Gönderen Konu: Makas ve aydınlatma için ekonomik dekoder  (Okunma sayısı 27478 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı huseyinozsut

• Forum Üyesi
Makas ve aydınlatma için ekonomik dekoder
« : Şubat 11, 2015, 23:04:59 »
Diaroma planlamam sona yaklaşıyor. Son durumda tam 18 makasım, onlarca bina içi aydınlatmam, yüze yakın sokak lambası, tren yolu aydınlatması vs. var.

Tabii ki, aydınlatmayı gruplayarak topluca yapacağım. 6-7 grupta tüm aydınlatmayı hallederim. DCC'ye bağlı olmak zorunda da değiller. Ancak bağlı olsa fena olmaz hani.  ;D

Ona gelene kadar 18 makası DCC'ye dahil etmenin maliyeti aklımı başımdan aldı. Elektronik malzemelerin maliyetini düşününce de, aksesuar dekoderine o kadar para vermek içime sinmiyor. Düzgün çalıştığından emin olduğum, Arduino tabanlı dcc çözümlerini araştırıyorum. Makaslarımın çoğu elektrikli Lima. Kendinden elektrikli versiyonları 40TL'ye satıldığı ve elimde 6 tane zaten olduğu için Lima ile devam ettim. Bir şase, iki + elektrik çıkışı var. Bu makasın DCC'ye uygun olup olmadığını bilmiyorum. Ancak kendi yapacağım dcc dekodere ne olsa uygun olur.

Kalan makaslarım piko, hornby ve shinohara... Hiçbirinin makas motorunu almadım. Manueller şu anda. Bu konuda ya paraya kıyıp hepsi için ayrı ayrı makas motoru alacağım, ya da servo veya stepper motorlarla bu makasları elektrikliye kendim çevireceğim.

Sorum şu: Arduino bazlı ekonomik hazır kit satıldığını gördünüz mü? Kendim oturup dizayn etmeye çok üşeniyorum. Ancak bulduklarım:

Arduino ve dcc servo kontrolü:
https://rudysmodelrailway.wordpress.com/2014/10/06/arduino-as-a-combined-dcc-servo-and-function-decoder/
http://model-railroad-hobbyist.com/node/19446

Tek bir Arduino'ya 17 makas kontrol ettirmek özellikle modüler olacak bir diaromada bana akıl karı gelmiyor. O yüzden her modüle bir arduino düşecek şekilde 7 arduino ile hem ışık kontrolünü, hem makas kontrolünü dcc'ye çevirebilirim gibi geliyor. Modüller arası kablo bağlantısının az olmasını hedefliyorum. Daha önce Arduino ile benzer deneyimi olan var mı?
Toplamda 7 modülüm var ve modüller üzerindeki makas sayıları şöyle: 3, 6, 1, 1, 1, 3, 3 ... Kuracağım şehir 6 , 1 ve 1 makas olan toplam üç modüle dağılmış vaziyette. Aydınlatma ihtiyacı da bu modüller arasında eşit dağılıyor gibi varsayabiliriz. Bu durumda Dekoderlerdeki yoğunluk şöyle: 3, 8, 3, 4, 2, 4, 4  ;D

Tüm sistemi dcc kurmak istememin sebebi kontrolü nihayetinde pc'ye yaptırmak istemem. Standart bir dcc programı vasıtası ile, tercihen diorama planımı çizerek, makaslarımı görerek, pc'den kontrol yapabilirsem süper olur. Pc görüntüsünü tablete alıp, tabletle kontrol yapmayı hedefliyorum.

Çevrimdışı kamyoncu-itulu1

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - bahçeşehir
    • rc kamyon t?r ve iş makineleri
Ynt: Makas ve aydınlatma için ekonomik dekoder
« Yanıtla #1 : Şubat 11, 2015, 23:28:03 »
konuya bende ilgi duyuyorum G ölçekli şehirimde benzer durumlar var, bir arkadaşım bu mikro bilgisayarlar-işlemciler var adını unuttum şu anda onun üzerinden yapılabılcegını söylüyor onun üzerinde zaten 8-10 çıkış var basit bir yazılımla pozisyon -1 ve 2 olarak sistem akıllı telefon yada tabletten çalışabilir diyor. Bende gaz verıyorum bana yapması ıcın bakalım yaparsa yapıcak. Ozaman hıc heyecan aramaya gerek kalmadan cok ucuza dıaroma kontrolumu telefondan yapacagım. Ayrıca Makasları ucuz yollu kontrol için servo kullanabılırsınız.  Rc araclarda kullanılan servolar yada step motorlar iş görebilir. makaslara guc gerekmedıgı ıcın 1 dolarlık servolar dahi iş görür ama kumanda yerıne kullanacagınız sıstem onemli servoya verılecek sinyal önemli. he sistemle ugrasmam bununla klasık  rc mantıgıyla devam ederım dersenız 9 kanal kumanda 200 tl turnıgy 9x modeli olan . 9 ayrı makası yada fonksıyonu kontrol edersınız onun vasıtasıyla.
BOSTANCI INSAAT RC Construction Channel

