Gönderen Konu: TCDD 45161 (Stanier 8F Class) Model İncelemesi  (Okunma sayısı 90702 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
Ynt: TCDD 45161 (Stanier 8F Class) Model İncelemesi
« Yanıtla #60 : Ocak 29, 2012, 02:50:56 »
teoman hocam. benim latife ettiğimi bilirsiniz sanırım..
okan kardeşim gayet guzel özetledi.. siz bu çalışma ve paylaşımlarla platine getirdiniz işi...
bilgi veren pylaşımlarınızı ilgi ile izliyoruz ve devamını bekliyoruz..
sevgiyle..

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #61 : Ocak 29, 2012, 23:09:11 »

Mustafa Bey, TCDD 45161 model lokomotif çalışmamıza gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederim.

Haldun Bey, sizin içten duygularınızla latife ettiğinizi çok iyi biliyorum.

Çalışmamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkürler. Elimizden geldiğince sizlerin de katılımı ile hep birlikte bilgi paylaşımını
gerçekleştiriyoruz.

Okan Bey, nazik ve ince düşüncelerinize çok teşekkür ederim.

Hasan Ulutaş Bey’in ürettiği fenerlerde ölçü olarak bir değişim olacak
(Fenerlerin çapları biraz büyüyecek).

Hasan Bey ile iletişim halinde çalışmaları sürdürüyoruz.

Hasan Bey, üstün bir ustalık ile fenerleri yapmasının yanı sıra ‘’Engelatan’’, ‘’Hava depoları’’, Hava kompresörü çalışmalarının
yapımını sürdürmektedir.

Bilindiği üzere Hasan Bey’in forumdan izlediğimiz kurgu çalışmaları hepimizin beğenisini kazanmıştır.

TCDD 45161 için yaptığı çalışmalarda çok güzel olacaktır. İlk etapta yapmış olduğu fenerlerin

Hasan Bey’ bu konuya paylaşımcı ve üretici bir anlayış ile katkıda bulunmuştur. Fenerler ile birlikte diğer parçalarda bana
ulaştığında lokomotif üzerinde ilgili yerlere takıp, sizlere bu çalışmaları mutlaka aktaracağım.

Hasan Bey’e buradan bir kez daha çok teşekkür ediyorum.

Elektrik konusunda Harun Bey bilgili ve bu konuda yetenekli olduğu için dekoder, hoparlör, lamba bağlantıları vb. konuları
bizler ile mutlaka paylaşacaktır.

Buhar üreteci ile ilgili uygun bir yerin lokomotif içinde olup olmadığını lokomotif modelinin iç detaylarından inceleyip, saptamak
daha uygun olur.

Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi uygun yerin baca altına gelen alanda olacağı düşünülebilinir.

Yurtiçi ve yurtdışı model malzemesi satılan yerlerden isteğe göre duman jenaratörü sağlanıp, lokomotife takılabilinir.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #62 : Ocak 30, 2012, 00:24:38 »

Model üzerine uygulayacağımız engelatan parçasının montajı ile ilgili deneme amaçlı bir ön çalışma yaptık.

Hasan Bey’in gerçek engelatan fotoğraflarından yararlanarak yapmış olduğu model engelatan parçası, henüz gelmediğinden
elimizde bulunan bir başka engelatan parçası ile lokomotif üzerine geçici bir montajlama yaptık.

Kılavuz dingilinin önünde bulunan, hem kuplör bağlantısı hem de ağırlık yaparak tekerlerin raya tam oturmasını sağlayıp, aynı
zaman da raydan çıkmasını önleyen kılavuz tekerler arasında bulunan parça üzerine engelatanı yapıştırdık.

Kılavuz teker dingili oynar bir parça olduğundan dönüş raylarda, üzerine yapışık bulunan engelatanı da hareket ettirmektedir.

Eğer engelatanı iki tampon arasına sabit bir parça olarak montajlamayı düşünürsek, bu kez kılavuz tekerlerin kıvrım raylarda
engelatana çarpmasını önleyemediğimiz gibi raydan çıkmasını da önleyemeyiz.

Bu parçanın kesilip kısaltılması durumunda ise ağırlık durumunun azalması ile dingilin kıvrım raylarda deray olma durumu ortaya
çıkabilir.

