Gönderen Konu: Anadolu Model 1/87 DE24000 Model Üretimi  (Okunma sayısı 78222 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
Anadolu Model 1/87 DE24000 Model Üretimi
« : Temmuz 27, 2015, 16:24:31 »
Merhaba arkadaşlar

Ben, bir çoğunuzun bildiği üzere uzun yıllardır TCDD modellerini simülasyon ortamında demiryolu severlerle buluşturmak için çalışıyorumm. Bununla birlikte bir yandan da model trenci olduğum için, yıllardır TCDD envanterinde kullanılmış/kullanılmakta olan modelleri toplamaya çalışıyordum. Bu toplayabildiklerim üzerinde de bir çoğumuz gibi TCDD'ye uygun dönüşümleri yapmaya çalışıyordum. Fakat ne kadar birşeyler yapmaya çalışsam da, elimde TCDD envanterindeki dizel veya elektrikli lokomotifler olmadığı için bunun eksikliğini hep hissettim.

Bu nedenle de yaklaşık 2,5 sene önce çok yetenekli ve istekli bir arkadaşla çok ciddi bir projeye başladık. Bu projede amacımız Türkiye'de bu zamana kadar yapılmamış bir şeyi hayata geçirebilmekti. Ve bu şey öyle birşeydi ki, yıllardır hepimizin hayalini kurduğu, beklediği, olması için araştırmalar ve denemeler yaptığı HO ölçek bir lokomotif! Evet, bahsettiğim şey HO ölçekte ülkemiz için yapılmış ilk gerçek TCDD lokomotifi!

İşte bu noktada biz, bahsettiğim gibi 2,5 senedir sessiz sedasız bir çalışma yürütüyorduk. Eskişehir'de oturmakta olan ve aslen mesleği kalıp uzmanlığı olmasına rağmen bizler gibi trenlere ve model demiryollarına gönül vermiş "Faruk Güder" arkadaşımız ile birlikte ben "Şafak Aktaş", bir araya gelerek "Anadolu Model Demiryolları", kısaca "AND Model" oluşumunu hayata geçirdik. Şimdi izninizle kısaca sizlerle ne aşamaya geldiğimizi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle uzun yazarak kafanızı şişirmeden önce biz neyi hedefliyoruz ve neyi başarabildik onu göstererek başlamak istiyorum:

Bu hemen herkesin çok iyi bildiği, en ikonik TCDD lokomotifi DE24000 Dizel Elektrik Lokomotif:

Bunlar da bizim 2,5 seneyi aşkın sürede ulaşabildiğimiz çalışmamız :)

Şimdi birazcık detay vereyim. 2,5 sene önce Faruk arkadaşım ile birlikte bir çalışma başlattık. Bu sayfada daha sonra önceki fazlarda neler yaptık, modeli nereden nereye getirdik zamanla detaylı olarak paylaşacağım. Öncelikle başladığımız çalışmalarda faz 1 gövde imalatını ve boyamasını sağladık. Ardından faz 1'de karşılaştığımız sorunları ve hataları gidererek faz 2 gövdesini çıkardık. Kabaca faz 2 gövdesi ve boyası şu şekildeydi (detaylı bilgi verilecek):

Faz 2 modeli, raydan elektrik alabilme ve sesli dekodere aktarabilme özelliklerine sahip hale getirildi. (Detaylarını ve videolarını daha sonra paylaşacağım) Daha sonra, bu senenin başından itibaren faz 3 gövde üzerinde çalışmaya başladık ve Temmuz 2015 itibariyle vardığımız sonuç fotoğraflarda gördüğünüz aşamadadır. (Fotoğraflar cep telefonu ile çekildiler, üzerlerinde herhangi bir oynama yoktur)

Modelimiz, tamamen el yapımıdır. Üzerinde herhangi bir CNC, 3B baskı vb. parça barındırmamaktadır. Tüm parçalar elde uzun uğraşlar sonucunda yapılmış ve kalıbı alınarak seri üretime hazır hale getirilebilmiştir. Modelin tüm parçaları kolay sökülüp takılabilmesi ve işlemlenebilmesi için basit montaj tasarımına sahiptir. Model üzerinde seri üretimde ek olarak kullanacağımız parçalardan birisi KUSWA özel üretim TCDD DE24000 plaketleri:

Bu seri plaketler, numara, TCDD yazısı ve ay-yıldız setinden oluşmaktadır ve model üzerinde/yanında verilmesi planlanmaktadır. Modelin boyanmasında Tamiya, Mr. Hobby ve Vallejo marka 1.sınıf akrilik boyalar, vernikler ve profesyonel airbrush ekipmanları kullanılmaktadır.

