Gönderen Konu: İ.Kaygın Kurgu denemelerim  (Okunma sayısı 12941 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
İ.Kaygın Kurgu denemelerim
« : Aralık 29, 2008, 11:56:04 »
Merhaba,

Yıllardır aklıma geldikçe baktığım sonunda forum'a üye olmak ile ilk ciddi adımı attığım bu güzel hobide ufak tefek bir şeyler yapmaya da başlamanın heyecanını sizlerle paylaşmak isterim.
   Raylarım olmadan Harun beyden bir Bachmann loko alarak ilk adımlarımı atmıştım. Daha sonra bir arkadaşım yurt dışından Hornby dcc mixed goods başlangıç seti ve ilave bir kaç ray seti getirdi. Hornby'nin bu setini alırken kesinlikle DCC olmasını tercih ettim. Ama select kumanda mı yoksa elite kumanda mı alsam diye çok düşündüm. Sonunda bir şekilde DCC ile başlamayı sonra Prosessde de olan daha profesyonel bir DCC kumandaya terfi etmeyi tercih ettim.
   Bu arada GG den de gerekirse kırıp dökebileceğim bir kaç vagon aldım. Bu vagonlar ile farklı kuplörlerin uyumu&uyumsuzluğunu ama sorunların nasıl aşılabileceğini bir miktar öğrendim. Bu arada kadee kuplörlerin gerçekten çok başarılı olduklarını da söylemek isterim.
   Bir setim vardı ve bir şekilde halıdan kurtulmanın da zamanın geldiğini düşündüm. 4 adet 1.25x60cm ölçülerinde geçmeli olarak tarif edilen sert straforu aralarına çift taraflı bant ve en sonunda altına 2x2 cm 'lik ahşam profilleri de çift taraflı bant ile sabitleyerek gerektiğinde kaldırıp duvara yaslanabilecek bir halde kurgu zemini hazırladım. Rayları bu zemin üzerine kurarak test sürüşlerimi yapabildim. Rayları toplu iğne ile strafora geçici olarak sabitleyerek uygun bir duvara kaldırabildim. Ölçüler bu şekilde maalesef kalmayacak biraz kesip biçmem gerekecek sanırım.  Umarım yakın bir gelecekte üzerinde çalışabileceğim sabit bir kurguya başlayabilirim.
« Son Düzenleme: Aralık 29, 2008, 15:27:30 Gönderen: İbrahim »

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: İ.Kaygın Kurugu denemelerim
« Yanıtla #1 : Aralık 29, 2008, 11:57:19 »
  Modelcilik çok geniş ve sonu olmayan bir derinlikte. Bu nedenle yaptıklarımı burada anlatırken bazen sıkıntı duyuyorum. Çok güzel ve değerli çalışmaların yanında şu an benim yaptıklarım denemelerden ibaret. Daha önce modelcilik adına hiç bir şey yapmadığım için yine deneme amaçlı Plastoy marka bekçi lojmanı ve loko bakım evi aldım. Montajını yaptıktan sonra içine ışıklandırma yapmak istedim. Farklı led çeşitlerini bu uygulamada denemek istedim. Ledlerin voltajı farklı olduğu için elektrik&elektronik mühendisi olan bir arkadaşımda biraz destek alarak ledlerin önüne direnç koymak yerine farklı bir adaptör tasarladık.
   Daha önce bir kaç arkadaşın formda bahsettiği FO kullanılarak aydınlatma yapma konusunda da bir deneme yapmak istedim ve Data hatlarında kullanılan FO kabloları kullanarak lojmanın dış aydınlatmalarını yapmaya çalıştım. Bu arada İhsan beyin minare çalışması ve Okan beyin verdiği bilgilerle bu işin farklı bir FO kablo ile yapılabileceğine kanaat getirerek bir süre ara verdim.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Ynt: İ.Kaygın Kurgu Denemelerim
« Yanıtla #2 : Aralık 29, 2008, 23:42:04 »
İbrahim bey, en kısa sürede masa-kurgudan kalıcı kurguya terfi edebimenizi dilerim. Aydınlatma ise fotolardan da görüldüğü gibi maketlere ayrı bir hava veriyor. Ama son karedeki elektronik malzemeyi görünce gözüm korktu... Benim hayatta beceremiyeceğim şeyler görürü gibiyim. Elinize sağlık, kolaylıklar diliyorum. Sevgi ve saygılarımla... İlyas Şıklar

cenk

• Ziyaretçi
Ynt: İ.Kaygın Kurgu denemelerim
« Yanıtla #3 : Aralık 30, 2008, 17:27:08 »
ellerinize sağlık çok hoş gerçekten
sizden ricam elektrik kısmını daha açık anlatmak mümkünmü eğer olursa çok mutlu olacağım saygılar

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Aralık 31, 2008, 09:52:19 »
Merhaba İlyas bey, Cenk bey iyi niyetleriniz için öcelikle teşekkür ederim.

