Gönderen Konu: Bir ROCO lokomotifin içi...  (Okunma sayısı 7326 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Bir ROCO lokomotifin içi...
« : Aralık 22, 2006, 00:06:35 »
Elimde bulunan Roco 43754 ürün kodlu lokomotifin hareket sorunu nedeniyle içini açtım. Kamil beyin önerisi doğrultusunda kardan topuzunun kaymasını engelleyecek şekilde yapıştırdığımızda lokomotifin hareket sorunu düzeldi ve çok düşük akımlarda çok yavaş hareket ile normal hızlarda ilerleyebilme yeteneğine geri döndü.

Lokomotifin sorunun uzun süre beklemekten, havasızlıktan, kullanılmamaktan olabileceğini düşünüyorum. Zira bu modeli 2000 yılında almıştım ve yer problemi nedeniyle deneme dışında kullanma şansım olmadı. Benzer tipte yine Roco olan 43655.5 kodlu lokomotifte de aynı sorun oluştuğunda aynı yöntemle harekete kavuşturmuştum.

Lokomotif CLASS 460 022-7 Re4/4 BO-BO ELECTRIC LOCOMOTIVE tipinde..

« Son Düzenleme: Aralık 22, 2006, 00:25:19 Gönderen: Obiwan »

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Bir ROCO lokomotifin içi...
« Yanıtla #1 : Aralık 22, 2006, 00:09:20 »
Lokomotifin içine erişmek için oldukça zorlanmıştım. Görüntüde ne bir vida, ne de diğer loko/vagonlardaki gibi içeri itilecek çentik yoktu. Şans eseri tamponların çekilerek çıkabildiğini ve üst gövdenin ayrılabildiğini buldum. Bu arada tamponların üstünde Avrupa birliğinin yıldızlardan halkasının işlenmiş olduğunu farkettim.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Aralık 22, 2006, 00:15:39 »
Üst gövde çıkınca, metal şasi ve devre kartı görülüyor. Bu kart üzerinde hareket yönüne göre ışıkların yanmasını sağlayan doğrultucular ve dijital dekoder takılabilmesi için soket ve ayar kolu bulunuyor. Bu ayar koluyla, raydan elektrik alarak DC işletim, katenerden elektrik alarak DC işletim ve DCC işletim seçenekleri ayarlanabiliyor.

Motor/volan/dişli/boji bölümüne ulaşmak için bir yöndeki kabloların lehimlerinden ve devre kartını şasiye tutturan vidaların sökülmesi gerekiyor.

Bu arada farkettiyseniz kuplör olarak Roco Universal kullanılmış http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=20.15
« Son Düzenleme: Aralık 22, 2006, 00:27:52 Gönderen: Obiwan »

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Aralık 22, 2006, 00:18:28 »
İşte sorunlu bölgedeyiz, bojilerin üzerindeki sonsuz dişlilerde herhangi bir problem olmamasına rağmen bunları çevirecek milin üstündeki topuz milin üzerinde kayıyor. Bu nedenle sorunsuz çalışan motorun ürettiği hareket dişlilere oradan da tekerleklere iletilemiyor.

Topuz'u mil üzerine yapıştırma işlemi için rahat çalışabilme amacıyla bojileri de şasiden ayırmak iyi oldu.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Aralık 22, 2006, 00:21:26 »
İşte bütün parçalar masada !. Topuzu mile yapıştırdıktan sonra kardan kolları ve motoru yerleştirerek ufak bir test ile sorunun giderildiğini gördüm. Sonra devre kartı yerine vidalanarak, kablolar tekrar lehimlendi, üst gövde yerleştirilerek tamponlar takıldı. Lokomotif kullanıma hazır.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Aralık 25, 2006, 10:52:22 »
Sonuçta düzeldiğine sevindim, güle güle kullanın.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Aralık 25, 2006, 10:57:37 »
En güzeli de çok yavaş gidebilmesi, arkasına 8 tane yolcu vagonu taktım, banamısın demiyor.

Bu arada lokodan sonra oglumun başka bir oyuncaginda da bu sefer motorun üstünde dişlide benzeri bir kayma sorunu vardı, pervaneyi yeterince hızlı döndüremediği için uçamıyordu, onu da benzeri şekilde yapıştırınca havalarda uçmaya başladı.

Sizin kurgunun yeni fotograflarını ne zaman görebileceğiz ?

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Aralık 25, 2006, 11:01:32 »
.
« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2007, 13:13:27 Gönderen: ktuzunalp »

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Aralık 25, 2006, 11:23:53 »
Kuplörleri koydum http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=20.msg151#msg151

Buharlı sefamızın filmini gördünüz değil mi ? Yanlış hatırlamıyorsam MSTS'dede Flying Scotsman vardı.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Aralık 25, 2006, 14:33:40 »
.
« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2007, 13:13:58 Gönderen: ktuzunalp »