Gönderen Konu: İzmit Tren İstasyonu  (Okunma sayısı 17475 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
İzmit Tren İstasyonu
« : Temmuz 06, 2008, 22:40:16 »
Haftasonu etkinliğimiz sonunda dönüşte İzmit'e uğradık.

Demiryolunun, hala anlam veremediğim şekilde şehrin içinden dışına alınması sonrasında benim ilk ziyaretimdi. Belki iyi olmuştur diyebiliyorum sadece ama o tek hattın şehrin içinden her iki tarafı da ağaçlarla sıralı bir şekilde geçişi, tren geçerken bütün hemzemin geçitlerin kapanışı hala aklımda. Allahtan demiryolunun olduğu bölüm araba yolu yerine yürüyüş alanı yapılmış, yeşillik
arttırılmış.

Eski istasyon binaları ise onarılmış, bir kısmı bakanlık tarafından idari olarak kullanılıyor, büyük bir kısmı Onnumara adında bir işletmede restoran-cafe olarak işletiliyor, manevra alanları ve yan binalar ise Arkeoloji ve Etnografya müzesi olmuş.

İdari kısmın, bir tarafı içi temiz ama boş bir şekilde duruyor, diğer kısmı ise kapalı idi.

Restoran ve kafe olan işletme ise gerçekten özenli ve güzel bir mekan yaratmış. Kapalı kısımda duvarlarda eski İzmit fotoğrafları var, bahçe yeni istasyon ve hatlara bakıyor, yani yemek yerken gelip geçen trenleri izleyebiliyorsunuz. Ana hattın bir kısmı bırakılmış ve üzerinde 45168 numaralı buharlı lokomotif duruyor. Lokomotifin markizi hala eski günlerini hatırlatır şekilde, tenderın içi ise klima dış ünitelerini saklamak için kullanılmış.

Lokomotif arkasında 3 adet yeşil vagon kafe olarak aynı işletme tarafından düzenlenmiş. Gerçekten özenli ve güzel bir düzenleme olmuş.

İstasyonun arka tarafında ise alan yeniden düzenlenmiş ve Arkeoloji ve Etnografya müzesi olarak hizmet veriyor, yeni düzenli güzel bir alan. İçinde benim gibi farkında olmayanlar için İzmit ve çevresinde bulunan çarpıcı tarihi eserler var. Yurdumuzun her yanından tarih fışkırır ama kıymetini ve haberini bilmediğimiz için bilgisiziz, müze bu açıdan en eskisi Paleontolojik dönemden kalan eserler olan çoğunluğu da MÖ 6yy dan bu yana eserlerin sergilendiği gerçekten temiz ve düzenli bir mekan. Pazar günleri açıklar, herne kadar kapı kapalı gibi görünse de güvenlik görevlileri sizinle beraber kapalı mekanları dolaşıp bilgi veriyor, şaşırmadık desek doğru olmaz.

Müzenin içinde eski demiryolları amblemli su kulesi temiz ve bakımlı ancak lokomotiflere su doldurmak için kullanılan direkler ne yazık ki halen yerde duruyor. Kapalı alanın girişinde bir sürpriz vardı, söylemeyeceğim aşağıda fotografları ile görmeniz için.

Aşağıda bugünkü gezimizden fotografları paylaşıyorum. Bu yazıda göremeyeceğiniz tek yer yeni istasyon. Ne yazık ki bir şey söylenemeyecek kadar kimliksiz bir bina, sıradan bir görüntü, üzücü ama durum bu.

İstasyonun girişi, hemen bu platforumun önünden yıllarca bütün trenlerin geçtiğini hatırlayanlar için eminim çok hüzünlü bir görüntü bu ...

Saatin güzelliği

45168

Kafe olarak kullanılan vagonlar

Vagonlar ve Lokomotifle ilgili fotograflar, sürpriz daha sonra

Biz yemek için arka bahçeye oturduğumuzda yan tarafa Adapazarı'ndan ekspres geldi. Lokomotifmiz nedense bize ait değil, üretimimi bize ait değil, tasarımımı anlayamadım ama Hırvatistan'dan tercih edilmiş, bizim ülkemizdeki değerlerle üretmek yerine dışarıdan almak tercih edilmiş. Beni aştı, bu mu doğrusu ?

