Gönderen Konu: Fenerbahçe Demiryolu - Fenerbahçe Tren İstasyonu  (Okunma sayısı 17400 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı serkan aktaş

• serkan aktaş
  • Forum Üyesi
Ynt: feneryolu tren istsyonunu birde böyle seyredin
« Yanıtla #1 : Nisan 09, 2013, 22:52:22 »
konu çok çok güzel ama site ondanda güzel çok teşekkürler.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Nisan 10, 2013, 00:22:57 »
Oooooh ,  ne nostalji oldu be..............
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı mahmutzey

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Nisan 10, 2013, 07:40:40 »

Değerli arkadaşlar,

Bir düzeltme yapmak gerekirse, resimde görülen istasyon binası Feneryolu değil, şimdiki Feneryolu istasyonundan ayrılan
hattın sonunda bulunan Fenerbahçe istasyonudur. Bu istasyon ve bağlantı hattı bugün mevcut değildir.

Konu ile ilgili tarihçe, bilgiler ve fotoğraflar Dr. Müfid Ekdal'ın Bir Fenerbahçe Vardı isimli kitabında Fenere Giden Demiryolu
adlı bölümde yer almaktadır (Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu yayını, 1987).

Bilgilerinize.....

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #4 : Nisan 10, 2013, 13:57:14 »
Serkan süper resimler. Paylaşım için teşekkürler. Özellikle Altıyol'un eski haline bayıldım.

Sevgiler

Ferda
« Son Düzenleme: Nisan 21, 2013, 17:43:05 Gönderen: Ferda »
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
Ynt: Feneryolu Tren Istsyonunu Birde Böyle Seyredin
« Yanıtla #5 : Nisan 10, 2013, 22:12:42 »
ferda abi kurguyu resimlere göre yapsak sadece yeşillikler olur sanırım

feneryolundan agaklıklar içinde bir yol yolun sonunda fener ve bahceler müthiş olur herhalde
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Fenerbahçe Demiryolu
« Yanıtla #6 : Nisan 12, 2013, 13:25:40 »
Serkan bu konuyu başlattığın için teşekkürler, Mahmut bey kitap bilgisi için teşekkürler. Fenerbahçe Demiryolu, Feneryolu istasyonundan bir makas ile gidilen bir hatmış.

Demiryolu 1872 de işletmeye açılmış, 1970'de sökülmüş ! Herzamanki gibi nedeni aynı "kullanılmıyormuş". http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=27157&start=0 sitesinde biraz yazışılmış, 3 sayfada harita da mevcut.

Serkan'ın paylaştığı resmin yer aldığı Dr. Müfid Ekdal web sitesi http://mufidekdal.com/index.html Kendisi 1918 doğumlu ve halen doğduğu evde yaşayan bir Kadıköylü, en son 9 Şubat 2013 de Sunay Akın ile bir röportajı yer alıyor. http://www.skyturk360.com/videodetay.asp?id=468 Kitapda geçen "bugün" ifadeleri 1987 yılına işaret ediyor unutmayın...

Şimdi gelelim kitaptan Fenerbahçe Demiryolu sayfalarına:

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Fenerbahçe Demiryolu - Fenerbahçe Tren İstasyonu
« Yanıtla #7 : Nisan 16, 2013, 22:50:01 »
Bu tarihi ve yok edilmiş demiryolu hakkında birkaç bilgi daha edindim:

1. Kent ve Demiryolu sitesinin ( www.kentvedemiryolu.com ) arama bölümünde Fenerbahçe yazdığınızda pek çok makale geliyor. Fenerbahçe Demiryolu'nun tarihçesi ile ilgili bazı bilgilere ulaşmanız mümkün. Demiryollarımızın geçmişi ve geleceği ile ilgili pek çok haber ve referans bilgi içeren bu sitenin yapımcılarına teşekkürler.

