Gönderen Konu: 1/1250 Ölçek Mini Gemiler Ek-3  (Okunma sayısı 6572 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Varşova Ekspresi

• Forum Üyesi
1/1250 Ölçek Mini Gemiler Ek-3
« : Mayıs 06, 2012, 12:21:40 »
ilave görseller

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: 1/1250 Ölçek Mini Gemiler Ek-3
« Yanıtla #1 : Mayıs 06, 2012, 20:58:24 »
Murat kardeşim , bu maketlerin boyu ortalama kaç santim acaba ?
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Mayıs 06, 2012, 21:16:24 »
Merhaba,
10-11 cm ile 19-20 cm arasında değişiyor.

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Mayıs 06, 2012, 21:30:11 »
Unuttum! Yüzen havuzun yakınındaki römorkör ve mavna yaklaış 3'er cm.
Doğal olarak aynı ölçekte daha seyredilir detaylara sahip gemi modelleri için büyük tonajlı gemilerin modelleri elverişli. Yani bir römorkör bu ölçekte ister istemez yeterince göze hitap edemiyor. Ancak Örneğin bir transatlantik oldukça hoş görünüm veriyor.
Elimdeki modellerin çoğunu ocak ayında istanbula gerldiğimde getridim ve İstanbul'da bıraktım. burada birkaç yeni aldığım büyük model cvar. Onların fotoğrafını da yarın çekip gönderirim.
Selamlar, saygılar.
Murat Koraltürk

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mayıs 06, 2012, 21:44:38 »
Kemal bey merhaba,
Başka bir konuda bilginize başvurmak istiyorum. Ben dioramam için loko, vagon, ray dışında da malzeme almaya başlayacağım. Bazı yapılar kurulu halde Faller'den satın aldım. Bazıları ise demonte halde, bazıların ise 2. el monte halde aldım, hatta taşıması kolay olsun diye bunları uygun yerlerinden yapşkanalrından ayrıp demonte hale getiriyorum. Malum İstanbul'a temelli dönüşümüzde benim de eşimin de kitabı, eşyaları bir de benim bütün bu malzeme çok yer tutacak diye.
Öğrenmek istediğim husus dioramanın yüzey kaplaması ile ilgili. Şöyleki ben dağ, tünel veya herhangi bir eğimli arazi kurgusu yapmayacağım. Alanın önemli ir bölümü raylar, istasyon yanında bir otopark, yük ambarı ve hemen yanındaki konteyner terminali gibi alanlarla kaplı olacak. Yani yeşil alan az olacak. Daha doğrusu geniş yeşil boş alanlar çok kıt olacak. Yşil alanlar daha çok yol, demiryolu ve park alanlarının kenarlarında sınır gibi olacak. Dolaysııyla yeşil alan kaplama ile ilgili ne öneririsiniz.Örneğin Busch'un üstü çim gibi farklı renk-ton seçenekelrinde rulolar halinde satılan grass paketleri var. Bunları mı kullanayım yoksa yeşil alan dışını eger kaplamam uygunsa dğşemeyi düşündüğüm yine Busch'un stones malzemei ile kapladıktanb sonra yeşil alan olarak kalan yerleri fundalık, çalı, çırpı görünümü veren foam scatter material ile mi kaplayayım? Bir de daha önemlisi ray yatakları, balast meselesi var. Onlar için ne yapayım. Mantar ray yatağı mı alayım? Yoksa başka bir şey mi? Küçük taneciklerden oluşan farklı renklerde olan balast paketleirnden mi alayım ve tabii    yapıştırıcı.
Son olarak küçük bir kanal kıyısı rıhtım ilavesi yapacağım. Artitec'in 1/160 ölçek mavna, nehir gemisi ve rıhtım kenarlıkların satın aldım. Kanal suyunu veya deniz  oalrak da olabillir neyle yapmamı öneririsiniz. Sanırım iki tür malzeme var, biri bir jel,  diğeri kağıt baskı.
Selam ve saygılar

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mayıs 06, 2012, 22:12:04 »
Merhaba,
Ekli 3 fotograf s/s Imperator tranatlantiğinin 1/1250 ölçek modeline ait. geminin orjinali 280 metre boyunda idi. Model yaklaşık 23 cm. Söküp ölçemedim. Fotograflar çok da iyi değil ancak bu geminin alameti farikası olan burnundaki kartal figürü dahi bulunmakta.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mayıs 08, 2012, 20:55:13 »
Murat kardeşim , çimen yapmak için rulo alma , çok yapay duruyor , zemine bildiğimiz toprak kaplanıyor , üzerine çim yapmak için Noch'un yeşil tozlarından al.
Aslında Harun beyde Woodland scenic marka her türlü yüzey malzemesi var onları taşımana değmez.
Ayrıca yine Proseste ki yerli üretim ray mantarları ve balast dökme aleti bir harika , ordan balast filan taşıma burdan uydurmak mümkün.
Sen hele bir gel bir günde hepsini kavrarsın burada , merak etme.
Su konusunda birşey diyemiyorum sen karar ver , ben de su yapacağım ama işyerimin polyestercisi gelip dökecek.
Sen istersen faller vs markaların dökme su malzemesini al.
Kağıt gibi olan su malzemesi  seni tatmin etmez.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mayıs 08, 2012, 22:36:57 »
Merhaba,
Cevabi mektubunuz için teşekkür ederim. Zaten yüküm çok. Öyleyse birşey taşımama gerek te yok Proses'ten Harub bey'den satın alırım. İzniniz olura bir şey daha soracağım bir de hat boyu elektirk direkleri oluyor. Malum elektirkli lokolar için orada ne öerirsiniz. Kaç santimde bir yerleşitirmek gerekiyor? Ona göre mi bir hesaplama yapılıyor. Buradan almamı önerişseniz hangi marka-model alayım?
Selam ve saygılar.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Mayıs 09, 2012, 01:00:05 »
Galiba Vollmer 'in N ölçek için bir start paketi var , direk ve telleri içinde , hem ucuz hem iyi , tellerin boyu direklerin yerleşimini gösterir sana , ona göre hattın için kaç direk gerekli hesaplarsın.

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Mayıs 09, 2012, 11:13:46 »
Teşekkürler,