Diğer bina ve lokomotif resimleri

Arkeoloji ve Etnografya müzesinin kapalı binasının girişinde istasyon alanının geçmişi ve yeniden düzenlemesine ilişkin bir fotograf ve bir maket bulunuyor !

Bu fotografın fotografı  :D

Bu da maketin yapımcısı !

Fotograf iyi çıkmasa da maket. Haldun ağabey tebrikler. Güvenlik görevlisi, gezen özellikle çocukların yoğun ilgisinden camın defalarca kırıldığını ve tekrar yapıldığını belirtiyor.

Ben bu amblemi ilk defa görüyor veya farkediyorum. Su kulesinde bulunuyor

Hangar binası ve arkasındaki su doldurma direkleri boruları, keşke bunları da onararak koyabilseler, hangarın çıkışında bir hat gibi görüntü verilmiş çizgi ana kapıya kadar gidiyor, kenarına sıra olarak güzel durabilirdi.

« Son Düzenleme: Temmuz 06, 2008, 23:35:49 Gönderen: Okan »

Çevrimdışı Mr.Burak

• Burak Koşulular
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Erzurum
Ynt: İzmit Tren İstasyonu
« Yanıtla #1 : Temmuz 06, 2008, 23:25:44 »
Okan abi resimler için teşekkürler...Şehrin içindeki tren yolu sizin dediğiniz gibi ayrı bir havası vardı ama şehrin yaşamını olumsuz etkiliyordu şehrin dışına alınması çok ii oldu yeni tren istasyonu estetik olarak çok kötü aceleyle yapılmış olduğu her halinden belli buda gerçekten çok üzücü...

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Temmuz 06, 2008, 23:35:18 »
Okan teşekkürler.Vagon Cafe nin içine bayıldım.Keşke TCDD vagonlarının  içide böyle olsa.
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Osman Yalçınkaya

• Osman Yalç?nkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - Suadiye
« Yanıtla #3 : Temmuz 06, 2008, 23:46:02 »
O eski istasyon caddesini ben de hatırlayanlardan ve şimdi iç geçirenlerden biriyim. Şehire harika bi hava katıyordu, yeni hattan ilk geçtiğim zamanda da gözlerim hep orayı aramıştı.

Düzenleme gerçekten güzel olmuş, hatta şu vagon kafe ye bi gitsem mi düşünüyorum şimdi, nasıl olsa okuluma gitmekten daha kısa sürüyo İzmit'e gitmek   :)

Paylaştığınız için teşekkürler..

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #4 : Temmuz 07, 2008, 14:18:24 »
okancıgım cok sagol.bana hem eski bir eserimi ovguyle paylastıgın ıcın, hemde haybeden mtk uyesi olmadıgımı belirttiğin icin  sagol.yeni istesyon binasının resmini bulmaya calısıyorum. buldugum anda bende koyacagım.
tum arkadaslarıma sevgiler

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #5 : Temmuz 07, 2008, 23:04:41 »
Okan Abi

Tüm anlatımını bir solukta keyifle okudum. Demiryolunun İzmit'in içinden geçişi, beni hem büyüler, hem de inanılmaz keyif verirdi. Yanımızda giden arabalarla yarışır, o zaman açılabilir camlardan sarkıp sarkıp dışarının havasını çekerdik. Tabii malesef yeni yapılan ruhsuz İzmit Garı ve aynı boşluktan çıkma yeni hat malesef trenin bir "nostalji" değil, bir ruhu olmayan sadece basit bir "taşıma aracı" olduğunu kanıksamış insanların eseri. Ne denir ki başka...
O gördüğünüz lokomotif, Hırvat üretimi ve bizim 1999'da Bosna Hersek'ten kiraladığımız E52500 (orijinali CFR 43) numaralı elektrikli lokomotifler. Bizim, bunca yıldır lokomotif ve cer araçları (eski ELMS, sonraki Tülomsaş ve Tüvasaş) üretebilen fabrikalarımız, kalifiye personelimiz olmasına rağmen (buharlı Karakurt'tan günümüzde ürettiğimiz DE24000'lere, DH9500'lere kadar) neden "Lokomotif Üretemediğimizi" hala anlamış değilim. Uzunca bir süre de anlayabileceğimi sanmıyorum... :(
Şafak Aktaş