2. Henüz kimin tarafından hazırlandığını bulamadığım, içinde Akın Kurtoğlu, Mehmet Özerhun ve Dr. Sertaç Kayserilioğlu'na ( www.sertackayserilioglu.com/makaleleri ) referanslar içeren, bolca Dr. Müfid Ekdal'ın kitabında bulunan cümlelerin yer aldığı bir sunum http://xa.yimg.com/kq/groups/24122299/159438979/name/Fenerbah%C3%A7e+Tren+Istasyonu.pps adresinde bulunuyor. Bu sunumda farklı birkaç resimde farklı açılardan istasyon binası görüntülenmiş. Sunumun büyüklüğü nedeniyle buraya yüklemem mümkün olamadı. Erişemez iseniz bana iletin.

3. Yapı Kredi Selahattin Giz Koleksiyonun'dan 1925-1955 İstanbul Fotografları - Mevsimlerle İstanbul adlı kitabın 82. sayfasında bulunan Fenerbahçe Burnu ve Feneri adlı resimde demiryolu seçiliyor. Resmi aşaüıda paylaşıyorum. Bu kitap Selahattin Giz'in 100'ün üzerinde fotografını içeriyor http://www.ykykultur.com.tr/haber/mevsimlerle-istanbul-yapi-kredi-selahattin-giz-koleksiyonu%20ndan-1925-1955 İstanbul tutkunları için önemli bir değer. Bizler için bir başka önemli yanı İstanbul'un o yıllardaki tramvaylı sokaklarının en iyi görüntüleri bu fotograflarda yer alıyor. YKB, Selahattin Giz koleksiyonunu kendi Kültür Kurumunda muhafaza ediyor ve İstanbul ile ilgili pek çok kitapta farklı resimlere rastlamak mümkün Örneğin http://www.ykykultur.com.tr/kitap/karalarin-ve-denizlerin-sultani-istanbul-2-cilt

Gelelim fotografımıza...

« Son Düzenleme: Nisan 16, 2013, 22:58:27 Gönderen: Okan »

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Nisan 17, 2013, 20:59:04 »
Okan harika bilgiler. Burnun resmi inanılmaz. Neymiş ne olmuş. Yalnız ben tren yolunu resimde seçemedim. Nerden geçiyor anlayamadım. Paylaşım için teşekkürler.

Sevgiler

Ferda

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Nisan 17, 2013, 23:05:18 »
Merhaba Ferda,

Dr. Müfid Ekdal'ın kitabında yer alan anlatımlardan ve bir önceki mesajımda paylaştığım sunumda yer alan plan ve fotograflardan anladığım kadarıyla işaretlemeye çalıştım. Sonlandığı yer bugün halen TCDD sosyal tesis olarak kullanılan yer diye anlıyorum, bu nedenle burnun hemen başlangıcında bitiyor diye düşünüyorum. Aşağıya işaretlediğim resmi koydum. Yolu kitaptaki fotografta daha iyi seçebiliyorum, taranınca kaybolmuş sanki.

Tramvay resimleri için diğer kitapları özellikle sana öneririm. Siyah beyaz çok güzel resimler...

Bu arada Kent ve Demiryolu sitesinde paylaşılan bilgilere göre, TCDD halen o sosyal tesisin özel idareye verilmesine karar vermiş ama sit alanı kararı çıktığı için orada halen o binalar ve bir dekovil duruyor. Haydarpaşa'dan banliyo seferlerinin de 19 Haziran 2013 de sonlanacağı YHT yol çalışmalarına başlanacağı paylaşılmış. Umudum Haydarpaşa gibi tarihi bir yapının amacına uygun olarak kullanımına devam edebilmesi, sanırım hepimizin temennisi bu yönde. Yoksa bir otel veya AVM olarak oraya gitmek üzücü olur.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Nisan 21, 2013, 02:26:19 »
Okan merhaba,

Ordu Evinin önünden Bağdat Caddesine bağlanan Dr. Faruk Ayanoğlu Caddesi üzerindeki rayları hayal meyal hatırlıyorum. Ama malesef bu yollarda ne tren ne de senin çizdiğin hatları hatırlamıyorum. Internetten biraz resim aradım. Hat 1970 civarı sökülmüş olmasına rağmen hiç resim bulamadım. Aşağıdaki uydu haritasında hat çok açık olarak belli oluyor. İşaretleme ve paylaşım için teşekkürler.

http://sehirrehberi.ibb.gov.tr/map.aspx?&rw=1ee&cl=4f4  (soldaki 'Harita' tıkla, '(1966) Hava Foto' veya (1946) Hava Foto' tıkla)

Bu arada 1946 da hatta 1966 da Hava Fotolarının olması beni çok şaşırttı.

