Gönderen Konu: tren garlarımız ve istasyonlarımız  (Okunma sayısı 409400 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
Ynt: tren garlarımız ve istasyonlarımız
« Yanıtla #1120 : Şubat 08, 2016, 00:53:38 »
diğer yandan görünüşü

Çevrimdışı muharrembey

• Forum Üyesi
« Yanıtla #1121 : Şubat 08, 2016, 15:16:55 »
Rica ederim Ozan bey.
Resimler için teşekkürler.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1122 : Şubat 10, 2016, 06:25:21 »
binanın arka tarafı

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1123 : Şubat 10, 2016, 06:27:05 »
wc binası

çeşmesi

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1124 : Şubat 10, 2016, 06:28:11 »
veda zamanı

Çevrimdışı Ugur

• Uğur Kadıköylü
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Türkiye / Manisa
  • Manisaspor
    • Siber Savaş
« Yanıtla #1125 : Şubat 13, 2016, 11:51:24 »
Muharrem Bey Manisa'nın eski istasyonu ile ilgili benim arşivimde tek 1 tane fotoğraf var şuanki istasyon binası ile eski istasyon binası arasına başka bir tane inşa edildi mi bilmiyorum bunun bilgisini bende bulamadım.
Millî olmayan bir hükûmet milleti her vasıta ile felâkete götürdüğü zaman, bu milletin her ferdinin millî duygulara kapılarak isyan etmesi hak değil, millî bir görev olur.

Çevrimdışı muharrembey

• Forum Üyesi
« Yanıtla #1126 : Şubat 14, 2016, 10:21:17 »
Merhaba Ozan bey,Paylaştığınız Manisa tren istasyonu resimlerinin çeşitli açıdan örnekleri benim arşivimdede var.Yaptığım araştırmaya göre İzmir Kasaba deniryolunun ,İzmirden Kasabaya(Turgutlu) kadar  İngiliz şirket tarafından inşa dilip 1890 yılına kadar işletildiği,sonrasında siyasi sebeplerler  hat imtiyazının ingiliz şirketten alınarak ,kademeli olarak  Bir uçta bandırmaya,diğer uçta afyona kadar uzatılşması hattın işletilmesi Fransız  Chenin de Fer Smeyrne Cassaba Prologment  şirketine verildiği,  bu şirketin 1934 yılına kadar hattı işletim sonrasında hattın devletleştirildiği biliniyor.Gelelim bu her iki şirketin istasyon binası mimarilerine, Manisadan geriye Basmahane garına,İzmir-Aydın demiryolu istasyonlarını  karma incelediğimizde karma taş yapılardır,ortak mimarı görülmez,Oysa Manisa-Afyon,Manisa -Bandırma ara Şehir garları ara istasyon bina mimarileri gözlendiğinde  şehirler için büyük,ara istasyonlar için küçük 2 tip ortak mimarinin istasyon ve gar binalarına uygulandığı görülüyor.İzmir kasaba ve İzmir Aydın demiryolu  gar ve istasyon binaları az  bir istisna sonradan yapılmamış,sözleşmeleri dahilinde demiryolu inşası ile birlikte yapılmıştır. Bu bilgiler ışığında Manisa Tren garı izmir -kasaba demiryolu ingliz şirket zamanında inşa edildiği  genelde karma taş ahşap karışımı mimari kullandığından Balıkesir-Afyon,uşak  gar binaları benzeri görkemli mimari mümkün değildir,paylaştığımız resimdeki eski Manisa gar binası şiket  ingiliz yapımıdır.Belki dikkatinizi çekmiştir,Manisadan İzmire bir geride Horozköy istasyonu dogası gereği ingiliz ortak yapı olması gerekirken, Abide gibi  Fransız şirket mimarisi taşıması  büyük bir soru işareti bırakıyor,Muhtemelen yangın benzeri sebeple bu istasyonu  fransız şirketkendi zamanında yeniden  yaptı ve kendi mimarisini uyguladı.Çok selamlar .

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1127 : Şubat 15, 2016, 10:34:34 »
uğur ve muharrem bey mail adresimi veriyorum bana Manisa eski istasyon fotoğraflarının küçültülmemis fotoğraflarını yollarsanız çok sevinirim

ozan.dik@hotmail.com

Çevrimdışı muharrembey

• Forum Üyesi
« Yanıtla #1128 : Şubat 15, 2016, 15:15:16 »
Bir önceki yorumumda Uğur bey demem gerekirdi, Paylaşımlar genelde Uğur beyden geldiği için  alıştık,kusura bakmayın
Ozan Bey E postanızı kontrol ediniz.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1129 : Şubat 24, 2016, 13:35:40 »
03-66 Manisa istasyonu (eski istasyon) Muharrem Semerci beyin yolladığı fotoğraflar eksik istasyon parçalarından biriydi. bu istasyon günümüze kadar gelememiştir.

