Gönderen Konu: Setimi nasıl büyütebilirim  (Okunma sayısı 10046 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı emrah82

• Forum Üyesi
Setimi nasıl büyütebilirim
« : Nisan 12, 2014, 10:08:34 »
Arkadaşlar merhaba,
önceki yıllar kendime fleischmann 686981 başlangıç seti almıştım, uzun zamandır kullanmıyorum ama yakın zamanda seti büyüterek kullanmak istiyorum, yurtdışı sitelerden ray ve lokomotif bakim diyorum. benim sistemin dijital olduğunu biliyorum ama bakarken ac ve dc diye ürünler var, ben bunlardan hangisini terih etmem lazım?

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Setimi nasıl büyütebilirim
« Yanıtla #1 : Nisan 12, 2014, 10:56:23 »
Merhaba Emrah,

Fleischmann DC sistemdir. DC devam etmen gerekiyor. Yukarıda (duyurunun hemen altında) yazan markaların hepsi DC çalışır. Raylarının Fleischmann 6600 serisi olduğunu tahmin ediyorum. Ya yine 6600 serisi ile devam edeceksin ya da başındayken yeni bir sisteme geçeceksin. Eğer kararın ikincisinden yanaysa, Türkiye'de Bachmann/Hornby/Lima serisi raylar daha rahat bulunuyor. Tabii senin tercihin önemli. Tamamen farklı bir sistem de kurabilirsin.

Kolay gelsin

Naci Aklan

Çevrimdışı emrah82

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Nisan 12, 2014, 11:02:14 »
naci bey tesekkür ederim. dc lokomotiflere bakim o zaman. raylar olarakta fleischmann profi raylar benim için uygun olanlarmış araştırdığım kadarıyla.

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #3 : Nisan 12, 2014, 11:23:01 »
Genellikle Marklin hariç her marka DC sistem uyumludur. Tabi dikkat etmek gereken birşey daha var. Diğer marka ürünlerde de AC sistem olabiliyor. Mesela Ebay'de gezinirken bazı ROCO marka ürünler AC oluyor. Ebay.de adlı sitede ürünün açıklamasında "Stromversorgung: Gleichstrom" olanlara bakman gerekiyor. Alacağın ürün "Wechselstrom" olmamalıdır. Tekerleri, izole etmek veya değiştirmek gibi ihtimalin varsa Marklin marka vagonlara da bakabilirsin.

İyi günler
TCDD 3.Bölge Müdürlüğü Balıkesir

Çevrimdışı emrah82

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Nisan 12, 2014, 16:02:47 »
Genellikle Marklin hariç her marka DC sistem uyumludur. Tabi dikkat etmek gereken birşey daha var. Diğer marka ürünlerde de AC sistem olabiliyor. Mesela Ebay'de gezinirken bazı ROCO marka ürünler AC oluyor. Ebay.de adlı sitede ürünün açıklamasında "Stromversorgung: Gleichstrom" olanlara bakman gerekiyor. Alacağın ürün "Wechselstrom" olmamalıdır. Tekerleri, izole etmek veya değiştirmek gibi ihtimalin varsa Marklin marka vagonlara da bakabilirsin.

İyi günler

Teşekkür ederim mertcan bey, söylediklerinize dikkat edeceğim.

Çevrimdışı emrah82

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Nisan 28, 2014, 11:37:03 »
ebay üzerinde lokomotif ve vagonlar aldım, yakın zamanda gelir inşallah. birde birşey dikkatimi çekti wireless kumandalar var, bu kumandalar her sisteme oluyor mu yoksa sadece kendi marka raylarına mı oluyor? benim sistem fleischmann ama baktıgım kumanda bachmann marka, benim sistemimde kullanılır mı? temsili lik altta

http://www.ebay.com/itm/Bachmann-Wireless-DCC-E-Z-Command-Dynamis-36505-Never-Used-/231205791718?pt=Model_RR_Trains&hash=item35d4f067e6

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Nisan 28, 2014, 12:01:01 »
Merhaba,

DCC kumandalar, (wireless veya kablolu) her marka ray ve loko ile uyumludur. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Sizin setinizin Fleischmann olduğunu söylüyorsunuz. Eğer çok eski bir setse, eskiden Fleischmann lokolarında FMZ denilen kendi kumandası ile uyumlu dekoderler kullanıyordu. Zaman içinde Fleischmannda DCC ye döndü. Lokonuzun dekoderi FMZ ise dekoderin değişmesi gerekir. Bachmann Dynamisi Prosesten temin edebilirsiniz.

