Genel Konular > Digital Sistemler İle İlgili Konular

DCC Kumanda seçenekleri karşılaştırması

<< < (2/3) > >>

irfantprk:
Kumandalardaki bir başka sorunda tek hız ayar düğmesinden birden fazla lokomotif  kumanda etme sorunu.bir lokomotif kumanda ederken diğer bir lokomotifi hareket ettirdiğinizde ilk yürüttüğünüz lokomotifi kontrol etmeniz çok zor.Dijital çıkmadığı zamanlarda yani analog kullandığım zamanlarda rayları bloklayarak 3 ayrı analog kumandadan lokomotiflerin ayrı ayrı hızını ayarlayabiliyordum.Ama aynı lokomotifleri aynı ray üstünda kullanamıyordum.
Gürkan beye sordum.Bana Mrc iki kumanda aldığımda(biri kablolu,biri kablosuz)aynı hatta iki dijital kumandayla iki ayrı lokomotife iki ayrı kullanım olduğunu söyledi.
Şimdi kafama yine aynı sorun takıldı.?

Esu çift hız ayar düğmeli kumandamı?   (yaklaşık 1200 ytl fiyatı)

Hornby çift hız ayar düğmeli elite kumandamı?       (yaklaşık 600 ytl civarı)

Mrc çift kumanda konsollu (konsollardan biri kablosuz uzaktan kumandalı) kumandamı?   (yaklaşık 900 ytl civarı)

(kumanda fiyatlarını  yanlış yazmışsam lütfen düzeltin.)

Yani dijitale geçmek biraz tuzlu fiyat oluyor.Artık herkes hesabını ona göre yapıyor.

şu an mrc kumanda benim için alternatfsiz görünüyor.

Esu dijital decoder hakkında birkaç şey söylemek istiyorum.

Mrc decoder üzerinde sesler yüklü. ayrıca esu gibi bilgisayardan motor sesi,çan sesi veya korna sesi gibi sesler yüklemeye gerek yok.Fiyat ve özellik olarak Mrc 28 fonksiyonlu decoder 100 ytl daha ucuz 8 lokomotifte 800 ytl lik kumanda parası kadar fark oluyor. Tabiki yine aynı soru????

500 ytl'ye pahalı bir lokomotifmi?

yoksa 100 ytl'ye 5 lokomotif mi alırsınız sorusu gibi?

Forumda bir arkadaşımız''Esu pahalı ama avrupalı boşuna almıyor,mutlaka Avrupa'lılarınbir bildiği vardır.Boşuna mı esu alıyorlar''demişti.Doğru ama
Japon elektronik devi  Pioneer,clarion,denon sony gibi dünya devleri bosch firmasının bir kolu olan Blaupunkt,schaub lorens,grundig gibi avrupa firmalarını dünya piyasasından sildi süpürdü.(Ezeli bir rekabet..........)


Benim tahminim mrc nin düşük fiyatına Esu uzun süre dayanamayacak.mutlaka fiyat indirecek.REKABET HER ZAMAN TÜKETİCİYE YARAR...........

herkese selalar.........

Harun:
İrfan selam,


--- Alıntı ---Forumda bir arkadaşımız''Esu pahalı ama avrupalı boşuna almıyor,mutlaka Avrupa'lılarınbir bildiği vardır.Boşuna mı esu alıyorlar''demişti
--- Alıntı sonu ---

Bu laf tamamen mesnedi olmayan bir geyik. Her ne kadar globalleşen bir dünyada yaşıyor olsak da ülkeye, kıtaya bağlı durumlar hala ekonomik ilişkiler açısından önemli. Aynı ülke, kıtadaki markalar daha yakın ilişki içinde oluyorlar, tüketiciler de benzer şekilde hareket ediyorlar.

Tek ortak görünen nokta hemen hepsinin üretimlerini (Esu, Marklin ve Roco'nun bazı ürünleri de dahil) uzak doğuya kaydırmış olmaları. Çin demiyorum başka ülkeler de devreye giriyor, mesela artık Vietnam da bir seçenek olmaya başladı. Hornby scenic malzemelerini artık Vietnam da yaptırıyor.

MRC Amerika'da çok yaygın, Esu Avrupa'da. Ayrıca Avrupalı tren üreticilerinn çoğu kendi ses sistemlerini yapmayı tercih etmiyorlar, Amerikalı tren üreticilerinin büyük bir kısmı kendi ses sistemlerini de yapıyorlar.