CAT: 345D LME Wedico  Liebherr: LR 634 Carson-Leimbach  Mercedes Benz: Arocs3342AK 6x6 Premacon//SK3544AK 8x8 Premacon//NG2638AS 6x6 Wedico//2624LAK6x6 MAN: F90 35.422VFAK 8x8 Wedico-Prem

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #2 : Şubat 12, 2015, 08:01:17 »
Beş dolara adam 17 makas hemde servo bağlamış anladığım kadarı ile. Bu işi ESU ile yapmaya kalksan iki servo için 35 Euro ödemek zorundasın. Eğer elinizden geliyorsa hiç düşünmeden getirtin. İnsanın elinden gelmese bile yapa boza sonunda getirtir. Bu fiyata da yap boz hiç sorun olmaz :) Kolay gelsin.

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
Ynt: Makas Ve Aydınlatma Için Ekonomik Dekoder
« Yanıtla #3 : Şubat 12, 2015, 12:05:10 »
konuyla ilgili ürünler ve eğitimleri bulabileceginiz linkler

programalama ve mini bilgisayarlar
http://www.robotistan.com/

eğitimler ve merak ettiğiniz herlşey
http://www.elektrikport.com/arama/?cx=011883342350918815643%3Aqjfbwvrcmry&cof=FORID%3A11&q=+Arduino+&sa=&ie=UTF-8

Çevrimdışı farukbrgl

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Temmuz 16, 2015, 18:29:14 »
Merhabalar, ben lokomotifleri arduinoyla kablosuz olarak haberleştirmeye çalışıyorum, sizin dediğiniz lambalar vb. elekronik parçalar da arduinoyla kablosuz olarak kontrol edilebilir.İsterseniz yardım edebilirim. Şu anda bitmedi uğraşıp, küçük pürüzler kaldı. Sınavlar bittikten sonra yeni konu açıp orda yazarım yaptıklarımı.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Makas ve aydınlatma için ekonomik dekoder.Faruk için.
« Yanıtla #5 : Temmuz 16, 2015, 20:38:10 »
Faruk kardeşim ,sana sınavlarda başarılar diliyorum ama bittikten sonra  böyle enteresan bir konuyu atlama lütfen , açıklamalı paylaşımını bekliyoruz.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı farukbrgl

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Temmuz 16, 2015, 22:13:58 »
Her lokomotif için $3 dan daha maliyet çıkıyor, uğraşmaya değer mi bu?

Çevrimdışı farukbrgl

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Temmuz 16, 2015, 22:16:03 »
$3 dan daha az olacak. Girdileri düzenleyebiliyor muyuz?

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #8 : Temmuz 16, 2015, 23:09:46 »
Şu andaki maliyet lokomotif başına 25-40 dolar arası. Değer mi ? Sen karar ver.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı farukbrgl

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Temmuz 16, 2015, 23:15:28 »
Perşembe günü ara veriyor sınavlar, haftasonu uğraşıp son  hale getimeye çalışırım. Yazılımsal sorunu var şimdilik.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Temmuz 17, 2015, 00:34:14 »
Merhaba,

Ben bir türlü günlük gailelerden kurtulup Arduino ve benzer sistemlere vakit ayıramadım. Dostumuz Orucun oğlu Emre bu konu ile yakından ilgili. Evet doğru, Arduino ile bizim kurgularımızda inanılmaz ucuz maliyetlerde her türlü şeyi gerçekleştirmek mümkün. Üstüne üstlük Arduinonun daha ucuz kitleride mevcut. Daha güzel olanı Arduino ile ilgili herşeyi bırakın İstanbulda, Ankarada bile temin etmek coçuk oyuncağı. Bence forumda bu konu başlığı altında yeni bir bölüm açarak bilgi paylaşımı yapılması en doğrusu. Arduino Marklin, Viessman v.b. gibi elektronik model tren devre üreticilerini bu piyasadan silecek kadar
ucuz kolay ve alternatifi sonsuz bir yapıya sahip.