Selamlar,

Can

Çevrimdışı emrah82

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Nisan 28, 2014, 13:37:17 »
Merhaba,

DCC kumandalar, (wireless veya kablolu) her marka ray ve loko ile uyumludur. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Sizin setinizin Fleischmann olduğunu söylüyorsunuz. Eğer çok eski bir setse, eskiden Fleischmann lokolarında FMZ denilen kendi kumandası ile uyumlu dekoderler kullanıyordu. Zaman içinde Fleischmannda DCC ye döndü. Lokonuzun dekoderi FMZ ise dekoderin değişmesi gerekir. Bachmann Dynamisi Prosesten temin edebilirsiniz.

Selamlar,

Can

setimin model numarası fleischmann 636981. fakat teknik bilgilerini malesef bilmiyorum.

http://www.modellbahn-fokus.de/product/H0/Fleischmann/Startpackungen/4-2-002001-0-38828-0-de-49-5-2-0-0-1-0-0/index.html

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Nisan 28, 2014, 18:13:20 »

Yeni nesil DDC sistem Fleischmann. Her türlü DCC dekoderlı loko kumanda edebilirsiniz.

Çevrimdışı emrah82

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Nisan 28, 2014, 18:29:02 »
sizce üzerindeki kumanda yeterli olur mu yoksa bachmann wireless kumanda alsam mı acaba? şuan için siparişimdekiyle beraber 2 lokomotifim var. 2sinide kumanda etmek istiyorum tek kumandayla. biri kablolu biri kablosuz secenek ama forumda eski yazılarda bachmann kumandaların frekansı çok çabuk karışabildiğinden arıza verebiliyormus.

Çevrimdışı emrah82

• Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Nisan 30, 2014, 09:32:05 »
Lokomotifim ve vagonlarım gelmeye başladı :) bi kısmı henüz yolda ama..

vagonlar farklı farklı markalar ama çoğunda Coupler (birleştirici) aynı.

Sadece lokomotif ve 1 adet vagonda farklı birleştirici var.

bunlarıda ben değiştirebilirim galiba ama lokomotifde forumda incelediğim gibi tırnaklı değilde vidalı bir sistem yapmışlar sanki, lokomotifide vagonlara uygurmam için hangi model birleştirici almam gerekli?

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #11 : Nisan 30, 2014, 16:09:25 »
Emrah kardeşim Amerikan dizeldeki kadee dediğimiz kuplör , onu değiştirmek biraz zor , bir ara proseste bu kuplörlerden vardı , bir tane bulup tek bir vagona takarsan diğer vagonları da ona takıp diziyi tamamlarsın .
Yalnız , böyle problemler buradan yazışarak çözülmez klübe gelmek zorundasın.

Bu cumartesi çok kişi geliyor , bekleriz....
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #12 : Nisan 30, 2014, 19:10:36 »
Merhaba

Lokomotif için vidalı kuplörlerden satın alabilirsiniz. Proses Elektronik'ten veya Ebay üzerinden kuplörleri rahatça bulabilirsiniz.

Örneğin: http://www.ebay.de/itm/Roco-H0-40201-4453-Roco-Standard-Kupplung-2-Stuck-Ersatzteil-4316-Neu-/331189573596?pt=DE_Modellbau_Modelleisenbahnen&hash=item4d1c6fd7dc

Çevrimdışı emrah82

• Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Nisan 30, 2014, 22:22:20 »
Emrah kardeşim Amerikan dizeldeki kadee dediğimiz kuplör , onu değiştirmek biraz zor , bir ara proseste bu kuplörlerden vardı , bir tane bulup tek bir vagona takarsan diğer vagonları da ona takıp diziyi tamamlarsın .
Yalnız , böyle problemler buradan yazışarak çözülmez klübe gelmek zorundasın.

Bu cumartesi çok kişi geliyor , bekleriz....

Kemal bey bu cumartesi calisiyorum, katilmam cok zor, kluple ilgili bilgim yoktu, forumda biraz arastirim :)

Çevrimdışı emrah82

• Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Nisan 30, 2014, 22:25:13 »
Merhaba

Lokomotif için vidalı kuplörlerden satın alabilirsiniz. Proses Elektronik'ten veya Ebay üzerinden kuplörleri rahatça bulabilirsiniz.

Örneğin: http://www.ebay.de/itm/Roco-H0-40201-4453-Roco-Standard-Kupplung-2-Stuck-Ersatzteil-4316-Neu-/331189573596?pt=DE_Modellbau_Modelleisenbahnen&hash=item4d1c6fd7dc

Mertcan bey ilginize tesekkur ederim, bende karsi kisma kadee baktim ebay.com uzerinden ama hangisinin uydugunu anlayamadim, sizin bu gonderdiginizle sorunum kesin cozulecek ama.

