Gönderen Konu: Kitaplar ve güncelimiz  (Okunma sayısı 6859 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Kitaplar ve güncelimiz
« : Haziran 09, 2013, 20:57:45 »
Merhaba,

Kolay ulaşabileceğiniz ve içinde demiryollarının doğuşundan üzerinde yaşadığımız topraklara ilk olarak ulaşmasında yaşananları detaylı, tarihsel bilgiler ile izleyebileceğiniz üç kitap bilgisini paylaşmak istiyorum. Üç kitap'da üniversitelerimizde Profesör olan kişilerce hazırlanmış, Başbakanlık Osmanlı Arşivinden belgeler ile derlenmiş, bir miktar fotograf ve çokça bilgi içeriyor.

Üstelik tamamen yerli üretim, Türkiye'mizde satılıyor ve online sipariş verilebiliyor  ;)

Osmanlı İmparatorluğu sırasında ne zorluklarla, nasıl elde edildiğini, Cumhuriyet yıllarında nasıl geliştirildiğini ve 1954e kadar nelerin borcunun ödendiğini belki bilirsek bundan sonrası için kıymetini daha iyi bilebiliriz....

Hatırlatma İstanbul-Ankara hattının geçmişi 1872'ye gidiyor Bu hat başından bu yana Haydarpaşa çıkışlı yaşamış. http://kentvedemiryolu.com/icerik.php?id=996 haberi dışında Haydarpaşa Garı'mız ile ilgili TCDD sitesinde bu resim/reklam http://www.tcdd.gov.tr/upload/Images/BannerImages/pendiksogutbuyuk.jpg biraz ipucu veriyor.

Bu forumun konusu trenler olduğu için bu çizgide baktığımızda ister istemez Gezi'ye yoğunlaşıldı ancak zaman geçiyor, Haydarpaşa ne olacak acaba ? diye sormak gerekiyor.

Anlayan varsa beri gelsin...

Neyse okuyalım....

1. Osmanlı İmparatorluğu'nda Nüfuz Mücadelesi - Anadolu ve Bağdat Demiryolları,
Murat Özyüksel, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2013
522 sayfa, 2 DVD ( TRT'de 2000li yıllarda yayınlanan demiryollar belgeseli ), 1 Müzik CD
Fiyatı 120TL ( http://www.kabalci.com.tr/is-bankasi-kultur-yayinlari/murat-ozyuksel/osmanli-imparatorlugu-nda-nufuz-mucadelesi-9786053607618.htm 84TL ) yani en fazla 50Euro üstelik KDV içinde Gümrük Vergisi Yok  ;)

2. Osmanlı'da Ulaşım - Kara-Deniz-Demiryolu
Vahdettin Engin, Ahmet Uçar, Osman Doğan, Çamlıca Basım Yayın, 2012
415 sayfa(206 sayfa demiryolu), Fiyatı 19.50TL

3. Rumeli Demiryolları
Vahdettin Engin, Eren Yayıncılık , 1993
303 sayfa, Fiyatı 22.50TL

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Kitaplar ve güncelimiz
« Yanıtla #1 : Haziran 10, 2013, 13:54:28 »
Siparişimi verdim , gümrük vergisi yok hakkaten. ;D

Okancım sağol.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Haziran 10, 2013, 14:14:20 »
Vahdettin hocanın demiryolları ile ilgili
Tünel
İstanbul'un atlı ve elektrikli tramvayları
İki kitabı daha var

Hocanın yakın zamanda yaptığı Türk Futbolu konulu tarih araştırmasının yayınlanmasını bende merak içinde bakliyorum

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Haziran 11, 2013, 09:45:19 »
Okan Bey,
Sağolun güzel kaynaklar paylaşmışsınız.
İşbankası yayınlarını özellikle ilgimi çekti

Saygılarımla

G. ÖZKAN
G. ÖZKAN

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Haziran 24, 2013, 17:33:49 »
Okan Bey Merhaba,
Verdiğiniz bilgiler ışığında "Osmanlı İmparatorluğunda Nüfuz Mücadelesi - Anadolu ve Bağdat Demiryolları" kitabının siparişini vermiştim,
sipariş verdikten sonraki 10. günde nihayet elime ulaştı, (telefon açıp saydırmasaydım ne kadar sonra gelirdi diye düşünmeden edemiyor insan)
öncelikle görsel olarak çok güzel bir eser, daha incelemeden bir trensever-demiryolu tutkununun mutlaka edinmesi gereken bir kitap diye düşündüm,
güzel ve kaliteli bir kağıda basılmış (sanırım kuşe) Cilt kapağının deforme olmaması için dışında ayrıca resim basılı kalın koruma kağıdı var,
Kitabın ön kapağının içinde bahsettiğiniz belgesel dvd'ler (2 adet) var, hemen bilgisayarda birini seyretmeye koyuldum, bir anda 10-12 yıl öncesine gittim tabi :)
Arka kapaktaki müzik cd'si ise çok güzel, bu cd'deki 4 şarkı belgeselde de kullanılmış.
Sonuç olarak güzel bir çalışma ortaya çıkarmışlar, emeği geçen herkesin eline-gözüne sağlık,
tavsiyeniz için tekrar teşekkür ederim.