« Son Düzenleme: Şubat 24, 2016, 13:46:40 Gönderen: Ozan Dik »

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1130 : Şubat 24, 2016, 13:45:46 »
.

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1131 : Şubat 24, 2016, 13:46:51 »
Sevgili Ozan Kardeşim muhteşem resiatilni soluksuz takip ediyorum..... :-* :-* :-*

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1132 : Şubat 24, 2016, 13:49:02 »
Sevgili Ozan Kardeşim muhteşem resiatilni soluksuz takip ediyorum..... :-* :-* :-*

teşekkürler istasyonları tamamlamaya çalışıyorum....

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1133 : Şubat 24, 2016, 13:53:36 »

Sana yakında sende olmayan bir istasyonun resimlerini göndereceğim....yayınlaması sana ait.... ;)

Çevrimdışı Ugur

• Uğur Kadıköylü
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Türkiye / Manisa
  • Manisaspor
    • Siber Savaş
Ynt: Tren Garlarımız Ve Istasyonlarımız
« Yanıtla #1134 : Şubat 24, 2016, 14:34:36 »
Ozan abi fotoğraflar harika hemen arşivledim. Çok teşekkürler Manisa'nın eski fotoğraflarını yayınladığın için.
Millî olmayan bir hükûmet milleti her vasıta ile felâkete götürdüğü zaman, bu milletin her ferdinin millî duygulara kapılarak isyan etmesi hak değil, millî bir görev olur.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
Ynt: Tren Garlarımız Ve Istasyonlarımız
« Yanıtla #1135 : Şubat 25, 2016, 00:13:03 »
Ozan abi fotoğraflar harika hemen arşivledim. Çok teşekkürler Manisa'nın eski fotoğraflarını yayınladığın için.

uğur  bey bunun için baba değil fotoğrafları yollayan Muharrem Semerci beye teşekkür edelim

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1136 : Şubat 25, 2016, 00:16:21 »

Sana yakında sende olmayan bir istasyonun resimlerini göndereceğim....yayınlaması sana ait.... ;)

süper bir haber bu en kısa zamanda bekliyorum ayrıca eski Aydın ve menemen (kubilay) istasyonları fotoğrafları eksik bir türlü bulamıyorum

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #1137 : Şubat 25, 2016, 01:13:23 »
Ozancım , bir kere daha eline ve motoruna sağlık  ;D diyorum , yaptığın iş gerçekten faydalı ama bence daha önemlisi , bu kadar emek verdiğin çalışmayı keyifle ve hiç sakınmadan hepimize sunman , herkesle yardımlaşman ,  uyumluluğun ve kibarlığın.

Tam MTK ya yakışacak adamsın.

Ayrıca son zamanlarda yardımını esirgemeyen Muharrem Semerci beye de özel teşekkürler.

Bir ilk baharda senin fotoğrafladığın ve benim imrenerek baktığım tüm istasyonları trenle gezeceğim , ılık bir öğleden sonrası bazılarında gözüme kestirdiğim salaş sevimli kafelerde çay içeceğim.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1138 : Şubat 26, 2016, 11:59:41 »
Ozancım , bir kere daha eline ve motoruna sağlık  ;D diyorum , yaptığın iş gerçekten faydalı ama bence daha önemlisi , bu kadar emek verdiğin çalışmayı keyifle ve hiç sakınmadan hepimize sunman , herkesle yardımlaşman ,  uyumluluğun ve kibarlığın.

Tam MTK ya yakışacak adamsın.

Ayrıca son zamanlarda yardımını esirgemeyen Muharrem Semerci beye de özel teşekkürler.

Bir ilk baharda senin fotoğrafladığın ve benim imrenerek baktığım tüm istasyonları trenle gezeceğim , ılık bir öğleden sonrası bazılarında gözüme kestirdiğim salaş sevimli kafelerde çay içeceğim.

Kemal Omay bey teşekkür ederim .Bilgi suç bilgi ceza olmamalı amacım Türkiye deki bütün istasyonları sıralamak en azından bir kısmını basardığıma inanıyorum . motorum olur olmaz devam ve burada da paylasacağım .......

Çevrimdışı bianco

• Forum Üyesi
« Yanıtla #1139 : Şubat 27, 2016, 00:55:44 »
Coşkunoğulları İstasyonu  :'( ;)