Gönderen Konu: Ses Dekoder Sorunu  (Okunma sayısı 3259 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı O?uz Tosun

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ses Dekoder Sorunu
« : Eylül 23, 2013, 00:06:09 »
Hornby Select Digital kumandam var.Elimde iki tane sesli lokom var.Ama şuan ikisinin de sesi çıkmıyor.
İlki TCDD Lokomuz.Proseste hem digital hem de ses dekoderi takıldı.1 ay sonra sesi bozuldu.Dekoderden kaynaklandığını düşündüm.Ama bugün de Roco BR52 2013 model orjinalinden sesli olan loko da sesini kaybedince sistemimde bir sorun olabileceğini düşündüm.
Bu konuda yardım edebilecek,fikir verebilecek herkese şimdiden teşekkürler.

Sevgi ve selamlarımla.

Oğuz Tosun.

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Ses Dekoder Sorunu
« Yanıtla #1 : Eylül 23, 2013, 19:34:03 »
lokomotifin sesi açıp kapama için en az 12 fonksiyonlu kumanda kullanmanız gerekli...Hornby select 4 fonksiyonludur ...özellikle diesel lokomotiflerde f5 ile marşa basıp(f 5 e birkaçsefer üstüste seri basılır marş yapar) f8 ile birkaç seri tuşa basılıp  stop eder.

Orjinal sesli  buharlı roco lokomotiflerde ayrıca f1 tuşu ile tekerleklerdeki çuf çuf sesleri açılır.(yeni roco sesli buharlılarda motorola decoder takılılarda bu şekilde çalışanlar var....

Honby elite dijitalde başlangıç için bile fazla amatör işi malesef.size tavsiyem.Bachmann dynamiss yada benim kullandığım mrc kumanda almanız.Ben mrc ikili kumanda kullanıyorum.biri kablolu,biri kablosuz. Aynı modüle bağlı.Bacmann dynamiss tek kumanda ve kablosuzdur.

selamlar.....

irfran

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Eylül 23, 2013, 19:51:11 »
unutmadan ses açıp kapama f-12 tuşudur..ben roco dijital kumanda dan verim alamadım.en iyi genel olarak bütün dijitalleri çalıştıran en az 27 fonksiyonlu olan mrc veya bachmann dynamiss tir.tabiki bu benim tercihim.benin sütten çok ağzım yandıda :)

selamlar...

irfan

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Eylül 23, 2013, 20:49:00 »
oğuz bey...

select kumanda ile 3-4 lokomtif beklerken bile lokomotif gürültüleri çekilmez bir gürültü ve ses karışıklığına karşı kumanda aetmeniz mümkün değil ..en az 27 fonksiyonlu kumanda da istediğiniz lokoyu ayrı ayrı çalıştırıp ayrı ayrı stop ettirebilirsiniz.istediğiniz gibi seslerini açıp kapatabilrsiniz....

selamlar....

irfan.

Çevrimdışı O?uz Tosun

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Eylül 23, 2013, 23:15:01 »
İrfan Bey merhaba.
Öncelikle tecrübeleriniz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Orjinal Roco Br52'yi F1 tuşu ile kumanda edebilirken önce çuf çuf sesine hafif bir cızırtı eşlik etmeye başladı ve kısa bir süre sonra tamamen tüm sesler kayboldu.Aynı sorun TCDD 45161 nolu lokomun başına da geldi.Benzer iki olay yaşayınca forum üyelerimizin deneyim ve önerilerinden yararlanmak istedim.
Bachmann Dynamis Wireless kumandayı kısa bir süre önce siteden bir arkadaştan aldım.Ama hiç bir lokomu kumanda etmeyi bsaşaramadım.Aldığım arkadaş kendisinin bir sorun yaşamadığını söyledi.Kumanda ekranında sinyalin geldiğini görmeme rağmen lokolar bir türlü hareket etmiyorlar.Yani uzaktan kumanda ile raylara bağlı ana ünite iletişim kuruyor ama lokolara sinyal gitmiyor.Nerede yanlış yaptığımı veya yanlışlığın nereden kaynaklandığını çözemedim.
Elimde dynamis olmasına rağmen,zorunluluktan select ile lokoları çalıştırmaya devam ettim ve etmekteyim.Select kumandayla ilgili yazdıklarınızın tamamına birebir katılıyorum.
Çözüm konusunda fikir verebilecek tüm arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler.
Sevgi ve selamlarımla.
Oğuz Tosun.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #5 : Eylül 24, 2013, 08:19:25 »
Merhabalar bende select kumanda kullanıyorum ama sesle ilgili sıkıntım yok bu söylediklerinizi akşam denmeye çalışıp bilgilendireceğim aynı türk lokosundan bendede var sesli ben calıştırırken bir problemle karşılaşmadım elimde trix markada sesli lokomotif var ondada sorun yaşamadım. Kolay gelsin
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...