Gönderen Konu: 8F 45160 dan Sonra Bir de TCDD BR 52 miz olabilir mi?  (Okunma sayısı 3013 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mahmutzey

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
8F 45160 dan Sonra Bir de TCDD BR 52 miz olabilir mi?
« : Kasım 06, 2010, 09:05:33 »
Sevgili Harun,

İlk seri üretim TCDD modelini 55022 veya BR 52 olarak gerçekleştirmek için Roco'cularla nasıl tartıştığımızı
ve yaptığımız her öneriyi nasıl yokuşa sürdüklerini hatırladım. Bu sürece bizzat katılan biri olarak
Hornby'i ikna etmene çok sevindim. En sonunda beklentilerimiz gerçek oluyor. Ben de HO toplamama
rağmen ilk olması nedeni ile OO olsa bile kolleksiyon değeri açısından bu lokomotif için siparişimi
girdim. Sergilemede diğer makinaların arasında dediğin gibi ölçek farkı pek göze batmayacak ancak
kurguda kullanılmasının bir dezavantajını görüyorum. Gerçek hayatta bu loko genellikle Alman orijinli vagonları çektiği için
kurguda da bu tip vagonları kullanacak arkadaşlar diğer markaların vagonlarından (Roco, Liliput vs) katar oluşturacaklardır. Bu durumda da loko ve vagonların tampon yükseklikleri biraz farklı duracaktır.
Hornby bu lokomotifi İngiliz versiyonunun TCDD plaketli hali ile mi üretecek yoksa cow catcher, fenerler vs gibi TCDD'ye özgü
aksesuarları da mı yapacak? Aksesuarlı hali ile yaparsa ne mutlu bize. Ancak bunları monte etmek istemeze hiç değilse ayrı bir paket içinde verse alanlar kendileri monte edebilirler. Bu aksesuarlar da lokomotifi gerçek anlamda TCDD'leştirecektir.
Bu konuya da bir açıklık getirebilirsen çok sevinirim. Olmazsa aksesuarların benzerlerini ayrıca temin etmemiz gerekecek.
Başarılı çalışmalarını devamı dileği ile tüm emeklerine çok teşekkürler,

Mahmut Zeytinoğlu

« Son Düzenleme: Kasım 10, 2010, 22:46:50 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Ynt: 8F 45160 dan Sonra Bir de TCDD BR 52 miz olabilir mi?
« Yanıtla #1 : Kasım 06, 2010, 23:59:31 »
Mahmut selam,

Öncelikle soruna cevap vereyim. Bu loko şu anda bu seneki üretim programlarında yok. Dolayısı ile bu kadar adet için aslında programlarını da bozmak istemiyorlar. Ancak 10 senelik ilişkimiz ve bu sürede oluşan dostluk hatırına kabul edecekler gibi görünüyor. Yani aslında "işlerine gelmiyor ama reddemiyorlar da" gibi bir durum var. Açıkçası ben de bunu kullanıyorum. Dolayısı ile ekstra detaylar şu anda biraz zor görünüyor.

BR 52 konusunda haklısın bizi ağırladığın yemekte konuşmuştuk. Roco da şöyle bir problem de var aslında. Hornby ve Bachmann (Liliput) gruplarında, en tepedeki yönetim kurulu başkanlarına kadar senelerdir tanıyorum ve belli bir samimiyetim de var. Roco tepe yönetimi açısından son senelerdeki iflas, satın alınma, yönetim değişikliği, başka firmalarla birleşme v.b durumlar yüzünden çok hareketli bir yönetime sahip ve tepedeki adamlar da neredeyse her sene değişiyor. Yani yemek yediğimiz bey aslında sadece "satıcı" ve belli bir yere kadar yetkisi var, son karar mercii değil. Ama Hornby ve Bachmann gruplarında böyle değil. Satış müdürlerini atlayıp direkt en tepedekilere ulaşabiliyorum. Bu da bizim için bir avantaj.

Şimdi bunları neden söyledim?

Eğer 45160 8F i yeterli siparişi toplayıp yaptırabilirsek bundan sonraki adım Liliput BR 52 olacaktır.

Bachmann'ın Managing Director ı Graham Hubber her sene Nurnberg de bir akşam yemeğe çıktığım ve vaktiyle Türkiye'de de çalışmış, İstanbul'u da çok seven biri. Zaten muhabbetimiz ticaretten çok muhabbet, Türkiyedeki hatıraları falan gibi konularda geçiyor. Eminim ciromuzu bile bilmiyordur. Neyse, 2 sene evvel öyle laf olsun diye konuşmuştuk Türk modeli bir loko yapılır mı diye ama o zaman hayal gibi geldiği ve yeterli miktarı zaten toplayamayız diye üstünde durmamıştım. Zaten bu gün de olsa ilk olarak BR 52 gibi fiyatı daha yüksek olacak bir model ve marka ile bu denemeyi yapmayı düşünmezdim.

Aslında 45160 bize bu konuda ışık tutacak gibi geliyor. Dediğim gibi eğer bundan 100 adet sipariş toplamayı başarabilirsek Şubat ayında Liliput BR 52 yi de konuşacağım.

Selamlar,

Harun

Not: Bir konuda yazışırken başka konulara dalıyoruz ama olsun...:)
« Son Düzenleme: Kasım 10, 2010, 22:47:06 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Kasım 07, 2010, 00:06:33 »
Harun Abi temennim, iki farklı loko plakası olsun 2 adet br 52 sesli şimdiden sipariş ediyorum.....

:)
« Son Düzenleme: Kasım 10, 2010, 22:47:20 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #3 : Kasım 07, 2010, 13:26:04 »
Harun Abi temennim, iki farklı loko plakası olsun 2 adet br 52 sesli şimdiden sipariş ediyorum.....

:)

Dur yahu acele etme. Şimdi herkes buraya sipariş yazmaya başlar iyice karışır. Dediğim gibi bir ihtimal şimdilik. Ama olma ihtimali var.
« Son Düzenleme: Kasım 10, 2010, 22:47:42 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt:8F 45160 dan Sonra Bir de TCDD BR 52 miz olabilir mi?
« Yanıtla #4 : Kasım 10, 2010, 21:29:33 »
Ben bu Br 52 liliput yaptırma konusunu atlamışım yav , ben de 1 adet sipariş veriyim şimdiden Harun kızsın  ;D    ;D
Bana ne kardeşim yazmasaydın yaptırırım diye .
Şaka bir yana , belkide konu Liliput'a enteresan gelir , bazen yugoslavya , Çek cumburliyeti veya Macaristan gibi ülkelerin lokolarını yapıyorlar ve sanırım kolleksiyonerlere bunlar ilginç geliyor.
Bakarsın senin teklifine karşılık " biz 1000 tane yapalım bundan , siz 50-100 kaç tane istiyosanız alın  üstünü kendimiz satarız " bile derler.
Denemekte fayda var valla.
« Son Düzenleme: Kasım 10, 2010, 22:47:57 Gönderen: Harun »
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.