Bu konuda bilgi paylaşımı yapabilirsek, sanırım hepimizin çok yararına olacak,

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı Osman Yalçınkaya

• Osman Yalç?nkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - Suadiye
« Yanıtla #11 : Temmuz 17, 2015, 02:46:07 »
Konu güzel olmuş, sene başında bende rapspi 2 ile katılıcam, o güne kadar bol paylaşım ve birikim olur inşallah :D

• Osman Yalç?nkaya
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Kasım 24, 2015, 21:01:51 »
Merhaba,

Arduino veya raspi ile trenleri birleştiren, ilgilenene var mı ? Bu başlık üzere ilerleme kaydeden ? :)

Çevrimdışı Ergün

• Ergün ÖRENTEL
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • E Hobby
« Yanıtla #13 : Kasım 25, 2015, 12:37:24 »
Merhaba,

Arduino kullanarak servo ile makaslarımı ve sinyallerimi (çinden aldığım cüce sinyaller) kullanmak üzerinde çalışıyorum. Prensip olarak kodlar yazıldı. şu durumda;

1. arduino (klon):15TL
2. adaptör         :9TL
3. Mini servo      :7TL
4. sarf malzeme :5 TL
5. Kodlar           : yazdıracak birini bulmalısınız
not: fiyatlar perpadan Klon kartlara 30-40 tl parçalanmayın

bu maliyetle bir makas ve iki sinyal kontrol edeceğim. sonucu hafta sonuna kadar paylaşırım.

Çevrimdışı kubilayelmas

• Forum Üyesi
    • https://www.facebook.com/fen.elektrik.elektronik
« Yanıtla #14 : Kasım 26, 2015, 06:50:11 »
ıyı durumda calısırsa bır tanede ben senden alırım  ;D

Çevrimdışı Ergün

• Ergün ÖRENTEL
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • E Hobby
« Yanıtla #15 : Kasım 27, 2015, 10:17:51 »
Aşağıda görüleceği üzere sonuç başarılı. Yapılacak bir kontrol panelinden aşağıdaki şekilde tüm makaslar kontrol edilecek. bu tamamen zevke göre pot ile değilde anahtarla yada düğme ile de kontrol edilebilir.

[yt=425,350]https://youtu.be/gkW0xIlH5II[/yt]

• Osman Yalç?nkaya
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Kasım 29, 2015, 10:44:24 »
Çok güzel olmuş, elinize sağlık.

Benim bu devrelerle ilgili bilgim az olduğu için biraz karıştırıp öğrenmeye çalışıyorum. Yazılımcıyım ama bu alanda bilgim yok :)

Arduino nanolar varmış daha uygun fiyatlı, eğer çoğaltacaksanız onlara da bakabilirsiniz, hem ufak oldukları için belki daha pratik bir kullanımı da olabilir.

Bu arada sormak istediğim bir şey var, arduino ile raylara giden voltajı kontrol edebilir miyiz ?

Çevrimdışı huseyinozsut

• Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Kasım 27, 2017, 15:06:15 »
Bu videoları kendi Diorama konumda paylaştım. Ancak burası ile de alakalı olduğu için burada da paylaşıyorum... Haftasonu ben de el attım bu işlere ve Arduino DCC dekoder konusunda şöyle bir şeyler yaptım:

Sonrasında da Multimaus ile ilgili planlarımı anlattığım bir video var. Multimaus, kontrolcüsü ile haberleşmek için Xpressnet protokolünü kullanıyor. Bu da Xpressnet protokolünü usb'ye çeviren bir modül ile Multimaus'u pc'ye bağlamayı mümkün kılıyor. Bu zaten bilinen bir yöntem. Ancak hazır ürünler oldukça pahalı. Bu hazır ürünlerden birini kopyalamak mümkünmüş. Hain planlarımı anlattığım video:

Multimaus'u olup, PC kontrollü ürünlerden birine geçmeyi düşünenler biraz beklesin derim. Belki de boşa para vermeden bir çözüm üretebiliriz.