Gönderen Konu: Hep beraber modüler bir kurgu yapsak  (Okunma sayısı 32624 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Hep beraber modüler bir kurgu yapsak
« Yanıtla #80 : Nisan 24, 2015, 22:40:59 »
Ankara grubuda süperdi .. :)

z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: Ankara grubu hakkında.
« Yanıtla #81 : Nisan 24, 2015, 23:08:48 »
Nası yani Koraycım , huysuz ihtiyar yazısını görünce Ankara grubu mu geldi aklına.... :D

Yeni tanıştığımız Mehmet bey ile çok keyifli bir dostluğumuz oldu , keşke daha önce tanışabilseydik , bundan sonraki Ankara ziyaretlerinde görüşelim muhakkak.Can abi ve Oruç , Mehmet abiye selam ve sevgilerimizi iletin lütfen.

Can abime kimse huysuz ihtiyar diyemez tamam mı .

Akşam otelde Can abi yanlışlıkla AC vagonlar aldığını anlatıyordu , ben de " oluyor böyle hatalar abicim , bugün bende fuardan aldığım lokoya bir baktım meğer marklinmiş , fark edememişim  , hatta bir baktım kutusu bile marklinmiş üstelik " dedim...... ;D  sonra , " çok üzüldüm ve lokoyu geri verecektim ama Mehmet , üzülme , Can abin var ya " diye hatırlattı   diyordum ki  ;D  hemen anladı DC ye çevirmesi için yeni bir marklin aldığımı ve hiç kızmadı ,hemen "  getir bakayım "  dedi huysuz olsa kızardı bana . ;)

Red arrow diye bir triebwagen in trix ini aradım yıllarca ama bulamadım , Can abim sağolsun......
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #82 : Nisan 24, 2015, 23:51:54 »
Yav bu adama nasıl kızayım ben şimdi... Hem kızarsam Çağlan hanım boşar beni valla.... :D

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #83 : Nisan 25, 2015, 00:08:23 »
Yav bu adama nasıl kızayım ben şimdi... Hem kızarsam Çağlan hanım boşar beni valla.... :D Adam Favori trenci....

[IMG]http://www.modeltrenciler.com/files/out.php/i27726_075.jpg

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #84 : Nisan 25, 2015, 01:44:15 »
Cem'cim ben de seni severim bilirsin.

Ama bu kadar dertlenip, uzun uzun yazman bile söylediklerimi doğruluyor.

Hangi iş olursa olsun ne kadar detaylanıp, ne kadar farklı fikir olur ve de ne kadar çok kural olursa o kadar çığrından çıkar.

Ben yen bir ürün dizayn ederken once başta çok detaylı ve komplike şeyler çiziyorum. Sonra belki 20-30 kere revize edip imalatı, kullanımı en basit hale getiriyorum.

Ürünlerin duyguları olmadığı için ilk önce beni çizmiştin niye beni çöpe attın, ben daha iyidim diye alınan olmuyor. Dolayısı ile sonunda bir ürün çıkabiliyor.

Ama insanların toplu halde yapacağı bir  işte ise çok detaylı, çok fikirli, çok komplike olunduğunda benim çöpe atılan çizimlerimin yapamadığı alınganlık, kırgınlık ve hatta düşmanlık gibi abukluklar yaşanıyor.

O bunu dedi, bu bunu dedi, öyle olmaz böyle olur diye birbirimizle uğraşacak yaşlarımızı çoktan geçtik.

Bence bu işin oluru şöye olur, ben de katılmaya hazırım.

Bir ya da iki kişi bir kurgu planı yapar. Modüllere böler. Kod 83, kod 100 ne kullanılacaksa karar verir. Bir iki fikir veririz ama son kararı o verir. Bizlere de sen şunu yap sen bunu yap diye görev verir. Biz de yaparız.

Madem ki bu konuyu Koray açmış, yanına bir ya da en fazla iki kişi alır, nasıl yapılacağına o karar verir bizler de uyarız. İstemeyenler katılmaz, katılmayana da niye katılmadın diye kırılınmaz.

Sonuçta bizler insanız, sonunda dünyanın en güzel kurgusunu yapılacak, en büyük ödül bile alınacak olsa kurduğumuz dostluklara gölge düşmesine, huzursuzluğa değmez.

Bu forumda senelerdir en beğendiğim laf Ferda'nın mottosudur.  İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Önce 3 modüllü de olsa huzur içinde bir şey yapalım, ne yapabilisek iyi bir iş yapmış oluruz. Çünkü ilk defa yapılmış olacak, ödülümüz bunu yapmış olmak olsun. Baktık oluyor, daha sonra daha iyilerini yaparız.

Harun

« Son Düzenleme: Nisan 25, 2015, 01:47:56 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #85 : Nisan 25, 2015, 02:16:45 »
Canım abim...