Sevgiler

Ferda

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Nisan 21, 2013, 14:46:56 »
Merhaba Ferda,

Belediyenin Hava fotografları linkini paylaşmanaçok sevindim, teşekkürler. Daha önceden bilmediğim bir olanaktı. 1966 fotografı ile bir önceki mesajımdaki fotograf uyumlular ben de şimdi daha net seçtim.

Ama 1966 ile 1982 fotograflarını bakınca ciddi şaşırdım. Denizimizi nasıl yemişiz, yutmuşuz ne kadar doldurmuşuz !

Hava fotografları gerçekten şaşırtıcı herhalde askeri amaçlı çekilmiştir, hatırlarsın yakın zamana kadar Harita işi için sadece ordu yetkilendirilmişti.

Bu arada Dr. Müfid Ekdal'ın kitabı Fenerbahçe'nin, geçmişi ve yaşam tarzı hakkında detaylı bilgi veriyor. Belki de artık o bölgenin artık orada veya hayatta olmayan sakinlerinin torunlarının arşivlerinde demiryolunun fotografları olabilir. TCDD'nin böyle bir arşivi var mıdır acaba ? sonuçta Osmanlı'dan bu yana yaşayan bir tarih 1970 gibi çok da eski olmayan bir zamanda yok olmuş.

Teşekkürler.
« Son Düzenleme: Aralık 18, 2014, 11:22:35 Gönderen: Okan »

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Nisan 30, 2013, 01:19:48 »
Okan denizi doldurma tam bir rezalet ama beni en çok dehşete düşüren betonlaşma süreci oldu.
Bu arada bu konuyu merak eden sadece bizler değilmişiz.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=27157&start=0

Sevgiler

Ferda

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Nisan 30, 2013, 09:23:00 »
Serkan Bey ve diğer değerli arkadaşlar,

Paylaşım çok güzeldi. Fenerbahçenin bugünkü halini gözönüne aldığımda, insanın oradan bir tren geçtiğine inanması oldukça zor geliyor.
Bu resimler ve bilgiler insanı mazinin güzelliğini ve doğallığını düşündükçe hüzünlendiriyor.

G. ÖZKAN
G. ÖZKAN

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #14 : Nisan 30, 2013, 12:05:50 »
Okan Bey,
Bahsettiğiniz amatör bisiklet organizasyonuna 2 senedir bisiklet grubumuzla katılıyoruz. Trafiğe kapalı yollardan ve özellikle köprüden geçmek çok keyifli oluyor. İyi kötü bisikleti olan herkese tavsiye ederim. Bu tür organizasyonlar sayesinde ülkemizde çok ihmal edilmiş olan alanlardan biri daha olan bisiklet sporunun de gelişmesine katkısı olacağını da ümit ediyorum. 
Serdar

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Nisan 30, 2013, 21:46:42 »
Ferdacım ,  wowturkey sitesindeki konuyu okuyunca bu sefer treni hatırladım , çünkü orada birisi , önde bayraklı birinin yolu kestiğini yazmış , evet birkaç kez araba içinden , kesilmiş yolda önümüzden  trenin geçtiğini hatırladım sayende.

Ben 1964 den beri Kadıköy'deyim.

Tramwayın ise sadece moda ve Bağlarbaşı tarafına gittiğini hatırlıyorum.

Wowturkey de birileri Bostancıya kadar gittiğini yazmış , bunu hiç hatırlamıyorum , acaba doğru mu yazılanlar?
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Ocak 28, 2015, 10:30:15 »
Ozan beyin konusunun linkini, WowTurkey Linkini ve Can beyin anılarını, sadece birbirine bağlantıları birarada olması için buraya almak istedim. Yazışmaya, Ozan beyin konusundan devam edelim...