Bu durumları dikkâte alarak oynar konumda olan dingilin ön kısmına engelatanı yapıştırdık.

Düz raylarda görüntü olarak bir sorun olmaz iken kıvrım raylarda engelatan sağa sola oynadığındangörüntü gerçeği pek
yansıtmamaktadır.

Bu açıklamalarımızı fotoğraflar üzerinden izleyebilirsiniz.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #63 : Ocak 30, 2012, 18:23:43 »
Ben de  bu loko için  " kim  en iyi  % 100 Türk lokosu yapacak " yarışması açalım demiştim ama kimin birinci olacağı bence şimdiden belli.

Ya da yarışmaya Teoman hocayı almayalım , Asterix teki Hopdediks gibi yarışlara katılması yasak olsun  çünkü o çocukken boya kazanına düşmüş  ;D

YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #64 : Ocak 30, 2012, 23:21:11 »

Kemâl Bey, burada bu konu üzerinde çok güzel birliktelikler,ortak paylaşımlar oluşturduk.

Yarışma düşünceniz çok güzel. Türk Lokosu oluşumuna katkı sağlaması ve teşvik edici çalışmalara yöneltmesi bakımından
güzel bir öneri.

İstekli ve ilgili modeltren sever arkadaşlarımızdan çalışmalara başlayanlar mutlaka olmuştur.

Yarışama tabi ki bahane, asıl amaç modeltrenci arkadaşlarımızın elinde olabildiğince Türk Lokosuna yakın bir model lokomotif
sahibi olmalarıdır.

TCDD 45161  benzer model lokomotif üzerinde çalışmalarımız artık anonim olmuştur.

TCDD lokosuna uyabilecek çalışmalar ile bir takım ruhu anlayışında katkımız olabiliyorsa ne mutlu bizlere.

Hasan Ulutaş Bey’in yapmış olduğu katkılar (lambalar, engelatan, hava depoları, hava kompresör çalışmaları) her türlü
övgünün üzerindedir.

Bu gün 30 Ocak 2012 Hasan Bey yapmış olduğu çalışmaları bana yolladığını iletmiştir.

Bu çalışmalar bana ulaştığında sizler ile hepsini model üzerine uyarlayarak paylaşacağım.

Okan Bey’in önerisini dikkâte alarak, buhar üretecini model üzerinde deneme amaçlı uygulama çalışması yaptım.
Bu çalışmayı aşağıda izleyebilirsiniz.

Okan Bey, dekoder ve hoparlör Harun Bey’in işi olduğundan bu konudaki açıklamaları kendisinden bekleyeceğiz.

Buhar üreteci düşünceniz çok yerinde oldu. Elimden geldiğince sizlere buhar üretecinin lokomotif üzerine uyarlanışını
aktarmaya çalışacağım.

Model lokomotifimize uygun buhar üreteci araştırmasını internet üzerinden yaparak 8F lokomotif modelinin baca yapısına
en uygun olabilecekleri tespit ettim.

Hobbytime mağazasının İzmir’de bulunan şubesine bu akşam üzeri (30  Ocak 2012) iş çıkışı giderek orada uluna çeşitli
yapıdaki buhar üretecilerini inceledim.

Yapmış olduğum inceleme sonucunda model lokomotifimizin baca ve iç yapısına en uygun olan SEUTHE marka No: 22
olanını aldım.

SEUTHE dan üreteci ile birlikte duman oluşumuna yarayan sıvı, bu sıvının duman üreteci içerisine aktarmaya yarayan
enjektör bulunmaktadır.

Seçmiş olduğumuz duman üretecinin dış yüzeyi plastik ile kaplanmış.

Elimizde bulunan bir başka duman üreteci ile karşılaştırdığımızda, görüldüğü gibi yeni aldığımızın yapısı; baca girişindeki
ince yapısı ile 8F bacasına uygun görülmektedir.

Ayrıca metal olan bu parçaların, içine konan sıvıyı dumana dönüştürmesi için ısındığında, lokomotifin gövdesine zarar

vermemesine yönelik yeni aldığımız parçanın plâstik kaplamalı olarak üretilmesi çok iyi olmuş.

Duman üretecini, lokomotif modelimizin içine doğru yerleştirmeye çalışıyoruz.

Görüldüğü gibi duman üreteci çok güzel bir şekilde baca içine ve gövdeye yerleşiyor.

