Gönderen Konu: Merhabalar  (Okunma sayısı 5542 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ertuğrul istanbullu

• Forum Üyesi
Merhabalar
« : Ağustos 09, 2014, 12:33:52 »
Öncelikle herkese merhabalar,

31 yaşında turizmciyim. Kurumsal firmaların yurt içi ve yurt dışı organizasyonlarını yapan bir acentede çalışmaktayım.

Bundan neredeyse 25 sene önce babam ağabeyime Arnold N Başlangıç Seti ve İlave Makas Seti almış; bana ise pille çalışan İkili Slot Car Seti almıştı. Tabii ki biz de iki oyuncağı arada sırada çıkartıp oynar, sonrasında tekrar kutularına kaldırarak toplardık. Yaşlarımız sebebiyle öyle "Yok diorama yapalım" "Aman sistem kurup seti genişletelim" gibi niyetlerimiz olmamıştı.

Üniversite yıllarımda diorama uygulamalarını incelemiş ancak çoğu öğrencide olduğu gibi harçlıklar içkiye yatırıldığı için bu hobiyi ötelemek zounda kalmıştım:) 

Yaklaşık 8 sene önce başlangıç seti dışında bir diorama kurma hayaliyle ebay üzerinden ilk trenimi aldım. Bu treni raylar, vagonlar ve diorama malzemeleri takip etti. Tek kişilik eski yatağımın suntası üzerine strafor, alçı ve diorama malzemeleri kullanarak N ölçek diorama yarattım. Tabii ki hala bitmiş durumda değil. Bölge bölge sürekli yenileyerek, elimden geldiğince yeni şeyler katarak güzelleştirmeye ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Türkiye'de N ölçek biraz sıkıntılı olduğu için ebay üzerinden Amerika, Almanya, İngiltere, Japonya ve Çin'den malzeme, lokomotif ve vagon satın alıyorum. Yaklaşık olarak 12 adet farklı lokomotif ve 50'ye yakın vagonum bulunmakta. Bunların çoğunluğu Arnold, kalanları Minitrix ve Fleischmann'dır. Aralarını biraz kurcalarsak 1 -2 tane Lima N ve Bachmann da çıkar. Yani öyle marka odaklı değildim şimdiye kadar...

2 sene önce tüm eski rayları emekliye ayırarak hepsini Japon malı olan Kato Unitrack ile değiştirdim. Aynı zamanda deneme amaçlı deneme amaçlı Kato EF210-100 (Mighty Boy) elektrikli yük treninden aldım. O kadar sessiz ve güçlü ki bundan sonra tamamen o tarafa kaymayı planlıyorum (tabii ki benden bilgili arkadaşların önerilere açığım:) ).

Diorama DC trenlerden oluşuyor ancak DCC'ye geçmek gibi planlarım var. Bu konuda forum ve youtube'dan bilgi edinmeye çalışıyorum. Beni yönlendirebilirseniz de sevinirim. 

Saygılarımla

Ertuğrul İSTANBULLU     
« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2014, 12:58:15 Gönderen: Ertuğrul İstanbullu »

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
Ynt: Merhabalar
« Yanıtla #1 : Ağustos 09, 2014, 12:44:33 »
Aramıza hoş geldiniz

Çevrimdışı LIMATRAIN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ağustos 09, 2014, 13:54:25 »
Hoşgeldiniz

Forumda bir turizmci daha olması iyidir. :)

Sedat ÇOKER

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
« Yanıtla #3 : Ağustos 09, 2014, 14:01:07 »
Hoş geldiniz. Diaromanın fotoğraflarının görmek isteriz. N konusunda istediğiniz takdirde yardımcı olabilirim. İyi çalışmalar dilerim.

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ağustos 09, 2014, 15:37:18 »
Herkese teşekkürler...

Naci Bey ekte bir kaç fotoğraf ekleyerek gönderiyorum.

