Gönderen Konu: Anadolu Model 1/87 DE24000 Model Üretimi  (Okunma sayısı 78318 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
Ynt: Anadolu Model 1/87 DE24000 Model Üretimi
« Yanıtla #80 : Ocak 04, 2016, 11:36:11 »
Merhaba

Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Projede artık sona doğru gelmekte olduğumuz için Faruk'la adım adım geçtiğimiz aşamaları daha sık paylaşmaya çalışıyorum.  :)

2016'nın ilk haftası itibariyle gövdemizi tamamen Bachmann şase ve boji sistemine oturtabilmeyi başardık. Bu aşama, hareketli DE24000 modelimizin hayata geçebilmesi için çok önemliydi, zira modelimizin istediğimiz kalitede olabilmesi ve kusursuz olarak hareket edebilmesi için bu altyapıya uyum sağlamamız gerekiyordu. Bunu başarıp başaramayacağımızı bilemiyorduk fakat özellikle Faruk arkadaşımın yoğun emekleri ve işçiliği sayesinde gövdemizin şaseye tam olarak uygun olduğunu görüp rahatladık. Artık modelimizin yürüyebilmesi için son virajdayız.  :D Buyrun taze taze:

Gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğim. 2016 senesi hepimiz için mutlu, sağlıklı ve huzurlu bir sene olur inşallah. Sağlıcakla kalın... :D
Şafak Aktaş

Anadolu Model Demiryolları

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #81 : Ocak 22, 2016, 10:36:08 »
Merhaba arkadaşlar

Nihayet Bachmann boji altyapısına DE24000 bojimizin entegrasyonunu tamamladık ve örnek dökümleri yaptık:

Bojinin entegrasyonu umut ettiğimizden çok daha iyi bir şekilde altyapıya oturdu. Seri üretim model trenlerdeki gibi boji parçaları çıkarılıp takılabilir olduğu için herhangi bir arıza veya parça kırılması durumunda kolayca sorunlu parçaları değiştirebilmeniz mümkün olacak. Bojiyi gerçek ölçüsünde geriye kaydırmak için yaptığımız parçanın da uyumlu olduğunu tespit ediyoruz:

Bojimiz yakışıklı pozlar vermiş :)

Son olarak bojimizin metal şasemize oturması ve uyumunu kontrol ediyoruz:

Bu arada yan tablada camlarımızı kontrol ediyoruz:

Sizlere yürüyen ve sesli Faz 4 modelini göstermemize çok az kaldı arkadaşlar. Şubatın ilk haftasına kadar ilk motorlu prototipimizi (MTP-1) tanıtabileceğimizi düşünüyoruz. Gelişmeleri bildirmeye devam edeceğim.
Şafak Aktaş

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #82 : Şubat 02, 2016, 21:13:39 »
MTP 1 (Motorlu Test Prototipi), yeni revizyonlu markizi ile yürüme testine çıkarken...

Şafak Aktaş

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #83 : Şubat 03, 2016, 12:23:17 »
MTP-1'in ilk tecrübe seferi:

[youtube=425,350]?v=zrFttLeia8o[/youtube]
Şafak Aktaş

Çevrimdışı Ahmet ÖZBEK

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #84 : Şubat 03, 2016, 15:38:54 »
süper olmuş gerçekten umarım en kısa zamanda seri üretime geçilir. kolay gelsin

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #85 : Şubat 03, 2016, 18:23:08 »
Ooooooh , kulağımız ve gözümüz bayram yaptı birader...............
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Firat Akcay

• Forum Üyesi
  • Demiryolu bir Aşkt?r :)
    • F?rat AKÇAY
« Yanıtla #86 : Şubat 03, 2016, 22:17:30 »
Güzel bir iş çıkacak Şafak Bey ;)

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #87 : Şubat 04, 2016, 06:44:17 »
harika oluyor

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #88 : Şubat 09, 2016, 09:15:30 »
Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederiz arkadaşlar.

Bu hafta itibariyle gövdedeki çalışmaları tamamladıktan sonra boyamaya başladım. Ufak tefek parçalar hariç master boyası ve boya için gereken kalıplar, maskeler büyük oranda hazırlandı. Tabii ki bu hala final boyası değil, gövde üzerinde ufak tefek deformasyonlar ve boyada hatalar görebilirsiniz, bu normal. Elimden geldiğince boyama aşamasını hızlandırmaya çalıştım. Fakat sonuçta ortaya daha önceki gövde ve boya çalışmalarına göre çok daha gerçekçi ve profesyonel bir çalışma çıktı. Bugün ve yarın da kalan tampon, ayna, far vb. parçalar boyanacak, verniklenecek ve motor-dijital sistem ile birlikte gövdeye montajı haftasonuna kadar yapılmış olacak. Umarım beğenirsiniz.  :) (Not: Fotoğraflar alelacele ve cep telefonu ile çekildi, daha güzel fotoğraflar yayınlayacağım, söz. ;) )

