Gönderen Konu: Makas problemi  (Okunma sayısı 7201 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

otarhan

• Ziyaretçi
Makas problemi
« : Mart 21, 2009, 12:31:27 »
Merhaba,

Siteye yeni üye olduğumdan, daha önce konuşuldu ise haberim olmadığımdan tekrar olur ise, kusurma bakmayın.

Yaklaşık 1 haftadır model trenciyim. 2 adet Fleischmann dijital start set ve ek ekipmanlar ile 200x140 cm boyutlu çift hatlı layout'u kurdum. İstasyon bölgesinde 4 hat var. Ve 3 adet 6852 ile 12 adet makas ve 3 adet sinyalizasyon sistemini yerleştirdim.

Yanlız bazı makaslar tek başına çalışabilirken diğer makaslar devrede olduğunda problem çıkarıyor. Mesela aynı hat üzerinde bulunan 6174 makas rayı üzerindeki 6442 makası 6157 üç hatlı ray üzerindeki 6441 ile birlikte çalışmıyor. 6441'in bağlı olduğu 6852'yi devre dışı bıraktığım zaman ise 6442 tıkır tıkır çalışıyor.

Yine 6852 kullanım kitapçığında 6157 yolundaki 6442 ve 6441 makasların birlikte koordine çalışabilmesi için birer kontrol uçları aynı çıkış portuna bağlanabiliyor ki makaslar birbirini kitlemiyorlar. Ama bu şekilde problem çıkarıyor bir makas diğerini çekebilirken, diğeri bunu yapamıyor.

Benim sorum acaba röleye yeteri kadar akım gitmediğinden bunları ayrı kontrol sistemine mi koymak gerekiyor veya akım booster türünden bir ekipman var mıdır?

Bir de diğer bir sorum DCC için olacak: Profi-Boss 6866 controller ile 6852'leri sisteme tanıtabilmek için her birini teker teker bağlamak zorunda kalıyorum. 2. bir 6852 olursa yeni taktığımı tanıtamıyor ve çıkış uçlarını ayarlayamıyorum. Bu normal mi?

Herşey Almanca olunca yardım bulmak da zor oluyor.  :'(

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Okan Tarhan...

otarhan

• Ziyaretçi
Ynt: Makas problemi
« Yanıtla #1 : Mart 23, 2009, 17:49:06 »
Bir de diğer bir sorum DCC için olacak: Profi-Boss 6866 controller ile 6852'leri sisteme tanıtabilmek için her birini teker teker bağlamak zorunda kalıyorum. 2. bir 6852 olursa yeni taktığımı tanıtamıyor ve çıkış uçlarını ayarlayamıyorum. Bu normal mi?

Bu sorumun cevabını buldum: Her bir 6852 "program track" denilen bağımsız bir hatta ayrı ayrı tanıtılıp layout'taki yerine sonradan yerleştiriliyormuş. Yani yukarıda yaptığım bir çeşit doğru yolmuş.

Diğer sorumun olası cevaplarından biri de layout üzerinde kısa devre olması.

Sizce?

Okan Tarhan...