Gönderen Konu: Lima Lokomotif renovasyonları (Deutsche Reichbahn & TCDD )  (Okunma sayısı 4610 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lima train

• SEDAT COKER
  • Forum Üyesi
  • Yer: BAKIRKOY
  • Vicdan ile Zafer kazanılmaz
Merhabalar

Uzun zamandır boyalarında problem olan iki lokomotifimi revizyona tabi tutmayı planlıyordum bayram bu konuda gereken şansı bana verdi.
Diğer bu konuda uzman arkadaşların yanında oldukça amatörce yapılan çalışmayı sizlerle paylaşmak istedim.
Elimde bulunan Alman demiryollarına ait diesel lokomotifin boyasını çıkartarak işe başladım. Boya oldukça inatçı çıktı açıkçası. Diğer dostların yaptıkları çalışmalar aklıma geldi ve bende sökücü olarak bu malzemeleri kullandım. Fakat boyayı çıkartmada başarılı olamadım. Eşimin asetonsuz oje sökücü bu iş gayet iyi gördü üstelik plastikte bir deformasyonda oluşturmadı.
Diğer taraftan bu sıvıda bırakmamız halinde erime yapabileceği gözlemlendi.

Polonya pazarından temin edilen dişçilik malzemeleri ve diğer ekipman ile boya söküm işlemleri tamamlandıktan sonra temizlik işlemi yapılarak boyaya hazır hale getirildi. (Sıcak su ve sabun ile iyice yıkandı) humbrol marka boyalar ile  açık renkten başlayarak kamuflaj rengi airbrush ile atıldı.

Üzerine ise daha önce Alman hava kuvvetlerine ait bir uçağı kurgulamıştım. Buradan kalan decallerden kullanarak uygun gördüğüm yerlere yerleştirdim. Şimdilerde bulmakta oldukça zorlandığım fakat beşiktşta sadece bir kitapçıda bulabildiğim letterset ile yazıları tamamladım. Son olarak lokomotif üzerine mat koruyucu ekleyerek modelin boya kısmını tamamladım. Sonraki aşamada dijitale çevrilmesi ve ışıklandırma konusunda çalışma yapacağım.

TCDD renklerine sahip lokomotifim ise Lima SNCF lokomotiflerden birtanesiydi. Diğer lokomotife oranlar yeni keşfetmiş olduğum çıkarıçı ile çok kısa sürede temzileme işlemi tamamlandı. Gerekli temizlik tamamlandıktan sonra açık renkten başlayarak üst ve alt kısmın boyama işlemlerini tamamladım. Son olarak tavan bölgesinin metalik renkte boyaması tamamlandı. Burada TCDD harflerini bulamama sebebiyle koruyucu katı modele ne yazık ki atamadım. Harfleri temin eder etmez elektrik ve dijitale çevirme işlemi ile lokomotifi tamamlayacağım.

Bu arada iki adet imal etmiş olduğum konteynerin boyama işlemleri tamamlandı. Bu konteynerler için Alman Ordusu logo ve simgeleri üzerlerine yerleştirilecektir.

Sizlerle modellerin tamamlanma aşamasında ki resimleri paylaşıyor ve değerli görüşlerinizi bekliyorum.
Sedat COKER / Lima Train

Çevrimdışı lima train

• SEDAT COKER
  • Forum Üyesi
Lima Lokomotif renovasyonları (Deutsche Reichbahn & TCDD )
« Yanıtla #1 : Ağustos 26, 2012, 15:42:46 »
Kalan Resimler;)
Sedat COKER / Lima Train

Çevrimdışı lima train

• SEDAT COKER
  • Forum Üyesi
Lima Lokomotif renovasyonları (Deutsche Reichbahn & TCDD )
« Yanıtla #2 : Ağustos 26, 2012, 15:45:37 »
son kareler
Sedat COKER / Lima Train