Üstten baktığımızda modelin baca çapına çok uygun olarak duman üretecinin yerini aldığını gözlemliyoruz.

Gövde ve alt şasinin birleşmesinde duman üretecinin engel olmadığı gövde içinde çok uygun bir şekilde yer aldığını görüyoruz.

Üst gövde ile şasinin birleşmesinde herhangi bir sorun olmadığı duman üretecinin lokomotif modeline uygun olduğunu izliyoruz.

Duman üretecinin lokomotife kablo bağlantılarını, elektrik işlerinden anlayan modelci bir arkadaşımızdan yardım alarak yapacağız.

Duman çıkarır görüntülerini de sizler ile paylaşacağız.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #65 : Şubat 01, 2012, 01:27:40 »

Hasan Ulutaş Bey’den, TCDD 45161 model lokomotif için beklediğimiz ek parçalar geldi.

El yapımı parçaları çok güzel işleyip, TCDD buharlı lokomotif modelinin Türk Lokosu’na dönüşümünde göstermiş olduğu  ilgi
ve hassasiyetinden dolayı huzurlarınızda Hasan Bey’e teşekkürlerimi sunmayı bir borç bilirim.

Sevgili Hasan Bey ürettiğiniz parçalar için ellerinize sağlık.

Hasan Bey’in el yapımı engelatan, hava kompresörü, hava depoları, lokomotif fener lambaları

Hava pompasının detaylarını gözlemliyoruz. Aslına çok uygun 1/87 ölçekte yapılmış

Engelatanı lokomotifin ön tarafına sabitleyeceğimiz için kılavuz tekerleklerinin arasında yer alan ve dönüşlerde takılan
kuplör bağlantı parçasını, tekerleklerin dibinden kesiyoruz.

Bu parça metal olduğundan kıl testere ile kesiyoruz.

Kesilen parçayı eğe ve sonra zımpara ile tefsiye edip, siyaha boyuyoruz.

Kılavuz tekerleklerin sağa sola dönüşünün kontrol ederek engelatan parçasına takılıp takılmadığını inceliyoruz.

Fotoğrafta kılavuz tekerleklerin rahatlıkla döndüğünü görüyoruz.

Engel atanın üstten görünümünü kontrol ediyoruz. Aslına uygun yerleşmiş olduğunu görüyoruz.

Lokomotifin eklenen parçalarını bir bütün olarak yerlerinde görerek kontrolümüzü yapıyoruz.

Eklenen parçaların lokomotif üzerindeki uyumunu inceleyip, fenerlerin, engelatanın, hava pompasının ve hava depolarının
yerlerine uygun ölçülerde yerleştiğini görüyoruz.

Model lokomotifimizi ray üzerinde engeletanın ray ile uyumunu inceliyoruz.

Çalışmamıza bundan sonraki aşamalarda, kırmızı vinil ile kapladığımız parçaların üzerinden vinili sökerek, biyel kolları, tekerlek
iç yapılarındaki ağırlık parçaları,kazan altı yürüme panellerinin kenarlarını kırmızı  boya kullanarak renklendirme çalışmalarıyla
devam edeceğiz.

Ayrıca iyi sonuç alabilirsek tekerlek kenarlarının yanaklarını beyaz ile boyayacağız.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #66 : Şubat 01, 2012, 01:53:29 »
Teoman bey merhaba,

Boyama esnasında, kullanacağınız boya marka ve renk kodunu yazarsanız sevinirim.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #67 : Şubat 01, 2012, 13:22:48 »
Katkıda bulunan herkese teşekkür ederken Teoman Bey'in titiz çalışmalarına ve zevkli anlatımına bir kez daha hayran kaldığımı vurgulamak isterim. Saygı ve sevgilerimle... İlyas Şıklar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #68 : Şubat 01, 2012, 19:44:44 »

Can Bey, boyama işlemlerinde boya, renk ve buna bağlı olarak lokomotif üzerinde yapılacak uygulamalara yönelik tüm
açıklamaları aktarmaya çalışacağım.

İlyas Bey, ilginize ve güzel düşüncelerinize çok teşekkürler.

İhsan Bey, duman üreteci ile ilgili uyarınız çok yerinde oldu. Teşekkürler.

