Gönderen Konu: İzmir'de Tren Modelciliği  (Okunma sayısı 116029 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avsalı

• Ziyaretçi
Ynt: İzmir'de Tren Modelciliği
« Yanıtla #140 : Mayıs 09, 2007, 13:20:07 »
Teşekkürler teoman bey .

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #141 : Mayıs 10, 2007, 01:10:39 »
    Harun bey güzel bir çalışma ve proses reklamı olmuş kutlarım.Teoman bey bu arada imzalar baya yüksek meblalara atılıyor ona göre  :o benden size bir dost tavsiyesi iyi düşünün. :D

Tabiki yukarıda yazdıgım bir şaka idi istemeden kırdım ise affola,kulüp çalışmalarında değerli üstatlarımız ve ben her zaman seve seve yardımcı olacağımızdan kuşkunuz olmasın.

Herşey gönlünüzce olsun,mutlu sağlıklı kalın.

mali....

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #142 : Mayıs 10, 2007, 10:29:28 »
Teoman bey ben Alsancak ile karıştırmışım, ekte Orhan Berent'in sitesinde bulduğum Alsancak fotografını paylaşıyorum, orada raylar bina içine giriyor. Bu arada Orhan Berent'in sitesini forumda paylaşmamışız ayrı bir mesaj olarak koyacağım.

Tekrar teşekkürler.

http://web.deu.edu.tr/berent/tren/22haziran/

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #143 : Mayıs 10, 2007, 14:49:34 »
Basmane Gar binası ile ilgili olarak ilk önce bir kaç malzemenin teminine gidildi. teoman beyin resimlediği gar binasının sundurmaların yanında bulunan otobüs durağı için iki adet izmir büyükşehir belediyesine ait otobüs temin edildi.

saygılarımla.

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #144 : Mayıs 10, 2007, 16:38:23 »
kamil bey

super bir limAN görüntüsü

teşekkurler
saygılar a.usta

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #145 : Mayıs 11, 2007, 00:08:55 »
kamil bey

teşekkurler
saygılar a.usta

Abdurrahman bey, mesaj yerimi karıştı acaba!

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #146 : Mayıs 11, 2007, 10:34:59 »
kamil bey

teşekkurler
saygılar a.usta

Abdurrahman bey, mesaj yerimi karıştı acaba!
Farkettim karısmış bunu dikkate almayınız  saygılar a.usta

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #147 : Mayıs 11, 2007, 14:24:14 »
Bu gün, Karşıyaka'daki okulumuza gidiş yolu üzerinde, Bamahane'den geçtiğimiz sırada, Basmahane Gar binasında iskeleler gördüm. Tesadüf bu ya! Elimde de fotoğraf makinam vardı. Karşıyaka'daki çalışmaları fotoğraflamak için yanıma almıştım.

Okulumuzun servis aracının arka camından aşağıdaki fotoğrafı aldım.

Fotoğraftan da anlaşılacağı üzere; gar binasının pencerelerine
panjur yapılıyor herhalde ki panjur menteşeleri ve tutucu demir
kolları yapılıyor.

Ömer bey size bir iş daha çıktı. Basmahane Gar çalışmanızda,
ek olarak pencerelere panjur çalışmanızda gerekebilir.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #148 : Mayıs 11, 2007, 14:35:13 »
Teoman bey artık o ince işleri ihsan beye havale edeceğiz herhalde . o demir parçalar tam ihsan beylik

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #149 : Mayıs 11, 2007, 19:47:13 »
Ömer bey, bu çalışmalar panjur alt yapıları zannediyorum.
Demir çubuklar taşıyıcı şasi ,menteşelere bağlı olarak yapılmış panjur kanatları üzerine gelecek.

Pencereler kemerli olduğundan panjur şekilleri de ona uygun yapılacak herhalde.

İzmir'dek terihi binaların karekteristik özelliği olarak iki katlı cumbalı evlerin mutlaka panjurları olurdu.

Yina tarhi evlerden bir de Alsancak Gar'ın karşısında bulunan TCDD Müze ve Sanat Galerisi'nin üst kat pencereleri o dönemi yansıtan, aynı zaman da orjinal olan panjurlardır.

İzmir TCDD Müze binası.

Yakın plan çekim pencere panjur görüntüsü.

Çalışmalarınızda belki yararlı olabilir. Basmahane Gar binasının
panjur çalışmaları bitince onları da fotoğraflayıp sizlerlerle paylaşırım.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #150 : Mayıs 11, 2007, 23:38:42 »
Teoman bey,

Biz Proses olarak "Prosespen" markası altında kapı pencere ve İzmir tipi panjurlar da imal etmeye başladık.

Güneşe, yağmura, soğuğa süper dayanıklı. Her tür boya ile boyanabilir, eskitilebilir.

Aşağıda bazı modelleri ve en son uygulama yaptığımız İzmir TCDD Müze ve Sanat Galerisi'nden bir pencere resmi görebilirsiniz.

Sizin gönderdiğiniz resim biraz eski. Bu akşam montajı bitirdik. En son hali aşağıda.

Arkadaşlar (özellikle İhsan bey) bunları da yapmayın rica ederim. 24 tanesi 7 YTL yahu:)

Yoksa bizim Hobby Drill ile nasıl dolgu ve diş temizliği yapılıyor onu anlatacağım.

Selamlar,

Harun

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #151 : Mayıs 15, 2007, 21:12:40 »
Harun bey, espirili kişiliğinizle de siteye ayrı bir ahenk katıyorsunuz.
Modeltrenciler için yaptığınız fedekarlıklar hertürlü övgünün üzerindedir.

Malzeme konusundaki girişimlerinizi takdirle karşılıyoruz.

Bina yapımlarında kapı - pencereler çok işe yarayacak. Bunları gerekli tespitlerimi yapınca sizden mutlaka sipariş edeceğim.

İhsan bey, sizlerin yaptığı çalışmalar da gerçekten çok harika.
Harun beyin söylemini de dikkate almakta yarar var.

Tüm modeltrenciler el yapımı bina çalışmalarında, Harun beyin getirttiği hazır - kapı pencereleri kullanarak daha iyi sonuçlar albilirler.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

ktuzunalp

• Ziyaretçi
Harun bey,

Ülkenin maddi koşulları nedeniyle uzun yıllar boyunca hayal ettiğimiz ürünlere ulaşamamış meraklılar olarak, malesef kendi işimizi kendimiz üretmek ve bundan keyif almak gibi bir savunma mekanizması geliştirmişiz. Bazı üyelerimizde yer eden bu eğilimi nasıl pozitif bir katma değere dönüştürebileceğimizi bulmak gerekir diye düşünürüm. Hazır parça kullanarak maket üretme işini zaten bütün dünya yapıyor. Türk Tren Maketçiliğinin çıkış noktası (dünya'ya tanıtımı) ise özgün çalışmalar ile olabilir mi acaba? (Derya bey örneği).

Yöntemler şunlar olabilir:
-Modifiye etme yöntemi: Hazır bir model/maketi alıp, kendi istekleriniz doğrultusunda geliştirmek. Buna yönelik çalışmalar bir miktar yapıldı (Liliputların getirilmesi gibi, eskitme çalışmaları, TCDD'ye çevirme vb.), sonuçlardan memnun musunuz bilmiyorum.

-Herşeyi ile özgün bir üretim: Mahmut bey'in lokomotifleri, Abdurrahman bey'in özgün bina ve maketleri, İhsan bey'in atölye maketi, Ömer bey'in Haydarpaşası gibi sıfırdan herşeyi kendi yapmak.

İşte bu ikinci konu henüz bakir görünüyor. Acaba bu noktada birşeyler yapılabilir mi? Örneğin bu yönde çalışan/çalışmak isteyen bütün modelcilerin ortak zorluğu parçalara şekil verilmesi yönündedir. Ben dahil herkes önce bir plastik/ahşap/metal parçaya nasıl şekil verilebileceğini bulmak zorundayız. El oğlu bilgisayar destekli sistemleri sonuna kadar kullanırken, bizler oldukça yavaş ilerlemek durumundayız. Acaba parçalara şekil vermek için bir sistem kurulsa (veya bu makinelerin yatırım masrafı yüksek olduğu için başlangıçta hazır bir sistemi işleten bir kuruluş ile anlaşma yapılsa) yol alınabilir mi? Bunun uzun vadede bir katma değer oluşturacak geri dönüşümlü bir iş haline gelmesi olanaklı mıdır? Örneğin, x üyemiz kendi hayalindeki evi kağıt üzerine ölçüler vererek çizse, bunu size verdiğinde bilgisayar ortamına aktarılsa ve sonra parçalar makineden kesilerek çıkarılsa mantıklı olur mu?

Selamlar,
Kamil.

« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2007, 14:05:55 Gönderen: ktuzunalp, The Unforgiven... »

Çevrimdışı Alponzo

• Alper D?NÇ
  • Forum Üyesi
  • Yer: Edremit/Bal?kesir
« Yanıtla #153 : Mayıs 16, 2007, 12:19:46 »
Kamil Abi ağızından bal damlıyor ;D
Çok güzel fikirler sunmuşsunuz.

Ben geçenlerde balsa ağacından ev yaptım tabi hayalim neydi ev oldu baraka.Siteye koymaya çekindim.Eve acemilik eserim diye ad koydum.En önemliside hatalarımı gördüm.Bundan sonrası ise daha güzellerini yapmak için uğraşacağım.

Saygılar.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #154 : Mayıs 16, 2007, 12:30:11 »
alper keşke yayınlasaydın burda yi veya kötü diye bir eleştiri gelecek diye çakinmene gerek yok gerçekten her çalışma bir değer yansıtmakta. önemli olan başlamak .

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Harun bey,

Ülkenin maddi koşulları nedeniyle uzun yıllar boyunca hayal ettiğimiz ürünlere ulaşamamış meraklılar olarak, malesef kendi işimizi kendimiz üretmek ve bundan keyif almak gibi bir savunma mekanizması geliştirmişiz. Bazı üyelerimizde yer eden bu eğilimi nasıl pozitif bir katma değere dönüştürebileceğimizi bulmak gerekir diye düşünürüm. Hazır parça kullanarak maket üretme işini zaten bütün dünya yapıyor. Türk Tren Maketçiliğinin çıkış noktası (dünya'ya tanıtımı) ise özgün çalışmalar ile olabilir mi acaba? (Derya bey örneği).

Yöntemler şunlar olabilir:
-Modifiye etme yöntemi: Hazır bir model/maketi alıp, kendi istekleriniz doğrultusunda geliştirmek. Buna yönelik çalışmalar bir miktar yapıldı (Liliputların getirilmesi gibi, eskitme çalışmaları, TCDD'ye çevirme vb.), sonuçlardan memnun musunuz bilmiyorum.

-Herşeyi ile özgün bir üretim: Mahmut bey'in lokomotifleri, Abdurrahman bey'in özgün bina ve maketleri, İhsan bey'in atölye maketi, Ömer bey'in Haydarpaşası gibi sıfırdan herşeyi kendi yapmak.

İşte bu ikinci konu henüz bakir görünüyor. Acaba bu noktada birşeyler yapılabilir mi? Örneğin bu yönde çalışan/çalışmak isteyen bütün modelcilerin ortak zorluğu parçalara şekil verilmesi yönündedir. Ben dahil herkes önce bir plastik/ahşap/metal parçaya nasıl şekil verilebileceğini bulmak zorundayız. El oğlu bilgisayar destekli sistemleri sonuna kadar kullanırken, bizler oldukça yavaş ilerlemek durumundayız. Acaba parçalara şekil vermek için bir sistem kurulsa (veya bu makinelerin yatırım masrafı yüksek olduğu için başlangıçta hazır bir sistemi işleten bir kuruluş ile anlaşma yapılsa) yol alınabilir mi? Bunun uzun vadede bir katma değer oluşturacak geri dönüşümlü bir iş haline gelmesi olanaklı mıdır? Örneğin, x üyemiz kendi hayalindeki evi kağıt üzerine ölçüler vererek çizse, bunu size verdiğinde bilgisayar ortamına aktarılsa ve sonra parçalar makineden kesilerek çıkarılsa mantıklı olur mu?

Selamlar,
Kamil.

Kamil Bey,

Önümüzdeki hafta Salı ya da en geç Çarşamba günü orada olacağım.

Ümit ve Osmanla da konuşmuştum akşam beraber olalım diye.

Eğer siz de gelirseniz hem tanışmış olur hem de bu konuları daha detaylı konuşuruz.

Benim aradaki takılmalarıma bakmayın. Onlar işin şaka tarafı. Ben meraklıların kendi imkanlarıyla birşeyler yapmasından hiç rahatsızlık duymuyorum.

Ve bu iş her yönüyle ne kadar gelişirse sonuçta hepimizin yararına olur diye düşünüyorum.

Selamlar,

Harun

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #156 : Mayıs 18, 2007, 19:22:30 »
Tabi ki olabilir, Perşembe günü sıkıntım olacak (yine de zorlayarak yetişirim), onun dışındaki günlerde ise bir engelim yok.

Selamlar,
Kamil.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #157 : Mayıs 22, 2007, 17:26:22 »
Malesef iş yoğunluğumun artması nedeniyle bu görüşmenin gerçekleşmesi olanaklı görünmüyor, umarım bir dahaki sefere.

Saygılar,
Kamil.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #158 : Mayıs 25, 2007, 13:23:21 »
Saygıdeğer modeltrenciler.

İzmir'de yaşayan modeltrencileri olarak belli aralıklarla bir araya gelip trenmodelciliği üzerine görüşmelerimiz olmaktadır.

Forum üyelerimizden Dr. Haki Dolunay bey, Melih Uçar bey ve beni İzmir'in şirin ilçesi Urla'da bulunan evlerindeki kurgusunu tanıtmak, bu kurguda yapılmasını düşündüğü çalışmalara yönelik bilgi paylaşımında bulunmak amacıyla davet etmişlerdir.

Haki bey ile İzmir'de 24 mayıs perşembe akşamı 19.30'da buluşup Urlay'a gittik. Kendileri eve gitmeden önce bizi Urla iskelesinde bir balık restoranda ağırladı.

Akşam yemeğimizi yedikten sonra evlerine gidip saat 01.30 'a kadar trenmodelciliği üzerine sohbetler ettik. Kurgusunu inceledik ve kurguya ilave yapılacak çalışmları görüştük.

Güzel bir ortamda geçen bu güzel buluşmadan dolayı Dr. Haki Dolunay beye sonsuz teşekkürler ederiz.

Sizlerle, bu toplantıdan aldığımız görüntüleri  paylaşıyorum.

Urla iskelede restoran önünde. Ortada  Haki Dolunay bey,

sağlığa, dostluğun devamına ve trenmodelciliğinin gelişmine kalkan kadehlerimiz.

Ege'nin leziz balıklarıyla devam eden trenmodelcilği sohbetimiz.

Balık keyfimizden sonra haki beyin evine gelip hemen diaromasının başına geçiyoruz.
Haki bey önce bir masa yapıyor. Daha sonra trenmodelciliğne kendisini öyle bir
kaptırıyor ki ikinci bir masa daha ilave edip iki masa rasına üçüncü bir diaromayı
koymayı da ihmal etmiyor.

Diaromadan çeşitli kesitler.

İki masa arasındaki üçüncü bağlatı diaroması ve köprü.

Yapım aşamasındaki diğer diaroma üzerinde görüşmeler yapılıyor.

Gece görünümlü diaroma

Herzaman böylesine güzelliklerin devamı dileklerimizle toplantımız geceyarısı
01.30 da tamamlanıyor. Haki beye birkez daha teşekkürlerimizi sunarak
Melih beyle birlikte evlerimize dönüyoruz.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #159 : Mayıs 25, 2007, 13:33:12 »
Teoman bey

Bu harika resimler,özellikle en sondaki maviyle dağ ışıklandırması dahil çok hoşuma gitti..
1 aktif İzmirli modelseverin aranıza katılmasına gururlandım.

Gecikmeylede olsa size yapılan haksızlıklara özellikle şahsiyetinizi tanıyıp ne kadar iyiniyetli olduğunuzu anlayan biri
olarak kınadıgımı ifade edeyim.

Umarım yakın zamanda sitemizde daha güzel şeyler konuşmaya başlanır..

Ben ne o tarafta ne bu tarafta Teoman beyin safındayım..

Saygılarımla
A.Usta