve sanırım analog sistemlerde ayrı ayrı kontrol paneli lazım.

Çok büyük olmayan bir diaroma içinde köprü, tünel, şehir, istasyon, dağ, ormanlık alan, istasyon alanında 2-3 veya daha fazla hat gibi düşüncelerim var. Diaromayı büyük oranda el yapımı olarak düşünüyorum.

Birbiri ile uyumlu lokolar, çok sayıda vagon, raylar ve makas (elle kontrol/otomatik kontrol) kullanmak istiyorum.

Şimdi bu kadar anlatımdan sonra direk dijital sistem lazım diyeceğinizi düşünüyorum. Analog sistemlerle de kısmen halledilebilir sanırım.

Marka seçiminde çok kararsız kalıyorum. Başlangıç için dizel yük treni seti istiyorum.
Hangi markayı seçmeliyim sizce? Bahsettiğim gibi sistemi büyüteceğimden ulaşılabilmesi kolay olan bir sistem lazım.
Yurt dışı alışverişleri de kısıtlanında elimiz kolumuz bağlandı.

İleri ki aşamalarda bazı sistemleri kendim yapma gibi düşüncem var ama mevcut sisteme ne derece uyar bilemiyorum. Örneğin Arduino, Raspberry Pi/Banana Pi gibi sistemler kullanıp sinyalizasyon, makas kontrolü gibi işler yaptırma yöntemlerini araştırıyorum. Bu tabiki temel sisteme adapte olduktan sonra ki iş.

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
Ynt: Bir acemi olarak nasıl bir başlangıç yapmalıyım?
« Yanıtla #1 : Aralık 30, 2016, 17:24:34 »
PİKO 59114' e bir bak istersen bir elektrikli ICE3 birde dizel G1206 sesli dijital setle birlikte son model kontrol ünitesi var,sırf kontrol ünitesi için bu setlerin aynısı elimde olduğu halde ekonomik bir fiyata Almanya dan aldım.Trenler çok çok ucuza geldi bana ekstra ray sistemi dahil tabii. ICE3 leri çift hatta karşılıklı çalıştırmayı düşünüyorum,G1206 larıda uzun bir katarda iki başta kullanacağım.
Selamlar.
Metin TOKMEN

Çevrimdışı atlantis

• Onur Özdemir
  • Global Moderator
  • Forum Üyesi
    • Truva Linux
« Yanıtla #2 : Aralık 30, 2016, 18:15:20 »
Şu anda 500-600 euro vermem imkansız. Yavaş yavaş yapabilirim ancak.
Bana özellikle rayları sağlam bir sistem lazım. Piko hassas raya sahip diye okudum.
Esnek rayları gördüm hobbytime'da. Sanki kırılcak gibi duruyordu.
Çocukla beraber hobiyi yürüteceğim için biraz sağlam olsun istiyorum.
« Son Düzenleme: Aralık 30, 2016, 18:17:52 Gönderen: atlantis »

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Aralık 30, 2016, 18:27:06 »
Ben 431 EURO ya aldım.

Çevrimdışı atlantis

• Onur Özdemir
  • Global Moderator
  • Forum Üyesi
    • Truva Linux
« Yanıtla #4 : Aralık 31, 2016, 01:13:07 »
TCDD tren setleri hangi marka ile uyumlu? Marklin mi diğerleri mi? Denk gelirse TCDD trenlerini almayı çok istiyorum. Özellikle 22000 olanı.

Çevrimdışı atlantis

• Onur Özdemir
  • Global Moderator
  • Forum Üyesi
    • Truva Linux
« Yanıtla #5 : Ocak 07, 2017, 00:08:14 »
Değerli yorumlarınızı, görüşlerinizi merak ediyorum.
Bu arada da boş durmayıp arama ve inceleme faaliyetlerine devam ediyorum.

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ocak 07, 2017, 20:09:05 »
Selamlar,

TCDD setlerini hem Marklin,  hem 2 ray bulabilırsın.

Vagonlar için zaten sorun yok. Ben Marklin sisteminde Harun Beyin ACME'ye yaptırdığı vagon setlerini sorunsuz kullanıyorum.
G. ÖZKAN

Çevrimdışı atlantis

• Onur Özdemir
  • Global Moderator
  • Forum Üyesi
    • Truva Linux
« Yanıtla #7 : Ocak 08, 2017, 00:03:46 »
TCDD seti sırf Marklin olartak üretiliyorsa zaten seçenek kalmaz bana. En büyük hayalim DE 22000-24000-33000 gibi tenlerin setini kurmak.

Çevrimdışı atlantis

• Onur Özdemir
  • Global Moderator
  • Forum Üyesi
    • Truva Linux
« Yanıtla #8 : Şubat 24, 2017, 09:05:59 »
Model tren sistemleri hakkında iceman (Jimmy Cem Ersü) sayesinde birebir bilgilenme şansım oldu. Bir yandan Gökhan Özkan abimizle görüşmeye başladım.

Olay kafamda baya şekillendi. Dijital altyapıya odaklanacağım. Türk demiyollarına uyarlanacak modelde trenler bakıyoruz artık. V100, V60 gibi manevra trenleri ve buharlı loko şeklinde. Türk demiryollarındaki trenlerin örnekleri yapıldıkça onlardan da temin etmeye çalışacağım.

Ray olarak Peco, Roco, Tillig markalarını öğrendim iceman sayesinde.
Genel olarak bizim ufaklıkla oynayacak düzeyde ray sistemi kurabilirim.
Kurgu olayını da modüler sistem şeklinde tasarlamayı düşünüyorum. Bir istasyon binası ve yan yolları gibi bir modüler kurgu var aklımda. İleri ki zamanlarda modüler sistem kuran arkadaşlara adapte olacak şekilde tasarım yaparım.
Yani hem hareketli hem sabit raylara ihtiyaç duyacağım gibi görünüyor.

Elinde bahsettiğim sistemlere uygun ürün olan varsa değerlendirebilirim. Ben çok anlamadığım için ürünleri iceman değerlendiriyor. Özellikle İzmir'de görerek alabileceğim arkadaşlar veya mekanlar varsa benim için baya iyi olur.

Teşekkürler.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #9 : Şubat 24, 2017, 14:44:28 »
Merhabalar, öncelikle hoşgeldiniz. Ray konusunda hornby gibi daha kolaylıkla bulup üzerinde denemler yapacağınız rayları seçmenizde yarar var. Ben türkiyede Tiling satan görmedim. Dijital alt yapı gelecekte de size büyük faydalar sağlayacaktır bence doğru seçim yapmışsınız. Bu konuda yine erişilebilirlik ön plana cıkıyor. Araştırma yapmanız uygun olur. İstasyonlar ve vb maketler için alternatifiniz çok faller,  kibri vb.. ülkemizdede bulabilme şansınız var. Şimdiden iyi çalışmalar diliyorum.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı atlantis

• Onur Özdemir
  • Global Moderator
  • Forum Üyesi
    • Truva Linux
« Yanıtla #10 : Şubat 24, 2017, 14:53:08 »
Teşekkürler, hoşbulduk. Hornby markasının loko boyutları biraz daha farklıymış sanırım. Ray olarak kod 83 kullanacağım. Hornby rayları diğerlerinden ayıran bir özellik var mıdır?

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Şubat 24, 2017, 17:50:57 »
Evet Hornby ler biraz daha büyük olur lokomotif olarak ama ben asıl ray için söylemiştim. Daha kolay bulmanız acısından. Yoksa tilling raylar cok güzel. Fiyatıda tabi güzelli ile orantılı. :)
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Şubat 24, 2017, 20:30:28 »
İstanbul da artık hornby ray satan bir yer de yok maalesef , yurtdışına devam yani.........
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı atlantis

• Onur Özdemir
  • Global Moderator
  • Forum Üyesi
    • Truva Linux
« Yanıtla #13 : Şubat 28, 2017, 15:51:33 »
Türkiye gibi zaten kısılı imkana sahip olan bir yerde tam kıt zamanda bu hobiye girmenin sıkıntılarını yaşayacağız anlaşılan. İmkan ölçüsünde yurtdışından temin etmeye çalışacağız artık. Yine de ülke içinden uygun fiyatlı ürünleri almayı tercih ederdim.

Çevrimdışı atlantis

• Onur Özdemir
  • Global Moderator
  • Forum Üyesi
    • Truva Linux
« Yanıtla #14 : Mart 02, 2017, 09:42:19 »
İzmir içi görüp alabileceğimiz ray, loko, vagon, kontrolcü satan arkadaşlar var mı acaba?

Çevrimdışı erolerdogan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Mart 02, 2017, 12:15:51 »
selam aleyküm metin abi senden Atlas 2000064 Central Soya GATX 20700 Gal Tank Car numarası 2000064 2 adet linkini göndereyim ebaydaki http://www.ebay.com/itm/Atlas-2000064-Central-Soya-GATX-20700-Gal-Tank-Car-/262870513464?hash=item3d344db738:g:ji4AAOSw9GhYZFiJ

Çevrimdışı erolerdogan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Mart 02, 2017, 12:28:58 »
 abi ben senle tren için aramıştım bu wagonu istiyorum 2 adet bu wagon Atlas 2000064 Central Soya GATX 20700 Gal Tank Car