Şafak Aktaş

Çevrimdışı Firat Akcay

• Forum Üyesi
  • Demiryolu bir Aşkt?r :)
    • F?rat AKÇAY
« Yanıtla #89 : Şubat 09, 2016, 09:50:03 »
Şafak Bey Günaydın;
Gerçeği ile bire bir aynı olmuş.Başarılarınızın devamını dilerim.

kolay gelsin,

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #90 : Şubat 09, 2016, 10:51:25 »
  Şahane görünüyor tebrikler...

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #91 : Şubat 09, 2016, 11:34:59 »

Sevgili Şafak çalışman çok başarılı bir şekilde devam ediyor. Ellerine sağlık.

İki sorum olacak. Birincisi ;DE 24000’liğin dış markiz sağ ve sol yanlarında bulunan gövde yazılarını klasik plaket şeklinde mi,  yoksa yeni düzenlemeye göre gövde üzerine boya görünümlü olarak mı
düşünüyorsun.

İkincisi gövde üzerindeki boyama düzeninde, kırmızı üzerine şeritler ve TCDD yazıları beyaz mı,
yoksa krem rengi mi olacak?

Bu konuda gerekli açıklamayı yapabilirsen çok seviniriz.

Aşağıda iki ayrı markiz yazı ve renk düzenini gösteren fotoğraflarda, yukarıdaki sorularımı görsel
olarak da iletiyorum.

İyi çalışmalar dileklerimle sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #92 : Şubat 09, 2016, 12:13:48 »

Sevgili Şafak çalışman çok başarılı bir şekilde devam ediyor. Ellerine sağlık.

İki sorum olacak. Birincisi ;DE 24000’liğin dış markiz sağ ve sol yanlarında bulunan gövde yazılarını klasik plaket şeklinde mi,  yoksa yeni düzenlemeye göre gövde üzerine boya görünümlü olarak mı
düşünüyorsun.

İkincisi gövde üzerindeki boyama düzeninde, kırmızı üzerine şeritler ve TCDD yazıları beyaz mı,
yoksa krem rengi mi olacak?

Bu konuda gerekli açıklamayı yapabilirsen çok seviniriz.

Aşağıda iki ayrı markiz yazı ve renk düzenini gösteren fotoğraflarda, yukarıdaki sorularımı görsel
olarak da iletiyorum.

İyi çalışmalar dileklerimle sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Teoman hocam merhabalar

DE24000'liğin iki farklı opsiyonlu versiyonunu sunmayı düşünüyoruz. Kişinin talebine göre revizyonlu veya eski tip markizli alabilme şansı olacak. Dilerse her iki markizi de temin edebilir böylelikle kolayca markizleri söküp diğeri ile değiştirerek iki farklı lokomotif görüntüsü sağlayabilir. Bu nedenle her ikisini de orijinaline sadık kalarak üretmeye çalışıyoruz.

Revizyonlu markizde, yanlara boya ile istenilen numaraları yazabiliriz. Tıpkı TCDD yazısı gibi boya ile yazacağız. Alternatif olarak yeterince ince bir dekal kağıdı temin edip denemelerde sağlamlığından emin olursak, decal kağıdı ile de uygulama yapabilirim. Aynı şekilde cam arkasındaki ay-yıldız da dekal kağıdı ile daha düzgün ve hızlıca yapılabilir.

Revizyonsuz markizde ve her iki markiz için de lokomotifin ön-arka kaportalarındaki "DE24xxx" numaralarını yapışkanlı sticker ile yine talep edilen numarada yapacağım. Aslında projenin son aşamasında Kuswa'dan baskılı plaket edinme düşüncem var. Fakat bunun maliyet ve temin edilebilirliği netleştiğinde, daha detaylı bilgi vereceğim. Eğer Kuswa'dan temin edebilirsek, baskı yerine pirinç plaketler gelecek. Eğer baskı ile devam etmek durumunda kalırsak, belirttiğim gibi numaraları, TCDD ve ay-yıldızı baskılı olarak modelin yanında göndereceğiz. Fakat bunları gövde üzerine yapıştırmayacağız, dileyen kendi uygulamasını yapabilir veya bunları sticker'dan çıkararak yapıştırabilir.