Bu model içine duman üreteci takmayı düşünen arkadaşlarımızın da dikkât etmeleri gereken bu uyarı doğrultusunda duman
üretecisini lokomotif dışında çalıştırıp, ısısını kontrol etmek gerekecek.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Mustafa Kaya

• Forum Üyesi
« Yanıtla #69 : Şubat 01, 2012, 20:26:13 »
Merhabalar Hasan Bey ve Teoman Bey,

çok ince işçiliğiniz ve mükemmel yaratıcılığınız karşısında hayran kalmamak mümkün değil tek kelime ile harika.
( PERFECT ! )

Saygılar Mustafa...

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #70 : Şubat 02, 2012, 00:23:14 »

Duman üretici ile yaptığımız deneme çalışmalarında edindiğimiz izlenimleri sizlere aktararak konuya devam ediyoruz.

Buharlı lokomotif modelinin dışında duman üreticisini masa akrobatına takarak duman sıvısını içine enjekte ettik.

Duman üreticisinin kablolarını adaptöre bağlayarak çalıştırdık. Dumanın çıkış yoğunluğu adaptörün voltunu arttırarak elde
ediyoruz. Düşük voltta bir başka deyişle lokomotif düşük hızda iken duman cılız çıkmaktadır. Hız artırılınca yani volt
yükseltilince ısı artmakta ve duman daha yoğun bir biçimde çıkmaktadır.

Duman üreticisini elimize alarak ısınmasını kontrol ediyoruz.

İhsan Bey’in uyarısının doğruluğunu bu alete dokunarak anlıyoruz. Ne yazık ki duman üreteci ısınmaktadır. Metal kabın
dışındaki plastik koruyucuya rağmen parmaklarımızda hissedilir derecede sıcaklık oluştuğunu algılıyoruz.

Model üzerinde duman çıkışını kontrol etmek üzere lokomotif modelinin içine duman üreticisini takarak model üzerinde
deneme yapıyoruz. Belli bir süre tuttuktan sonra yaklaşık 1 dakikalık bir süre içinde baca çevresinin ısındığını fark ediyoruz.

Duman üreticili olarak bu lokomotifi kullanmak isteyenler bu duruma çok dikkât etmelidirler.
Aksi takdirde gövdede ısıdan kaynaklanan bozulmalar olabilir.

« Son Düzenleme: Şubat 02, 2012, 09:21:13 Gönderen: Teoman Kardaşlar »

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #71 : Şubat 02, 2012, 12:33:01 »
Teoman Bey,

Bizler ile paylaşmış olduğunuz detaylı çalışmalar için bir kez daha teşekkür ederiz, Duman  ünitesini nereden temin ettiğinizi öğrenebilirmiyiz  bir de bağlatıyı direk motoramı uyguladınız açıklayabilir iseniz çok seviniriz,

saygılar sevgiler

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #72 : Şubat 02, 2012, 19:37:24 »

Önder Bey, duman üreticisini HobbyTime İzmir Şubesinden aldım.

Bağlantıyı, geçici olarak deneme amaçlı kabloları dışarıda kalacak şekilde adoptöre bağladım. Gövde üzerinde boyama
çalışmaları yapılacağından bir süre duman üreteci dışarıda bekleyecek.

Tüm boyama çalışmaları bittiğinde lokomotif modelinin kazan ve markiz gövdesi şasiye bağlantı yapıldığında duman üreteci
gövde içinde kalıcı olarak bağlantıları yapılacak. Büyük olasılıkla motora bağlantı yapılacak.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Ankara merkez mağazasındaki ürünün linki:

http://www.hobbytime.com.tr/model-tren-seuthe-duman-jeneratoru-ince-ve-plastik-bacali-lokomotifler-icin-ho-olcek-10-16-volt-10-ml-sivi-ve-siringa-ile.ht

Çevrimdışı sener

• ?ener DO?AN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #73 : Şubat 02, 2012, 22:11:10 »
Teoman ağabi çalışmanı hergün takip ediyorum. Diğer çalışmalarında olduğu gibi döktürüyorsun maşallah.
Ayrıca açıklamalı anlatımınız güzel bir ders bizim için. Ellerine sağlık.

