Gönderen Konu: Acme'den yeni vagon talebi...  (Okunma sayısı 5670 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Acme'den yeni vagon talebi...
« : Ekim 13, 2014, 23:03:50 »
Üyelerimizden Jimmy Cem aşağıdaki videoyu göndermiş ve buradaki vagonları Acme'nin yapıp yapamayacağını soralım diyor , kasa daha önce bizim için yapılan vagonların kasası ile aynı , ufak tefek değişiklikler var sadece ama en önemlisi önüne çeşitli buharlıları takabiliriz.

http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DGJRtQHIM4Vw&h=BAQGj7nR4

Bana yazdığı mesaj aşağıda
video da görülen dizi 2 vagon.1 kompartmanlı (lacivert olan) diğeri de pullman (kırmızı olan)

bende vagon evsaf kitabı var malumun...

zaten ACME bu kasayı üretiyor... pencerelerde farklılık olabilir sayı bakımından. Ama ACME nin yapamayacağı şey değil.1 kompartman+2 pullman (bu renklerde) olacak bir set en caizi.

[/color]Fikri olan varsa yazsın , talep olursa Harun Acme ile konuşur.

« Son Düzenleme: Ekim 13, 2014, 23:08:33 Gönderen: kemalomay »
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Acme'den yeni vagon talebi...
« Yanıtla #1 : Ekim 13, 2014, 23:23:14 »
Nuri Bilge Ceylan filmi?

Şaka bir yana, güzel olur. Seksenlerin ortalarına kadar kullanıldı o vagonlar bildiğim kadarıyla. Hellas İstanbul Express'teki vagonlarla benzer olsalar gerek.

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #2 : Ekim 14, 2014, 00:09:44 »
Güzel fikir ama yeni vagon yapılacaksa bence TVS 2000 serilerine bir göz atmak gerekir. Ülkemizde halen daha kullanılan TVS 2000 tipi vagonlar daha çok ilgi görebilir. TCDD'nin yurt dışına gönderdiği bu vagonlar yabancılar tarafından da beğenilmektedir. Yeni vagon üretimi olacaksa TVS serileri düşünülmelidir derim.

Acme'nin üretmiş olduğu Y-32 Bojili CFR vagonu:

TVS 2000 Vagonu:

TCDD 3.Bölge Müdürlüğü Balıkesir

Çevrimdışı Ali Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Üye No: 172
« Yanıtla #3 : Ekim 14, 2014, 22:14:20 »

Merhaba

TCDD olan ne varsa. 3 set istiyorum.

Sevgi Saygılarımla

Ali Nedim ULUS
Üye No: 172 - TCDD olan ne varsa...

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ekim 14, 2014, 22:27:09 »
Biraz konuşup dertleştikten sonra kafamda oluşanlar kısaca şöyle:

1. Filmdeki vagonlar seksenlerin ortalarına (ve belki de ötesine) kadar kullanıldı (daha detaylı bilgi veren olursa sevinirim). Aynı dönemde yetmişli yılların ikinci yarısından sonra Mavi Tren kullanıma girdi ve mavi-beyaz vagonlar da kullanılmaya başlandı. Hem filmdeki vagonlar hem de Mavi Tren'in çektikleri Hellas-İstanbul Express vagonlarıyla aynı tipti. Hatta, bir kısmı HİE'de gösterilen renklere boyanmıştı. Boyama işlemi aşamalar halinde yapıldığından Lacivert, Kırmızı-Bej, Mavi-Beyaz vagonlar, HİE tipi vagonlar birarada kullanıldı.

2. Adı geçen dönemde buharlı, dizel ya da elektrikli pek çok tipte lokomotif bu vagonları çekti. İsteyen istediği TCDD lokomotifini, hatta sınır aşırı trenler için yabancı lokomotifleri kullanabilirler (Ben şahsen HİE için elektrikli ÖBB lokosu düşünüyorum.)

3. Daha yakın dönemlerde yapılmış vagonlar da istenebilir. ACME Türk vagonları ile uyumlu olurlar ama çekecek lokomotifdaha sınırlı olduğundan şimdilik bu öneriyi ikinci plana alalım. Bir yandan da ACME vagonların devam seti (1 veya 2 pullman + 1 yemekli) hala çıkmadı.

4. Şu an için vagonları üretecek en uygun firma ACME görünüyor. Zamanla başka firmalar da yapabilir ve bu açıdan Tillig'in modelini bir başlangıçtan çok, pazar araştırması olarak görmek gerekir. Asıl yapabilecek firmalar bana göre Roco, Marklin ve Trix. Başkaları başka türlü düşünebilir ama bunlar için daha zaman varmış gibi geliyor bana.

5. Bu kadar vagon konuşmak, lokomotifleri düşündürtüyor. Ne de olsa, katar hangi ülkede düzülmüş olursa olsun, gittiği ülkenin lokomotifince çekiliyor. Şahsen Eskişehir'de İsrail'e giden SNCB vagonları görmüştüm. Lokomotif şart. Galiba müjdemiz de yakın.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Geldikçe eklerim. Ayrıca, aman söylediklerimi tanrı kelamı kabul etmeyin, bu beş madde kabaca tartışmaların yapılması gereken eksenler gibi geldi. Hem, tartışma geliştikçe yeni maddeler de eklenebilir.

Kemal Abi, Mertcan, Jimmy Cem fikir ve katkılar için şimdiden teşekkürler.

Naci

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ekim 20, 2014, 23:00:52 »
Bir önceki mesajımdaki üçüncü maddenin altını çizmek istedim birdenbire, her nedense, öylesine ve tatlı tatlı.

VAGON İSTERÜK   :)  :D  ;D
 ::)

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #6 : Ekim 21, 2014, 20:11:08 »
Bir önceki mesajımdaki üçüncü maddenin altını çizmek istedim birdenbire, her nedense, öylesine ve tatlı tatlı.

VAGON İSTERÜK   :)  :D  ;D
 ::)

Naci , vagon yerine video verelim bari , Jimmy Cem göndermiş , Türk lokoları ve vagonları var , son dakikada yapalım dediğimiz vagon var.Bakınca tabi canı çekiyor insanın.

Harun bir gün mutlaka bu yazıyı okur elbet......................

Video burda.     
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ekim 21, 2014, 22:06:55 »
Kemal Kardeşim,

Son videodaki buharlı ve vagon bileşimine hayran kaldım..... :D