Renk konusundaki sorunuz için şöyle belirteyim: DE24000'lerin hemen hepsinin rengi şu anda birbirinden farklı. İlk geldiği zamanlar beyaza daha yakın bir kırık beyaz/krem rengi varken şu anda bembeyazdan tutun da nerdeyse fotoğrafını modelin yanında gösterdiğim loko gibi sarı renkli olanları bile var. Yine gövde rengi turuncumsu kırmızıdan kıpkırmızı renge kadar değişkenlik gösteriyor.

Ben şu ana kadar ilk faz 2 gövdeden itibaren hem kırmızısını hem de beyaz kuşak rengini hep daha gerçeğine yakın yapmaya çalıştım. Şu anda gövdenin kırmızısı ile kuşakların rengini ufak oynamalar ile bir aşama daha düzgün yapmaya çalışıyorum. Muhtemelen kuşak rengi bu son modelin beyazından daha açık renk olacak. Yine gövde biraz daha kırmızı tonu arttırılmış olarak atacağım. Ama boya işlemleri, renk tonları hepsi bizim elimizde olduğu için taleplere göre renk tonlarını ayarlama şansım olacak. Yani 4 tane modeli ardarda eklediğinizde 4'ünün rengi de birbirinden farklı olabilir, veya tam olarak birebir aynı renk de olabilir.  Bunlar biraz daha üretim hattına girdiğimizde şekillendireceğimiz çalışmalar. Tam olarak gövdenin parçalarını tamamladığımda daha net fotoğraflar ile proje hakkında bilgi vereceğim.

Güzel düşünceleriniz ve görüşleriniz için teşekküre ederim. :)
Şafak Aktaş

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #93 : Şubat 09, 2016, 13:15:11 »

Sevgili Şafak, ayrıntılı açıklamaların için çok teşekkürler.

Çalışmalarında kolaylıklar dilerim.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #94 : Şubat 09, 2016, 21:29:40 »
Şafak bey çok güzel oluyor bunların maviside üretilecek mi?

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #95 : Şubat 11, 2016, 09:44:54 »
Şafak bey çok güzel oluyor bunların maviside üretilecek mi?

Merhaba

Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Aslında mavisini de üretebilmemiz mümkün fakat tabii ki yeterli talep olursa yapabiliriz. Teslim aşamasına geçtiğimizde talebe göre bir bakalım. :)

Güncelleme: dün itibariyle gövdenin alt ve üst farlarının boya ve montajını da tamamladım. Gerçek far yapısına mümkün olduğunca benzeyen bir yapı yapmaya çalıştık. Ledlerin ayarlanması ve montajı aşamasına geçtim. (Görsel kusurları lütfen değerlendirmeye almayın, final üründe boya ve gövde bütünlüğü en üst seviyede olacak)

Şafak Aktaş

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #96 : Şubat 15, 2016, 11:23:54 »
Projemizle ilgili son bilgileri vereyim. Artık sonunda seri üretime hazırız!  :) Nihayet modelin gövde, boya, motor ve dekoder montajını tamamladım ve ilk tecrübe seferlerini yapmaya başladım. Tabii ki ufak tefek değişiklikler ve işlemleri hızlandırmak için girişimlerimiz sürüyor. Fakat kabaca modeli 3 yıllık çalışma sonunda hayata geçirebildik. Anadolu Model Demiryolları olarak, ben ve Faruk; Bu süreçte bizden desteğini esirgemeyen sevgili Harun Yamanlar başta olmak üzere siz sevgili model trenci kardeşlerimize çok teşekkür ederiz. Modelin seri üretim tarihleri ve temin edebilme ile ilgili bilgileri sizlerle ilerleyen zamanda paylaşacağım.

Dünkü yaptığım tecrübe seferinden birkaç fotoğraf ve bir de kısa video paylaşmak istiyorum. Bu videoda lokomotifin dijital sistemde yavaş hızda hareketini görebilirsiniz. Buyrun: :)

[youtube=425,350]gguPao3mS9k[/youtube]

Şafak Aktaş

Çevrimdışı LIMATRAIN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #97 : Şubat 15, 2016, 11:49:40 »
Harika olmuş elinize sağlık

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #98 : Şubat 15, 2016, 11:50:08 »

Sevgili Şafak, 3 yıllık bir emeğin sonucu çok güzel bir projeyi gerçekleştirdin.

Senin ile birlikte Faruk Bey ve Harun Bey'e de bu projedeki emekleriniz için sonsuz
teşekkürler.

Siparişler ile ilgili çalışmanızı, heyecanla ve sabırsızlıkla bekliyoruz.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Ahmet ÖZBEK

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #99 : Şubat 15, 2016, 13:14:38 »
emeği geçen herkesin eline sağlık. sabırsızlıkla satışa çıkarılacağı günü bekliyorum. saygılar