Cenk bey, bunu neden yaptığımızı biraz açmak istiyorum, ayrıca esas tasarımı yapan (Aziz Ahmet Demir) arkadaşımdan da çizimini yapmasını rica edeceğim. Hazırlanınca burada yayınlamayı istiyorum.
Kurguda aydınlatma için led kullanmayı planlıyorum. Ledlerin renklerine göre yaklaşık Voltaj değerleri Beyaz ve Mavi için 3.5V Yeşil için 2.2V sarı için 2.1V ve kırmızı için 1.8V. Ledleri kullanabilmek için bu değerlerde adaptör kullanmamız (bu hassasiyette sanırım hazır adaptör yok bu nedenle 12V adaptör alıp led önüne direnç koymak en iyi çözüm oluyor) veya birbirine yakın led grupları için önlerine bu voltajı sağlayacak olan direnç kullanılması gerekiyor. Her bir led için direnç lehimlemektense bu yaptığımız cihaz ile kurguda ledlere direk kablo çekerek aydınlatmayı sağlayabilirim diye düşündüm.
Ayrıca makas motorları ve diğer sinyalizasyon türü işlerde de raylardan enerji almaktansa buradan ayrıca enerji vermeyi düşünüyorum.

Mutlaka denk gelmiştir ama Ledler ile ilgili forumda çok güzel detaylar var.
http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=2527.0
http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=1006.0

Saygılarımla
İbrahim Kaygın

Çevrimdışı ysunbul.1

• Yusuf
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ESKİŞEHİR
  • Dostluklar Cam gibidir,çabuk k?r?l?r,zor onar?l?r.
    • Emekli Makinist
« Yanıtla #5 : Aralık 31, 2008, 11:26:28 »
  Değerli İbrahim Bey,gerçekten ciddi ilerlemeler katetmişsiniz,ellerinize sağlık,ancak toplantıda anlattığınız gibi amaçladığınız kurguyu en kısa zamanda uygulamaya koyarsınız,Üstatlarımızın desteği ile çok güzel bir eser yaratacağınızdan eminim,kolay gelsin efendim.Yusuf SÜNBÜL

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #6 : Aralık 31, 2008, 15:19:00 »
İbrahim bey aydınlatma ile ilgili çalışmanızı ilgi ile izliyoruz.Ben özellikle bina içi aydınlatmada renk ve ışık miktarının çok önemli olduğunu düşünüyorun.Bu konuda tecrübelerinizi ve çalışmalarınızı paylaşırsanız memnun olurum.

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ocak 05, 2009, 11:22:10 »
İbrahim bey merhaba

Aydınlatma için elimde bazı malzemeler arttı
Eğer özelden adresinizi verirseniz size yollayayım
En azından bir fikir edinirsiniz

SYGLR

İhsan bey,

Örnekler elime geçti buradan da bir daha teşekkür etmek isterim.
Bu forum'un sadece sanal ortamda değil gerçek hayatta da dayanışma ve paylaşım yeri olduğunu, burada olmaktan çok memnun olduğumu bir kere daha söylemek isterim.

Saygılarımla
İbrahim Kaygın

Çevrimdışı ahmet_ankara

• Ahmet Sar?kaya
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ocak 05, 2009, 11:46:19 »
İbrahim çalışmanız ve emeğiniz için sizi kutluyorum. Sizin bu çalışmanız benim gibi acemilere cesaret veriyor.
Hayal Etmek Bilgiden Daha Değerlidi Albert Einstein

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ocak 06, 2009, 09:02:42 »
Merhaba,

Yorumlarınız için teşekkür ederim.
Bende şu an forumda okuduklarım ve denme yanılma ile birşeyleri keşfetmeye çalışıyorum. Maket yapımı ve ışıklandırması gerçekten hoşlandığım bir uğraş haline geliyor. Denemelerimde gördüğüm kadarı ile kullanılan led'in normal çalışma voltajının altında bir elektişrik verilirse led'in parlaklığı ve şiddeti düşüyor. Yüksek kullanımı çok parlak bir ışık veriyor ancak led'i yakma ihtimali var.
Bir istasyon binasının montajını tamamladım ve aydınlatmaya çalıştım. Burada daha önceki çalışmamda beni rahatsız eden ledler yanınca binanın duvarları da ışık sızdırıyordu. Bu modelin içinde dekor olsun diye siyah renkli bir kağıda iç mekan görüntüleri yapmışlar. Buradaki pencereleri ve kapıları oyarak  istenilen yerden ışık sızmasını sağladım ayrıca duvarlardan da ışık görünmüyor. Katlar arasını da yine bu tür bir kağıt kullanarak ışık rengini kat ve odalar arasında farklılık yaratılabiliyor.
Bir denememde sokak lambası yapımı. Yine forumda gördüğüm kulak pamuğunun plastik malzemesini kullanılarak bir sokak lambası yapmaya çalıştım.

