Gönderen Konu: Duvarda Dizilmiş Trenlerim  (Okunma sayısı 16157 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Duvarda Dizilmiş Trenlerim
« : Aralık 28, 2006, 23:25:40 »
Saygıdeğer Trenmodelcileri ,
Lokomatif ve vagonlardan oluşan trenlerimi sizlerle paylaşmak istedim.
Bu dizilemeyi mümkün olduğunca takım takım yapmaya çalıştım.
Bir devlet demiryoluna ait lokonun arkasına o devlete ait yolcu vagonları takmayı hedefledim.
Örneğin: Alman devlet demiryollarına ait lokonun arkasına, yine aynı ülkenin vagonlarını yerleştirerek bu dizileri oluşturmaya çalıştım.
Avrupa demiryolları ağırlıkta olarak böyle bir koleksiyon oluşturmaya çalıştım.

mali87

• Ziyaretçi
Ynt: Duvarda Dizilmiş Trenlerim
« Yanıtla #1 : Aralık 28, 2006, 23:34:11 »
   Teoman bey gerçekten çok güzel bir koleksiyonunuz var umarım bir gün benimde olur insallah,ama servet lazım neyse yılbaşı geliyor büyük ikramiye çıkarsa neden olmasın,görüşmek üzere.

mali....

Çevrimdışı lima train

• SEDAT COKER
  • Forum Üyesi
  • Yer: BAKIRKOY
  • Vicdan ile Zafer kazanılmaz
« Yanıtla #2 : Aralık 29, 2006, 01:02:21 »
TEOMAN BEY Bu sefer İzmir e geldiğimde muhakkak size ziyarette bulunacagım geçen sefer gerçekleştirememiştim Sedat ÇOKER
Sedat COKER / Lima Train

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Aralık 29, 2006, 12:08:04 »
abi burda kaçtane tren seti var daha burda görünmeyenlerde vardır. çok para lazım bunun için beni sekiz on kere aşar :)

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Aralık 29, 2006, 12:08:51 »
Trenlerinizi yeniden görmek çok güzel.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Aralık 29, 2006, 18:39:35 »
Trenlerin bu şekilde vitrinde sergilenmesi en akıllıca ve az yer kaplayacak, itirazlara neden olmayacak yöntem.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Aralık 29, 2006, 18:52:27 »
TEOMAN BEY Bu sefer İzmir e geldiğimde muhakkak size ziyarette bulunacagım geçen sefer gerçekleştirememiştim Sedat ÇOKER

Herzaman beklerim. İzmir'e geldiğinizde görüşmek beni çok mutlu eder.
saygılar
teoman

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Aralık 29, 2006, 19:21:39 »
Kamil bey, görüşlerinizden dolayı teşekkürler.
Duvar panosu olarak düşündüğüm bu vitrin sistemi sayesinde uzun zaman kutularda bekleyen tren modellerini günışığına çıkararak onları daha çok izleme fırsatım oluyor. Devamlı gözümün önünde olunca onları seyretmekten büyük keyif alıyorum.
1977 yılından beri bu sevdanın tutkunuyum. Vitrinleri 1995 yılında yaptırmıştım. Şu anda bölümleri dolu birkaç model de dışarda kaldı.
Bu iş dipsiz kuyu, herhalde ölünceye kadar bu tren modelleri bizimle olacak. Bizden sonra bakalım çocuklar ne yapar. Ancak onlar da benim trenlere ne kadar önem verdiğimi biliyorlar. Bunca yıldır kazasız bir şekilde koruduk 30. yıla ayak basacağız.
Fakat kendi eksiğimi biliyorum. Diaroma yapımına birtürlü giremedim. Diaroma için gerekli aksesuarlarda mevcut olmasına rağmen, aman bozulurlar bir daha bulamam korkusuyla olayı geciktirdim.Tabi bu arada zaman da su gibi geçti.Artık tam emekli olduğumuz zaman diaroma olayına girişeceğiz.
Yine de vitrin sistemi ile bugünlere kadar tren modellerimi iyi koruyabilmenin huzuru içindeyim. Zaman zaman yere ve masa üstüne kurarak onların hareketlerinide izliyor büyük keyif alıyorum.
Bilhassa buharlıların tekerlek bağlantıları ,piston hareketlerini izlemek insana o kadar keyif veriyor ki onun zevki bambaşka.
Vitrin sistemini uygulamak isteyen arkadaşlara önemli bir tavsiyem olacak. Vitrinlerine, kesinlikle güneş ışığı direk olarak vurmamalı, bizim model trenlerin en büyük düşmanı güneş ışığıdır. Loko ve vagonların genelde gövde malzemeleri mikadır. Bazı firmaların aliminyım döküm olanları vardır ama mika malzemelerden yapılmış olanlar güneş ışığına maruz kalırlarsa bozulmaları kaçınılmazdır. Bu duruma dikkat etmek gerekir.

Saygılar

teoman

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Aralık 30, 2006, 21:01:53 »
Ayhan bey ,görüşleriniz ve güzel temenniniz için teşekkürler.
Çalışmayan trenler, 'kafesteki tutsak hüzünlü kuşlar' çok güzel bir benzetme bu konuda çok haklısınız bu aralar ben de pratik sade bir diaroma düşünüyorum.