Çevrimdışı emrah82

• Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Mayıs 29, 2014, 18:12:49 »
almanyadan son aldığım vagonlar elime ulaştı fakat vagonları raylara koyduğum an kısa devre yapıp sistemi korumaya alıyor. yani tekerlekler uyumlu değil. bu durumda kendimi satıcıya karşı nasıl savuna bilirim? Ürün açıklamaları alttaki linkte, acaba satıcının belirtipte benim göremediğim bi durum mu var acaba?

http://www.ebay.de/itm/H0-ROCO-44780-DB-IC-Abteilwagen-1-Klasse-rot-weiss-TOPP-in-OVP-/221415516000?ssPageName=STRK%3AMEWNX%3AIT&_trksid=p2047675.l2557&nma=true&si=SOTbPEcNW1dHP8MQQJ%252FiG4Z1iIQ%253D&orig_cvip=true&rt=nc

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #16 : Mayıs 29, 2014, 21:06:56 »
Emrah kardeşim , Alman ebayında alışveriş yaparken dikkat ,  bir üründe " Wechselstrom " yani dalgalı akım yazıyorsa marklin sistemine uygundur ve rayda kontak yapar , uyan tekerlek bulup değiştirirsen kullanırsın ancak. Satıcının kabahati yok.

Aradığın ürünlerde " Gleichstrom " yazmasına dikkat et.

İngilizce olunca " alternative current " marklin tipi  , " direct current "  doğru akım ise senin kullandığın sistem.

Veya kısaltılmış olarak  AC , DC yazısına yazısına dikkat.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı emrah82

• Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Mayıs 30, 2014, 11:24:15 »
Emrah kardeşim , Alman ebayında alışveriş yaparken dikkat ,  bir üründe " Wechselstrom " yani dalgalı akım yazıyorsa marklin sistemine uygundur ve rayda kontak yapar , uyan tekerlek bulup değiştirirsen kullanırsın ancak. Satıcının kabahati yok.

Aradığın ürünlerde " Gleichstrom " yazmasına dikkat et.

İngilizce olunca " alternative current " marklin tipi  , " direct current "  doğru akım ise senin kullandığın sistem.

Veya kısaltılmış olarak  AC , DC yazısına yazısına dikkat.

Daha öncede bu konuda mertcan bey bana bu durumu izah etmişti. vagon linkine bakarsanız benim aldığım vagon Gleichstrom Waggon katagorisinde. yani bu durumda satıcı vagonu hatalı tanıtmış oluyor anladığım kadarıyla.

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #18 : Mayıs 30, 2014, 13:58:54 »
Satıcı vagona izolasyonsuz tekerlek takıp göndermiş olabilir. Vagonun fiyatı oldukça düşükmüş. Paypal üzerinden Dispute açıp ürünü geri göndermeniz epey bir masraflı olur. Dolayısıyla vagonu izole etmeniz gerekmektedir. Prosesten izolasyonlu tekerlekler satın alabilirsiniz. Masraf yapmayıp ben izole etmek isterim dersen Kemal OMAY dan yardım isteyebilirsin. İzolasyon yöntemlerine hayranım :)
Ör: Tekerleğe oje sürmek ;D

Çevrimdışı emrah82

• Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Mayıs 30, 2014, 17:23:53 »
Satıcı vagona izolasyonsuz tekerlek takıp göndermiş olabilir. Vagonun fiyatı oldukça düşükmüş. Paypal üzerinden Dispute açıp ürünü geri göndermeniz epey bir masraflı olur. Dolayısıyla vagonu izole etmeniz gerekmektedir. Prosesten izolasyonlu tekerlekler satın alabilirsiniz. Masraf yapmayıp ben izole etmek isterim dersen Kemal OMAY dan yardım isteyebilirsin. İzolasyon yöntemlerine hayranım :)
Ör: Tekerleğe oje sürmek ;D

Oje sürmeyi bende duymuştum :) denemekte fayda var. bu durum 2.kez başıma geliyor daha önce ebayden farklı bir vagon aldım, gerçi orada benimde hatam vardı, Wechselstrom katagorisindeymiş ama farketmeden satın aldım. fakat satıcı hata bende markline uyumlu olduğunu yazmam gerekliydi dedi ve tam para iadesi yapmıştı. bakalım bunda ne çıkacak.

önceki aldığım vagon linki
http://www.ebay.com/itm/Spur-H0-Tiefladewagen-beladen-mit-Trafo-034-Trafo-Union-034-T1077-/131173149215?ssPageName=STRK%3AMEWNX%3AIT&_trksid=p2047675.l2557&nma=true&si=J3jSVvGG5iTWx5FSR%252Bux%252FvMzEAI%253D&orig_cvip=true&rt=nc