Benim dijital sesli 45161' im de bugün elime geçti,
ah!... fakat görülmez kaza, merakımdan lokoyu incelerken, dikkatsizliğimden tenderin üst plastik kasası havyanın ucuna değdi ve delindi.
Hemen bir parça plastikle yamayıp çok göze çarpmayacak hale getirdim. İlk defa böyle birşey yaşadım, canım acıdı açıkçası.
Yine de içim rahat etmiyor, bu kasayı yenilemem lazım. Bu kasayı veya tenderi bulabilir miyim, getirtebilir miyiz veya nasıl bulurum.

Bilen arkadaşlar yazarlarsa memnun olurum. Harun ağabiye de soracağım.

Teşekkürler, saygılar.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #74 : Şubat 03, 2012, 07:17:53 »

Şener Bey, güzel sözleriniz için teşekkürler.

8F TCDD 45161 model lokomotifinizi güle güle kullanın demek isterdim.
Ancak sizin de belirttiğiniz gibi tenderde yaşadığınız durum üzücü olmuş!
Sağlık olsun.

İlk aklıma gelen; Harun Bey aracılığı ile modeli üreten firmadan  tender kasası istetmek olabilir.

İkinci olasılık 2. el satışı yapan internet sitelerinde araştırma yapmak.

Bir başka seçenek tenderde meydana gelen hasarı tamir etmek.

Tender üzerindeki hasarı fotoğraflayıp, foruma aktarabilirseniz buradan gözlemleyip, bir çözüm bulmaya çalışabiliriz.

Karşılaştığınız bu durum için tekrar geçmiş olsun.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı sener

• ?ener DO?AN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #75 : Şubat 03, 2012, 22:36:57 »
Teoman ağabi verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

Ben hasar oluştuğunda beklemeden hemen tamir ettim.

Resimleri şimdi çektim biraz bulanık ve flaşın parlaklığı da görüntüyü bozuyor ama çıplak gözle çok dikkat çekmiyor.

Yanan yer biraz da yanmanın etkisiyle şişme yaptığından, hasar gören yeri önce dikdörtgen şeklinde kesip tesviyeledim, daha sonra buraya uygun siyah plastik parçayı yapıştırıp tekrar tesviyeleyerek aynı şekli vermeye çalıştım. Yapıştırdığım parça desenli ama göze çarpmıyor.
En son olarak siyah akrilik boya sürüp pamukla eskitme usulü parlaklığını almaya çalıştım.
Kuruyunca bu hali aldı. Sizce olmuş mu?

Teşekkürler, Saygılar.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #76 : Şubat 04, 2012, 02:28:27 »

Şener Bey, acele davranışınız pek uygun olmamış.

Bu tür durumlarda bir hasar meydana gelmiş ise, modele hemen müdahale edilmemeli,  sabır gösterip, birkaç gün beklemeli
ve forumda ne yapılabilir sorusuna cevap aranmalıdır.

Siz ve diğer modeltrenci arkadaşlara tavsiyem; bir model incelemesi yapıldığında mutlaka çevresinin boş bırakılması,
herhangi bir malzeme bulundurulmaması gerekir.

Model üzerinde birtakım çalışmalar yapılıyor ise modelin bulunduğu yere bir kutu içine yardımcı malzemeler konulmalı
gerektiğinde oradan alınıp işlem yapılmalıdır.

Örneğin: Boya, tiner makas, maket bıçağı, bant, yapıştırıcı fırçalar, cımbız vb. malzemeler bir kutu içinde olmalı ve
kullanılacağı zaman kutudan alınıp, ilgili çalışma yapıldıktan sonra ortada bırakılmamalı ve tekrar kutuya konulmalıdır.

Şener Bey, gelelim yaptığınız çalışma ile ilgili yoruma:

Tender üzerine uygun olmayan bir parça yapıştırmışsın. Ayrıca boyama konusunda maalesef airbrush dışında yapılan
boyama zemin ile uyum sağlamaz. Tren Modellerinin fabrika üretimlerinde boyama işlemleri airbrush ile yapılmaktadır.

Önce tendere, yüzeyi düz bir parça yapıştırman gerekirdi. ‘’Evergreen’’ plastik plakalar bu tür çalışmalar için en uygun
yardımcı malzemelerdendir.

Bir başka sorun ise tenderin üzerinde perçinler bulunmaktadır. Bu perçinlerin hasar gören alanda yok olması da tender
üzerinde ciddi bir görünüm hatası olarak görülür.