Model üzerinde oluşan ufak tefek kırık ve hata vs. oluşumların giderilmesi için çalışmalara devam ediyoruz. Şu anda fotoğraflardaki versiyon faz 3 sürümü olup, bundan sonra üzerinde çalışmakta olduğumuz faz 4 sürümü, son kullanıcıya ulaşacak tamamlanmış model olacak. Modelin gövdesi üzerinde çok fazla emek sarfettik, mümkün olan tüm detayları eklemeye çalıştık. Özellikle modelin gövde oluşumu, bu kadar ince işçiliğe sahip olabilmesinde sevgili Faruk Güder'in emeği çok büyük. Esas el işçiliği hakkı onundur.

Modelin tamamlanması için, bir miktar daha üzerinde çalışmamız gerekiyor. Hem gövde üzerindeki eksik/hatalı noktaları düzeltmemiz, hem de seri üretimde parçaların kalıplardan daha hızlı bir şekilde çıkarılıp hazır hale getirilebilmesi için bazı işlemleri daha kolaylaştırmamız gerekiyor. Yine boya üzerinde renk, boyama kalitesi vb. çalışmalar da yapmaya devam edeceğiz.

Modelin faz 4 gövde çalışması ile birlikte eş zamanlı olarak modeli yürütme çalışmalarına da başlıyoruz. Model, piyasadaki en kaliteli model tren üreticilerinin yaptığı günümüz teknolojisindeki motor ve aktarma sistemine sahip olacak ve istenirse analog, istenirse de kendi programladığımız (detaylarını ve videosunu ayrıca yazacağım) ESU V4 dekoderler ile dijital olarak kullanılabilecek.

Bu yaptığımız çalışmayı neden sessiz sedasız yaptık? Aslında önceki versiyonları ve yapmakta olduğumuz çalışmayı birkaç kişi biliyordu. Ama yine de sonuca varana kadar çok fazla duyurmak istemedik. Çünkü bu noktaya gelebileceğinden, ortaya bir ürün çıkarabileceğimizden emin olmak istedik. Birşeyleri yapabileceğimizi iddia edip de başaramamış olmak istemedik. Bu konuda yorumlarınıza ihtiyacımız var. Herşey yolunda gider de kısmet olursa, 2015 sonunda modelin hem statik, hem de analog/orijinal sesli dijital versiyonlarını çıkarmak istiyoruz.

Bu çalışmamız hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşırsanız çok memnun oluruz. Bahsettiğim gibi daha detaylı olarak çalışmamız hakkında bilgi vereceğim. Hepinize sevgiler ve saygılar. :)

Şafak AKTAŞ & Faruk GÜDER
Anadolu Model Demiryolları (AND)
« Son Düzenleme: Temmuz 29, 2015, 21:10:03 Gönderen: Şafak Aktaş »
Şafak Aktaş

Anadolu Model Demiryolları

Çevrimdışı bvicil

• Forum Üyesi
  • (Web)? Software Developer
    • www.vicil.name.tr
Ynt: Anadolu Model 1/87 DE24000 Model Üretimi
« Yanıtla #1 : Temmuz 27, 2015, 16:51:24 »
tebrikler...

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #2 : Temmuz 27, 2015, 17:01:57 »

Sevgili Şafak Bey, merhaba.

Mükemmel bir çalışma yapmışsınız. Tebrikler.

Sizin ve Faruk Günder Bey'in ellerinize sağlık.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Temmuz 27, 2015, 17:03:33 »
Emeğinize sağlık çok başarılı görülüyor. Umarım seri üretime de geçebilirsiniz.

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Temmuz 27, 2015, 17:08:07 »
Sevgili Teoman Bey, Bünyamin Bey ve İbrahim Bey

Övgüleriniz ve güzel temennileriniz için çok teşekkür ederiz.  :) Çalışmamızı beğenmeniz bizi çok mutlu etti.
Şafak Aktaş

Çevrimdışı LIMATRAIN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Temmuz 27, 2015, 17:08:19 »
şafak bey ve Faruk bey
Öncelikle başarılı çalışmanız için sizleri tebrik etmek isterim.
2015 yılı sonuna doğru modeli raylarda yürütebileceğimizi yazınızdan çıkartmaktayız umarım burada da başarılı olursunuz. Lokomotifle ilgili ileri tarihlerde maliyet/satış fiyatı gibi konuda bizlere bilgi paylaşımında bulunursanız (Bende elimdeki benzeyen modeli boyamaktan belki kurtulurum) bende bu başarılı çalışmanız sonundaki güzel parçaya sahip olmak isterim

Sedat ÇOKER

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Temmuz 27, 2015, 17:17:06 »
Şafak ve Faruk Beyler,