Saygılar

teoman

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ocak 02, 2007, 20:08:12 »
Ara sıra çalıştırmak iyidir, özellikle motordaki, kömürlerdeki,  elektrik alma plakalarındaki oksitlenmeleri önleyebilir. Yalnız uzun süredir duruyorlarsa çalıştırmadan önce bir ön bakım yapmanız gerekebilir.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ocak 03, 2007, 00:42:04 »
Kamil bey, çok teşekkür ederim. Belli aralıklarla lokoları kontrol ediyorum. Çok şükür herhangi bir sorun yok hepsi çalışır durumda.

Saygılar

teoman

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ocak 05, 2007, 21:25:54 »
Ayhan bey, diaroma temenniniz için çok teşekkürler.
Pratik yapım diaroma fikirlerinizi de bizlerle paylaşacağınız için şimdiden çok teşekkürler.

Saygılar

teoman

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #12 : Ocak 06, 2007, 21:03:02 »
Teoman abi,gerçekten çok güzel bir koleksiyon.Yani gerçekten yahu çok hoş ve bir o kadar da zordur bunları derleyip toparlamak.Ayrıca birkaç vitrin altındaki jetler de dikkatimi çekti.Özellikle THY nin jetleri.RJ ve McDonnel Douglass serileri gözümden kaçmadı.Keşke benim de böyle güzel bir koleksiyonum olsa.Ama daha uzuuun yıllar var inşallah.Aman nazar deymesin diyorum  :D Saygılar...
« Son Düzenleme: Ocak 06, 2007, 21:05:34 Gönderen: Jazzista »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ocak 07, 2007, 12:32:41 »
Sevgili Yarkın,
Güzel temennilerin için çok teşekkürler. Benim tren modelciliğimin yanında satatik plastik modelciliğimde var. İki hobiyide birlikte yürütmeye çalışıyorum.
Senin de daha iyi bir koleksiyonun olması bütün içtenliğimle dilerim.
Sizin gibi ilgili gençlerin ,geleceğimizin teminatları olarak böyle güzel hobilerle ilgilenmenizden kıvanç duyuyorum.
Her şeyin gönlünüzce olması dileklerimle, sevgiler sunarım.

teoman

Çevrimdışı bülent aydoğan

• Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #14 : Ocak 08, 2007, 11:18:26 »
'of of of şunlara bak'demezlermi  ;)

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Ocak 08, 2007, 18:58:51 »
Bülent bey ve Hüseyin bey, teşekkürler.

Saygılar

teoman

Çevrimdışı eraysarac

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #16 : Mart 18, 2007, 23:05:42 »
Teoman bey iyi akşamlar.
Öncelikle çok güzel bi kolleksiyon.Bende bunun yarısı kadar ancak vardır.Öncelikle duvarda kullandığınız raf materyalini anlayamadım.Malzemenin ne olduğunu çıkaramadım.
Yani hazır bir ürüne benziyor.Ama trenleri çok güzel göstermiş.Önü kapalımı ,Duvara gömmemi,boyutları nedirsizden rica etsem biraz anlatırmısınız.

Kendi halinde,model tren sevdalısı

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #17 : Mart 19, 2007, 01:09:31 »
Üstadım, kıskanmadım dersem yalan söylemiş olurum. Statik maket yapımındaki titizliğinizi gördüğümde çok düzenli çalıştığınızı düşünmüştüm ve trenlerinizi (ve de uçaklarınızı, alt kısımda onlar da gözümden kaçmadı, herhalde THY'nin ki kadar varlar, askeri uçaklar da mükemmel görünüyorlar) bu şekilde düzenlemeniz bu konuda yanılmadığımı gösterdi. Kullanılan malzeme ve boyutlar konusunda da bizi bilgilendirirseniz, ben de trenlerimi kutularından çıkarmaya başalayabilirim diye düşünüyorum. Emeklerinize sağlık...

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Mart 19, 2007, 02:03:16 »
Eray bey ve İlyas bey, merhabalar.
Panolar hakkında sizlere bilgi verebilirim. Modellerinizi bu şekilde kutulardan kurtarıp gün ışığına çıkarmanız çok isabetli olur.

Ben de yıllarca tren modellerini kutularda saklamıştım. Daha sonra bu fikir aklıma geldi ve uyguladım. Ölçülerini modellerin rahat yerleşebileceği ve seyradilebileceği şekilde kendim çıkarıp çizdim. 1994 yılında bir mobilyacıya özel olarak yaptırdım. Devamlı gözünüzün önünde ve camla tozdan korunur oluşu, çok güzel bir sistem olarak bu raflı panoları sizlerede tavsiye ederim.

Malzeme 10mm'lik suntalam. Üzerindeki beyaz lake boya. Duvara dübelle monteli. 5 adet olan bu panolar alt ve üst olmak üzere karşılıklı iki duvarda 4 tanesi bulunmakta diğeri sol ikli panonun bulunduğu duvarda ayrıca tek olarak bulunmaktadır. 5 panononun ölçüleri aynıdır.

Ölçüler aşağıdaki fotoğraflarda belirtilmiştir.

Umarım işinize yarayacak şekilde açıklamışımdır. yine de sormak istediğiniz herhangi birşey olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Saygılar
Teoman

Çevrimdışı eraysarac

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #19 : Mart 19, 2007, 15:02:02 »
Harika.....Zahmetiniz için ayrıca teşekkür ederim.Teknik ressam arkadaşıma çizdirip mobilyacıma yaptırıyorum.Daha sonra bende sizin gibi fotoğraflayıp forumumuzda paylaşırım.
Sanırım her ay bir adet yaptırabilirim.Ben bu akşama elimde olan daha önce yaptırdığım standımı sizlerle paylaşacağım.Tekrar teşekkür ederim...
Kendi halinde,model tren sevdalısı