Sonuç olarak yaptığın çalışma, üzgünüm ama olmamış!

Saygıdeğer modeltreciler,

Konumuzun bu mesaj bölümünde modelimizin tenderi ile ilgili bir görüşme yapıldığından, biz de konuya tender üzerinde
yaptığımız çalışmayı aktararak model inceleme üzerine ekleme çalışmalarımıza devam edelim.

TCDD 45161 8F Stanier ‘’Churchill’’ gerçek lokomotifinde tenderin arkasında yer alan lambaları incelediğimizde model
lokomotifimizin tenderinde olamayan lambaların  da yerleştirilmesi gündeme geldi.

Önce Çamlık Müze’de tcdd 45161’in tender arkasındaki fenerleri inceleyelim.

Görüldüğü gibi tenderde bulunan fenerler lokomotifin önünde yer alan fenerlerden daha küçük boyuttalar.

Hasan Ulutaş Bey’in ilk yapmış olduğu fenerlerin boyutları benim verdiğim hatalı ölçüden dolayı küçük olmuştu.

Ön taraftaki fenerlerin lamba camları 38 cm iken ben 30 cm olarak bildirmiştim. Buna göre yapılan fenerler ön tarafa
küçük geldi.

Bu güzel bir tesadüf oldu çünkü yapılan fenerler tam da tenderin fenerlerinin ölçülerine uygun olmuştu.
Tenderin fener lamba camlarının çapı 30 cm olduğundan bu fenerleri tenderde kullanmaya karar verdik.

Bildiğiniz gibi ön tarafa Hasan Bey, yeniden 38 cm çapına göre yapmış, ve bana göndermişti.

Hasan Bey’e katkılarından dolayı bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Lokomotifin önünde kazan kapağı altında iki tampon üstünde yer alan fenerler ile tenderin arkasında yine tamponlar

üzerinde yer alan fenerler model üzerinde tamamlayıcı aksesuar olarak çok şık durmaktalar ve modelin TCDD 45161
lokosuna daha çok benzer bir görünümüne kavuşmasını sağlamaktadırlar.

Modelin tender arkasına  taktığımız fenerlerden görünümler ile konumuza devam etmekteyiz.

Çevrimdışı sener

• ?ener DO?AN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #77 : Şubat 04, 2012, 02:50:42 »
Teoman ağabi haklısın,acele etmişim. O anki can sıkıntısı hemen gidermek istedim.

Senin beceri yeteneğinde bir çalışma tabi ki benden bekleme, yavaş yavaş öğreniyorum ağabi.

Ayrıca ilk olarak air brushı denedim, hemen geri sildim, çok siyah bir renk yapıyor. Boyanan alan çok küçük.
Kasanın kendi rengi tam siyah değil ve biraz mat.
Aynı şekilde bir perçinli parça da bulamadım açıkçası.

Senin yorumundan sonra yeni kasa veya tender edinmek şart oldu Teoman ağabi.

Teşekkürler, saygılar.

Çevrimdışı ulgen

• Ülgen
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #78 : Şubat 04, 2012, 21:34:57 »
Teoman Bey, elinize sağlık. Çok güzel bir uygulama oluyor.

Fenerlerin kablo bağlantılarını gizlemek için nasıl uygulamak doğru olur sizce? Bir de gidiş yönüne göre yanmalarını sağlamak için ne yapmak gerekir?

Uygulamayı Teoman Bey yaptığı için bu soru ona yönelik gibi oldu ancak deneyimli arkadaşlar da pek tabi yardımcı olabilir.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #79 : Şubat 04, 2012, 22:02:03 »

Ülgen Bey, merhaba.

İyi dileklerinize çok teşekkürler.

Fenerlerin kablo bağlantılarının gövde üzerinde sorun yaratacağından, fener içindeki ledlerin sarı ışık vermemesinden
( Gerçek buharlılarda sarı ışık vermektedirler) ışıklandırmada ileri geri konumunda elektrik bağlantıları sorunlu olabilir vb.
nedenlerden dolayı fenereleri ışıksız olarak uygulamaya karar verdim.

Elektrik konusunda bilgili ve deneyimli arkadaşların fenerleri yanar konumda uygulamak isteyen arkadaşlara yardımcı
olmalarını içtenlikle öneririm.

Bilgi paylaşıldıkça değerlidir.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar