Gönderen Konu: Çamlık Tren Müzesi Alarm Veriyor  (Okunma sayısı 12013 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Çamlık Tren Müzesi Alarm Veriyor
« : Mart 01, 2011, 00:14:56 »

Saygıdeğer modeltrenciler,

28 Şubat 2011 Pazartesi günü Çamlık İstasyon’daki fotoğraf çekimleri arasında bir ara fırsat bulup, ‘’Çamlık İstasyonu’na
kadar gidip te, Tren Müzesi’ne gitmemek olmaz’’ deyip, Çamlık Tren Müzesi’ ne de gittim.

Dünyada sayılı açık hava tren müzelerinden biri olma özelliğini koruyan Çamlık Tren Müzesi; ne yazık ki bugünlerde iç açıcı
görüntüler vermemektedir.

Müzenin işletmesini üstlenen ve elinden geldiğince müzenin ayakta kalması için maddi ve manevi yoğun çabalar harcayan
Sayın Atilla Mısırlıoğlu ile yaptığımız söyleşinde endişelere kapıldım.

Müzede yer alan lokomotif, vagon ve çeşitli demiryolu araçları bakımsızlıktan pas içine kalmışlar. Bu durumu Atilla Bey’e
ilettiğimde ‘’bir dokun bin ah işit’’ özdeyişine uygun yanıtlar aldım.

Atilla Bey: ‘’Yıllardır bu işe kendimi adadım. Olağan üstü maddi harcamalarım oldu. Devletten ve özelikle TCDD’den gereken
ilgiyi ve maddi yardımı bir türlü göremedim.’’diyerek söze başladı.

TCDD’ ye yüklü bir kira ödediğini belirten Atilla Mısırlıoğlu, her geçen gün ümitsizliğe düştüğünü, kendinden sonra gelecek
kuşakların da bu müzenin işletilmesine pek sıcak bakmadıklarını belirtti. Atilla Bey, çocuklarının; zarar eden bir işletmenin
devamı olamaz düşüncesinde olduklarını üzüntülü bir şekilde dile getirdi.

Oldukça ümitsiz ve sıkıntılı gördüğüm Atilla Bey; ‘’artık bu iş benimle biter benden sonra burası bu şekilde devam edemez,
yazık olur bu müzeye verdiğim emekler boşa gider’’ diyerek sıkıntılarını ortaya koydu.

Lokomotif ve vagonların boya masrafının karşılanması için talepte bulunduğunu, ancak hiçbir şekilde destek göremediğini
ifade eden Atilla Bey, ‘’işçiliğini ben karşılamaya çalışayım, yeter ki malzeme parasını TCDD karşılasın dememe rağmen’’
gerekli ilginin oluşmadığından dert yandı.

Ülkemizdeki yerli turistlerin de ilgisizliğinden yakınan Atilla Bey, masrafların her geçen gün arttığını, müzenin yeterli geliri
elde edemediğini ve harcamaları karşılayamadığını dile getirdi.

Sözün kısası Çamlık Tren Müzesi önümüzdeki günlere ne kadar dayanır bilinmez. Bu müzeyi görmeyenlere önerim zamanları
uygun olması durumunda bir an önce gelip görmeleridir.
Elimizdeki değerler her geçen gün çürüyüp yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Dizilerde çekilen kısa yolcu vagonlarından üçü Çamlık müzeden alınmış, bir de uzun yolcu vagonlarından (Roco modeline
benzeyen) TCDD tarafından müzeden geri alınarak başka bir yerde değerlendirilmek üzere götürülmüş.

Çamlık Tren Müzesi’ndeki yıpranmış lokomotif ve vagonlardan bazı görüntüleri üzülerek aktarıyorum.

1.Bölüm

« Son Düzenleme: Mart 01, 2011, 00:17:51 Gönderen: Teoman Kardaşlar »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Çamlık Tren Müzesi Alarm Veriyor
« Yanıtla #1 : Mart 01, 2011, 00:16:07 »

2. Bölüm

Müzede bir kaç temiz küçük lokomotiften birinin önünde Atilla Bey ile hatıra görüntüsü.

Temennimiz Çamlık Tren Müzesi’nin bugünkünden daha iyi bir konuma gelmesi.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Mart 01, 2011, 09:32:47 »
Sevgili hocam. bence boşuna uğraşmayın. devlet gelsin bunların hepsini hurdacıya satsın..onlarda bi güzel kessinler.beraberce mutlu mesut yaşasınlar..ne desek ne deseniz boş........haa bide Konyaya hızlı tren bağlanmış ..vatana millete hayırlı olsun...

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #3 : Mart 01, 2011, 21:53:18 »
Teoman Türkiyede bu ve benzeri konulara gösterilen duyarsızlığı anlamak gerçekten çok zor ama şaşırtıcı değil. Bu olanlara lokoların şansızlıkları diyelim, gele gele malesef Türkiyeye gelmişler.

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #4 : Mart 01, 2011, 22:34:48 »
ihsan bey detaycılığını bilirdik ama ,bu çok değişik bir bakış...helal olsun valla...
 o lambaları evde kucuk odalara takıyorlar odayı bile zor aydınlatıyor. orada ne işe yarar bilinmez....

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mart 02, 2011, 16:03:16 »
Yazık,ki çok yazık, düyada sayılı böyle bir müze çok azdır.Gerçekten çok yazık.....

Çevrimdışı Jean-Patrick

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • www.trainsofturkey.com
« Yanıtla #6 : Mayıs 04, 2011, 00:13:58 »
Hello

Rumor goes that Camlik museum is going bankrupt and current management is giving up.
Can anybody confirm?

Jean-Patrick

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mayıs 04, 2011, 01:31:29 »
Bu konuya mesaj yazacaktım unutmuşum , sevgili Jean-Patrick'in tekrar gündeme getirmesi iyi oldu ,ortada gerçekten bir iflas durumu var mı bilmiyorum ama Harun kardeşimiz bu müzenin durumu ile ilgili bakan danışmanı Adnan Ekinci ile bir konuşma yapsa ve yardım istese ne iyi olacak.
Bir faydası olabilir belki.
İflas durumu vs yi en iyi Teoman hoca bilir , cevap bekleyelim...
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Mayıs 04, 2011, 20:54:57 »

Kemal Bey, merhaba.

Atilla Bey’in iflası söz konusu değildir. Atilla Bey kendisinin dışında diğer kurumlar ile ilgili yaşadığı sıkıntıları dile getirmiştir.

Gerekli destek alamaması durumunda artık kendinden daha fazla bir şeyler veremeyeceğini belirtmiştir. Bu açıklama onun
iflası anlamına gelmemektedir.

Ne yazık ki söylentiler gerçeği yansıtmamaktır.

Bu konuyu açtığım ilk mesajımda gerekli açıklamayı yapmıştım.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Mayıs 04, 2011, 23:33:45 »
Hi Jean-Patrick , Mr Teoman said , there is some financial problems but no bankruptcy for Çamlık museum yet , I hope it will not be on ahead also .This is good news.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Şubat 03, 2017, 23:31:21 »

Roco modeltren firmasının yeni ürünü olan HO ölçek S-160 modelin, bizde kullanılan TCDD 45171-45222 serisi buharlı lokomotiflerin
birebir aynısının olduğu birçoğumuzun bildiği bir durumdur.

Bu modelin TCDD’ye dönüştürülme çalışmalarımıza yol gösterici olması bakımından İzmir’in Selçuk ilçesi yakılarında yer alan Çamlık
Buharlı Lokomotif Müzesi’nde bulunan TCDD 45172 plaketli S-160 buharlı lokomotifin, detay fotoğraflamasını yapmak amacı ile
2 Şubat 2017 Perşembe günü, okulların tatili ve havanın da güneşli olmasını  fırsat bilerek Çamlığa sabah treni ile gittim.

Soğuk bir kış gününde,  Egenin parlak güneşi ve Çamlık bölgesinin ve özellikle Çamlık müzenin  bol yeşil bitki örtüsü ve çam ağaçları
ile bulutsuz gökyüzü mavisinin oluşturduğu mükemmel doğa uyumu içinde ne yazık ki Çamlık Müze’de büyük hayal kırıklığına uğradım.

Çamlık Müze’de yer alan lokomotif ve diğer demiryolu araçları konunun başlığında belirttiğim gibi artık alarm verme konumundan yok
oluş konumuna geçmişler.İlgisizlik ve bakımsızlık çok ileri düzeydedir.

Özellikle lokomotiflerin boyaları çok fazla yıpranmış, gövde de , markiz içinde ve dışında, tenderin özellikle iç kısımlarında boyalar
kabuk şeklinde atmış bir hal almış, boya altlarında metal kısımlar aşırı paslanmış ve çürüme ileri boyuta ulaşmış.

Çamlık Müze artık lokomotif mezarlığına dönüşmüş durumdadır.Geçmişin bu güzel makinelerinin bundan sonra sayılı günleri kalmış
durumdadır.

TCDD 45172 aşağıdaki görüntüsü yukarıda açıklamalarımı doğrular niteliktedir. Bu makine Roco S-160 FS (İtalyan Demiryolları)
732-211 modelin birebir aynısıdır. Model dönüşüm çalışmalarımızda bu lokomotifi örnek alıp, çalışmalarımızı lokomotif üzerinden
aldığım detay fotoğraflarından inceleyerek yürüteceğiz.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Çamlık Tren Müzesi 31 Mart 2018
« Yanıtla #11 : Nisan 01, 2018, 13:38:54 »

31 mart 2018 Cumartesi günü forum üyelerimizden Alp Günalp Bey’in İzmir’e gelip, kendisi ile buluşmamızı fırsat bilerek
 birlikte Çamlık Müze ziyaretinde bulunduk.

Müzede, demiryolu araçlarının boyanması ile ilgili tespitlerimiz size aktarmaya çalışacağım.

Ne yazık ki lokomotiflerin boyama işlemlerinde, dış yapılarında her hangi bir düzeltme yapılmadan direk boya uygulanmış,
birçok lokomotifte özgün görüntüye önem verilmeyip, plaketlerin büyük çoğunluğunda sarı pirinç döküm harf ve numaralar
tamamen yaldız boya ile boyanmış, bazılarında ise Ay Yıldız plaketler beyaza boyanmıştır.

Yine bir başka eksiklik ve görüntü yanlışlığı olarak lokomotif ve vagonların büyük çoğunluğunda tamponların ön yüzeyleri
tamamen beyaza boyanmıştır.

Yine de tüm demiryolu araçlarının hiç değilse paslı görüntüden kurtarılıp, boya çalışmaları ile çürümelerinin bir müddet daha
önlenmiş olması sevindiricidir.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Nisan 02, 2018, 22:34:17 »
Hocam , hakikaten lokoları biraz palyaçoya benzetmişler ama öyle bir ülkede yaşıyoruz ki , estetik kaygılara sıra gelmiyor , insan öncelikle  " buna da şükür , bari boya görmüşler "  diyor. Çok acı.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Nisan 03, 2018, 00:26:06 »

Hocam , hakikaten lokoları biraz palyaçoya benzetmişler ama öyle bir ülkede yaşıyoruz ki , estetik kaygılara sıra gelmiyor ,insan öncelikle  " buna da şükür , bari boya görmüşler "  diyor. Çok acı.

Sevgili Kemal Bey, görüşlerinizde çok haklısınız. Ne yazık ki ülkemizde, bu tür konularda tam araştırma ve inceleme yapmadan, her şey
oldu bittiye getirilerek günü kurtarma anlayışı ile yapılıyor.

