Gönderen Konu: masa bilgisi  (Okunma sayısı 3867 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı holyman

• Forum Üyesi
masa bilgisi
« : Ağustos 30, 2016, 17:44:17 »
iyi günler 200*150 ebatlarında bir çalışma yapmak istiyorum sorum zemin olarak kavak kontramı yoksa başka bir metaryelmi kullanmalıyım ayrıca kavak kontra kullanımında kaç milim olmalı konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum

Çevrimdışı Tekin Aşkun

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: masa bilgisi
« Yanıtla #1 : Ağustos 31, 2016, 01:43:10 »
                Kullanacağın MATERYAL'in cinsi çok önemli değil.Asıl olan materyalin esnememesi veya deforme olmaması.Onun için zeminin çerçeve içine alınıp alttan destek kollar atılması.Çerçeve kenarlarının biraz yüksek olması da olası kazaları önler.Ağırlık önemli değilse ben suntayı seçerdim.Zira fazla destek istemez.
                Sadece ray döşemeyip ayrıca diorama da yapacaksan zeminin hiç önemi kalmayacak.Trenlerin uçurum kenarlarından yürümesi, derelerin ve vadilerin üzerinden köprülerle geçebilmesi için zemini strafor plaklarla kaplamak gerekir. İstenilen vadi derinliğine göre plak kalınlığı ayarlanır. Daha sonra şekilli olacak tarzda kesilip çıkarılan bölümler vadileri oluşturur. Straforsuz sert zeminde böyle şekiller oluşturamazsın. Strafor kullanmadan  köprü yapmak istersen rayları rampa ile yükseltmek gerekir. Ancak alanın %2 lik eğim için yeterli değil. %4 eğim de lokomotif çekişini bozar.
                Benim dioramamda köprü ,vadi olmayacak dersen , tabii ki yukarıdakilere gerek yok.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Ağustos 31, 2016, 18:05:31 »
Yavuz kardeşim , altına koyacağın destek aşıklarının sıklığına bağlı olarak 8 veya 12 mm kavak kontra kullanacaksın , kesmesi kolay , çok hafif ve suya neme dayanıklı.Suntanın zaman içerisinde bel verme tehlikesi var.

Kalıcı bir kurgu yapacaksan sakın strafor üzerine ray döşeme , yükselen ray yapacaksan bile tahta kestir ve onunla yüksel ama dağ vs gibi yükseltiler yapmak istersen Tekin beyin söylediği gibi strafor ve alçılı bez kullanabilirsin.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Tekin Aşkun

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Eylül 01, 2016, 04:52:55 »
        Benim strafordan kastım yüksek dansiteli zemin EPS'si. Değil maket bıçağı bistüri bile zor kesiyor. Hem hafif hem de tahtadan sert. Hatta soğuk ülkelerde yolların altına döşenip üstü asfaltlanıyor.Üzerinden TIR bile geçiyor. Dev bir diorama gibi. Bu EPS'ler tutuşmadığı için bazıları şalome ateşi ile eriterek dağ tepe şekli veriyorlar. Görüntü daha doğal oluyor.Ambalajlarda kullanılan STROPOL gibi köpük köpük olup kar gibi uçmuyor.Altına nem değil su bile geçirmediği için suntayı koruyor. Masa dolap gibi eşyalar da genelde suntadan. Desteklendikten sonra neden deforme olsun ? Aslına bakarsanız her türlü malzeme diorama yapmak için uygun. Yeter ki yaptığınızdan keyf alın. Mesela ben bazen kaya şekli vermek için uğraşmıyorum. Doğrudan kayanın kendini koyuyorum. En doğal görüntü oluyor.Mesele neyi nerede nasıl kullanacağına karar vermek.

Çevrimdışı holyman

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Eylül 03, 2016, 11:07:27 »
paylaştığınız bilgiler için teşekkürler ben rayları yükseltmeyi düşünmüyorum zaten planladığım kurgudada alandan kaynaklı yükselti yok sadece tünel ve köprü geçişi var ekdeki resimdeki gibi bir kullanacağım zemin için masa yaptım üzerinede 12mm kavak kontra aldım ayrıca kavak kontranın üzerinede yogunluğu fazla olan bir kat straforla kaplamayı düşünüyorum yükseltileride alçı ve kağıt ile yapmayı planlıyorum asıl şu an uğraştığım konu ise hemzemin geçit uygulaması bu konuda forumada bir kaç kez yazmama ragmen bir sonuc alamadım vereceğim linkte bir uygulama var buna benzer bir şey yapmak istiyorum eğer yardımcı olabailir yada yardımcı olabilecek bir arkadaş biliyorsanız yardımlarınızı bekliyorum