Sizin veya her hangi bir konuda bilgi sahibi olan tüm abilerin ve arkadaşların seve seve yorumlarını ve yardımlarını beklerim. Özellikle eskitme konusunda hiç deneyimim yok diyebilirim. :)

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
« Yanıtla #5 : Ağustos 09, 2014, 16:29:04 »
Teşekkür ederim. Bence çok başarılı bir çalışma olmuş. Başarılarınızın devamını dilerim. Pek yardıma ihtiyacınız yok gibi gözüküyor. N çalışmak bir hayli zordur. Ben 262X100 cm ebatlarında bir çalışma yaptım. Siteden inceleyebilirsiniz. Belki bazı fikirler alabilirsiniz. Şimdi HO çalışıyorum. N çalışmadan sonra bir hayli kolay geldi. Bir aya kadar bitireceğimi ümit ediyorum. N konusunda her zaman yardıma hazırım. Sizlerde zaten başarmışsınız. Kutluyorum. Selamlar.

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ağustos 09, 2014, 17:40:25 »
Naci Bey  mesajınızı okuduktan sonra hemen forumu kurcalayarak  N ölçek dioramanızı buldum, fotoğrafları inceledim ve yorumlarınızı okudum. Gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık.

Bana söylediğiniz cesaret verici sözler için de teşekkür ederim. Hiç HO ölçek çalışmadığım için karşılaştırma yapamıyorum ancak N ölçek gerçekliği yakalamak anlamında bazen zorlayıcı olabiliyor. Özellikle el yapımı olan bileşenlerin boyutları anlamında... Mesela Youtube'da izlediğim HO ölçek akarsu çalışmalarındaki bitki örtüsünü hiç bir şekilde N ölçeğe göre küçültemedim. Ya büyük kaldı ya da içime sinmedi. Ben de dere kenarlarını kum yaparak kolaya kaçtım...

Ayrıca yaptığım bazı bölgeleri 1 - 2 ay sonra tamamen söküp yeniden yaptığım çok oldu... En basitinden, Busch marka su efekti ile gölü yapmaya çalıştım ancak gördüm ki 2mm kalınlığı geçemiyorum ve her katın kuruması 3 - 4 gün alıyor, araştırdım ve durgun su görüntüsü için 100 kat vernik denilen bir malzemenin olduğunu öğrendim. Hemen onu deneyerek sonuç almaya çalıştım :)

Bu çalışma benim için öğrenme ve kendimi geliştirme adına yapılan bir çalışma. Planlarıma göre önümüzdeki aylarda bu çalışmayı en az benim kadar seven yeğenime hediye edip, kendime daha büyük, dijital ve oval hatlardan oluşmayan(!) bir kurgu yapacağım. Tabii ki N ölçek olacak :)

Saygılarımla

Çevrimdışı diesel

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #7 : Ağustos 10, 2014, 11:19:47 »
Ertuğrul Bey hoşgeldiniz.
Ali Rıza ÇURA

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ağustos 10, 2014, 11:30:08 »
Yardım konusunda, kendimi kastederek, biraz alsam diyorum, Ertuğrul Bey....Hoşgeldiniz.... :)

m.utkan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ağustos 10, 2014, 13:11:53 »
Çok teşekkürler hoşbulduk...

Mehmet Bey tabii ki elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım :)

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #10 : Ağustos 11, 2014, 16:02:29 »
Hoşgeldiniz Ertuğrul bey.

Sevgiler

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı SULZER

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ağustos 13, 2014, 11:59:31 »
Ertuğrul bey öncelikle hoş geldiniz. Ve helal olsun diyorum çok güzel bir çalışma olmuş. Peki bu çalışmanızı nerede tutuyorsunuz. Hoş çoğumuz için en büyük sorun güzel bir diaromadan önce evde güzel bir alan bulabilmekte. Ben ise hala bu konuda savaş veriyorum evdekilerle ;D

• Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Ağustos 14, 2014, 07:13:04 »
Merhabalar Mehmet Bey,

Benim en büyük şansım şuan için bana karışan bir iç işleri bakanının bulunmaması. Yalnızlığın keyfini sürüyorum diyebilirim. İlerleyen yıllar ne gösterir bilinmez ama evlendikten sonra muhtemelen ben de sizlerle birlikte bu savaşı vereceğim gibi duruyor. :)

Saygılarımla,

Ertuğrul

Çevrimdışı Ali Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Üye No: 172
« Yanıtla #13 : Ağustos 26, 2014, 23:40:11 »

Merhaba

Aramıza hoş geldiniz. Keyifli paylaşımlar dilerim.

Sevgi saygılarımla.

Ali Nedim ULUS
Üye No: 172 - TCDD olan ne varsa...