Aşağıdaki örnek fotolardan TCDD 45172 üzerinden kısa bir değerlendirme yapmak gerekirse....

Yukarıdaki fotoğraflara baktığımızda ancak bu kadar kurtarılabilmiş bir görüntü ile karşılaşıyoruz. Tamponların arkasındaki panel kırmızı renk
olması gerekirken, siyaha boyanıp geçilmiş, kazan kapağı üzerindeki farın, camı boya atıkları ile kaplanmış, far üzerindeki pirinç metal
parçalar aynı şekilde siyah boyadan nasibini almış.

Tamponların beyaz olarak bırakılması da son derece çirkin bir şekilde göze batıcı bir görünüm vermektedir.

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Nisan 03, 2018, 18:11:08 »
Teoman Bey ile Selçuk Tren Müzesi'ni gezdik, eksikleri görme imkanımız oldu, konuştuk, bilgilerinden faydalandım.

Bu görüşmelerimiz esnasında, sergilenen lokomotifler ve vagonların katalog renkleri de dahil her konuda nasıl korunmaları gerektiği konusunda Teoman Bey'in gösterdiği hassasiyete tanık oldum, asılları ile modelleri arasında ki değerlendirmelerini dinledim, yeni bilgilere sahip oldum.

Bu vesile ile İzmir'de kaldığım günlerde bir an olsun bile beni yalnız bırakmamak için çırpınan başta Teoman Bey, saygıdeğer eşi hanımefendi ve sevgili kızının göstermiş olduğu, mütevazilik,  samimiyet, ilgi ve konukseverlik için ayrıca teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla.

« Son Düzenleme: Nisan 03, 2018, 18:30:26 Gönderen: Alp ÖNEY »

Çevrimdışı ismail Hakkı GÖRCÜN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Nisan 03, 2018, 20:40:59 »
Teoman bey elinize emeğinize sağlık bu  bizim yaştakilerin hatıralarıyla dolu olan lokomotifleri korumak ve bizden sonraki nesillere bırakmak açısından göstermiş olduğunuz çabalar, emek için sizlere minnettarız bir tane 56000 lik loko da SİVAS ta var bundan 5 , 6 yıl öncesine kadar çalışıyordu şu anda bu loko çürümeye terkedildi  yakında belkide bilinçsizce hurdaya verip kestirecekler sizden ricam bunada bir el atsanızda bu lokoyuda kurtaralım  şimdiden teşekkürler

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Nisan 04, 2018, 11:13:57 »

Alp Bey, merhaba.

İzmir’e ziyaretinizden dolayı bizler de çok mutlu olduk.

Modeltrencilik ve gerçek demiryolu araçları ile ilgili yaptığımız inceleme ve araştırmalara dayalı görüşmelerimiz
çok keyifliydi.

Tekrar güzel günlerde görüşmek dileği ile sevgiler, saygılar.

Teoman Kardaşlar

İsmail Bey,merhaba.

Gösterdiğiniz ilgiye ve görüşlerinizle nazik düşüncelerinize çok teşekkür ederim.

Ben de elimden geldiğince tren modellerinin TCDD’ye  dönüştürme çalışmaları ile ilgili olarak gerçekleri üzerinden
inceleme ve araştırmalar yaparak sizlerle bu ortamda paylaşımlarda bulunmaya çalışıyorum.

Sizin de belirttiğiniz gibi Sivas’ ta bulunan 56000’lik buharlı makinenin tekrar kazanılmasına yönelik TCDD 4.Bölge
Müdürlüğü'ne gerekli girişimlerde bulunmaya çalışacağım. Umarım bu konuda gerekli hassasiyetleri gösterirler.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı ismail Hakkı GÖRCÜN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Nisan 05, 2018, 21:39:57 »
İlginize çok teşekkür ederim Teoman bey