Sonuçta bizler insanız, sonunda dünyanın en güzel kurgusunu yapılacak, en büyük ödül bile alınacak olsa kurduğumuz dostluklara gölge düşmesine, huzursuzluğa değmez.... demişsin.Tabii ki katılmamak mümkün değil bu sözüne.Bu akşam Kemalim Omayımla baya konuştuk telefonda (başımın belası der bana ama sevgilimle bile onla konuştuğum kadar konuşmuyordum  ;D ) Ne seni ne de onu (diğer arkadaşlar alınmasın herkesin ayrı bir kıymeti var ama sizler en eski dostlarımsınız burda) hiçbirşeye değişmem.Hatta telefonda da söyledim ona yeryüzünde en son isteyeceğim şeylerden birisidir Harun abi ile karşı karşıya kalmak diye.Ancak benmi iyi izah edemedim senmi anlayamadın bilemedim.Farkındaysan ben kuralların azmı olmuş çokmu olmuş tarafında değilim.Nicelik değil nitelik mantığı... Yeri gelmişken belirteyim..Bu örnek aldığımız FREMO grupları da ibadullah kuraldan geçilmiyor.Kimse kendi kafasına bişey yapamıyor.Şöyle bir örnek vereyim.Fatih Terim bodrum tarafında lüx yazlık villa alıyor ve aldığı villanın rengini değiştirmeye kalkıyor.Kooperatif yönetimi hemen el koyuyor.Hayır.. yapamazsın düzeni bozamazsın.İstemiyorsan al paranı git!!!! Önceki mesajımda da hatırlarsan oyunların kuralından örnek vermiştim.Benim temelde isteğim artık birşeylerin aşılması kalite yönünde adım atılması.Karmakarışık,oyuncakımsı,bireylerin gözüne hoş gelen loko ve vagonları (evdeki kurgularında yaptığı gibi) gerçekçilik ve dönemsel uygunluğuna bakmaksızın aman canım ne var benim zevkim ben yaptım oldu mantığıyla değil sanat icra eder gibi aslına uygun biçimde yapılması.Kendisi de bir sanatçı olan Cemal Doğan Ür dostumuz daha iyi anlar sanırım.Şöyle düşünelim... Bir ressam herhangibir tablo yapıyor.Yahu ben şu rengi sevmiyorum burda bunu yapmam şunu uydururum diyebilir mi?  ;) Benim yıllardır savaşını verdiğim buydu.Herkes uzunluğuna göre 4-5-6 parça modüllerden oluşan bir istasyon (veya ufak gar şefliği) yapar bunları birleştirir toplantı zamanı.Ve bunlarda minimalist gerçekçi bir anlayışla imal edilir.Keza yürütülecek modellerde.Bu yönde adımlar olsa bir sorun yoktu ama gördüm ki vali kebabı gibi karışık (ondan olsun bundan da suyundan da koy accık... hesabı!!!  :)  ) mantığının ilerisine geçememişiz ve sanırım geçemeyeceğiz gibi görünüyor.Eğer ola ki daha önce yaptıklarımızn ilerisine geçecek birşeyler yapabileceksek zaten varım.Taşın altına elimi koymaktan hiçbir zaman çekinmem senin daha iyi bilmen lazım ;)

Sevgiler...

Jimmy Cem

Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #86 : Nisan 25, 2015, 02:20:13 »
amma dert ettiniz yahu getirin sandıkları 1 haftada size avrupalının bile ağzını açık bırakacak kurguyu yapayım.kolyı çokiçtim gene kusura bakmayın ??? ???

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #87 : Nisan 25, 2015, 02:21:01 »
kolayı

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #88 : Nisan 25, 2015, 02:22:51 »
biz kurgumuzda değil roco ray değil tillig ray sakız gibi mehanoları kullandık!!!!!acayip ray ... :D

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #89 : Nisan 25, 2015, 02:30:55 »
Barbaros sen iste rayı da ben imal ederim. :) Yerli malı, Proses marka. Hem de code 55.
« Son Düzenleme: Nisan 25, 2015, 02:37:11 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #90 : Nisan 25, 2015, 12:31:33 »
ben senden korkuyorum artık rayıda yaparsın biraz uğraşırsan lokomotifleride yaparsın... :D

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #91 : Nisan 25, 2015, 14:15:14 »
 ;D  ;D  ;D

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #92 : Nisan 25, 2015, 14:53:07 »
1. adım
Bence kurgu moderatörü Harun Yamanlar

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #93 : Nisan 26, 2015, 14:54:00 »
İhsan abi,

Ben sadece elimden gelen kısımlarda yardımcı olurum. Masa için fikir, çizim, gerek olursa laser kesimler, sergileme yeri araştırması v.s.

Zaten kurgu işini hepiniz benden daha iyi biliyorsunuz. Bizim ofisi, terası (önümüz yaz nasılsa) toplantı için falan kullanabilirsiniz.

Yani yapılırsa ben de bir ucundan tutmak isterim ama kararlar konusunda en yetkisiz ve sorumsuz şekilde.

Harun