Gönderen Konu: Buharli lokolarda ses senkronizasyonu  (Okunma sayısı 3690 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Buharli lokolarda ses senkronizasyonu
« : Mart 20, 2012, 01:45:05 »
Merhaba,

Arkadaşlarım bilirler, ben dizelciyim. Ama dostumuz Harun TCDD 45161 i yaptırdı ve hemen birer tane edindik. Ankarada dostum Oruç la birlikte bu lokonun modifikasyonlarına başladık. Işıklar, hava pompası, hava tankları, jeneratör v.b. bayağı yol aldık. Buharlı loko konusunda bayağı cahil olduğumdan, bu konu üzerinde kafa yormaya başladım. Bildiğiniz gibi 45161 ses dekoderi ile birlikte. Ses dekoderi üzerinden  CV 117 ile çuf sesi ayarını yapmak mümkün. Buharlı lokolara aşina olmadığım için biraz araştırma yaptım. Edindiğim bilgiler doğrultusunda Lokonun sürücü tekerleklerinin her tam bir turunda dört defa çuf sesi duymanız gerekiyor.

Buharlı lokolarla haşır neşir dostların bu konuda bana yorum yapmalarını bekliyorum.

Sevgiler,

Can

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Buharli lokolarda ses senkronizasyonu
« Yanıtla #1 : Mart 21, 2012, 02:12:13 »
Bu konunun uzmanı olarak şunu ekleyeyim bari sayın arkadaşım , bir biyel kolunun 100 de birinin bir dönüş çapında ve 2 tur atması sırasında bir buçuk çuf çuf yapması gerektiğini yazmamışsın . ;D

Ne yorum yapalım ki kaardişim , herşeyi yazmışın zaten

Sayende yeni bişey daha öğrendik vallahi  , bizim lokolar kafasına göre çufluyormuş demek ki , neyse ayar yapmaya bize de bekleriz artık............
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Mayıs 02, 2012, 01:10:16 »
Sevgili dostlar,

Doğrumu yanlışmı diye bir soru sordum, hiç yanıt gelmedi.

Yav, bi milyon buharlı lokosu olan sevgili arkadaşlar, Kemal, Barbaros, Okan, Ufuk (Ben sadece bunları tanıyorum) hakikaten merak etmedinizmi.

Geçenlerde Oruçla birlikte tornada loko ışıkları için pvc boru çektiriyoruz, aynı konu açıldı. Bir turda dört çuf sesinin olmaması gerektiği üzerine tartışıldı. Kafayı taktım bir kere. Önce Kanadadaki model trenciler birliğine bir mail attım. Dahası bir hafta sonu Koç Müzesine gidip dostumuz Ersana bu konuyu açtım.

İki tarafda aynı şeyi doğruladı. Standart bir lokoda iki piston mevcuttur. Bir piston, bir teker turunda bir itiş yapar (İtiş çufu) ve kullandığı buharı atar (Tahliye çufu). Dolayısı ile iki piston olduğuna göre bir turda dört çuf mevcuttur.

Eh, siz bilirsiniz, geldiğimde çuflarınızla dalga geçebilirim artık  ;D çuflarınızı ayarlayın.

Varmı dizel gibisi, basarsın marşa onaltı silindir birden gürülder, atarsın iki kademe, o homurtu ömre bedel....

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Mayıs 02, 2012, 01:40:35 »
Buharlı lokoların sesinden 2 mi 3 mü yoksa 4 silindirli mi olduğunu anlıyorduk ama bunun tekerlek ile olan ilişkisini bilmiyoduk , öğrenmiş olduk.Ayar yapmaya bize de bekleriz.............. ::)
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.