Gönderen Konu: Feneryolu istasyonu ile fenerbahçe istasyonu arası  (Okunma sayısı 7568 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
Mehmet Utkan beyin bana yolladığı bu fotoğraflar çok ilginç...!
kendisine teşekkür ediyorum ve bu başlık altında forumda paylaşmak istedim çok fazla bilgimiz yok bilgisi olanlar varsa ve paylaşırsa seviniriz...
ilk fotoğraf TCDD ye ait olarak düşündüğümüz karşılıklı iki bina

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
Ynt: Feneryolu istasyonu ile fenerbahçe istasyonu arası
« Yanıtla #1 : Ocak 25, 2015, 14:24:24 »
sinyal kulesine benzeyen bina

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ocak 25, 2015, 14:27:14 »
.

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 26, 2015, 00:27:39 »
Sevgili Ozan Kardeşim,

İnşallah birileri çıkar bize daha detaylı bilgiler verir... :)

Selamlar,

m.utkan

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #4 : Ocak 27, 2015, 00:57:51 »
Ozancım ve Mehmetcim , bu binayı nedense hatırlamadım ama sanırım  " zaman içerisinde görünen ama görülmeyen " durumu olmuş , evet bu bir demiryolu binası olabilir çünkü Feneryolu istasyonundan Fenerbahçeye çalışan bir dar hat tren vardı , sanırım bu forumda bu konu açılmış ve bir iki resim konmuştu.

Benim bu konuda hatırladığım sadece 60 lı yıllarda caddede giderken , arabamız bariyerler indiğinde durur ve caddeyi keserek sahile doğru bir tren geçerdi ( babamın arabası yani tabi :) )

Can abinin söylediğine göre tren 60-70 yıllarında sadece Fenerbahçe orduevine malzeme taşımakta kullanılıyormuş ve 78 yılına kadar caddede demiryolu asfaltın arasında duruyormuş.

Aşağıda konu ile ilgili link var.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=27157&start=0
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ocak 28, 2015, 02:59:09 »
Merhaba,

1950 Kalamış doğumluyum. 1953 yılında Selamiçeşmeye taşındık. (Şimdiki Mustafa Mazhar Bey caddesi) Teyzem 1958 de Fuat Paşa caddesinin demiryoluna bakan başına taşındı ve hala oradadır. Ondan beridir Mazhar bey-Feneryolu-Hatboyu İstanbulda yaşadığım veya İstanbulda olduğum zamanlarda günlük güzergahım olmuşdur. Sokağın şimdiki ismini bilemem, belki benim zamanımda sokak bile değildi, ama hatboyu olarak geçerdi. Feneryolu istasyonunun hemen Haydarpaşa tarafından girişindeki sağ hattan makasla ayrılır, Bağdat caddesini diyagonal olarak keser, hatboyu tabir ettiğimiz güzergahtan Fenerbahçe Orduevine kadar uzanırdı. Hattın Bağdat caddesini kestiği yerde manuel açılır-kapanır bariyerler vardı. Ayrıca o zamanlar Bağdat caddesinin asfalt olmasına rağmen, hattın caddeyi kestiği bölümün parke taş olduğunu hatırlıyorum. Bu güzergahtan bir kere tren geçtiğini gördüm. Tamda Bağdat caddesinin kenarındaydım. Bir buharlı ve iki veya üç kapalı yük vagonu. Hattın nereye kadar uzadığını bilmiyorum, ama benim yaşadığım dönemlerde Fenerbahçe Ordu evine kadar gittiğini biliyorum. Zira üzerinde çok yürüdüm. Hattın iptal tarihini hatırlamıyorum ama 1978-1979 senelerinde hatboyundan geçerken eşime bak ben bu raylar üzerinde çok yürüdüm dediğimi hatırlıyorum. Hat iptal edildi, hatboyunda ray filanda kalmadı, ama Feneryolu istasyonu girişindeki makas daha epey yerinde durdu. 90 ların başında İstasyondan geçerken makasın orada olduğunu hatırlıyorum.

Eh, zaman değişiyor tabii... artık Fenerbahçeye gitmek için trenede gerek yok. Bas gaza, yenge de yanında ver elini Fenerbahçe....

Ama hiç olmazsa çocukluğumuzun banliyö hattının bir arşivi olsaydı elimizde. Torunuma Feneryolundan trene kaçak binip Süreyya plajına kadar kondüktörü atlatmak için neler yaptığımı anlatabilseydim. Göztepe istasyonunda Annemle oturduğumuz bankda yok şimdi, bende zaten artık Erenköy pazarına gitmiyorum.

Bu akşam nostalji sardı beni, yaşlılığıma verin ne olur,

Saygı ve sevgilerimle,

Can