Ozan beyin, Fenerbahçe demiryolu ile ilgili resimlerin bulunduğu konusu:
http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=6300.msg59895#msg59895

Bu konuda yazışmaların olduğu WowTurkey linki
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=27157&start=0

Can beyin anıları:
Merhaba,

1950 Kalamış doğumluyum. 1953 yılında Selamiçeşmeye taşındık. (Şimdiki Mustafa Mazhar Bey caddesi) Teyzem 1958 de Fuat Paşa caddesinin demiryoluna bakan başına taşındı ve hala oradadır. Ondan beridir Mazhar bey-Feneryolu-Hatboyu İstanbulda yaşadığım veya İstanbulda olduğum zamanlarda günlük güzergahım olmuşdur. Sokağın şimdiki ismini bilemem, belki benim zamanımda sokak bile değildi, ama hatboyu olarak geçerdi. Feneryolu istasyonunun hemen Haydarpaşa tarafından girişindeki sağ hattan makasla ayrılır, Bağdat caddesini diyagonal olarak keser, hatboyu tabir ettiğimiz güzergahtan Fenerbahçe Orduevine kadar uzanırdı. Hattın Bağdat caddesini kestiği yerde manuel açılır-kapanır bariyerler vardı. Ayrıca o zamanlar Bağdat caddesinin asfalt olmasına rağmen, hattın caddeyi kestiği bölümün parke taş olduğunu hatırlıyorum. Bu güzergahtan bir kere tren geçtiğini gördüm. Tamda Bağdat caddesinin kenarındaydım. Bir buharlı ve iki veya üç kapalı yük vagonu. Hattın nereye kadar uzadığını bilmiyorum, ama benim yaşadığım dönemlerde Fenerbahçe Ordu evine kadar gittiğini biliyorum. Zira üzerinde çok yürüdüm. Hattın iptal tarihini hatırlamıyorum ama 1978-1979 senelerinde hatboyundan geçerken eşime bak ben bu raylar üzerinde çok yürüdüm dediğimi hatırlıyorum. Hat iptal edildi, hatboyunda ray filanda kalmadı, ama Feneryolu istasyonu girişindeki makas daha epey yerinde durdu. 90 ların başında İstasyondan geçerken makasın orada olduğunu hatırlıyorum.

Eh, zaman değişiyor tabii... artık Fenerbahçeye gitmek için trenede gerek yok. Bas gaza, yenge de yanında ver elini Fenerbahçe....

Ama hiç olmazsa çocukluğumuzun banliyö hattının bir arşivi olsaydı elimizde. Torunuma Feneryolundan trene kaçak binip Süreyya plajına kadar kondüktörü atlatmak için neler yaptığımı anlatabilseydim. Göztepe istasyonunda Annemle oturduğumuz bankda yok şimdi, bende zaten artık Erenköy pazarına gitmiyorum.

Bu akşam nostalji sardı beni, yaşlılığıma verin ne olur,

Saygı ve sevgilerimle,

Can

« Son Düzenleme: Ocak 28, 2015, 10:39:44 Gönderen: Okan »

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Ocak 28, 2015, 21:14:19 »
Ellerine health Okan.... :D

not: g nin yumusagi yok da.... ;D

sanki  soft un var ki..... ;D

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Ocak 29, 2015, 00:28:23 »
Ellerine health Okan.... :D

not: g nin yumusagi yok da.... ;D

sanki  soft un var ki..... ;D

Mehmetcim gavuristandan yazınca böyle yumuşak g siz oluyor tabi , bize hem Avusturyadan hem de Almanyadan bol resim getir gelirken.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Ocak 29, 2015, 07:48:32 »
konuyu basta buraya yazmamamın sebebi bu mesaja cevap almayacağımı düşünmem oldu .bunu düşünmemin sebebi işe internette yakın tarih     
hakkında bile hiç bir şey bulamıyorsunuz. örneğin yunus istasyonu hakkında iki fotoğraftan fazlası yok aydın eski istasyonu hakkında hiç fotoğraf yok hatta tcdd izmir müzesi müdürü benden aydın eski istasyonunun fotoğrafını isteyince dumura uğradım .neyse konunun kısacası teşekkür ederim Okan bey konu gerçek yerinde diğer linki silebilirsiniz.