Ellerinize sağlık, muhteşem bir çalışma olmuş....en kısa zamanda tamamen bitmesi dileklerimle,

m.utkan

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Temmuz 27, 2015, 17:22:11 »
şafak bey ve Faruk bey
Öncelikle başarılı çalışmanız için sizleri tebrik etmek isterim.
2015 yılı sonuna doğru modeli raylarda yürütebileceğimizi yazınızdan çıkartmaktayız umarım burada da başarılı olursunuz. Lokomotifle ilgili ileri tarihlerde maliyet/satış fiyatı gibi konuda bizlere bilgi paylaşımında bulunursanız (Bende elimdeki benzeyen modeli boyamaktan belki kurtulurum) bende bu başarılı çalışmanız sonundaki güzel parçaya sahip olmak isterim

Sedat ÇOKER

Sedat Bey merhaba

Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Evet biz de aynı şekilde 2015 sonunda bu modeli dileyen kişilerle paylaşabilmek istiyoruz. İlk olarak çok yakında statik olan versiyonu üretebilecek duruma geleceğiz. Bu arada eğer yeterince iyi bir çalışma ile modeli yürütebilecek hale getirebilirsek, aynı zamanda dinamik modeli de yetiştirebileceğimizi düşünüyoruz. Kafamızda birkaç senaryo ve tasarım mevcut, bunlardan bir tanesi mutlaka ama mutlaka bu modeli yürütmemizi sağlayacaktır. Detaylı bilgiyi ve videoyu ilerleyen günlerde sizlerle paylaşacağım.
Şafak Aktaş

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Temmuz 27, 2015, 17:25:18 »
Şafak ve Faruk Beyler,

Ellerinize sağlık, muhteşem bir çalışma olmuş....en kısa zamanda tamamen bitmesi dileklerimle,

m.utkan

Mehmet Bey merhaba

Güzel düşünceniz ve övgünüz için çok teşekkür ederiz. :)
Şafak Aktaş

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Temmuz 27, 2015, 17:28:57 »
İşte yetenek budur. Bir de maliyeti belli olursa bizim için yepyeni bir model ortaya çıkmış olacak.
Saygılar.
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Temmuz 27, 2015, 17:41:31 »
İşte yetenek budur. Bir de maliyeti belli olursa bizim için yepyeni bir model ortaya çıkmış olacak.
Saygılar.

Surur Bey

Çok teşekkür ederiz. Maliyet ve benzeri konuları ilerleyen zamanlarda paylaşmaya çalışacağız. Şu anda amacımız modeli tamamlayabilmek ve sizlerin beğenisine sunabilmek.  :)
Şafak Aktaş

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Temmuz 27, 2015, 17:45:22 »
Bu arada fotoğraflardan bir tanesi çıkmamış, modelin demonte hali kabaca şunun gibi olacak. Gerçek DE24000 gibi kaportası parçalardan oluşuyor ve sökülüp takılabilmesi ve iç aksamına ulaşılabilmesi maksimum 1 dk. sürüyor:

« Son Düzenleme: Temmuz 29, 2015, 21:10:45 Gönderen: Şafak Aktaş »
Şafak Aktaş

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #12 : Temmuz 27, 2015, 19:44:10 »
Şafakcım , çok şükür , ben yaptıklarınızı bilip ses etmeyerek bekleyenlerdendim , bu kadar başarılı bir iş çıkaracağınızı da tahmin ediyordum , ancak yürür bir model yapmanız bana sürpriz oldu.

Seri üretimde boya işi ne olacak ? ( herkes boya yapamaz )

24.000 liğin marş sesini heyecanla bekliyorum  , bunu bitmiş kabul ediyor ve  "  sırada ne var  " diyorum.

Faruk kardeşimin de ellerine sağlık.
« Son Düzenleme: Temmuz 27, 2015, 19:48:31 Gönderen: kemalomay »
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #13 : Temmuz 27, 2015, 20:16:17 »
Abi her zamanki gibi harika olmuş. :)
TCDD 3.Bölge Müdürlüğü Balıkesir

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Temmuz 27, 2015, 20:50:34 »
Şafakcım , çok şükür , ben yaptıklarınızı bilip ses etmeyerek bekleyenlerdendim , bu kadar başarılı bir iş çıkaracağınızı da tahmin ediyordum , ancak yürür bir model yapmanız bana sürpriz oldu.

Seri üretimde boya işi ne olacak ? ( herkes boya yapamaz )

24.000 liğin marş sesini heyecanla bekliyorum  , bunu bitmiş kabul ediyor ve  "  sırada ne var  " diyorum.

Faruk kardeşimin de ellerine sağlık.

Abi merhaba

Biliyorum çok beklediniz ama ortaya güzel birşeyin çıkması için inanın çok uğraştık, çok çalıştık. Tabii işlerimizden güçlerimizden, günlük hayatımızdan fırsat bulup modeli gerçekçi yapabilmekti amacımız ve istediğimiz seviyeye oldukça yaklaştık.

Model, statik veya dinamik de olsa aksi istenmediği sürece boyalı ve plaketleri üstünde takılı olarak gönderilecek. (Bu işlemleri ben seri üretimde yapacağım) Eğer boyasını kendi yapmak veya plaketlerini kendi takmak isteyen olursa, talep edenlere gövdesini boyasız ve plaketsiz olarak da göndereceğiz. Boya işi çok emek istiyor. Ben uğraşamam diyen TTM :) ler olursa diye biz herşeyi hazır gönderelim istedik. Siz sadece alıp raya koyup kullanacaksınız.

Bu arada modelin bir önceki versiyonu olan faz 2 (STP 1 : Ses test prototipi) modelinin uzun ray testlerini tamamladım. En dar R1-R2 kurplarında dahi, takılma veya sürüklenme olmadan akıcı bir şekilde hareket edebiliyor. Fleischmann yaylı mekanik kuplör mekanizmasını kullanarak bize has bir NEM kuplör soketi tasarladık, böylelikle istediğiniz tip kuplör takıp vagonlara bağlantı yapabileceksiniz. Bu özellik statik modelde de olacak. Bunları ilerde daha detaylı belirteceğim. Güzel görüşleriniz ve desteğiniz için teşekkür ederiz. :) Marş sesi çoook kısa bir süre sonra video olarak burada olacak. :)
Şafak Aktaş

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Temmuz 27, 2015, 20:52:11 »
Abi her zamanki gibi harika olmuş. :)

Çok teşekkür ederim Mertcancım. Bu zamana kadarki test makinistliği görevin için de ayrıca teşekkür ederim. :)
Şafak Aktaş

Çevrimdışı ismail Hakkı GÖRCÜN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Temmuz 27, 2015, 21:42:12 »
Elinize Emeğinize sağlık gerçekten bizleri çok mutlu ettiniz beklediğimizi sizler gerçekleştirdiniz
tekrardan ellerinize sağlık

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Temmuz 27, 2015, 22:52:42 »
Elinize Emeğinize sağlık gerçekten bizleri çok mutlu ettiniz beklediğimizi sizler gerçekleştirdiniz
tekrardan ellerinize sağlık

İsmail Bey merhaba

Rica ederim, aynı hobiyi yıllardır büyük bir aşkla ve zevkle paylaşan insanlar olarak inanın ben de yıllardır bir TCDD lokomotifini raylarda yürürken görebilmeyi hayal ediyordum. DE24000 gibi ikonik ve herkesin daha önce de anketlerde vs. en çok istediği bir modeli hayata geçirebilmek bizim de en büyük hayallerimizin başında geliyordu. Kısmet işte... :)
Şafak Aktaş

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Temmuz 27, 2015, 23:08:22 »
Şafak  ve Faruk Beyler,

En güzel yanı da olayın seri üretim ve isteyene hazır boyalı bir şekilde olması... :D

Benim için şu ana kadar bir rüya olan 24000 lik bu muhteşem dizele sahip olmak gerçekten harika bir duygu.... ;D ;D

Bir kez daha verdiğiniz onca emek ve uğraş için sonsuz teşekkürlerimle.... ;D ;D ;D

Sevgi ve saygılarımla,

m.utkan

*küçük bir saptama için izin, geçen Haziran'da Mertcan Doğan Kardeşimin başlattığı 24000 lik Revell projesini de 10.000 oy yapıncaya kadar sonuna kadar mücadele edeceğim. Lütfen muhteşem projenize bir alternatif olarak algılanmaması dileklerimle...zaten siz 22000 liği de kolayca üretebilecek konuma belki de gediniz bile... ;)

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Temmuz 27, 2015, 23:10:00 »
Merhabalar

Kabaca şu anda üzerinde çalışmakta olduğum DE 24000 orijinal ESU V4 ses dekoderi kaydını video olarak sizlerle paylaşmak istedim:

[youtube=425,350]PVYTKEm0dWE[/youtube]

Sesler üzerinde çalışmalarım devam ediyor. Daha önce DE 24000 simülatörüm için özel olarak aldığım ses kayıtlarını kullanarak gerçek seslerin tümünü dekodere aktarabildim. Ses çalışması tamamlandığında da ayrıca video ile sizlerle paylaşacağım.
Şafak Aktaş