İbrahim Kaygın

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
    • ksk 156 model evi
« Yanıtla #10 : Ocak 06, 2009, 12:27:33 »
İbrahim bey güzel çalışmalarınız için sizi tebrik ederim ancak kendi tecrubelerime dayanarak sizi bir konuda uyarmak istedim. Yüksek parlaklıkla ışıklandıracagınız binaları ya kend rengine aklirik boya ile boyayın yada fotograflarını koydugum ve kendi dioramamda bulunan restaurant a yapmaya başladıgım gibi iç duvar karatması uygulamanızı tavsiye ederim. bunun nedeni yüksek parlaklıkta ki ışıgın duvarlarıda geçerek gerçekçiliği azaltmasıdır. özellikle karanlıkta yapılan çekimlerde bu daha da belli olmaktadır. şimdilik başlama aşamasındayım ancak fotograflardan karartma uygulanmış ve uygulanmamış duvarlar arasındaki farkı daha da yakından görebilirsiniz.

saygılarımla
Onur ARSLAN

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ocak 07, 2009, 09:02:52 »
Onur bey merhaba,

Kesinlikle katılıyorum size içeriden müdahale yapmayınca aydınlatma duvarlardan görünüyor ve çok yapma duruyor. İkinci denememde modelin içinden karartma amaçlı olmadığını ama bu amaç için de kullanılabileceğini gördüğüm kağıt ilaveler çıktı.

İbrahim Kaygın

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
    • ksk 156 model evi
Ynt: İ.Kaygın Kurgu Denemelerim
« Yanıtla #12 : Ocak 07, 2009, 17:37:44 »
İbrahim bey merhabalar
bu şekilde kesinlikle gerçekçilik anlamında daha fazla verim alacaksınız:)

saygılar
Onur

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ocak 07, 2009, 18:41:38 »
Öneriler ve yorumlar için teşekkür ederim.

İbrahim Kaygın

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Ocak 20, 2009, 11:59:37 »
Merhaba,

Masa üstü strafor kurgumu şekillendirmeye çalışıyorum. Öncelikle rayların yaklaşık yerlerini belirlemeye odaklandım. Bunu biraz netleştirebilirsem ardından ufak ufak düznlemeye girmek istiyorum.  Resimler özenilerek çekilmediği için kusura bakmayın. Önerilerinizi almak isterim.
Bu arada duvarda yukarı aşağı hareket edebilen bir yapı içinde çalışmalarım sürüyor.  Başarılı olursa sizlerle paylaşmayı isterim. Belki yer problemi için bir çözüm olabilir.

Ölçüler 240*110
Arkada uygun bir yere bir köprü ve sol inişe bir tünel yapmayı düşünüyorum.
Kurgunun sağ tarafında küçük bir köy sol tarafında ise dağ tepe temasını işlemek istiyorum. (Ferda beyin Ankara kurgusu için hazırladığı köşe hayellerimi süslüyor diyebilirim  :))

Saygılarımla
İbrahim Kaygın

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #15 : Ocak 20, 2009, 12:33:39 »
ibrahim kardeşim
süper bir başlangıç.
ellerine sağlık. devamını bekliyoruz.
sevgiyle

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Ekim 27, 2009, 12:00:39 »
Merhaba,

Resimdeki gibi bir kurguyu yaptım sayılır ama burada genel anlamda fikirlerinizi almak isterim. Kurguda şu an olmayan ama yapmayı istediğim ve işaretlediğim noktalar arasında bir armut hat oluşuyor. Bu armut hat mantıklı mı? Harun beyin daha önce duyurduğu MRC AD520 ürünü ile buradaki armut hat problemi giderilebilir mi?

Teşekkür ederim
İbrahim Kaygın

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Ekim 27, 2009, 20:32:05 »
İbrahim bey öncelikle çalışmanızda başarılar dilerim. Çokgüzel bir çalışma olacğı kesin. Zaten başlamak bitirmenin yarısıdır. Benim sormak istediğim bu kurgunun sabit mi olacağı. Mesajınızın başında seyyar olacağı gibi bir ifade vardı. Acaba sonradan fikir değişikliği mi oldu? Belki forumda görmüşsünüzdür ben de seyyar kurgu yapmayı düşünüyorum da onun için sormuştum.

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Ekim 28, 2009, 09:25:20 »
Merhaba Atilla Bey,

Sizin kurgunuzda başarılar dilerim. Evet bende duvarda yukarı aşağı hareket eden bir kurgu tasarladım. Şu an belli bir aşamaya geldi ancak otomatik olarak değilde 2 kişi indirip kaldırabiliyorum. Buna da razıyım hiç olmamaından iyidir diyorum. Aylarca salonda masanın üzerinde durdu, misafir gelince kaldırıp duvara yaslayıp idare ettim, bu şekilde daha rahat en azından kurgu üzerindeki bir çok şeyi kaldırmanıza gerek kalmıyor. Kahraman bey çok hzılı bir şekilde bu yapıyı kurdu, ben tavana çok fazla makara koymayayım diye uğraştım, denemelerim hala devam ediyor.

İbrahim Kaygın

Çevrimdışı mustafasan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Ekim 28, 2009, 20:46:38 »
İbrahim Bey merhaba.Bana göre daha akıllıca bir başlangıç yapmışsınız,kutlarım.Ama kurguda tren dönmeye başlamadan,son karar verilemiyor.Böyle denemek çok mantıklı..Değişiklik yapmak,çok daha kolay olur.
ARMUT HAT yaptım ve kullanıyorum .Tavsiye ederim.Kolay gelsin...