Mesela MTH e bakalım. Bence tartışmasız gördüğüm bütün markalar içinde (Marklin, Roco, Flesichmann, Hornby aklınıza ne gelirse) herşeyiyle "en mükemmel" lokomotifi yapan tek firma. Diğer bütün markaların lokomotifler MTH le mukayese edildiğinde eksik kalıyor. Yok dekoder takalım, yok uyduruk bir duman jeneratörü takalım, yok ESU, MRC ses takalım demek zorunda kalıyoruz. Ama ne yazık ki sadece Amerikan modellerini yapıyor. 

Amerika ve Avrupa ekonomik koşullar ve tüketici davranışları açısından da çok farklı. Mukayese etmek elmayla armutu toplamak gibi oluyor. Amerika'da 100 USD olan aynı ürün Avrupa'da 100 EU ve hatta İngiltere'de 100 sterlin bile olabiliyor ve alıcı buluyor. Amerika'da KDV ve Avrupa'da olan başka bazı vergiler yok, fiyatlar bu açıdan da yanıltıcı olabiliyor. Yani fiyatlara bakıp kalite, özellik farkını da tahmin edemiyorsunuz.   

Burada önemli olan nokta (bence) kullanıcının ihtiyacını hangi ürünün karşılayacağı. Fotoğraf makinasından örnek vereyim. Mesela, 7-8 bin dolara bir Nikon kamera alıp, sürekli Auto, Program seçeneklerini kullanıyorsan fotoğraftan anlamıyorsun ama psikolojik tatmin alıyorsun demektir, ki bu da bir tercihtir tabi ve bugünün ekonomisi de büyük ölçüde bunun yaratığı pazardan faydalanıyor.

Ayrıca şunu unutmayalım, digital kumandalar en fazla 2 yıl içinde demode olacak, yenileri çıkacaktır.

Bir de şu var, digital henüz yeni bir konu olduğu için bir sürü ek parçayı ve hatta programı kumandayı yapan firmanın dışında 3. firmalar yapıyor. Yani neredeyse kurulacak hiç bir komplike sistem %100 tek bir markadan yapılamıyor. Muhakkak melez bir sistem oluyor. Bunun da kullanıcının bilgisine göre iyi ve kötü yönleri olabilir. Az bilen biri herşeyi aynı markadan alıp daha kolay bir kurulum yapabilir, işi iyi kavrayan biriyse her markanın kendisine göre en iyi parçalarını kullanabilir. İyi olan birbirleriyle uyumlu olması, bu dönemde standartların oturması.

Bazı parçalarsa herhalde (çok uyduruk birşey değilse, standartlara uyuyorsa) sadece fiyata bakarak alınabilir. Mesela bir dekoder eğer tüm fonsiyonlarıyla çalışıyor ve üstelik ucuzsa onu almak mantıklı. Esu'nun normal (sessiz) dekoderi 60 EU, Hornby nin NMRA onaylı dekoderi ise 35 YTL. Aradaki fark sizi psikolojik olarak ekstra tatmin ediyorsa almak iyi olabilir. Başka bir fark yok. Bir makas dedektörü komutu aldığında makası açıp kapatıyorsa, 3 gün sonra bozulmuyorsa iyidir. Başka ne beklenebilir ki? Mesela aynı işi gören 4 lü Hornby makas dedektörü 125 YTL MRC nin ki 90 YTL gibi.

Sonuç olarak digital ve devamında bilgisayar kontrolu daha üzerinde çok çalışılacak, basitleşecek, fiyatları da düşecek bir konu gibi görünüyor.

Dediğim gibi önemli olan kullanıcının neyi en verimli olarak kullanabileceği.

Neyse Okan geldi bırakıyorum.

Harun


irfantprk:
Harun abi...............

Aynen katılıyorum,çok haklısın.

Fabrikanın orjinal sesli dijital lokomotif olarak sattığı 450-500 euro fiyatı olan bir lokomotif yerine,

150 euro+80 euro sesli decoder takıp(daha doğrusu Harun abiye taktırıp) 200-250 euroya malederek kullanmak bana her zaman daha uygun oluyor.Dediğin gibi bu tamamen tüketici tercihi.Pahalı bir loko alan kimseyi asla eleştiremem.Çünkü bu bir hobi ve herkesin ayrı ayrı zevkleri vardır.

Harun:
Bir kıyaslama tablosu...

Heroes:
Harun Bey Proses de bu ürünlerden hangileri mevcut acaba ?

Emre Uygar

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git