Gönderen Konu: Kato hakkında bilgi  (Okunma sayısı 4837 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ersinakca

• Forum Üyesi
Kato hakkında bilgi
« : Mayıs 28, 2019, 14:52:34 »
Öncelikle herkese merhabalar.

Birçok hobiden sonra model tren işine son zamanlarda bende merak salanlardanım.Birkaç konuda bilgilerinizi rica ediyorum.Kato tren setleri AC olarak mı DC olarak mı çalışmakta?Şu an elimde kato raylar birkaç vagon var ve bir proje ile bunları diaroma haline getirmeyi planlıyorum .Dijital bir sistem olarak planlama yapmayı istiyorum fakat elimdeki Kato raylar buna uygun mu veya rayların bununla bir ilgisi var mıdır bir fikrim yok.Henüz elimde lokomotif yok.internette yaptığım araştırmada dijital diye bir tabire rastlamadım.DCC olarak bir terim var , bu dijital anlamına mı gelmekte?Ayrıca Katonun bir dijital kontrol ünitesi var mı?Sizin tavsiye edeceğiniz lokomotif var mıdır?Şimdiden teşekkür ediyorum.

Çevrimdışı Arda Tırmaş

• Forum Üyesi
Ynt: Kato hakkında bilgi
« Yanıtla #1 : Mayıs 29, 2019, 02:51:36 »
Merhaba Ersin Bey, sorularınıza bildiğim kadarıyla yanıt vereyim

Kato DC sistemdir, rayları da dcc yani dijital sistemlere uygundur, daha doğrusu bütün ray markaları dijital sistemde çalışır, dijital bir lokonun dijital fonksiyonlarını kullanmanız için dijital kumanda gerekir, analog kumanda ile de dijital loko kullanılabilir, dijital kumandayı illaki kato almanıza gerek yok, farklı marka loko ile farklı kumanda kullanabilirsiniz,

Yurtdışından satın alma imkanınız yoksa yurtiçi satış sitelerinde dijital ve analog modeller mevcut, dijital kumanda seçeneği fazla yok, gerçi tek loko kullanacaksanız analog sistem yeterli olur ama dijital fonksiyonları kullanmak istiyorsanız dcc kumanda ve loko gerek

Çevrimdışı Ersinakca

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Mayıs 29, 2019, 14:47:49 »
Bilgilendirme için çok teşekkürler Arda bey.4-5 adet loko düşünüyorum turntable vs.Sizin tavsiye edebileceğiniz kapsamlı bir dcc kumanda var mıdır?

Çevrimdışı Arda Tırmaş

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Mayıs 30, 2019, 07:16:14 »
Dijital kumanda hiç kullanmadım, bachmann dynamis ve roco multimouse iyi kumandalardır, yurtdışından almayacaksanız fazla seçme şansı yok zaten, lokomotifleri amerikan mı avrupa mı düşünüyorsunuz

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mayıs 30, 2019, 10:25:56 »
Ersin bey hoş geldiniz.
katolarını ho ölçekmi n ölçekmi.
analog ve digitalde raylarda sorun yok ama makaslarda fark oluşuyor ama el beceriniz varsa onuda kolayca halledersiniz.
ölçeğe göre tavsiyeler daha kolay olur.

Çevrimdışı Ersinakca

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mayıs 31, 2019, 19:45:22 »
Devreye mekaslarda girince iyiden iyiye karıştı kafa.Amerika ve Japonya ya sık sık gidiyorum dolayısıyla Kato ürünlere ulaşmamda problem yok.Ölçek olarak HO kulanacağım N ölçek Türkiyede çok fazla srçeneğe sahip değil anladığım kadarıyla.Lokoları mümkün mertebe Amerikan kullanırım diye planlıyorum.Katonun sitesinden baktım fakat fakat bir dcc kumanda göremedim.Bu arada makaslarda da dcc ve analog ayırımı mı var?Onları da bu şekilde mi seçmem gerekiyor?

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Haziran 03, 2019, 10:38:10 »
kato ho ölçekde sınırlı ürün grbu olan bir firma. ho ölçek düşünüyorsanız farklı marka  alternatiflerine bakmanızda fayda var.
dcc kumandada kato yerine roco gibi bir kumanda kullanabilrisiniz. sorunsuz destekler ve sıkıntı yaşamazsınız.
tr de n ölçek kullanan çok insan var hatta alt yapısı kato olanlarda var.
makaslarda digitalle analog arasında eski rayşar için ufak bir işlem gerekiyor. ama yeni başlıyacagınız için sıfır alırsanız raylar hem analog hem digital için uyumlu oalcaktr.
japonya ve amerikada mağaza fiyatları bir tık

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Haziran 03, 2019, 10:40:08 »
japonya ve amerikada mağaza fiyatları bir tık yüksek. ama tanıdıgınız varsa web üzerinden alıp gidip geldikce getirebilirsiniz.