Anadolu Model Demiryolları

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Temmuz 08, 2008, 08:56:09 »
Arkadaşlar hepinize teşekkürler,

Şehir içinden caddeden geçen tren yoluna ait fotograflarınız var ise makbule geçer, ağaçların üstü karlı, lokomotifin bacası dumanlı türden bir fotograf ne güzel olurdu...

Teşekkürler.

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #7 : Temmuz 08, 2008, 09:15:47 »
okan bey adapazarında oturduğum yılarda izmit sürekli uğrak yerimdi o zamanlar izmit başka izmitti.ama şimdi nasıl izmit bilmiyorum. dediginiz gibi demir yolunun dışa alınması havasını biraz bozdu izmitin.güvenlik açısından dışa aldılar ama trenin şehir içinden geçmesi bir sembol olmuştu.yinede hayırlısı diyelim selamlar paylaşımınız için teşekkürler.

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Temmuz 08, 2008, 09:21:09 »
Okan abi

Arşivimde bir yerlerde dediğin gibi bir resim vardı, akşam eve gidince bir bakayım. Bu arada aynı şekilde ben de eski bir resmini gönderiyorum garın. 1927 tarihli...

... ve tam istediğin gibi değil, ama eski hattı karlar içinde ve buharlı tren geçerken gösteren internetten bulabildiğim yegane resim: ;D

« Son Düzenleme: Temmuz 08, 2008, 09:22:55 Gönderen: Şafak Aktaş »
Şafak Aktaş

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Temmuz 08, 2008, 09:24:46 »
Alıntı
Şehir içinden caddeden geçen tren yoluna ait fotograflarınız var ise makbule geçer, ağaçların üstü karlı, lokomotifin bacası dumanlı türden bir fotograf ne güzel olurdu...

Ya aslında, tam da tarif ettiğin gibi bir resim bu! Biraz daha büyük boyutlu ve kaliteli olsaymış keşke... Valla şaşırdım, acaba bir yerlerde görüp de mi tarif ettin, yoksa hayalindeki tasvir miydi? ;D
« Son Düzenleme: Temmuz 08, 2008, 09:30:13 Gönderen: Şafak Aktaş »
Şafak Aktaş

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Temmuz 08, 2008, 12:16:38 »
Şafak teşekkürler, sanırım bu fotografı binada görmüştüm.

Benimkisi bir özlem tasviri, ağaçlı yolda ilerleyen buharlı lokomotife, ağaçlardaki pamuk gibi kar toplarına ve havada uçuşan kar tanelerine, kolları inerken gıcırdayan tahtaları olan hem zemin geçitlere, trenden ve caddeden birbirlerine el sallayan çocuklara...tabii benzeri fotograflar da gördüm ama bu özlemi gidermiyor...

WowTurkey'de bir arkadaş benzeri bir işe girişmiş ancak pek ilerlememiş. http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=57819

Acaba bu alana ilişkin ne kadar eski fotograf bulabiliriz ? ortadan kaldırılalı 5 yıl olmadı herhalde,

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Temmuz 08, 2008, 23:38:42 »
evet bir problem var

cenk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Temmuz 09, 2008, 11:57:51 »
izmir gar meydanı bence bu hava bile çok hoş

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Temmuz 13, 2008, 00:34:52 »
Necati bey Cemal beyin bir fotografını göndermiş

Çevrimdışı mustafa

• Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Temmuz 14, 2008, 01:37:37 »
izmit'e çok gittim ama tren garını hiç görmedim , sadece izmit fuarına yakın bir yerlerden trenler geçiyor onu görmüştüm ama 10 ağustosta gideceğim işallah hem tcdd düzenlemiş olduğu kampanyayı hem garı hemde fuara gitmiş olacağım tabii fuar kapanmazsa ...